mateuszpanienski

co wyrośnie na 6 klasie ziemi

Polecane posty

iwona00    0

jeszcze nigdy nie stosowałem odżywek na łąki i pastwiska,czy sa takie i jak je stosować i kiedy

Jędrek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Mateusz jeśli chodzi o owce to wiem że wykorzystają nawet najsłabsze pasze, ja na 6 klasie myślałem posiać trawy tj. kupkówka, kostrzewa trzcinowata i czerwona, mozga trzcinowata. Trawy raczej słabe jakościowo więc nie wolno opóźniać zbioru przed kłoszeniem trzeba już ciąć żeby coś sensownego z tego wyszło. Przy niedoborach wody zapewne trawy będą słabiej plonowały a nawet w skutek długo trwałych susz zanikać jedyna rada na to to wałowanie wałem o przekroju np. dwunasto kąta i stały podsiew w takich sytuacjach, lub rzutowy podsiew trawy i przepędzenie owiec. Do podsiewu można używać nie tylko traw ale np, seradeli lubi przygryzanie ale nie zbyt niskie należy o tym pamiętać.

 

Gospodaruje tak jak ty w większości na glebach klasy 5,6 i tu o wszystkim decyduje odpowiednia technologia uprawy względem opadów nawożenie i dobór roślin ma tu wielkie znaczenie trzeba się starać żeby woda była magazynowana jak najdłużej czyli żeby zabiegi uprawowe sprowadzić do niezbędnego minimum. Takie jest moje zdanie na ten temat na każdym metrze kwadratowym tego świata da się wyprodukować materiał paszowy potrzebna jest tylko wilgoć którą musimy umieć wykorzystać


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

damian masz owce? bo chciałbym jeszcze sie upewnic czy one są opłacalne . kupiłem owce 20 tak nasprawdzenie czy da sie z nich jakis interes zrobic . moje owce sa nie wybredne zerzrą wszystko co sie im do mordy zmiesici. ja na 6 klasie zawsze sieje zyto owies i ostatnio po 1h sardeli i gryki dla owiec zobaczyc czy im sie spodoba.


Ursus c-360 niby cieki ale daje rade chłopak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Mateusz nie mam owiec ale owce zjedzą wszystko więc jest tu tylko kwestia tego że im lepsza pasza tym lepsze i szybsze przyrosty więc z lepszych pasz utrzymasz więcej sztuk na 1ha a opłacalność będzie większa. Nie mogę Ci zagwarantować że owce to dobry interes bardziej bym obstawiał na bydło bo ten temat znam lepiej ale to zależy od Ciebie co i jak będziesz produkował.


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz racje doszlem po długich godzinach ,dniach obliczen ze owce to nie interes. a w sprawie bydła to co masz? mleczaki czy opasy?


Ursus c-360 niby cieki ale daje rade chłopak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

masz racje doszlem po długich godzinach ,dniach obliczen ze owce to nie interes. a w sprawie bydła to co masz? mleczaki czy opasy?

 

 

Mam i bydło mleczne i mięsne ale jak narazie tylko opasy i jałówki na przyszłe matki z mięsnego.

Sam musisz pokombinować co dasz radę wycudować w swoich warunkach :D


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

a duzo tego masz?

 

 

Ilość potrzebna do przeżycia ;) Na stanie na dzień dzisiejszy 44 i 2 konie


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

duzo tego i opłaca sie?

 

 

 

Wiesz zawsze coś zostanie ja jestem na etapie stałych inwestycji nie mam dobrych obór( byki, jałówki, zasuszone krowy, konie w stodole przy -20 w dzień podanie ciepłej wody dla 20 sztuk to nie łatwa sprawa) brakuje też kompletu maszyn musisz się z tym liczyć że będziesz musiał sporo wydać żeby coś wyjąć potrzebny spory kapitał i jeszcze więcej cierpliwości i pracy.


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie czy bym sie to opłacałp przy 30 krowach mam obore cacy na 20 sztuk co najmniej i stodołe juz teraz ją dla krów robie itodoła wylotówka z pasy wylotowe i 2 klepiska. i mam 60 i prawie wszystkie maszyny. mysile ze jak bym tą dojarke co mam dobrowadził do ladu powymieniał troche częsci i mugłbym wyrószac z 5 krowami i bym musiał wozic do mleczarni mam 3 km to nie daleko


Ursus c-360 niby cieki ale daje rade chłopak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

jeśli masz stodołę to od razu przerabiaj na oborę tylko na wolnostanowiskową nie rób stanowisk jak byś odezwał się na gadu to mogę ci dokładniej to objaśnić ale w kilku słowach lepiej zrób od razu tak jak robią to najlepsi bo musisz się z nimi równać jeśli chcesz osiągnąć to co oni ja zrobiłem uwięziówkę a teraz to tylko kawałek mało funkcjonalnej pseudo obory. A nie zapomnij o biurokracji, lekarzach, kwotach a i na koniec taka rada wracająca do tematu wysokiej jakości objetościówka to podstawa. Pozdrawiam :)


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Przejrzałem, cały ten dział i nie znalazłem nic podobnego więc zakłądam nowy temat. Jaką mieszankę traw sucholubnych polecacie na 6 klasę. Jest to grunt orny, były na nim porzeczki(a właściwie jeszcze są, bo nie skończyłem w tamtym tyg. ich wyorywać). Chciałbym zasiać ją jak najwcześnej, bo tam jest bardzo sucho o czym świadczy fakt, że okolica jest podtopiona a mi się udało w pole wejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Proponuje najtańsza, ale sklepowa (z żadnych jarmarków). Najtańsza bo za 2/3 lata i tak będziesz musiał zasiać nową. I później przede wszystkim obfite naworznie organiczno gnojówka, obornik przefermentowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Z tym bedzie ciężko, bo cały nawóz organiczny planuję wyekspediować pod kuku(i troszkę pod ziemniaki)a że wieprzowych skarbonek się wyzbyłem to lipa. Potafoska a po pierwszym usuwaniu chwastów saletrzak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bel920    8

popytaj o trawy w różnych sieciech typu AGROLOK , AGROSIEĆ tam dobrze doradzą i dobiorą mieszankę i najlepiej poza tym dokupić koniczyny białej i czerwonej oraz lucerny do teko mimo że jest w składzie to nie zaszkodzi dodać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na VI piasek to nie wiem czy taki dobry pomysł,przy ostrym słońcu wypali i nie urośnie na piachu,ale popytaj się i spróbuj coś zasiać,a nie zastanawiałeś się czy lepiej warto było by zalesić,no chyba że chodzi wyłącznie o dopłaty bezpośrednie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Gdybym miał coś siać to posiałbym łubin, a mi potrzebne jest pastwisko koło domu, a to mam za stodołą:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Dobrą odmianą na słabsze ziemie jest kupkówka. Stosuje ją na 5 klasie i wytrzymuje spokojnie bez przesiewania 5 lat. Ale na 6 klasie to nie wiem jak by sobie poradziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maluch    4

ja proponuję mieszankę luśka z firmy sowul jest w niej 40 procęt lucerny a wiadomo lucerna ma długi system korzeniowy więć na twoje gleby jest ona odpowiednia

Edytowano przez Maluch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powiem tak VI klasa VI klasie równa nie jest, ale niech ktoś trzeźwo myślący mi powie, posiejecie lucernę na VI klasę piaszczysta gdzie zawsze niedostatek wody?

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bobas233
      Witam . Chcialem się poradzić was a mianowicie ,mam okazje wziąść 10ha w dzdzierżawę z tym ze klasa jak napisałem 5 i 6. Czy zaoranie teraz tego i zwapnowanie wczesna wiosna wapnem powiedzmy weglanowym bedzie mialo jakis sens? Czy pomoze to w jakims stopniu podniesc ph? Pytam gdyz nigdy nie gospodarzylem na tej klasie ziemi. A jak wiemy sa to gleby słabe piaszczyste. Wiem ze ciezlo o dobry plon na tego typu ziemi no ale.. Czekam na sugestie tylko sensowne i z głową. Z gory dzięki za pomoc
    • Przez cotamjaktam
      Witam podczas siewów coś było źle ustawione w siewniku i źle wysiało żyto ozimie, zboże wygląda aktualnie tak jak na zdjęciu, a wysiało się w dawce ok 50kg/ha coś jeszcze by z tego było czy jedynie zaorać i posiać jare? Na zdjęciu wygląda trochę rzadziej niż w realu, ale to i tak nic nie zmienia. 

    • Przez gaga195
      Witam, nie orientujecie się gdzie można odpłatnie zbadać sobie pszenicę czy aby się kwalifikuje jako jakościowa?
      Chodzi mi tu głównie o firmy do których można wysłać próbkę ziarna, pozdrawiam
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez MafiaLolek
      Jaki nawoz i ile siac na zyto 5/6 klasa ziemi 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj