Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryskiwacz-kontrola drogowa


100 odpowiedzi na ten temat

#61 Share fito1973

fito1973

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 25 maj 2011 - 14:24

Opryskiwacz-kontrola drogowa jeżeli nie zostałeś złapany na polu na stosowaniu ś.o.r opryskiwaczem niesprawnym na polu
i jeżeli nie masz w ewidencji zapisów świadczących o stosowaniu zabiegów tymże niesprawnym opryskiwaczem
to w żadnym wypadku mandat Ci się nie należał

aby wystawić mandat za niesprawny opryskiwacz
trzeba być złapanym na polu lub mieć zapisy w ewidencji, że ty nim robiłeś lub się dobrowolnie do tego przyznać:)

czytając to co opisujesz moim zdaniem:) mandat Ci się nie należał:) wspomogłeś budżet Państwa

przeslij skan protokołu, pomoge ci napisac (masz 7 dni na wniesienie uwag) odwołanie do WIORiN- jeżeli chcesz iśc z nimi w ,,tango,,:)

kontrola kompleksowa to sprawdzenie przede wszystkim dokumentacji:
- szkolenia, opryskiwacz, ewidencja, faktury zakupu ś.o.r. + dodatkowo bez konsekwencjidokument zwrotu pustych opakowań, bhp itd...

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Opryskiwacz-kontrola drogowa Dzisiaj, 01:05
 •  

#62 Share darek195

darek195

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 79 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 23:40

Opryskiwacz-kontrola drogowa To mam jeszcze dwa pytania... Czy do poruszania się po drogach opryskiwaczem z zalaną cieczą użytkową muszę mieć wyrobione szkolenia odnośnie stosowania ŚOR (tych uprawniających do pryskania)? Nie mówię tu o wykonywaniu oprysku tylko o poruszaniu się takim pojazdem...

I jeszcze jedno pytanie czy jeśli stosuje sam nawóz dolistny, albo np sam mocznik w cieczy użytkowej to już się liczy jako ŚOR i czy operator bez uprawnień może wykonywać taki zabieg?

#63 Share fito1973

fito1973

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 09:03

Opryskiwacz-kontrola drogowa Witam

- na drodze PIORiN nie ma prawa zatrzymywania, chyba, że są na kontroli z Policja lub ITD, na sam przejazd nie jest potrzebne zaświadczenie na stosowanie ś.o.r. - (na marginesie: pamietam sytuację gdy jechaliśmy za opryskiwaczem 10 km i dopiero zajęliśmy się nim jak gość rozpoczął opryski na polu;)
- nawozy dolistne nie są środkami ochrony roślin i można je stosować bez zaświadczenia do oprysków

pozdrawiam

piotr

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
Opryskiwacz-kontrola drogowa Dzisiaj, 01:05
 •  

#64 Share tomek73

tomek73

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 8415 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:pod Wałbrzychem Dolnośląskie

Napisany 12 grudzień 2011 - 15:00

Opryskiwacz-kontrola drogowa No to ja mam parę pytań.

Mogę jechać po drodze z rozrobioną cieczą, np. z fungicydem.

Czy zawsze muszę posiadać w polu przy sobie zaświadczenia z kursu, ewidencję, FAKTURY zakupu środków?

Czy mogę mieć to w domu a w razie kontroli dowieść, lub na następny dzień dowieść do placówki?

Jak mogę tankować opryskiwacz w domu. Muszę na posadce betonowej?

Nawozy jak kupuję na zimę to muszę trzymać pod dachem i też na posadce betonowej?

Jak najlepiej ma wyglądać magazyn na środki?

#65 Share darek195

darek195

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 79 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 12:12

Opryskiwacz-kontrola drogowa Dziękuje za odpowiedź. @Tomek na twoje pierwsze i ostatnie pytanie odpowiedź masz w poprzednich postach, wystarczy przeczytać:)

#66 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 16 grudzień 2011 - 23:26

Opryskiwacz-kontrola drogowa Dzielny kontroler PIORiN - "pamietam sytuację gdy jechaliśmy za opryskiwaczem 10 km i dopiero zajęliśmy się nim jak gość rozpoczął opryski na polu;"
Rolnictwu potrzeba więcej więcej takich "dzielnych kontrolerów". Niestety, coraz więcej kontroli i wymogów, które jedynie podrażają produkcję i powodują niekonkurencyjną z produkcją w krajach gdzie nie ma takich "dzielnych" kontrolerów.
Ja zawodowo zajmuję się między innymi kontrolowaniem kontrolerów i wielokrotnie spotykam się z nieprawidłowościami w tym zakresie, a w większości przypadków to rolnicy mają rację. Jazda za ciągnikiem z opryskiwaczem jest kontrolą, a ta musi być przeprowadzona w ściśle określony w prawie sposób. Na śledzenie człowieka potrzebny jest nakaz, bo bez to jest przestępstwo i to ścigane z kodeksu karnego.

P.S.
Jeżeli ktoś ma problemy z PIORiN proszę o kontakt.

#67 Share fito1973

fito1973

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 21:04

Opryskiwacz-kontrola drogowa Forum ma służyć wymianie poglądów i odpowiedzi na zadawane pytania, forma, którą proponujesz idzie w kierunku obrażania innych osób, ale pewnie niektórzy już tak mają....
do tego Twoja wypowiedź nie ma pokrycia w obowiązujących przepisach...

No to ja mam parę pytań.Mogę jechać po drodze z rozrobioną cieczą, np. z fungicydem.Czy zawsze muszę posiadać w polu przy sobie zaświadczenia z kursu, ewidencję, FAKTURY zakupu środków?Czy mogę mieć to w domu a w razie kontroli dowieść, lub na następny dzień dowieść do placówki?Jak mogę tankować opryskiwacz w domu. Muszę na posadce betonowej? Nawozy jak kupuję na zimę to muszę trzymać pod dachem i też na posadce betonowej?Jak najlepiej ma wyglądać magazyn na środki?


- tak ,możesz jechać
- co do dokumentów jakie musisz mieć, zapytaj co uznają PIORiN-wcy z Twojego terenu, kiedy pracowałem to u nas szef zażądał aby rolnicy mieli przy sobie zaświadczenia z kursu - wystarczyło ksero, pozostałe dokumenty w domu sprawdzaliśmy, ale co województwo to inne zwyczaje..
- nawozy nie podlegają pod PIORiN, z dobrej praktyki rolniczej: najlepiej betonowa podłoga i pod dachem-minimalizujesz wpływ czynników zewnętrznych oraz dbasz o ochronę środowiska
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 24 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych. (D. U. z 2002 r. Nr 99 poz. 896ze zm.) , gdyby były wątpliwości pisz
- najlepsze miejsce to tzw ,,Biobed,, ale najważniejsze aby napełniać opryskiwacz bezpiecznie dla środowiska

TOPPS - zapoznaj się z tymi materiałami:)
pozdrawiam
piotr#68 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2011 - 19:05

Opryskiwacz-kontrola drogowa Aby było wykroczenie muszą być konieczne spełnione dewa warunki określone w kodeksie wykroczeń. Oprócz przypisania przepisu do czyny trzeba obowiązkowo wykazać szkodliwość społeczną czynu zabroninego ustawą.
Art. 1. § 1. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5.000 złotych lub nagany. Obowiązek określenia stopnia społecznej szkodliwości przy wymierzaniu kary natomiast określa również kw
Art. 33. § 1. Organ orzekający wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę za dane wykroczenie, oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu i biorąc pod uwagę cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do ukaranego.
§ 2. Wymierzając karę, organ orzekający bierze pod uwagę w szczególności rodzaj i rozmiar szkody wyrządzonej wykroczeniem, stopień winy, pobudki, sposób działania, stosunek do pokrzywdzonego, jak również właściwości, warunki osobiste i majątkowe sprawcy, jego stosunki rodzinne, sposób życia przed popełnieniem i zachowanie się po popełnieniu wykroczenia.
Jeżeli ktoś pryska opryskiwaczem bez atestu nie posiadając odpowiedniego szkolenia nie oznacza, że popełnia czyn szkodliwy społecznie, a znaczy jedynie, że naruszył przepisy. Samo naruszenie przepisów jest wystarczające do pouczenia, zobowiązania do usunięcia niedociągnięć, ale nie do ukarania w praworządnym kraju. Z moich obserwacji brak wskazania szkodliwości społecznej jest nagminnym postępowaniem nie PRORiN. Z moich obserwacji wynika. że rolnicy są traktowani szczególnie źle przez różne instytucje, i PIORiN nie wiedzie ty prymu.
Co do kwestii że "wystarczyło ksero, pozostałe dokumenty w domu sprawdzaliśmy, ale co województwo to inne zwyczaje" to w całym kraju jest jedno prawo. a jeżeli nawet tylko jeden inspektor taktuje rolników lepiej to należy tak traktować wszystkich, co z kolei wynika z kodeksu postępowania administracyjnego.
W tej sprawie zażądam wyjaśnień od Głównego Inspektora, bo jakoś nie mogę uwierzyć aby była taka skandaliczna praktyka.

#69 Share fito1973

fito1973

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 20:35

Opryskiwacz-kontrola drogowa no cóż...jak mamy przerzucać się artykułami, to się przerzucajmy dalej
Ustawa o ochronie roślin
- art. 107 § 28 ,,kto wykonuje zabiegi środkami ochrony roślin, nie mając wymaganego aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin,, oraz
- art. 107 § 30 ,,kto stosuje środki ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub uchyla się od obowiązku przeprowadzania technicznego badania opryskiwaczy,,
— podlega karze grzywny.

- nie ma czegoś takiego jak pouczenie, upomnienie, jest wykroczenie - jest mandat, nie przyjecie = sąd grodzki. Jeżeli uda Ci się uzyskać interpretację, że w przypadku popełnienia wykroczenia wystarczy najpierw upomnienie lub pouczenie w świetle obowiązujących przepisów to:
1) rolnicy będą bardzo szczęśliwi
2) inspektorzy PIORiN również będą zadowoleni, zawsze najpierw dać lepiej pouczenie niż mandat,

- polecam również art. 95 tejże ustawy

każda inna interpretacja uzyskana a będąca z korzyścią dla rolników, będzie na pewno przyjęta przez forumowiczów z radością... jednakże ja jestem pesymistą aby było inaczej niż wcześniej pisałem

- w kraju obowiązuje jedno prawo i jest ono jednakowo przestrzegane, każde województwo oprócz wytycznych i interpretacji GI PIORiN stosuje również własne wytyczne, ot tyle na ten temat


Jest to ostatni mój post w tej polemice, forum ma służyć pomocą, nie myślę aby rolnicy byli zainteresowani wymianą zdań na temat przepisów i przerzucaniem się artykułami, więc następny mój post będzie tylko w związku z pytaniami rolników

#70 Share andrzej2110

andrzej2110

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 9465 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Płocka

Napisany 18 grudzień 2011 - 20:41

Opryskiwacz-kontrola drogowa Nie wiem jak ty ale ja tam nie widzę aby było napisane ze te papiery mam mieć przy sobie.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Opryskiwacz-kontrola drogowa Dzisiaj, 01:05
 •  

#71 Share fito1973

fito1973

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 20:54

Opryskiwacz-kontrola drogowa - dlatego pisałem aby dowiedzieć się w swoim inspektoracie, ja również osobiście uważam, że dokumentów potwierdzających uprawnienia do oprysków nie trzeba wozić ze sobą, można to spokojnie w świecie współczesnej techniki sprawdzić w pare minut, jednakże wojewódzki inspektor może inaczej to widzieć, dlatego lepiej zapytać miejscowy oddział piorin,
pozdrawiam

#72 Share andrzej2110

andrzej2110

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 9465 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Płocka

Napisany 18 grudzień 2011 - 20:59

Opryskiwacz-kontrola drogowa Ja na szczęście mam blisko na pole. Dokumenty leżo w domu.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 


#73 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2011 - 21:54

Opryskiwacz-kontrola drogowa Zaświadczenie należy mieć, a nie mieć przy sobie. Jeżeli przepisy nie mówią inaczej nie oznacza to że należy mieć przy sobie tak jak mówi kodeks drogowy o prawie jazdy, lecz mieć, tak jak inne dokumenty co do których nie ma obowiązku noszenia nałożonego ustawą lub posiadania przy sobie w określonych okolicznościach (prawo jazdy). Karanie grzywną we wszystkich ustawach reguluje kodeks wykroczeń o ile w ustawie nie jest on wyłączony ze stosowania. Rozporządzenie jest aktem niższego rzędu i nie może wyłączyć stosowania ustawy kodeks wykroczeń i każdej innej. Chyba jasno wyjaśniłem, że art. 1 kw musi być bezwzględnie stosowany. Zawsze żądajcie uzasadnienia ukarania - tylko wtedy jest możliwość odwrócenia i skutecznego zaskarżenia. I jeszcze jedno nigdy nie przyznajcie się do winy. Trudno uniewinnić kogoś, nawet przez sąd jeżeli przyznał się do winy - taka adwokacka maksyma którą popieram.
W prawie jest podstawowa zasada - nie popełnia przestępstwa lub wykroczenia ten kto nie narusza swoim działaniem lub zaniechaniem zasad współżycia społecznego.

P.S.
Art. 48 kw. Przepisy części ogólnej Kodeksu wykroczeń stosuje się do wykroczeń przewidzianych w innych ustawach, jeżeli ustawy te nie zawierają przepisów odmiennych.
Art. 107 ust.2 ustawy o nasiennictwie: W przypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 41 kw. W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.
A więc jest coś takiego jak pouczenie.
Prośba do wszystkich - nie wprowadzajcie ludzi w błąd, bo ktoś może być bardzo poszkodowany.

Edytowany przez Profil usunięty, 19 grudzień 2011 - 22:23.


#74 Share fito1973

fito1973

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 08:00

Opryskiwacz-kontrola drogowa - uprawnienia do nakładania mandatów przez inspektorów są wydane w oparciu o art. 95 § 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848), reguluje to rozporządzenie z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie nadania funkcjonariuszom Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
(Dz. U. z dnia 30 lipca 2008 r.)

taka jest prawda co do mandatów, jaka opisuje, nikogo nie wprowadzam w błąd,
osobiście wolałbym aby najpierw było pouczenie itd... niestety w przypadku PIORiN jest od razu mandat albo sąd w przypadku odmowy, , stosowanie środków ochrony roślin to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi...

gdyby GI PIORiN w Warszawie lub któryś z WIORiN-ów przedstawił na piśmie interpretację, że najpierw pouczenie , a nie od razu mandat... byłby to precedens ,do tego rolnicy jak i pracownicy PIORiN w terenie jestem przekonany byliby szczęśliwi, ale tego na dzień dzisiejszy jeszcze nie widziałem....
#75 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 24 grudzień 2011 - 09:19

Opryskiwacz-kontrola drogowa Z posiadaniem zaświadczenia, podobnie jak np z dowodem osobistym jest taki myk prawny. Jeżeli nie masz i nie pokażesz podczas kontroli na polu to możesz być co najwyżej zobowiązany do niezwłocznego okazania (niezwłocznie to znaczy w ciągu 7 dni - wyrok Sądu Najwyższego). Jeżeli masz przy sobie i nie okażesz to jest wykroczenie i w praktyce kończy się mandatem lub tzw. karą wychowawczą. I jeszcze jedno - zarówno główny jak i wojewódzki inspektor PIORiN nie ma prawa do interpretacji przepisów. Do tego jest potrzebne upoważnienie ustawowe. Generalna zasada jest taka, że dla każdego organu dozwolone jest to co jest mu dozwolone przez ustawę
Art. 7 Konstytucji RP - Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Inaczej ma się sprawa z obywatelami. Tu obowiązuje zasada, że dozwolone jest to co nie jest zabronione.
Zatem inspektor PIORiN nakładając mandat za brak przy sobie przez rolnika zaświadczenia o kursie przekracza swoje uprawnienia i narusza interes prywatny rolnika narażając go na szkodę. Zerknijmy do kodeksu karnego.
Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Rolnik jako praworządny obywatel ma moralny i obywatelski (ale nie ustawowy) obowiązek zawiadomić o takim fakcie organy ścigania.

12 lutego 2012 r.
Wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione w piśmie http://www.senat.gov...owski/0306o.pdf Głównego Inspektora (WO-070/7/2012 z 30 stycznia 2012 r.) i tak:
 • Niema obowiązku nakładania mandatu na rolnika za wykroczenia, może być np pouczenie czy odstąpienie od kary, więc zawsze warto się odwołać (nie przyjąć mandatu). Kara przy odwołaniu nie może być wyższa niż ta zaproponowana w mandacie, więc nic się nie ryzykuje. Sąd grodzki ma większe możliwości obniżenia kary, zamiany na środki wychowawcze lub zaniechania jej wymiaru niż inspektor PIORiN.
 • Niema obowiązku posiadania przy sobie zaświadczenia o szkoleniu, a ewentualne ukaranie może nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania mającego na celu ustalenie czy rolnik takie szkolenie odbył. Ze względów o których wcześniej pisałem w tym poście lepiej zaświadczenia nie mieć przy sobie.
 • Kodeks wykroczeń ma zastosowanie w postępowaniach o wykroczenia przeciwko ustawie o ochronie roślin i nasiennictwie oraz w przeciwko innym ustawom, chyba że jest wyłączony ustawowo.
 • Kontrolowane może być tylko to co jest w zakresie kontroli, a nie to co przewiduje ustawa o ochronie roślin i nasiennictwie. Inspektor PIORiN musi mieć upoważnienie do kontroli, które musi zawierać między innymi:
 • termin ważności
 • określenie zakresu kontroli
 • kogo dotyczy kontrola
 • datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli
Zawsze bardzo dokładnie należy sprawdzić upoważnienie do kontroli i nie pozwolić na kontrolę wybiegającą poza upoważnienie. Warto też zawiadomić organy ścigania, jeżeli inspektor PIORiN wykracza poza upoważnienie.

Edytowany przez Profil usunięty, 12 luty 2012 - 22:46.


#76 Share tprc330

tprc330

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 67 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:śląsk
 • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 02 listopad 2012 - 22:18

Opryskiwacz-kontrola drogowa Mam do was panowie sprawę.
Jeśli kupiłem opryskiwacz z atestem a nie mam uprawnień i nie biorę dopłat do pola to mogę spodziewać się kontrol? I czy jak skończy się atest to muszę go odmawiać czy też nie?

Jeśli mam nowy opryskiwacz z atestem i nie mam kursu i nie biorę dopłat to mogę spodziewać się jakiejś kontroli? A jeżeli skończy mi się atest na to muszę go odmawiać?

#77 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 02 listopad 2012 - 22:49

Opryskiwacz-kontrola drogowa Możesz, Inspekcję Ochrony Roślin, nie interesuje, czy Ty bierzesz dopłaty, tylko czy masz uprawnienia do stosowania ŚOR, przegląd opryskiwacza i ewidencję stosowania ŚOR.

#78 Share tprc330

tprc330

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 67 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:śląsk
 • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 03 listopad 2012 - 17:10

Opryskiwacz-kontrola drogowa dzięki za odp

#79 Share heniek47150

heniek47150

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 68 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 listopad 2012 - 23:59

Opryskiwacz-kontrola drogowa Oczywiście że powinny być papiery to tak jak jazda samochodem bez prawajazdy opryskiwacz ma bodajże 5 lat atestu a uprawnienia sa na 10 lat o ile sie niemyle mój ojciec w tym roku robił bym musiał go dokładnie zapytać i oczywiście miejsce na środki chemiczne odzież ochronna wszystko jak w książce pisze u nas na wiosce mandaty sie już posypały wjeżdza kontrola na pole i kretki mogą nawet zablokować dofinansowanie czyli niema żartów z tym. Te czasy już sie skończyły (wolnej amerykanki)
najbardzie mnie rozpiepsza jak widze cymbała na polu z opryskiwaczem w środku dnia i truje owady odpowiadające za zapylanie poprostu zero pojęcia ma taki człowiek jakie szkody wyrządza.dlatego te przepisy które wyszły są PORAWIDŁOWE :D

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Opryskiwacz-kontrola drogowa Dzisiaj, 01:05
 •  

#80 Share bobytempelton

bobytempelton

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2120 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Opatowa

Napisany 29 listopad 2012 - 10:32

Opryskiwacz-kontrola drogowa Na opryskiwacz atest wynosi 2 lata nie 5, a uprawnienia chemizacyjne 5 lat nie 10, zablokować dopłaty mogą jeżeli opryskiwacz jest zdezelowany lub dziurawy lub są w nim nie dopuszczone w polsce śor, tak za inne uchybienia małe kary lub 20% dopłat.

Niekiedy nie da się wszystkiego opryskać wieczorem, w maju wiele zabiegów nakłada się na siebie i opryskiwacz z traktorem u niektórych nie stygnie,nie wszyscy ludzie mają po 10ha by wszystko zrobić w terminie i wieczorem jak byś chciał, a w niektórych uprawach np. gorczycy na ziarno kilka godzin robi różnicę czy robale już zjadły wszystko czy nie, przy takim czymś sam byś nie patrzył na porę dnia.
To co piszesz dotyczy tylko kwitnienia rzepaku i kilku innych rzadkich upraw.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.


Dodaj odpowiedź  

Podobne tematy

Tylko na agroFakt.pl: Nawóz RSM - zalety i zasady stosowania zobacz »