rafi19731973

Brak rui u krów

Polecane posty

Mam problem z wystąpieniem rui u krów? Niekiedy występują dopiero po pół roku. Morze jest to problem żywienia! Jak jest u was. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Raczej indywidualne zachowania poszczególnych sztuk, mam takie co jak "bydłują" to cała obora się trzęsie a inne cichutko, zaobserwowałem zależność że te co mają ciche ruje również ciche porody i trzeba bardzo uważać, dodatki do paszy np. d sosche somastop, złote granule, lub ziołowe Vilocym z farmwetu, ale najważniejsze zapisywać daty kiedy mogła wystąpić ruja, lub podejrzewaliście ze występuje i za 3 tyg uważać, mam taką sztukę która wogóle nie manifestuje rui, a ujawnia się dopiero po puszczeniu byka, także obserwować, obserwować i jeszcze raz obserwować wypuścić na chwilę z obory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja parę lat wstecz miałem tez podobny problem. Ciche ruje i w dodatku krowy często zrzucały ciąże. U mnie było to przez pasze treściwe z pewnej firmy, której nie będę robił antyreklamy. A ty zmieniałeś jakieś pasze :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

U mnie rok temu właśnie były problemy z rujami przyjechał weterynarz po zastrzyku(8zł) i po kłopocie. I paszę tę samo stosuję od 5 lat i w tym roku także nie ma problemu z cichymi rujami


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

Takie się problemy zdarzają przy dużej wydajności ja właśnie też się zastanawiam nad zmianą paszy weterynarz się śmieje ze zejść ma 5 tyś litrów i będzie ok @ a8185 może byś podał z jakiej firmy na jaką przeszedłeś jak nie tu to na priv chodź. U mnie na zastrzyki czasem wychodzi czasem nie to się jakieś cysty torbiele przydarzą i pół roku i krowa stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Brak rui to nic innego jak brak beta karotenu.

Najprościej podać krowie marchew, najtańszy a zarazem skuteczny sposób :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Moją oborę odwiedza systematycznie " krowi ginekolog " zajmujący się tylko rozrodem. Czyni tak w wielu dużych hodowlach.

Ale też trafia się sztuka którą udaje mu się skutecznie unasiennić po 6 miesiącach.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Może być że mało beta karotenu, za mało światła w oborze... Zazwyczaj jest tak, że jak wyjdą na pastwisko to mają ruje... U nas weterynarz daje też jakiś zastrzyk, chyba węglowodany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Fiolki 2, 10, 20 ml. Dawka 2 ml na krowę.

Pogadaj z wetem, na pewno będzie wiedział o co biega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperat    0

:D Mam pytanie choć nie na temat, ale może ktoś mi pomoże. Chodzi mi o dopłaty do krów mlecznych, ale takich, od których mleko przeznacza się do pojenia cieląt a nie odstawia się do mleczarni. Czy w takim przypadku dopłata przysługuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Poszukaj na forum. Kiedyś było pisane o tych dopłatach.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwo1984    0
Napisano (edytowany)

hej mam krowę pierwiastkę, już 3 miesiące po wycieleniu i nie ma rui, dostała jeden zastrzyk na wywołanie rui i na jedenasty dzień następny i nic :( co robić?

Edytowano przez sylwo1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

11 dni po pierwszym zastrzyku podaje się drugą dawkę(estrofan)i po 72 godzinach kryjesz w ciemno,12 godzin po inseminacji dobrze jest jeszcze reinseminować.Tylko przed podawaniem hormonów powinno się sprawdzić czy krowa nie ma torbieli na jajnikach i czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego,jesli nie to po hormonach z reguły ciąża będzie.Po 6 tygodniach dobry wet Ci ciąże "wymaca" albo USG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwo1984    0

no to tego nie wiedziałem że trzeba w cimno próbować :( czekałem że będą jakieś oznaki tej rui. to w takim razie po jakim czasie od podania tamtych zastrzyków można znów jej podać zastrzyk na wywołanie nowej rui

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

ciągłe problemy z rujami w okresie zimowym..nie wiem jak to opisac bo rece i cycki opadaja..wet dał hormon i objawyów nie było..zawołalem raz jeszcze ..pomacał i mowi ze bedzie jutro najpozniej po jutrze ruja...takiego h.....chodze do obory juz 3 miesiace i patrze krowom pod ogon..betakaroten tez nie pomaga.. dzwonie jeszcze do weta..podaje ten sam hormon bo twierdzi ze musi byc ten sam..i nic..kase robi na mnie czy co... jak to naprawde jest..nie mozna innego hormonu podac????????? czy są jakies podstawowe proste sposoby by ruje naprawic w stadzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To niech ustawi ci sztuki za pomocą hormonów i nie bedziesz musiał pod ogon zagladać bo bedziesz krył na konkretną date i godzine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Ostatnio to pisałem w podobnym temacie i teraz też napisze, uzupełnij mikro i makro elementy, wśród nich jest sporo pierwiastków wpływających na rozród itp. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Jeśli nie świecisz światła w oborze 24/dobę to spróbuj w przyszłym roku zaraz jak się skróci dzień (tak od listopada). 2 energooszczędne żarówki na oborę wystarczą i kosztów dużych nie zrobią a światło ma wpływ na ruję krów i to wcale nie mały. Ponadto na zimę warto podrzucić im troszkę więcej energii na utrzymanie ciepła bo to dla nich spory wydatek energetyczny.

W ostateczności jak nie działają hormony podawane przez weta w zastrzykach zapytaj go o wkładki dopochwowe - są drogie ale naprawdę działają - wkładka + zastrzyk gonadoreliny po jej wyjęciu i nie ma bata że śluz cieknie aż do ziemi a macica z jajnikami szaleje :P


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
joker238    0

witam  mam pytanie  mam jałowki limosine maja 22 miesiace i nie moga sie zacielic i osiagnac ruje co to moze byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj