Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki jęczmień jary wybrać

438 odpowiedzi na ten temat

#421 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 09:17

jak w niektórych miejscach to może być według mnie niski odczyn pH i chyba to jest przyczyną że ci jęczmień tak żółknie placami

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki jęczmień jary wybrać Dzisiaj, 11:20
  •  

#422 Share marek28366

marek28366

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 10:34

Na ten jęczmień wapno granulowane POLCALC pomoże?

#423 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 24 kwiecień 2016 - 10:40

Od czego jęczmień jary robi się żółty w niektórych miejscach, mało magnezu czy mało innego składnika?

Na moje to zimno swoje zrobiło .U mnie była jednego roku taka pogoda tylko wiatry i zimno ''przymrozki'' to aż brązowy się robił jęczmień .Dałem odżywki za tydzień kolejne witaminki z grzybówka i jeszcze 4 tony z okładem wydał ,ale latania było .W tym roku na wiosnę ledwo mogłem wjechać to już wapno siałem z polcalku  i npk też więcej wysiałem niż zwykle .Jęczmień jest bardzo zielony i silny odmiana Iron i trochę ella .

I love salsa

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#424 Share marley

marley

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 18:21

jęczmień jary MELIUS

opinie i jakieś doświadczenia z tą odmianą

ktoś? coś? to dawać :)

#425 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 09 sierpień 2016 - 20:24

Panowie jakie nawozenie i jaka odmiane jeczmienia jarego polecacie

Czy 200kg polifoski 6 na hektar i 200kg mocznika na ha oczzywiscie wszystko przedsiewnie + obornik na jesien wystarczy Azotu ??

Stanowisko po mieszance zbozowej nawozone 200kg polifoski 6 na hektar i 150kg mocznika na hektar

Moze polecacie inny nawoz zamiast mocznika moze zwiekszyc dawke badz zmniejszyc ?

Ziemia 3 i 4 klasa mozaika z górka

#426 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 09 sierpień 2016 - 21:23

Damian na jesień będziesz siał jęczmień jary ? Ja na pewno mogę polecić Elle i Irona .Iron jest bardzo dobrym jęczmieniem ,ale na moje Ella jeszcze lepiej .O ile ziemia jest w miarę w kulturze i o uregulowanym ph .

I love salsa

#427 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 10 sierpień 2016 - 10:50

Damian na jesień będziesz siał jęczmień jary ? Ja na pewno mogę polecić Elle i Irona .Iron jest bardzo dobrym jęczmieniem ,ale na moje Ella jeszcze lepiej .O ile ziemia jest w miarę w kulturze i o uregulowanym ph .

Nie troche zle napisłem chodzilo mi ze teraz musze nawozic pole obornikiem przyorac i na wiosne przedsiewnie polifoske 6 200kg/ha i 200kg mocznika/ha

Ok a co powiesz o nawozeniu ? moze cos zmienic ? jakie ty stosujesz dawki nawozenia jeczmienia jarego ?

#428 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisany 11 sierpień 2016 - 22:20

Koniecznie mocznik zmień na inny nawóz .Może być saletra ,lub saletrzak itp .Polifoska jest droga też bym siał inny nawóz .Ja sieję ok 170-180kg jęczmienia na hektar.

I love salsa

#429 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 12 sierpień 2016 - 11:55

Koniecznie mocznik zmień na inny nawóz .Może być saletra ,lub saletrzak itp .Polifoska jest droga też bym siał inny nawóz .Ja sieję ok 170-180kg jęczmienia na hektar.

Masz racje droga polifoska a na co bys ja zamienił ?

Tak ale saletra czy saletrzak maja jakby nie było mniej azotu niz mocznik fakt ze mocznik sie pozniej rozkłada a saletra i saletrzak wczesniej wiec musiałbym kupic i psiacwiecej saletry a ona tez tania nie była

#430 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 sierpień 2016 - 20:00

Mocznik jesd dobrym nawozem przedsiewnym. Po wymieszaniu z glebą nie ma strat N. Azot w tym nawozie jest najtańszy, no nie wiem jak wychodzi z RSMu ale na pewno tańszy jak z saletry i dużo tańszy niż z saletrzaku. Zanim mocznik będzie dostępny dla rośliny minie trochę czasu ale zanim posiane ziarno wzejdzie i roślina będzie miała więcej jak 3 liście też minie trochę czasu a wtedy mocznik będzie dostępny. 

Polifoska to nawóz NPK jest droga ale ważne ile kosztuje potrzebny składnik. Nie zawsze nawóz tańszy ale mniej skoncentrowany wychodzi tanie bo trzeba wysiać go więcej. Trzeba wszystko przeliczać na cenę składnika a nie na tonę nawozu. W tym roku pod jęczmień siałem fosforan amonu i sól potasową bo wychodziło najtaniej, w podobnej cenie wychodził jakiś nawóz import ze wschodu.

Jak u ciebie z siarką i magnezem bo nie piszesz nic o tych składnikach?

Ja sieję 150kg jęczmienia ale to zależy od odmiany

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 12 sierpień 2016 - 20:41

U mnie z siarka raczej ok

Mam na tym kawałku co chiłbym zasiac jeczmien taki pasek 4m na 15m gdzie brakuje magezu ale wszystko wraca do normy jak opryskam roslinki mikroelementami i siarczanem magnezu bo jak nie opryskam to widac ze na ym pasku sa roslinki ubozsze i mniesze

Własnie ja zawsze przedsiewnie daje tlko i wyłacznie mocznik jedynie na przenzyto wczesna wiosna sletre

#432 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisany 12 sierpień 2016 - 21:59

Kolego Gwozd i tu robisz kilka błędów w obliczeniach w cenie składników w nawozach .Po pierwsze nic nie piszesz ,że mocznik zakwasza glebę i wcale ten azot w perspektywie czasu nie będzie taki tani .Po drugie liczysz tylko P i K w nawozach wieloskładnikowych ,a gdzie reszta ,magnez ,siarka ,etc ?

W każdym razie ten nawóz ze wschodu jest nic gorszy od polifoski a mocniejszy i tańszy 200 zł na tonie .Przynajmniej u mnie .Efekty po nim są w mojej galerii :-)

I love salsa

#433 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 13 sierpień 2016 - 12:21

Nie rozumiem o co chodzi z mocznikiem i perspektywą czasu. Saletra też zakwasza glebę jak każdy nawóz azotowy a trzeba pamiętać że saletrzak to saletra z wypełniaczem dolomitem. Nic nie zastąpi wapnowania. Zresztą z pH nie mam problemów. 

Nie uważam że ten nawóz ze wschodu jest zły ale nie zastosowałem go dlatego że i tak musiałbym dołożyć fosforu bo na większości pól mam niski poziom fosforu a wysoki potasu. Jeżeli chodzi o magnez to też mam niski poziom i dałem 100kg siarczanu magnezu granulowanego

W zeszłym roku plon 6t na stanowisku po pszenicy ozimej gleba III klasy, w tym roku tak "na oko" o 0,5t mniej

#434 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 26 sierpień 2016 - 12:04

Dla mnie najlepszy jęczmieniem jakim kiedy kolwiek miałem jest SOLDO :)

Przewyższa wszystkie jęczmienie , we wszystkim , które siałem w poprzednie laty.

Stanowisko po pszenicy 1xN około 300kg/ha , bez ochrony grzybowej , 1x na chwasty i wydał 6ton , siany 200kg/ha

#435 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 13:08

u mnie tak samo Soldo bije w plonie wszystkie poprzednie odmiany które wcześniej siałem i puki co nie zmieniam na nic innego

#436 Share zetorpower80

zetorpower80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 31 październik 2016 - 17:08

jaki jęczmień jary wybrać Witam moze mi pomożecie.
Chcialbym zasiac jeczmien wielorzedowy i tu moje pytanie jaka odmiane polecicie???

#437 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 01 listopad 2016 - 09:07

Dla mnie najlepszy jęczmieniem jakim kiedy kolwiek miałem jest SOLDO :)

Przewyższa wszystkie jęczmienie , we wszystkim , które siałem w poprzednie laty.

Stanowisko po pszenicy 1xN około 300kg/ha , bez ochrony grzybowej , 1x na chwasty i wydał 6ton , siany 200kg/ha

Przy 300 kg N na hektar i przy siewie 200 kg to ten jęczmień chyba leżał plackiem jak po wałowaniu ciężkim walcem

#438 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 01 listopad 2016 - 10:23

No ekonomiczny jest. Zżarł 50kg N na tonę plonu. Pewnie miał 18 białka i ze 40 glutenu  B)

6 ton jęczmienia jarego na stanowisku po pszenicy to zdażało się po 120kg N i siewie 150kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#439 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 01 listopad 2016 - 11:02

Przy 300 kg N na hektar i przy siewie 200 kg to ten jęczmień chyba leżał plackiem jak po wałowaniu ciężkim walcem

Raczej dał 300 kg nawozu a nie czystego składnika. Nie wyobrażam sobie wysiać prawie tony np saletry na raz.