Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki jęczmień jary wybrać

438 odpowiedzi na ten temat

#1 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 29 marzec 2010 - 18:44

jaki jęczmień jary wybrać Witam mam problem z wyborem jęczmienia jarego pastewnego na zasiew może ktoś z was sieje jakąś odminę godną polecenia jeśli tak: niech napisze jak wysoki rośnie, jak z wyleganiem no i jaki plon z ha i jak reaguje na kwaśność gleby
z góry dziękuje za informacje
pozdro ;)
red power

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki jęczmień jary wybrać Dzisiaj, 04:59
  •  

#2 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 29 marzec 2010 - 19:23

jaki jęczmień jary wybrać Jęczmienie w ogóle są wrażliwe na zakwaszenie gleby, praktycznie każde odmiany

#3 Share Florek93

Florek93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, muzyka

Napisany 29 marzec 2010 - 19:42

jaki jęczmień jary wybrać Ja w tym roku sieję Mercadę , zobaczę co z tym wyjdzie , ale mam spore doświadczenie w uprawie Antka i bardzo go polecam
05.06-2008 - 05.06.2013 - 5 lat na AgroFoto

#4 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 29 marzec 2010 - 19:42

jaki jęczmień jary wybrać Teraz to ty się spiesz żeby dostać coś dobrego.
Na północy dobrych odmian zostało jak na lekarstwo, pszenicy już nie dostaniesz. Z jęczmieniem ciut lepiej, ale też licho.

#5 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 29 marzec 2010 - 21:25

jaki jęczmień jary wybrać siew planuje dopiero po świętach
jak byłem ostatnio w centrali to był tylko Poldek
sieje tę odmianę ktoś???? ;)
red power

#6 Share tiger3952

tiger3952

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 11 styczeń 2011 - 19:21

jaki jęczmień jary wybrać U nas kiedyś poldek był z centrali. Sialiśmy go przez trzy lata zawsze ładny wychodził tylko potem tak wyszło, że nie było gdzie zasiać i już go skarmiliśmy.

#7 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 21:24

jaki jęczmień jary wybrać No teraz Mercada i Tocada pytałem się to ok. 255 zł netto. I podobno ciężko jest dostać materiał siewny.

#8 Share bogys

bogys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 21:33

jaki jęczmień jary wybrać w połowie stycznia raczej ciężko powiedzieć kiedy będą siewy czy przed czy po świętach, najważniejsze aby gleba nie była mokra bo jęczmień tego nie lubi .

#9 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 21:36

jaki jęczmień jary wybrać Ja miałem w ubiegłym roku zmieszane 2 odmiany Hodowli Roślin Smolice nie pamiętam dokładnie ale zdaje się "Bryl+Blask" tam mi doradzili jakie odmiany można ze sobą mieszać. Plon jak na ten trudny rok u mnie na 4 i 5 klasie piasków ponad 5 t/ha :D

#10 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 17 styczeń 2011 - 23:25

jaki jęczmień jary wybrać U mnie w tamtym roku była odmiana Skarb, nasiona grube B) Było 60ary, ale na tych 50arach chwast pokonaj jęczmień B) W tym roku znowu będzie Skarb :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Grzesiek21

Grzesiek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 20:17

jaki jęczmień jary wybrać Ja polecam jęczmień jary Eunova, miałem go w zeszłym roku. Przy nawożeniu 100 kg polifoski 6, 120 kg saletrzaku i 350 kg wapna tlenkowego na ha sypał ok. 4 tony, lepiej niż pszenice w mojej okolicy. Był wysoki na ok.80 cm, ale nic nie wyległo, przez mokrą pogodę - szybki wzrost - bałem się sypać saletrą pogłownie. Gleba klasy IIIa i IIIb, niewapnowana odkąd pamiętam (minimum 20 lat)

#12 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 21:13

jaki jęczmień jary wybrać Dziecko kochane i ty piszesz że Eunova przy tym nawożeniu i przy braku wapnowania przez 20 lat sypneła 4 t? Wiesz ja lubię bajki ale o królewnie Śnieżce i jak mieli z księciem dużo dzieci . Kolego sympatyczny Eunova to jest wymagająca odmiana dla zaawansowanych rolników, co znają się na prowadzeniu takich odmian, a to jest odmiana wymagająca i dziwię się że przy takim nawożeniu i ph wydała jakikolwiek plon bo ja na takim polu nie siałbym żadnego jęczmienia, tylko raczej jakieś nie wymagające oziminy np pszenżyto. Ja proponuję uregulować ph, wynawozić ziemię i dopiero siać dobry jęczmień. Co do nawożenia to jęczmień nawożony powyżej 80 kg N/ha rokuje plonowanie powyżej 60 q/ha. Jak masz pytania zaparszam na gg lub privaka, pozdrawiam jerzy

#13 Share Grzesiek21

Grzesiek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 21:41

jaki jęczmień jary wybrać Dzieckiem już nie jestem niestety, jęczmień jary siałem pierwszy raz. Są to pewne dane, gdyż pole to miało 30 arów, zebrałem ok 1,3 tony - ważyłem. Materiał siewny kwalifikowany, siew 29.03.2010, około 180 na ha. Ochrona to Granstar i Falcon. Nie napisałem ,że mam niskie pH, robiłem w zeszłym roku na uczelni badanie i pH wyszło ok. 6. Pozdrawiam zaawansowanych.

#14 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 19 styczeń 2011 - 17:56

jaki jęczmień jary wybrać @Grzesiek21 pole 20lat nie widziało wapna i ph 6 no naprawde dobre ;) :lol: potwierdzam Eunova jest dość wymagającą odmianą ale potrafi się odwdzięczyć :D u nas siana na IIIa ph 5,9-6,1 N blisko 100kg/ha poli 6 2q przedplon lucerna, ochrona fungi, plon 7-7,5t/ha u nas siane bylo 150kg/ha jakoś początkiem kwietnia

#15 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 476 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 19 styczeń 2011 - 20:12

jaki jęczmień jary wybrać Ja miałem NUEVO SER zasiane 110kg/ha po pszenicy,a pszenica po cebuli.Klasa ziemi 2-4.Bez PiK(bardzo wysoka zawartość w badaniu gleby),azot 2*150kg(saletrzak,saletra).Jeden zabieg na grzyba,regulator.Plon ponad 9ton.W życiu bym nie uwierzył gdybym nie miał.

#16 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 20:37

jaki jęczmień jary wybrać Może już po raz kolejny się powtórzę, wybaczcie.
Jęczmień Tocada naprawdę wysoko plonuje, warto posiać.
Super trawi azot, nadaje się do intensywnej produkcji, wyróżnia go wysokie MTZ.
Polecam.

#17 Share Grzesiek21

Grzesiek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 20:44

jaki jęczmień jary wybrać Przy tym ph się nie upieram bo badanie wykonałem sam na zajęciach, więc może być +/- 0,5. Co do pola to jest rzeczywiście dobre, gleba ciężka. Wcześniej dziadek stosował płodozmian, nawoził obornikiem, nie dawał zbyt dużo nawozów sztucznych i śor. Przedpłonem był owies ok 4,5 T/ha - słoma przyorana.

#18 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 14:45

jaki jęczmień jary wybrać

Jęczmień Tocada naprawdę wysoko plonuje, warto posiać.

Tylko że u mnie już ciężko dostać nasiona.
W dystrybucjach podobno większość już porezerwowana dla klientów.
Masakra - jest styczeń, a z nasionami jest już kłopot.

#19 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:49

jaki jęczmień jary wybrać Rzeczywiście nasiona są porezerwowane, a jakie ceny !, zaprzyjaźniony przedstawiciel KWS-su po znajomościach przywiezie mi 1 tonę Tocady, resztę swoim, cena kosmiczna 2,5 tyś tona- zgroza(pewnie za rok kupię za połowę ceny na całość, niech tylko hodowla trzody padnie). Wsieję też ze 3 ha Eunovy, podzielę wrażeniami z kolegami z forum, na poletku wygladała wyśmienicie. Dostanę też Alichianę z KWS-su na 1ha, super nowość, podobno sypie do 8 t/ha-zobaczymy.
Namoor jak miałeś z tą odmianą do czynienia napisz co myślisz o niej.pozdrawiam jerzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share marcin1606

marcin1606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 18:38

jaki jęczmień jary wybrać Dzisiaj dzwoniłem do centrali nasiennej i pytałem o cenę to owies po 160 zł za 100 kg jęczmień 190 zł za 100 kg i pszenica 200 za 100 kg .Cena brutto.