Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak przezimowały nasze uprawy? Tydzień I


Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Share agrofoto

agrofoto

    Zaawansowany

  • Root Admin
  • PipPipPip
  • 2963 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 marzec 2010 - 18:53

Jak przezimowały nasze uprawy? Tydzień I Trudno to ostatecznie ocenić bo zima trzyma – w nocy ciągle są minusowe temperatury. Koncerny chemiczne posiadające założone doświadczenia w gospodarstwach demonstracyjnych oceniają wstępnie stan przezimowania zbóż i rzepaku na dobry. Póki jednak nie nastanie wiosna trudno o ostateczną ocenę. Wydaje się jednak że źle nie jest, choć z obserwacji upraw przez plantatorów zamieszczających aktualne zdjęcia zbóż i rzepaku wynika, że lokalnie wiele plantacji ucierpiało. Z komentarzy zdjęć i sytuacji zamieszczanych na portalu www.arofoto.pl wynika, że przynajmniej niektórzy rolnicy po tej zimie chcą się przeprosić z odmianami krajowymi. Ta zima jest prawdziwym testem zimotrwałości dla pszenic ozimych odmian zachodnich i tych z katalogu unijnego, które nie były dotychczas testowane w badaniach COBORU.

Na licznie zamieszczanych zdjęciach pszenżyta ozimego w wielu przypadkach widoczna jest pleśń śniegowa. Na jęczmieniu ozimym, zdecydowanie najmniej odpornym na mróz, widać często i uszkodzenia mrozowe, i prawdopodobne porażenie wirusem żółtej karłowatości jęczmienia, a także pałecznicą. Oczywiście ze zdjęcia trudno obiektywnie wyczytać, co roślinom dolega. W komentarzach do zdjęć jęczmienia są uwagi, że podobne oznaki wystąpiły wiosną ub.r. Niektórzy jednoznacznie wskazują na wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Osobiście skłonny jestem przypisać to właśnie pałecznicy wywoływanej przez grzyb Typhula incarnata.

W ubiegłym roku na rosnące zagrożenie pałecznicą w zbożach wskazywał na wielu spotkaniach dr. Marek Korbas z IOR. I właśnie na jęczmieniu choroba ta wygląda bardzo podobnie jak pleśń śniegowa, ale w przypadku tej choroby zwanej kiedyś zgnilizną ozimin porażone rośliny są szaro zabarwione. Terminologia chorób i systematyka grzybów zmienia się, dlatego nazwanie tej choroby pleśnią śniegową jęczmienia nie jest błędem. Ważne, że wiemy co to jest. W przypadku typowej pleśni śniegowej wywoływanej przez Microdochium nivale (dawniej zwanym Fusarium nivale) rośliny są pokryte białoróżową, watowatą grzybnią.

Warto dodać, że autorzy zdjęć często przyznawali się, że te gorsze plantacje, z objawami uszkodzeń i porażenia były, niestety, obsiewane ziarnem niezaprawionym. Po srogiej zimie i z bardzo długo utrzymującą się pokrywą śnieżną, pominięcie tego ważnego ogniwa agrotechniki – zaprawiania – dało o sobie znać z większą siłą niż zwykle.

Zachęcamy do zamieszczania zdjęć i komentarzy. O tym jak przezimowały nasze uprawy możecie porozmawiać na www.agrofoto.pl oraz na forum Poradnika Rolniczego www.poradnik.net.pl.

MAREK KALINOWSKI

Pszenżyto

Zdjęcie pszenżyta wykonał i zamieścił na poratalu www.agrofoto.pl rolnik o nicku tytus. Jak sam pisze w komentarzu: „Raczej nic z tego nie będzie - pod pług. Zboże "zaparzyło się" pod śniegiem. Ziemia nie była zmarźnięta, wegetacja nie zahamowana, a z wierzchu śnieg. To pleśń śniegowa. Dodam, że na tym polu ziarno nie było zaprawione. Tam gdzie jest zaprawione jest znaczni lepiej”

Jęczmień

Zdjęcie jęczmienia wykonał i zamieścił na portalu www.agrofoto.pl rolnik o nicku suzuki550e. Jak komentuje: „ Na tym samym polu miałem owies na którym od fazy kłoszenia pojawiła się mszyca i to sporo, ale czy na jesieni mszyca by zdążyła narobić szkód”. Inny forumowicz komentuje to zdjęcie: „Nie wiem jak u ciebie ... ale u mnie na jednym polu jeszcze przed mrozami zobaczyłem dokładnie to co na zdjęciu. Początkowo myślałem, że jest za mokro w tym miejscu, ale mimo wszystko wyrwałem garsć tego i pojechałem do specjalistów - po zbadaniu powiedzieli mi, że to wynik ataku mszycy i wpuszczenia toksyn do rośliny, że nie ma na to jako takiego oprysku, i jeśli tak wygląda powyzej 30 % plantacji to należy ja zaorać. Tak było u mnie na jesieni. Mogę się tez mylić, bo może to być wina mrozów - ale to co widać jest identyczne z tym, co było u mnie, niestety”.

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Jak przezimowały nasze uprawy? Tydzień I Dzisiaj, 03:34
  •  

Podobne tematy