Skocz do zawartości

Zdjęcie

Marchew i Cebula

77 odpowiedzi na ten temat

#41 Share yooo

yooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 02:23

Marchew i Cebula

ajlepiej To cebule zasadzić. Jest to pewniejsze niż cebula z siewu, no i plony są wyższe, nawet gdy jest susza. Odwiedź moją stronę (PS. Odmiany są wpisane z zeszłego sezonu, nie wpisałem jeszcze z tego)
Można też sobie o nas poczytać w " WARZYWA 04/2006"

k*rwa szymon nie przechwalaj juz sie tak tą swoja "największą" uprawa bo mnie sciska ze smiechu, g*wno prawda ze dymka lepsza w sezonie 2007 były strasznie drogie sadzonki poza tym lepiej zasiac odmiane wczesna z siewu bo lepsziejsza do przechowania od dymki a dymke mussowa ODRAZU trzeba sprzedawać a i mniejsze koszta nasion sa niż sadzonki dymki... poza tym pisz wyraznie ze mosz uprawde dymki ale sadzonek dymki przygł*pie jeden a pozniej poprawiasz innych jaki ty mądry a inni niedorozwoje... jedny plus uprawy cebuli dymki to to ze chwasty stanowia mniejszy problem niż z w cebuli z siewu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Marchew i Cebula Dzisiaj, 15:21
  •  

#42 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 10:18

Marchew i Cebula

k*rwa szymon nie przechwalaj juz sie tak tą swoja "największą" uprawa bo mnie sciska ze smiechu, g*wno prawda ze dymka lepsza w sezonie 2007 były strasznie drogie sadzonki poza tym lepiej zasiac odmiane wczesna z siewu bo lepsziejsza do przechowania od dymki a dymke mussowa ODRAZU trzeba sprzedawać a i mniejsze koszta nasion sa niż sadzonki dymki... poza tym pisz wyraznie ze mosz uprawde dymki ale sadzonek dymki przygł*pie jeden a pozniej poprawiasz innych jaki ty mądry a inni niedorozwoje... jedny plus uprawy cebuli dymki to to ze chwasty stanowia mniejszy problem niż z w cebuli z siewu

co do dymki to sie zgodze ze w tym roku to w naszym rejonie szału nie było. ps z siewu wiosennego dawala mi momentami 58t srednia 54t wiem dokładnie bo wszystko zwazone nasiona polskie siewnik zachodni :rolleyes:
kujawy to jes to!!!!!

#43 Share szymon29

szymon29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 11:54

Marchew i Cebula .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 12:21

Marchew i Cebula

Może i masz trochę racji, ale głównie od tego która cebula ci się lepiej przechowuje zależy od odmiany. Poza tym jeżeli wcześnie zbierzesz cebule z dymki ( dużą, która urosła z wysadki - informacja dla niedorozwojów) to poco ją przechowywać? Im wcześnie się sprzeda tym lepsza cena. Tak mi się wydaje.
Fakt, dymka w tym roku była droga, ale wynikało to z tego że był jej brak na rynku. Ale 2 lata temu (chyba) sprzedawaliśmy poniżej opłacalności. Także w tym roku sobie odbiliśmy.
Poza tym nie można orkeślic co jest lepsze: z dymki czy z siewu. "W wielu rejonach kraju sadzenie dymki jest jedyną możliwością uzyskania plonu cebuli, zarówno z zielonym szczypiorem, jak też całkowicie dojrzałej, przeznaczonej do krótszego lub dłuższego przechowywania po zbiorze. Dotyczy to zwłaszcza terenów o krótszym okresie wegetacyjnym (rejony podgórskie i nadmorskie), gdzie cebula z siewu nie znajduje optymalnych warunków wzrostu, gdyż opóźnienie siewu powoduje nieprawidłowe formowanie cebul oraz nierównomierne ich dojrzewanie."(hasło ogrodnicze)

troche racja ale kto w górach sieje cebule a bardzo wczesne odmiany z siewu schodzą z pola w bardzo podobnym terminie co dymka. oczywiscie dymka to temat godny przemyślenia itd ale zawszwe jest ale. pozatym chyba lepiej pogadać w dobrej kulturze i rzeczowo wymienić doświadczenia niz sobie ublizać. pozdrawiam
kujawy to jes to!!!!!

#45 Share yooo

yooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 13:42

Marchew i Cebula z rejonami o gorszych warunkach urawy cebuli moze i mosz racje.. ale ile to ogólnej uprawy max 5%? oczywiscie w tym roku nie opłaca sie przechowyać dymki i odmian wczesnych ale w zeszłym roku... poza tym dymka by napewno zgnila i to wczesniej od cebuli z siewu przynajmniej na przykadzie który znam bo dwój sasiadw tak mialo i ten co miał dymke pozaładowaniu na samochód do niezłą kałuze miał pod wozem..a drug dobry towar sprzedał ale to pojedynczy przykład gdzieindziej moze byc inaczej.. poza tym sa lata gdzie sprzedaz cebuli jest trudnościa i wtedy trzeba przechowywac bo przeciez za darmo się nie sprzeda. Ok kwestia ceny to juz decyzja kazdego rolnika z osobna ale według mnie po co przeplacac skoro nie widać róznicy ( choć ja twierdze z obserwacji ze z siewu lepiej sie przechowuje) no ale może w przyszłym roku moze bedzie inna cena dymki z powodu braku zainteresowania :rolleyes:

#46 Share szymon29

szymon29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 17:06

Marchew i Cebula .

#47 Share szymon29

szymon29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 08 grudzień 2007 - 17:09

Marchew i Cebula .

#48 Share MaxiKing

MaxiKing

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 26 grudzień 2007 - 12:45

Marchew i Cebula HAHAH tak sobie czytam to co piszecie (chociaz nie na temat troche ) ale szymon naprawde my juz wszyscy wiemy ze jestes nalepszy i najwieszy nie musisz jush tego udowadniac :P Co do opłacalnosci to nie wiem jaka jest z cebuli sianej i zbieranej na siew dymki ale wiem jak jest z siewu na zbiór dobrej do przetwórstwa wg.mnie jest tak sobie przez kilka lat ale raz na jakis czas uda sie odbic za wszystkie lata . a jeszcze do NAJWIEKSZEGO gospodarstwa które sieje cebule i zbiera ja na siew do dymki (nawet nie umiem tego okreslic) to zdziwiłbys sie jaka była produkcja i na jakim areale około20km ode mnie (okolice gniezna) to wydaje mi sie ze nawet w zyciu nie widziałes takieo pola łacznie było ponad 300 HA a jezeli myslisz ze jestes najwiekszy to wez pod uwage ile z tej twojej cebuli mozna wysiac hektarów jezeli na ha potrzeba 1 tone dymki a watpie czy te twoje wilkoobszarowe areały by dały rade zaopatrzyc polske i zagranice w siew cebuli dymki :) hehehehe

#49 Share MaxiKing

MaxiKing

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 26 grudzień 2007 - 13:02

Marchew i Cebula HAHAH tak sobie czytam to co piszecie (chociaz nie na temat troche ) ale szymon naprawde my juz wszyscy wiemy ze jestes nalepszy i najwieszy nie musisz jush tego udowadniac :P Co do opłacalnosci to nie wiem jaka jest z cebuli sianej i zbieranej na siew dymki ale wiem jak jest z siewu na zbiór dobrej do przetwórstwa wg.mnie jest tak sobie przez kilka lat ale raz na jakis czas uda sie odbic za wszystkie lata . a jeszcze do NAJWIEKSZEGO gospodarstwa które sieje cebule i zbiera ja na siew do dymki (nawet nie umiem tego okreslic) to zdziwiłbys sie jaka była produkcja i na jakim areale około20km ode mnie (okolice gniezna) to wydaje mi sie ze nawet w zyciu nie widziałes takieo pola łacznie było ponad 300 HA a jezeli myslisz ze jestes najwiekszy to wez pod uwage ile z tej twojej cebuli mozna wysiac hektarów jezeli na ha potrzeba 1 tone dymki a watpie czy te twoje wilkoobszarowe areały by dały rade zaopatrzyc polske i zagranice w siew cebuli dymki :) hehehehe

#50 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 26 grudzień 2007 - 14:02

Marchew i Cebula

Czytaj uważniej! Tam pisze "w rejonach PODGÓRSKICH"

widze ze byłeś dobry z agronomii, ja nie mówiłem o Rysach. ale nie jestem takim specem od cebuli jak ty wiec co bym nie powiedział i tak ty wiesz lepiej wiec nie bede juz polemizował mam pomysła jak juz z ciebie taki gość to napisz ksiązke a nie cytuj wybrane fragmenty. pozdro :P
kujawy to jes to!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share szymon29

szymon29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 26 grudzień 2007 - 21:27

Marchew i Cebula .

#52 Share MaxiKing

MaxiKing

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 27 grudzień 2007 - 13:15

Marchew i Cebula A moze ktos cos powie o marchwii ???? bo nikt nie pisał chyba jeszcze :P

#53 Share yooo

yooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 16:11

Marchew i Cebula jakie odmiany polecacie na wczesny zbiór odmian jadalnych marchwi? odmiany polskie duzo i czy wogole odbiegaja jakoscia i plonem od zachodnich?

#54 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 09 kwiecień 2008 - 18:24

Marchew i Cebula Ja w tym roku mam tylko odmiane "Laguna". jest ona przeznaczona na wczesny zbiór.Zaletą tej odmiany jest to ze nie ma zielonych końcuwek.Przez co lepiej sie przezentuje w woreczku po umyciu :D . A co do polskich odmian to raczej nie sieje,zawsze jakieś holenderskie odmiany brałem.Chociaż w rzeszłym roku miałem jakaś polską odmiana (nie pamietam nazwy) która była nawet bardzo ładna :D
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#55 Share yooo

yooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 19:28

Marchew i Cebula a gdzie kupujesz nasiona? i po ile? i jaka ilosc potrzebna na zasianie 1ha? co sadzicie o marchwi amsterdamskiej?

#56 Share MaxiKing

MaxiKing

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 22:08

Marchew i Cebula

Ja w tym roku mam tylko odmiane "Laguna". jest ona przeznaczona na wczesny zbiór.Zaletą tej odmiany jest to ze nie ma zielonych końcuwek.Przez co lepiej sie przezentuje w woreczku po umyciu :D . A co do polskich odmian to raczej nie sieje,zawsze jakieś holenderskie odmiany brałem.Chociaż w rzeszłym roku miałem jakaś polską odmiana (nie pamietam nazwy) która była nawet bardzo ładna :D

moge sie myslic ale z tego co pamietam to zielone koncwoki powstaja min w wyniku siania marchwii w suchej piaszczystej ziemi na redlinach bo redliny sie osypuja i odkrywaja marchew gdy rosnie wiec chyba odmiana tu nie ma znaczenia

#57 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 10 kwiecień 2008 - 14:20

Marchew i Cebula

moge sie myslic ale z tego co pamietam to zielone koncwoki powstaja min w wyniku siania marchwii w suchej piaszczystej ziemi na redlinach bo redliny sie osypuja i odkrywaja marchew gdy rosnie wiec chyba odmiana tu nie ma znaczenia

A wiec; marchew sieje na wałach a nie na redlinach :D wiec ziemia sie nie obsypuje :D Zasiałem dwie odmiany na tym samym polu w takich samych warunkach no i "Laguna " nie miała zielonych końcówek a odmiana nr2 miała :) więc to zależy od odmiany :)
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#58 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 11 kwiecień 2008 - 22:07

Marchew i Cebula Mam pytanie,kto juz posiał cebule bo ja jeszcze nie posiałem z powodu deszczu.
Druga sprawa to czekam za usługa siewu.

#59 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 12 kwiecień 2008 - 00:15

Marchew i Cebula ten gostek od kropeczek to chyba jakis uposledzony jest .... ale im wyzej wleziesz tym bardziej boli d*pa jak spadniesz hehe..pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share MaxiKing

MaxiKing

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 16 kwiecień 2008 - 20:40

Marchew i Cebula

A wiec; marchew sieje na wałach a nie na redlinach :D wiec ziemia sie nie obsypuje :D Zasiałem dwie odmiany na tym samym polu w takich samych warunkach no i "Laguna " nie miała zielonych końcówek a odmiana nr2 miała :) więc to zależy od odmiany :)

Rozmawiałęm z moimi wujami ktorzy sieja marchew juz od ponad 10 lat i mowili mi ze zielone koncowki sa od złego zasiania tzn w złych warunkach . zreszta [pisze o tym włąsnie w ostatnim warzywku wiec cos musi w tym byc :) PS ja juz troche posiałem marchewki i wrzuce fotki przy okazji :)