Badi23

[porzeczka] Czy porzeczki to dobry pomysł

Polecane posty

Badi23    1

Jestem zielony w temacie rolniczym ale muszę coś robić z moimi 7 ha gruntów . Do tej pory uprawiałem rzepak i zboża (jęczmień pszenżyto)ostatnim rokiem rzepak nawet ładnie plonował 4,4 z ha .

 

Niestety nie mam czasu i siły na tą ziemię dlatego postanowiłem dać w dzierżawę . Pierwszy i jedyny telefon miałem od faceta który chciał w dzierżawę na 12 lat z przeznaczeniem na porzeczki. Proponował 1 tyś zł na rok od ha + podatek płaci on i on odbiera dopłaty . Cena nie najgorsza chyba bynajmniej u nas ale problem z tymi porzeczkami. W tej chwili uważam że ziemia jest w bardzo dobrej kondycji jako że nawozu i innych dodatków (obornik) nigdy nie żałowałem ale co będzie za 12 lat gdy tam będzie porzeczka czy ta ziemia będzie się jeszcze do czegoś nadawała.

Z drugiej strony dziwię się że facetowi porzeczka się kalkuluję ale to jego problem.

Proszę o wasze opinie jako fachowców jestem ciekawy jakie kwoty za dzierżawę u was się płaci

Edytowano przez dogberry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

Jest temat o cenach dzierzawm bys podal z jakiej czesci polski jestes to bedzie latwiej ocenic propozycje tego pana za dzierzawe bo wszedzie sa one inne tak samo jak ceny ziemi. Moj kuzyn (kujawsko-pomorskie) np. za dzierzawe w tym roku podpisal bedzie placil podatek za ziemi i dodatkowo 500kg przenicy za ha rocznie musi dac kolesiowi a ten kols bierze dla siebie doplaty jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalmat    5

Witam,

Czy porzeczki wyjaławiają glebe to nie powiem. Rodzice od 20 lat uprawiają porzeczki w cyklu 10-15 lat, potem kasacja, siejemy zboże 2-3 lata i dalej w to samo miejsce porzeczki. Musisz wziąc pod uwagę, że krzewy trzeba co roku nawozić więc nawóz jest dostarczany na pole. Oczywiście nikt nie sieje po całym polu, tylko sypie pod krzaki, więc zboże które potem rośnie w miejscu gdzie był rządek jest wyższe. Porzeczki to też próchnica, która powstaje pod krzakami z liści, które opadaja co roku. Po skasowaniu plantacji pole może być zachwaszczone, ponieważ trawe miedzy rzedami mało kto pryska(koszty), jest ona natomiast koszona; wiec trzeba potem o tym pamietac. Dalej, po skasowaniu dierżawca musiałby pozbyc się korzeni po krzkach, bo gałezie są cięte i palone a korzenie się wyoruje. Jak ich nie pozbierasz to pola dobrze nie uprawisz. A co do opłacalności porzeczek to powiem tak, że są już odmiany dające plon okolo 12-15 ton z hektara a nawet wiecej jak nie ma mrozu i grad nie strąci kwiatów. 7ha x 15 ton = 135ton. Cena to okolo 2,5-3 zł za kg. wiec mamy zysk 337500zł. Wiadomo, że trzeba tez ponieśc koszty na kupno sadzonek, pielegnacje krzewów, nawozy, opryski, zbiór komabjnem, ochrona przed szkodnikami. Max plonowanie uzyskuje się po 4-5 latach więc to co wyliczylem a rzeczywiste przychody mogą się różnic. Co do kosztów dierżawy ziemi nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że troche pomogłem. Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badi23    1

Witam,

Czy porzeczki wyjaławiają glebe to nie powiem. Rodzice od 20 lat uprawiają porzeczki w cyklu 10-15 lat, potem kasacja, siejemy zboże 2-3 lata i dalej w to samo miejsce porzeczki. Musisz wziąc pod uwagę, że krzewy trzeba co roku nawozić więc nawóz jest dostarczany na pole. Oczywiście nikt nie sieje po całym polu, tylko sypie pod krzaki, więc zboże które potem rośnie w miejscu gdzie był rządek jest wyższe. Porzeczki to też próchnica, która powstaje pod krzakami z liści, które opadaja co roku. Po skasowaniu plantacji pole może być zachwaszczone, ponieważ trawe miedzy rzedami mało kto pryska(koszty), jest ona natomiast koszona; wiec trzeba potem o tym pamietac. Dalej, po skasowaniu dierżawca musiałby pozbyc się korzeni po krzkach, bo gałezie są cięte i palone a korzenie się wyoruje. Jak ich nie pozbierasz to pola dobrze nie uprawisz. A co do opłacalności porzeczek to powiem tak, że są już odmiany dające plon okolo 12-15 ton z hektara a nawet wiecej jak nie ma mrozu i grad nie strąci kwiatów. 7ha x 15 ton = 135ton. Cena to okolo 2,5-3 zł za kg. wiec mamy zysk 337500zł. Wiadomo, że trzeba tez ponieśc koszty na kupno sadzonek, pielegnacje krzewów, nawozy, opryski, zbiór komabjnem, ochrona przed szkodnikami. Max plonowanie uzyskuje się po 4-5 latach więc to co wyliczylem a rzeczywiste przychody mogą się różnic. Co do kosztów dierżawy ziemi nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że troche pomogłem. Pzdr

 

Powiat Brodnica gmina Bobrowo co do miejsca

 

Wielkie dzięki teraz wiem o co chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarucki    3

7ha x 15 ton = 135ton. Cena to okolo 2,5-3 zł za kg. wiec mamy zysk 337500zł. Wiadomo, że trzeba tez ponieśc koszty na kupno sadzonek, pielegnacje krzewów, nawozy, opryski, zbiór komabjnem, ochrona przed szkodnikami. Max plonowanie uzyskuje się po 4-5 latach więc to co wyliczylem a rzeczywiste przychody mogą się różnic.

To może napiszesz jaka odmiana daję 15ton z hektara trwale i co rocznie ?

wiec mamy zysk 337500zł. zysk to to na pewno nie jest! zyskiem możesz napisać kwotę w której odliczysz wszystkie koszta poniesione z produkcją porzeczki!

 

Nie ma sensu tego typu pseudo ekonomika bo mija się to ze wszystkim! żadna porzeczka nie da co roku takiego samego plonu (chyba że wiosna lato zima co roku będzie taka sama). napisz jeszcze o cenach środków ochrony, zabiegach, cenie oleju napędowego, cenie usługi zbioru porzeczki (jeśli ktoś nie ma kombajnu) bądź kosztach poniesionych z pracownikami, czasie poświęconemu pielęgnacji porzeczki a potem pisz o ekonomice ale z głową!

 

P.S. ile ty masz lat, że tak to liczysz ?


Zetor 7340, Ursus 2812, JD 5410N, Lamborghini Runner 450, Lamborghini RS80
Joanna#1, Joanna#2, KPS-3...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tommy66692
      Witam
      Założyłem ten temat poniewaz chce aby Ci którzy maja mailny, truskawki czy porzeczki podawali w tym temacie po jakiej cenie sprzedają
      Proszę o zestawienie cen z 2 dni np. oddawalismy 05.06.2008 i 06.06.2008 to piszemy posta w jakiej cenie oddawalismy przez te dni. Nie piszemy ceny za jeden dzien.

      Teraz proszę o podawanie cen ogolnie, poniewaz sezon sie jeszcze dobrze nie zaczął a wiem ze niektorzy juz mają owoce wiec być moze ze juz sprzedawali.

      Ostatnio w AgroBiznesie mówili ze cena wyjsciowa ma wynosic 6,60 zł Czyli bardzo dobrze. Z ceny malin rolnicy maja byc takze zadowoleni, ale okaze sie to w praktyce.
    • Przez darekn
      Witam posiadam jakieś 4 h czarnej porzeczki z czasem pewnie trochę jeszcze powiększę plantację i myślę nad kupnem jakiegoś kombajnu (raczej używanego ) . Proszę a rady jaki wybrać , mechaniczny czy hydrauliczny fabryczny czy z rzemiosła .przeglądając internet trafiłem na kombajn taki jak na zdjęciu i nawet mi się spodobał mały sprytny i lekki co sądzicie o takiej konstrukcji ??


    • Przez jacek660
      Witam. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Na początek chciałbym przedstawic moja sytuacje. Moi rodzicie kiedyś mieli gospodarstwo rolne ale po jakims czasie wszystkie pola oddalismy w dzierzawe(doplaty nadal bierzemy) bo bardzij oplacalo sie isc do pracy niz uprawiac zboza na tak malym areale(8ha razem z łąkami). Pola mam w 2 i 3 klasie. wlasnie na tym polu w 3 klasie chcialem posadzic na początek 1 ha porzeczki. Moje pytanie: jak dużo trzeba zainwestować i ile trzeba czekać aby nastąpił zwrot kosztów? Czy na początek musi być koniecznie opryskiwacz wentylatorowy czy może byc taki zwykly. Po jakim czasie rosliny trzeba wykarczować? Jaki jest koszt zakupu sadzonek?
      maszyny ktore posiadam niezbedne do tego typu uprawy to
      T-25, pług 2 skibowy, kultywator, wczesniej wspomniany opryskiwacz i kosiarka i lejek do nawozu. .
    • Przez kamilus1025
      Czy ktoś użytkuje takie kombajny do zbioru jagodowych ( aronia, porzeczka i w przyszłości agrest takie jak JOANNA 4 z weremczuka, aronoic z karmaszu czy AREK 3 z sfamaszu ? Jak one sprawują się Wam, jak dokładnie zbierają.
    • Przez jarucki
      Witam,
      chciałem Was zapytac jak wygląda u Was sytuacja, na plantacjach, po wiosennych przymrozkach/mrozach.
      kolejna sprawa, czy szara pleśń juz zawitała w wasze uprawy?
      doszły mnie słuchy, ze w niektórych rejonach polski, mróz przerzedził owoce w plantacjach, a teraz nadrabia szara pleśń
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj