andzin

Przechowanie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

avens jeśli chcesz stosować środki zapobiegające rośnięciu kiełków to najlepiej już na jesieni od sortuj sadzeniaka którego chcesz sadzić i na pryzmę wsyp same ziemniaki na sprzedaż i wtedy weź je "zagazuj" i jest gitara :) ze spokojem mogą leżeć do czerwca i nic im nie jest :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

masz na mysli komore z kontrlowana atmosferą?

nie kazdy takie posiada


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pawelec nie koniecznie komorę. Na zwykłej chłodni też to można zrobić. Tylko podczas gazowania trzeba przykryć szczelnie pryzmę żeby można było w nią wdmuchać ten środek przeciw kiełkom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

sam tunel bez wentylatorów? pokaż zdjecie jakies


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pawelec nie sam tunel, na końcu są oczywiście wentylatory. A co do zdjęcia to chętnie ale dopiero na jesieni bo w tej chwili mam pustą chłodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tunele stawiacie z euro palet? ja na tunel chciałbym wykorzystać palety 120x200 i przetestować ewentualnie jakieś bardziej kompaktowe rozwiązanie, aby zaoszczędzić miejsce, jak kształtują koszty oryginalnych tuneli wentylacyjnych? i co sądzicie o takim tunelu: http://www.sotralentz.pl/images/Materialy_Techniczne/Przydomowe_Oczyszczalnie_Sciekow_z_Drenazem/Ulotka_Tunele.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja tunele zrobilem z palet mniejszych niz euro, nie pamietam rozmiaru, byly po cemencie i nawozach. Ori tunele są cholernie drogie, nie wiem jak, ale uzytkownik @szarywilk kiedys pisal ze tez o nie pytal i dal sobie spokoj bo worek pieniedzy na to trzeba. Na ten sezon zrobie 2 tunele na szerokosci 7m.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no racja inwestycja rzędu 100zł/mb to dosyć duży nakład, muszę ogarnąć jak rozsądnie pociąć te moje palety, aby nie stracić za dużo objętości, jedną przechowalnie mam 8x25 metrów i w tym sezonie miałem problem z dosuszeniem jednej części (tej najbardziej zagłębionej, za późno zainstalowałem wentylator wyrzutowy) mimo osobnej sekcji palet pod pryzmą i zastanawiam się teraz jak dobrze rozwiązać kwestie tuneli, bo nie mam możliwości ustawienia krótszego niż 15m, podzielić to na dwie części z osobnym dojściem czy macie inny pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

lokalizacja wentylatora nie ma znaczenie, bo mogę rurami doprowadzić powietrze w dowolne miejsce, tylko jakie wymiary powinny mieć tunele, aby obsłużyły pryzmę o szerokości 8m, długości 20m i wysokości 3m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kartofelz    3

Do przechowywania jest piwnica - w ziemi (glebie). Mam piwnicę z 1,5m w dół, ale co najciekawsze: była nie wybetonowana - kartofle rosły, wybetonowana - kartofle rosną - ale spoooro mniej, zresztą wczoraj jeszcze palete przywoziłem krowom (a kartofle ze zbioru 2011r. wrzesień - październik).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kissy... ja średnio pryzmy mam długie około 30 metrów, sypie na minimum 4,5 metra na wysokość a co do szerokości to różnie ale przeważnie mam na 7 metrów i mi starcza tunel zbudowany z europalet postawionych na pion. Ziemniaki są wszędzie dosuszone elegancko. Czyli na wysokość mam 120 cm a dołem je rozstawiam na około 60 cm na szerokość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to jest 950m3 samego ziemniaka, w jaki sposób doprowadzasz powietrze do tunelu? z jednej strony, z obu, czy wsuwasz do niego jakąś rurę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

dołączam sie do pytania.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy do ziemniaków nadadzą się tunele zbożowe 50cm szerokości i 30 wysokości z perforowanej blachy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Tak


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

kissmy, pokaz o jakie ci chodzi


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

dobra sprawa. gdzie to mozna dostac?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znajomy to skądś przytarga, w przyszłym tygodniu zobaczę jak to wygląda i ile tego ma,

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/304891-suszarnia-podlogowa/

 

a przewody drenarskie? w topagrar był swojego czasu artykuł o różnych rodzajach magazynów zbóż, i w magazynie płaskim do kukurydzy układali właśnie rury drenarskie (przy pryzmie chyba 8m wysokości, kilkudziesięciu szerokości i wysokości), użytkownik twierdził, że przy wyładunku odzyskują około 80% rur, a zapewne wybierają kukurydze ładowarką, więc w ziemniakach jest szansa na odzyskanie nawet 100%, ale jak to się może spisywać w praktyce stosować złączki czy zwijać wąż w miarę podbierania pryzmy? chyba w tym sezonie przetestuje kilka rozwiązań

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ryry mają za mały przekrój.

Do wentylacji musi być duży przepływ ale powolny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj