Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przechowanie ziemniaków

190 odpowiedzi na ten temat

#181 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 25 styczeń 2016 - 11:54

Przechowanie ziemniaków

Policzyłem ilośc NPK i w czystym składniku dostały ok N:140kg P:60kg K:170kg Mg:50kg Wiadomo plus zasoby z ziemi. Jednak z drugiej strony susza też nie pozwoliła pobrać w 100% tego co wysypałem więc trudno jest dokładnie ustalić ile faktycznie przyjęły.
Nie mniej jednak odmiana Jelly która w charakterystyce potrzebuje mniej azotu traktowana była jednakowo i żadnych przebarwień nie zauważyłem.
Swoją drogą dziś ugotuję te "ciemniejące" Vinety bo na dobrą sprawę osobiście ich nie sprawdzałem (smakowo na obiad wybieram właśnie Jelly).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przechowanie ziemniaków Dzisiaj, 15:53
  •  

#182 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 12:56

Przechowanie ziemniaków

oznaką ciemnienia może być źle zbilansowane nawożenie czyli w twoim wypadku zbyt mała dawka K a nie za duża N 

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#183 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 13:53

Przechowanie ziemniaków

Ale to by wyszło dopiero po kilku miesiącach przechowywania?
Bardzo sie nie przejmuje bo gdzieś na pewno je opchnę. To tylko jakieś 50t.

A na przyszłość, wiem że odbiegam od tematu, w czym najlepiej podawać potas, Korn Kali? Wszystkie polifoski od razu podnoszą ilość fosforu który nie jest potrzebny w takich ilościach.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 15:37

Przechowanie ziemniaków

Fosfor jest potrzebny i go trzeba dać sporawo bo jest w małym % wykorzystywany. Polifoska 5 ale 4 tyg przed sadzeniem bo zawiera chlor. Korn kali nie polecane bo zawiera sód. A wogóle najlepszy jest patent kali bezchlorkowy ale wysoka cena.

#185 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 09:29

Przechowanie ziemniaków

Który tasmociąg jest lepszy do załadunku naczep? łapatkowy gumowy czy łopatkowy PCV? a może gumowy sierżant/choinka?

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#186 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 10:44

Przechowanie ziemniaków

Zależy na co ten ziemniak jest przeznaczony, bo jak na skrobię to nawet załadunek cyklopem nie będzie miał większego znaczenia. Jeżeli natomiast będzie przeznaczony do spakowania a co gorsze do mycia to najlepszym rozwiązaniem jest taśmociąg z zabierakami w kształcie V, ziemniaki lecą równym strumieniem i najmniej się obijają. Klapki poprzeczne przy większej prędkości taśmy zarzucają ziemniakami na końcu taśmy nadając im sporą prędkość co powoduje obicia nawet przy małych spadkach. Przy jednej jak i drugiej taśmie musisz mieć składany rękaw kaskadowy. Pcv bardziej trwała ale robi się twarda w niskich temperaturach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#187 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 15 wrzesień 2016 - 18:36

Przechowanie ziemniaków

Zapytam z innej beki ale ciągle w temacie przechowywania ziemniaków.

Nie wcisnę wszystkiego na przechowalnie więc potrzebuje część "zmagazynować" w kopcach. Zawsze okrywałem warstwą słomy i na to ziemia potem czarna folia budowlana. Ostatni sezon nie chciało mi się męczyć z zakrywaniem ziemią i dopakowałem grubo slomy i na to folia. Ale budowlana wydała mi się za cienka więc kupiłem folie kiszonkarską.

http://www.scandagra...ENLINE__www.pdf

Temperatury jak wiemy w lutym dosyć mocno spadły i ziemniaki od dołu prawie do połowy kopca przemarzły. Wiadomo tylko wierzchnia warstwa. Ale to nie tylko u mnie bo słyszałem ze u wielu w kopcach pomarzły.
Jednak gdzie miałem inne pryzmy przykryte zwykłą budowlaną folią (wydawałoby się cieńszą) przezimowały bez większych strat.

I tak się zastanawiam czy to czysty przypadek czy ta folia kiszonkarska działa jak folia aluminiowa do pieczenia ze jedna strona przepuszcza ciepło inna nie. Nie wiem.

W tym roku zastanawiam się co robić. Szkoda jej wywalać bo za rolkę zapłaciłem prawie 700zł. Ale jak znowu mają kartofle polecieć to wole zakryć zwykłą budowlaną.

#188 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 08:00

Przechowanie ziemniaków

Kolego ja tak już robie kilka lat . Grubo słomy i na to folia zwykła kiszonkarska i obłożyć oponami i zero problemów. 

#189 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 04 październik 2016 - 06:19

Przechowanie ziemniaków

Zapytam z innej beki ale ciągle w temacie przechowywania ziemniaków.

Nie wcisnę wszystkiego na przechowalnie więc potrzebuje część "zmagazynować" w kopcach. Zawsze okrywałem warstwą słomy i na to ziemia potem czarna folia budowlana. Ostatni sezon nie chciało mi się męczyć z zakrywaniem ziemią i dopakowałem grubo slomy i na to folia. Ale budowlana wydała mi się za cienka więc kupiłem folie kiszonkarską.

http://www.scandagra...ENLINE__www.pdf

Temperatury jak wiemy w lutym dosyć mocno spadły i ziemniaki od dołu prawie do połowy kopca przemarzły. Wiadomo tylko wierzchnia warstwa. Ale to nie tylko u mnie bo słyszałem ze u wielu w kopcach pomarzły.
Jednak gdzie miałem inne pryzmy przykryte zwykłą budowlaną folią (wydawałoby się cieńszą) przezimowały bez większych strat.

I tak się zastanawiam czy to czysty przypadek czy ta folia kiszonkarska działa jak folia aluminiowa do pieczenia ze jedna strona przepuszcza ciepło inna nie. Nie wiem.

W tym roku zastanawiam się co robić. Szkoda jej wywalać bo za rolkę zapłaciłem prawie 700zł. Ale jak znowu mają kartofle polecieć to wole zakryć zwykłą budowlaną.

i już wiesz dlaczego tak się stało?   faktycznie folia kiszonki  działa jak aluminium? ;)

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#190 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 08 październik 2016 - 08:37

Przechowanie ziemniaków

Nie mam pojęcia własnie.

Co więcej. Na ten rok mi zabraknie folii i mocno się zastanawiam co tym razem kupić.
Wszystkie budowlane "typu 300" to cienki szmelc.
Trafiłem na coś takiego
http://allegro.pl/fo...6398311148.html

Według opisu wyłożona białą warstwą do góry powinna się sprawdzić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share czeslawik

czeslawik

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 17 październik 2016 - 14:50

Przechowanie ziemniaków

Przyłączam się do tematu i proszę o poradę. Niestety z przyczyn losowych w tym roku nie mam odpowiedniego miejsca do przechowana  ziemniaków w okresie zimowym, dlatego pomyślałem, żeby kupić agrowłókninę okryciową zimową 50g i trzymać je na zewnątrz. Jak myślicie, czy będzie to wystarczające, aby ziemniaki nie zmarzły? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale odmiana ziemniaka to irga.