Skocz do zawartości

Zdjęcie

MTZ 52 dodatkowe światła.

27 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kielbasa

kielbasa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, mechanika, elektryka, elektronika

Napisany 14 kwiecień 2010 - 21:33

MTZ 52 dodatkowe światła. Grzegorzu, byłbym wcześniej, ale przeglądarka mi się wyłączyła i mnie uprzedziłeś. :) Niżej prymitywny i schematyczny rysunek mający na celu przybliżenie autorowi działania tego wszystkiego.

Mój odnośnik
"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MTZ 52 dodatkowe światła. Dzisiaj, 16:36
  •  

#22 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 14 kwiecień 2010 - 21:35

MTZ 52 dodatkowe światła. Jestem z lekka ułomny można powiedzieć w tych sprawach, ale waleczny ;]. Jutro skończę robotę i będzie miodzio lodzio.

#23 Share kielbasa

kielbasa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 14 kwiecień 2010 - 21:36

MTZ 52 dodatkowe światła. Tylko pamiętaj o odpowiednich przekrojach poprzecznych przewodów i zabezpieczeniu całości bezpiecznikami ceramicznymi o odpowiednim amperażu. :) Wspominałem o tym tutaj gdzieś, albo w innym temacie.
"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

#24 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 14 kwiecień 2010 - 21:40

MTZ 52 dodatkowe światła. Wiem wiem. Mam skrzynkę bezpieczników z golfa I i co więcej znajdę tam może jaki darmowy przekaźnik ;]. Kiełbasa twój schemat jest dla mnie czytelniejszy niż oryginalny ze stronki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1426 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 16 kwiecień 2010 - 06:17

MTZ 52 dodatkowe światła. cewka przekaźnika pobiera prąd w mA około do 25mA z chwilą podania napięcia na cewkę niemniej wszystko zależy od typu-modelu jak i też można wykorzystać elementy połprzewodnikowe np tyrystor -ewentualnie tranzystory MOS ale do nich czasem trzeba miec radiator -niemniej najwygodniejsze to przekaźnik

#26 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 kwiecień 2010 - 17:09

MTZ 52 dodatkowe światła. Kolego @elektrotech, autor tematu ma problemy ze zrozumieniem schematu podłączenia przekaźnika, a Ty proponujesz półprzewodniki? Jeśli chodzi o szczegóły, to tyrystor odpada, bo niby jak go wyłączysz skoro w instalacji jest prąd stały? Tranzystor MOS jak najbardziej, ale rezystancja jest większa od rezystancji styków przekaźnika (jeśli chodzi o kanał P). Natomiast tranzystor N-MOS się nada, ale do włączenia wymaga podania na bramkę napięcia o około 4V większego od napięcia źródła, należy zastosować przetwornicę podwyższającą napięcie, ale niestety komplikuje to układ.

#27 Share kielbasa

kielbasa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 16 kwiecień 2010 - 18:34

MTZ 52 dodatkowe światła. Również planowałem napisanie tego, co mój poprzednik. :) Poza tym taki układ w ciągniku? Chyba, że szczelnie zamknięty i zalany żywicą. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1426 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 17 kwiecień 2010 - 06:16

MTZ 52 dodatkowe światła. podałem rózne mozliwosci -czym zrobić układ wykonawczy :) niemniej najlepszym jest przekaźnik w zastosowaniu co do ciagnika - a jaki typ poprostu co mamy pod ręką z pewnym wyjatkiem dobrze aby miał mocowanie na tz złacza żeńskie :) szybkość montazu i demontażu:)

@elektrotechnik-kiełbasa -----> dobrze ze ktoś tu jest i pilnuje merytoryki działu nie zawsze jestem tu 24godziny :)