Skocz do zawartości

Zdjęcie

kolektory słoneczne

55 odpowiedzi na ten temat

#21 Share samex69

samex69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 11 styczeń 2011 - 22:21

kolektory słoneczne Nawet licząc z dotacją w małym jednorodzinnym domu to się nie opłaca , co innego jeśli to miałoby działać w jakimś lokalu gastronomicznym , hotelu czy zajeździe to wtedy może to mieć sens.Jeśli nie masz potrzeby zużywania dużych ilości ciepłej wody to taka inwestycja jest nieopłacalna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kolektory słoneczne Dzisiaj, 06:52
  •  

#22 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 10:07

kolektory słoneczne samex69 jakies konkretne argumenty a nie slogany, ze ktos komus powiedział?

#23 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 10:17

kolektory słoneczne Z tym nie opłacaniem się to bym polemizował. Zestaw można kupic za 5 czy 6 tys. W domu rodzićów latem boiler był włączony non stop to za prąd co miesiąc po 300 - 300 przychodziło. Jest to dom mieszkalny bez żadnego gospodarstwa zakładu. Zaczeliśmy licznik sprawdzać i wyszło że boiler ciągnie na dobę 15 kw/h po 5 zł z czymś za 1kw/h. Teraz chodzi centralne problem jest z głowy ale się nad kolektorem zastanawiam. Co do dotacji liczylismy ze znajomym i to nie wychodzi tak różowo. System musi zaprojektować specjalna firma co podnosi koszt montażu, od dotacji trzeba odprowadzić podatek dochodowy. Róznica jest niewielka a komplikacji sporo.

#24 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 14:44

kolektory słoneczne ke? 5zł za kWh? może 0,50zł.
owszem jeśli ktoś cacy czas podgrzewa wodę elektrycznie, to jakiś sens jest. U mnie w lecie wodę podgrzewa się w piecu CO i wystarczy dwa polana drzewa i woda jest gorąca w 30 min, a w trakcie letnich upałów to jeszcze szybciej.

#25 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 15:10

kolektory słoneczne Z tą ceną faktycznie przesadziłem. A co do pieca latem za bardzo nikomu się nie chce palić. Zastanawialiśmy sie nad innym źródłem opału typu gaz czy olej. Ale przy podlaskich zimach i 3 h własnego lasu ogrzewanie drewnem jest śmiesznie tanie chociaż latem grzanie wody troche kłopotliwe. Pozatym myślę o wspomaganiu co w zimie mam dach na południowy zachód, poszły by 2 panele. Ale to narazie plany.

#26 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 15:48

kolektory słoneczne no masz racje, piec jest dobrym wyjsciem, jesli masz juz gotową instalację, zeby jej nie przerabiac specjalnie.
a kolektory w zime nic ci nie dogrzeją :) szkoda zachodu zeby to podłączyc do co.

#27 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 15:52

kolektory słoneczne W sumie tak nasłonecznienie jest dość małe. Zobaczymy jak bedzie.

#28 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 16:11

kolektory słoneczne Ogrzewanie na węgiel było i jest najtańsze,przy dzisiejszych cenach gazu to ani samochód na gaz się nie opłaci.
Jak chcesz mieć cały czas ciepłą wodę to kup piec z podajnikiem automatycznym na miał i groszek.
Koszt grzania boilera 100 litrowego latem na miesiąc to około 150zł.
Nie wspomnę o tym że zimą chodzisz do pieca raz na 3-4dni.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#29 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 16:18

kolektory słoneczne Węgiel nie jest teraz taki tani a drewno z własnego lasu to praktycznie zerowy koszt. troche pracy benzyny do piły, ropy do ciągnika lub sprintera i wszystko. Piec mam duży ładuje go i przez 8 h zagladać nie muszę.

#30 Share fliegl

fliegl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 19:52

kolektory słoneczne Przy -20stopniach drewnem to możesz sobie w kominku napalić na 20m2 i wejść pod pieżyne.
Jak masz dom 200m2 i nie kupisz 5ton węgla to będziesz całą zimę smarkać i się trząść.

Edytowany przez fliegl, 12 styczeń 2011 - 19:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Lechu

Lechu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 21:54

kolektory słoneczne ja mam kolektor zamontowany na oborze do ogrzewania ciepłej wody użytkowej do mycia dojarki i ogrzewania dojarni i łazienki.W zestawie jest panel trzy płytowy i wymiennik ciepła 300l. do którego podłączony jest piec CO 8 KW.Koszt urządzenia to 7500 zestaw+ 2000 elementy podłączeniowe+ 1500 montaż+ piec 1400 zł.Od kwietnia do pażdziernika to bajka, teraz idzie z pieca .Co nie znaczy że nie grzeje .Ale nie zrobi więcej w ładny dzień jak 30-40 stopni. A mi jest potrze3bne 60-70.Czy się opłaci? przy tych cenach raczej nie,gdyż wyświetlacz pokazuje że przez rok zagrzał wodę na wartość około 1000 KW.czego wartość jest około 500-600 zł.Zwrot kosztów 20 lat.Tylko że mi zwrócili VAT i agencja 60% ceny netto co daje mój koszt za sam kolektor na poziomie 3500 zł.Wtedy ma to sens. :(

#32 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 09:56

kolektory słoneczne Lechu niestety troche za duzo zapłaciłes za to, ja taki zestaw sprzedałem ostatnio za 8000, wszytsko oprócz montażu, kolektory Polskiej Ekologii.

#33 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 17:09

kolektory słoneczne

Przy -20stopniach drewnem to możesz sobie w kominku napalić na 20m2 i wejść pod pieżyne.
Jak masz dom 200m2 i nie kupisz 5ton węgla to będziesz całą zimę smarkać i się trząść.

Ale głupoty piszesz-ja mam taki dom (a właściwie to nawet sporo większy :D ) i bez problemu go właśnie drewnem ogrzewam ,węgla nie kupuję od jakichs 20 lat-przy 12 ha lasu chyba byłbym idiotą ten węgiel kupując.

#34 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 17:11

kolektory słoneczne jaro, jaki masz piec i ile zużywasz drzewa na sezon?

#35 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 17:22

kolektory słoneczne Webermann (czy jakoś tak-ma olbrzymie palenisko)-a drzewa zużywam sporo :D -ale ile dokładnie to nie wiem-35-40 mp ?

#36 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 styczeń 2011 - 17:23

kolektory słoneczne

Ale głupoty piszesz-ja mam taki dom (a właściwie to nawet sporo większy :D ) i bez problemu go właśnie drewnem ogrzewam ,węgla nie kupuję od jakichs 20 lat-przy 12 ha lasu chyba byłbym idiotą ten węgiel kupując.

u mnie drewnem sa ogrzewane pomieszczenia o lacznej powierzchni 240m2 od kilkunastu lat i jakos nikt nie zamarzł, temperatura w domu jak i w innych pomieszczeniach jest na poziomie 17-23stopni... a mam piec jak to sie u nas mowi "tomaszowski"

#37 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 19:48

kolektory słoneczne i co na noc dołozycie moze drzewa i do rana jest ciepło??? juz nie opowiadajcie takich bajek, w dzien to moze ale nie w nocy

#38 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 20:02

kolektory słoneczne Też nie chce mi się wierzyć,przy paleniu drewnem to trzeba non stop przy piecu siedzieć już to przerabiałem.
Do mokrego drzewa z lasu to przydała by się też jakaś suszarnia.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#39 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 20:02

kolektory słoneczne Podaję tu link do mojego pieca-sprawdź wymiary paleniska, ja po prostu na noc wkładam takie extra grube szczapy i cześć Weberman

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 styczeń 2011 - 20:27

kolektory słoneczne Potwierdzam. Nie każdy piec nadaję się do palenia drzewem. Ja mam "Hajnówkę" i jak się postaram to wejdzie do niej taczka drzewa(porąbanego) co starcza na około 4-5h.