Skocz do zawartości

Reklama

jak nawozić pszenice

zasilanie pszenicy

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
596 odpowiedzi na ten temat

#121 LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 09:47

czy bedzie cos z pszenicy jarej na polu 2.5 ha nie uprawianym 2 lata tylko stało i chwastów narosło dodam ze wziałem  w dzierzawe ten kawałek i nie znam ziemi

#122 losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • 383468
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 11 listopad 2012 - 10:04

a dlaczego by miało nie być? napewno będziesz musiał dobrze zabezpieczyć się od chwastów jakimś dobrym opryskiem. Wszystko zależy od klasy ziemi..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#123 GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 10:42

Jak by mi ktoś doradził to było by super. Jaką pszenice najlepiej posiać (jestem z Piaseczna /Warszawy) by był dobry plon, no i jakie najlepiej stosować nawozy i w jakich dawkach no i czym pryskać. Bo jak do tej pory ojciec uprawia i jakie  zbiera plony pszenicy to katastrofa ok. 3,5 tony z hektara, a chciałem po swojemu zacząć to robić by zwiększyć wydajność. Dodam że klasa ziemi 3-4
A jest jeszcze jedno mam możliwość dzierżawy 4 h klasy 4 tylko jest od ok. 6 lat nie uprawiane i rosną chwasty. Chciał bym na jesień posiać tam ozimą pszenicę i co byście proponowali by doprowadzić to pole do kultury tak by się nadawało na jesienne obsianie.

#124 stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • 10012422

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:57

Koledzy jak myslicie wyrosła by u mnie pszenica ma IV - V klasie ziemi? Jakie musiałbym zastosowac nawożenie żeby plon był w miarę przyzwoity i czy warto z pszenicą zawracać sobie głowe. Głównie sieję żyto jęczmień jary i owies. A i jeszcze jedno chodzi mi o pszenice jarą.

#125 matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 14:48

Może i urośnie, ale czy warto. Inne rośliny w tych warunkach mogą dać dużo wyższy plon.

GrzegorzGrzegorz
Jeśli nie ma za dużo perzu, to zasiej owies.

#126 GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 15:42

matava jak do tej pory to nie siałem owsa i nie bardzo wiem jak on się kalkuluje. Ile można uzyskać ton z 1h i jak z nawożeniem i pryskaniem jego. Perzu troszkę jest ale bez tragedji.

#127 koma666

koma666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 16:11

nie siej owsa siej pszenżyto na glebach IV V bedzie git plon, jak dobrze sie postarasz, z owsem jest ten problem ze ci go moze byle dobry deszcz wymłócic :)

Edytowany przez koma666, 29 styczeń 2013 - 16:14.

#128 e1leex

e1leex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 16:27

Owies jest najlepszym przedplonem zbożowym, pod inne zboża. Ja bym się nie zastanawiał, teraz owies, później pszenica ozima, lub pszenżyto ozime. Teraz posieje pszenice jarą pewnie zbyt wiele nie urośnie, a jeszcze stanowisko pod roślinę następczą będzie nieciekawe, ale każdy robi jak uważa.

#129 Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1079 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 17:20

Zobacz postGrzegorzGrzegorz, o 29 styczeń 2013 - 10:42, powiedział:

Jak by mi ktoś doradził to było by super. Jaką pszenice najlepiej posiać (jestem z Piaseczna /Warszawy) by był dobry plon, no i jakie najlepiej stosować nawozy i w jakich dawkach no i czym pryskać. Bo jak do tej pory ojciec uprawia i jakie  zbiera plony pszenicy to katastrofa ok. 3,5 tony z hektara, a chciałem po swojemu zacząć to robić by zwiększyć wydajność. Dodam że klasa ziemi 3-4
A jest jeszcze jedno mam możliwość dzierżawy 4 h klasy 4 tylko jest od ok. 6 lat nie uprawiane i rosną chwasty. Chciał bym na jesień posiać tam ozimą pszenicę i co byście proponowali by doprowadzić to pole do kultury tak by się nadawało na jesienne obsianie.
Ja uprawiam pszenice na 4 klasie i plony dobre ok 6 ton ale sieje tylko ozimą "Karotka" nawoże obornikiem pola tak co 4 lata więc nie za wiele ,pod korzeń daje 300 kg lubofosu a wiosną jak najwcześniej saletra amonowa 150-200kg ,pózniej w zależności od pogody (susza)podsypuje jeszcze saletrzakiem ,pryskam na wiosne "huzarem" i może się ktoś nie zgodzić ale plony mam dobre .A co do ugoru to proponuje zaorać wiosną posiać owies lub jęczmien urośnie napewno bo gleba wypoczęta popryskać na chwasty np.linturem ,a po żniwach rondap na perz i po sprawie powodzenia.

#130 GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 17:40

Tomasz78 Dzięki za info. A pod korzeń to po zaoraniu i  tuż przed siewem ?

#131 Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1079 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 17:56

dokladnie tak pozaoraniu.

#132 GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:20

Tomasz78   "300 kg lubofosu"  to miałeś na myśli    Lubofoska Pod Zboża?     bo są jeszcz podobne nawozy lubofoska ...

#133 Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1079 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:27

tak lubofoska chociaż możesz zastąpić innym np polifoską ale jest droższa .

#134 GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:43

Tak sobie liczę i wyszło mi że powinno się przeznaczyć na 1h 1500 zł na nawozy i opryski  by było wszystko ok. Jak się mylę to poprawcie mnie.

#135 losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • 383468

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:11

za ok. 500-600 zł zrobisz opryski czyli zabieg na chwasty + 2 opryski grzybowe (środki średniej klasy) + antywylegacz + odżywki.
Jeżeli przedsiewnie dałbyś np. jakieś 300 kg Polifoski 6 to jest ok. 650 zł (zależnie od ceny)
No i na wiosne np na 1 dawke 250 kg saletry - ok. 370 zł  i na 2 dawke np. 150-200 kg mocnika to jest ok. 350 zł
Czyli rzem wychodzi 1870-1970 zależnie od ceny za nawozy i od dawek.
Przy obecnej cenie myśle że nie byłoby problemu z uprawą pszenicy na Twoich glebach, przy takim nawozeniu i ochronie możesz celować w 5 t/ha a jeśli pogoda dopisze to moze i uzyskasz 6 t, zależnie od typu gleby.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#136 koma666

koma666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:36

panowie a co myslicie jakby co roku dac ok 30 ton na hektar obornika kurzego bo mam taka mozliwosc i do tego jakis nawóz na wiosne ?

#137 stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • 10012422

Napisany 29 styczeń 2013 - 22:13

mój znajomy wozi kurzaka bardzo dużo ale mówił mi że się nie opłaca obornik dawać pod zboże  dlaczego? bo po tym oborniku występuje dużo chorób własnie w zbożach . dlatego wozi tylko go pod rzepak.

#138 losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • 383468

Napisany 30 styczeń 2013 - 10:51

można wozić ale nie co rok. Składniki z obornika rozkładają sie 3 lata, więc minimum co 2-3 lata na tym samym polu można dawać
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#139 koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Zainteresowania:ŚOR
    Nawozy
    Nasiona

Napisany 03 luty 2013 - 09:38

u nas w okolicy jedno duże gospodarstwo też nawozi obornikiem kurzym, w sumie to pomiot od woźniaka z ferm to dawali to pod rzepak. Dawali gdzieś z 15 ton na ha ale efekt był niesamowity. Dawali to pod rzepak, i efekt był bardzo ładny bo do pokazania się pierwszych śniegów rośliny były do końca zielone, nie było nic brązowego usychającego, a wiosną po zejściu śniegów zaczął od razu rosnąć gdy tylko poczuł temperaturę. Nie wiem jak było z plonem ale ziemia była w miare wypoczęta po poprzednim gospodarzu, ale plon na pewno musiał być zadowalający bo od początku do końca rośliny były wzorowe.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#140 Jacek1qaz

Jacek1qaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 luty 2013 - 11:42

Ugryzę temat nawozów ale z trochę innej strony. W dużym stopniu nawozy są nieodłączną częścią dużej ilości gospodarstw rolnych z nielicznymi wyjątkami jakimi są gospodarstwa ekologiczne. Nie mniej nawozy zwłaszcza te na bazie związków azotu czy fosforanu potrafią wyrządzić znaczące szkody zarówno w bliskiej jak i dalszej okolicy co w sumie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji skrojonych na szeroką skalę. Zielone wody w jeziorach w okresie wiosenno-letnim albo głośny w zeszłym roku atak sinic na Bałtyku jest właśnie konsekwencją używania nawozów sztucznych. Winę za to ponoszą owe związki azotu i fosforu, które gdy jest ich zbyt wiele spływają do okolicznych rzek i jezior co w konsekwencji prowadzi do ich zanieczyszczenia i tak zwanej eutrofizacji, czym jest to zjawisko można poczytać tutaj http://agrosafe.pl. Warto być świadomym podejmowanych decyzji, bo czasem niewielkie zmiany w działaniu potrafią spowodować wielkie zmiany w przyrodzie, oby pozytywne. Temat warty mylę poświecenia mu kilku minut bo czasem wystarczy wiedzieć by nie zaszkodzić.

Zobacz także