Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

jak nawozić pszenice

zasilanie pszenicy

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
602 odpowiedzi na ten temat

#81 Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów

Napisany 03 maj 2012 - 11:25

Oj skąd ja to znam :) U nas wczoraj troche popadało ale zaraz wszystkie chmury rozwiało i cały deszcz odparował. A w sąsiedniej wsi oddalonej o jakieś 7km lało tak że jeszcze dziś do godziny 10 była wilgotna ziemia. na szczęście wiem że u mnie też popada jutro wieczorem i w nocy i to dość solidnie. A wszystko dzieki takiej czarodziejsiej prognozie pogody http://www.meteo.pl/ włączasz model UM klikasz na miejsce gdzie mieszkasz i gotowe. Prognoza na 24h sprawdza się w 95% bardzo przydatna rzecz jeśli tak jak kolega próbujesz trafić nawozem przed deszczem, poza tym świtnie sprawdza się też w żniwa, wstaje rano sprawdzam pogodę i wiem dokładnie kiedy będzie padać dzieki temu już od 2 lat nic mnie jeszcze na polu nie zaskoczyło.

Pozdrawiam. Dajcie znać jeśli prognoza się przydała.

Oczywiście znam tą pogodę i też podzielam opinie że jest genialna :)
Szczególnie własnie w żniwa lub przy planowanych opryskach .

Jutro ma coś popadać -idę zakładać siewnik ,dziś nie pojadę ale pewnie zaraz po deszczu :D

Edytowany przez Vril, 03 maj 2012 - 11:27.

• 0

#82 brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 04 maj 2012 - 19:48

koledzy-ile można dać na maxa azotu na pszenice jarą-moja dostała 100 kg N -popadał taki piękny deszczyk ,że mam ochotę dołożyć jej z 50 N-nie połozy się -mam oczywiście pryskać w najblizszym czasie ccc 670-1 l i 0,2 modusa-przedplon rzepak i buraki
  • 0

#83 losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1185 postów
  • 383468
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 maj 2012 - 19:59

stanowisko ma dobre więc może już nie dawaj tylko opryskaj dolistnie za jakiś czas.. Wszystko zależy od tego jak ta pszenica wygląda ;)
  • 0
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#84 suffeks

suffeks

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 21:42

witam,

chce kopa dodac do pszenicy

taki mam pomysl: basfoliar 36 extra + adob mn + adob cu + epso top

czy moge to razem zmieszac?

adob mn + adob cu razem maja 11% azotu, czyli suma bedzie 47%, nie za duzo? nie chce niczego spalic

mikroelementy najlepiej zoltymi czy niebieskimi koncowkami? czy lepiej basfoliar 36 czy saletre amonowa tak ogolnie? czy to i to?

i ciekaw jestem jakie wy macie mikstury ;)

dziekuje
  • 0

#85 AgroMalz

AgroMalz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 12 lipiec 2012 - 20:18

Ziemi nikt nie oszuka ;) Pszenica jak chcesz zbierac musi dostac 220-240 czystego N + odpowiednia ochrona grzybowa + insekty my ochrone grzybowa dzielimy na 3 zabiegi .

1 dawka nawozu 300 kg + wałowanie na wiosne
2 dawka 300 kg
3 dawka na klos 150 kg .

Ochrona Grzybowa

1 soprano+ stratego
2. capalo+ tilt + rodan
3. caramba + troja + minuet

+ 3 zabiegi odrzywka PK + MGS+ MULTIFOLIAR
  • 0

#86 URSUS16

URSUS16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 22:31

Co powiecie na taki układ nawożenia na pszenice ozimą
kl IV Rok temu pole wapnowane
Przed siewem 150k polifoski 6
1 dawka 220 mocznika ( pierwsze kolanko), a tydzień później antywylegacz 0,5l ha
2 dawka 150 mocznika (koniec krzewienia)
3. 30 mocznika dolistnie (liść flagowy) + 0,2l modusu + Basfolior 36 extra ( 10l/ha)+ siarczan magnezu
  • 0

#87 Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • 576403

Napisany 15 wrzesień 2012 - 06:33

2 dawka może być ale z pierwszą coś zamieszałeś. Pierwszą dawkę trzeba dać wczesną wiosną, jak tylko wegetacja ruszy, i raczej nie w moczniku tylko w saletrze chociaż sam się zastanawiam czy nie nakupić saletrzaku bo cena dobra jest na niego (1100 brutto).
  • 0

#88 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 15 wrzesień 2012 - 07:18

Coś z tymi regulatorami wzrostu nie tak. Mikro i magnez dobrze jest dać również w czasie krzewienia i na początku strzelania w źdźbło, efetk lepszy niż tylko na kłos
  • 0

#89 URSUS16

URSUS16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 13:07

Jak narazie to tylko propozycje. Planuje jakoś ułożyć sensowną dawkę. .Wiec ile proponuje dać saletry?
.Basfolior 36 extra ( 10l/ha)+ siarczan magnezu dać z antywylegaczem i później z modusem też czy raczej tylko z antywylegaczem, a później tylko mocznik i modus. Podajcie też swoje propozycje/spostrzeżenia

Edytowany przez URSUS16, 15 wrzesień 2012 - 13:09.

• 0

#90 Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • 576403

Napisany 15 wrzesień 2012 - 20:38

No to ja planuje dać przed siewem 350kg unifoski 4x12x12
wiosną 1 dawka: 200kg saletry lub 270 saletrzaku
2 dawka: 100kg saletrzaku
i do tego ze 2 razy dolistnie mocznika z siarczanem i pierwiastkami.

Z regulatorów to stosuje tylko antywylegacz płynny na 1 kolanko.
  • 0

#91 losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1185 postów
  • 383468

Napisany 16 wrzesień 2012 - 09:14

mój chrzestny gospodaruje na ziemiach klasy IV-V i na pszenice daje co roku jednorazowo 400 kg mocznika. W tym roku 250 saletry i 250 mocznika + odżywki. Plony jakie osiąga to ok. 5 t/ha

Ja układając dawke na ziemie w IV klasie proponowałbym 2 dawki. Pierwsza 300 kg saletry w czasie ruszania wegetacji, i druga 150 mocznika na 1 kolanko, może ciut wcześniej. Do tego 2 zabiegi dolistne mocznikiem, no i coś z PK i mikro ;)
  • 0
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#92 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 10:00

Przy nawożeniu 150kg saletry amonowej i 150kg mocznika na III i trochę IVklasie osiągam około 5t. W tym roku też tak wyszło ale dokładnie nie potrafię powiedzieć bo jeszcze nie ważyłem i nie sprzedałem. Bardzo ważny jest przedplon, w moim przypadku jest to łubin wąskolistny na nasiona.
Jesienią daje okołoło 100kg soli potasowej i 150kg superfosfatu wzbogaconego. Zależy na którym kawałkubo to zależy od zasobności gleby. Gdzieś w marcu 150kg saletry a za kilka dni jak już widać że pszenica ruszyła oprysk 5%roztworem siarczanu Mg 1l insolu 3 a w tym roku żeby bardziej ją pobudzić po zimie tytanit. Jakieś 3tygodnie po saletrze daje 100kg mocznika. Jak w niektórych roślinach kolanko zaczyna się odrywać od węzła krzewienia i jak pogoda pozwoli daje 0.8l antywylegacza płynnego i 1l odżywki z miedzią intermagu. Po kilku dniach około 1l antywylegacza. Około tygodnia po antywylegaczy idzie herbicyd lancet plus, trochę późno ale przynajmniej nie wywala zachwaszczenia wtórnego. Jak widać że chwasty bierze pryskam jakimś tanim fungicydem, najczęściej jest to bumper do tego 1l insolu 3 i 5% roztwór siarczanu Mg. Zapomniałem napisać że nasiona zaprawiam baytanem uniwersal plus jakiś nawóz donasienny. Resztę mocznika czyli 50kg daje dolistnie w stężeniu odpowiednim do fazy rozwojowej rośliny. Na kłos również daje mocznik, sierczan Mg, insol 3. W przypadku wystąpienia mszyc lub skrzypionek Bi 58 Nowy. Zabieg T2 falkonem, T3 nie robię
Co myślicie o tym co napisałem? Proszę o konstruktywną krytyke
  • 0

#93 losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1185 postów
  • 383468

Napisany 16 wrzesień 2012 - 13:35

moim zdaniem dobra taktyka. Myśle że gdybyś zwiększył troche nawożenie azotowe to może dobiłbyś do 6 t/ha. W jakich fazach robisz opryski fungicydem?
  • 0
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#94 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8022 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 wrzesień 2012 - 19:05

mój chrzestny gospodaruje na ziemiach klasy IV-V i na pszenice daje co roku jednorazowo 400 kg mocznika. W tym roku 250 saletry i 250 mocznika + odżywki. Plony jakie osiąga to ok. 5 t/ha

I chyba spora część tego N poszła w niebo lub do wód gruntowych. To jest 180kgN a to w sprzyjających warunkach spokojnie da ponad 7t/ha... Czyli nawozu dużo, ale z jakiś nieznanych mi powodów te nawożenie jest kompletnie nieefektywne.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#95 lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 16 wrzesień 2012 - 19:29

na dodatek roslina za jednym razem nie wykorzysta takich dawek azotu. słyszałem , że za jednym razem 70-80 N , to max
  • 0

#96 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8022 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 wrzesień 2012 - 20:34

Oczywiście kolego. Teraz to można pisać opowiadania co było nie tak itd, bo mocznik na start w zbożach to tez poroniony pomysł. Ale kolego napisał tylko hasło, nic więcej.,
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#97 PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 20:44

400kg mocznika jednorazowo ? Aż pobladłem. Przecież po pierwsze to roślina nie łyknie tyle azotu a po drugie maksymalna jednorazowa dawka mocznika nie może przekraczać 250 kg.
  • 0

#98 Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 09:41

ja nie daje 400kg mocznika i mam też koło 4-5 t/ha więc to ewidentna rzorzutność na raz lepiej o wiele tak co 2-3 tyg. w 3-4 dawkach i wtedy byłby N dużo lepiej wykorzystany ale zależy od pogody.

Ziemi nikt nie oszuka ;) Pszenica jak chcesz zbierac musi dostac 220-240 czystego N + odpowiednia ochrona grzybowa + insekty my ochrone grzybowa dzielimy na 3 zabiegi .

1 dawka nawozu 300 kg + wałowanie na wiosne
2 dawka 300 kg
3 dawka na klos 150 kg .

Ochrona Grzybowa

1 soprano+ stratego
2. capalo+ tilt + rodan
3. caramba + troja + minuet

+ 3 zabiegi odrzywka PK + MGS+ MULTIFOLIAR

no karamba i ile oodała w tym roku tobie ta pszenica?
  • 0

#99 lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów
  • 6929076

Napisany 17 wrzesień 2012 - 12:24

ja daje 200kg lubofoski 3,5-10-20 na ha
na pierwsza dawka 200kg saletry
na druga 150kg mocznika
pozniej cos dolistnie
klasa 2 przedplon bobik na ziarno i 8 ton ma byc!

Edytowany przez lebek5, 17 wrzesień 2012 - 12:25.

• 0

Google

• Reklama google
  •  

#100 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 19:19

Zabieg T1 robiłem w tym roku bumperem w czasie już porządnie wykształconego pierszszego kolanka, okoła półtora tygodnia po antywylegaczu. W bogatce było ok ale w tonacji było trochę mączniaka. Wogóle wszędzie dookoła u sasiadów szalał mączniak. T2 w tonacji robiłem jak zaczynała kwitnąć a w bogatce po kwitnieniu. Tak wyszło ze względu na pogodę, dokładniej deszcz i pracę zawodową a nie chciałem wjeżdzać w pełni kwitnienia. Falcon świetnie sobie poradził.
Może byłoby więcej jak 5t ale uszkodzenia mrozowe bogatki i mączniak w tonacji pewnie swoje zrobiły. W następnym roku musze znaleźć coś równie taniego ale bardziej skutecznego na mączniaka w T1. Może coś polecacie?
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s