mareknh

Spacerowy Kojec Porodowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mareknh    40

Zakładam ten temat, aby dowiedzieć się, czy warto takowy zastosować. Mianowicie mamy zamiar zrobić nową porodówkę i właśnie taki system byłby chyba najlepszy. Ponieważ kojce jarzmowe ograniczają lochę, a to jest dla niej stresujące. Macie tu link: SKP Dodam, że nas interesuje ten kojec na ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

Mam 7 porodowek podobnego typu z meprozetu drezdenko jeszcze zanim mardarowicz odpatrzyl jego konstrukcje moje maja inna regulacje szerokosci kojec ten ma tez wady ktore musialem udoskonalic problem byl z przygniataniem prosiat maciory proszac sie za bardzo sie cofaly i nie blo z tylu mniejsca i tam prosieta czysto nie przezywaly bo locha d*pa je dusila do scianki wiec musialem je grodzic na ok tydzien pozniej prosieta wieksze juz tak bardzo nie daly sie przygniatac tez je mam na slomnie juz 12lat jest tez czesto problem z gnojem bo sraja tez gdzie powinny lezec i jest mokro i czesto trzeba sprzatac a jak sie naucza to jest ok ale juz na nowej porodowce mam 12 porodowek jarzmowych na ruszcie roboty polowa i jeszcze mniej zawsze sucho cieplo bo maty ale fakt maciorze gorzej ale te 5 tygodni wytrzymuje ,moze pozniej te spacerowki tez przerobie na ruszt zawsze wygoda a co do twojego wyboru to zalezy ile ich chcesz zakupic iczy masz czas scielic i wyrzucac obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Jak na razie to tylko 6 na próbę. Czas zawsze będzie, bo dodatkowej pracy nie ma. To może mógłbyś wstawić zdjęcia, jak to wygląda na ściółce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Też jestem w podobnym dylemacie, nie umiem znaleźć kompromisu. Niby w czasie ciąży locha ma miejsca po dostatkiem, ale to właśnie okres laktacji jest najważniejszy i tu powinno się zwracać by jak w największym stopniu oddawała naturalny behawior.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Najlepsze wyjście to przygotować kilka kojców spacerowych i kilka jarzmowych, mamy wtedy możliwość jakiegoś wyboru kojca pod konkretną lochę np. jeśli jest problem z porodem bo locha kładzie się za blisko ścianki w spacerowym to lepiej umieścić taką lochę w jarzmowym, jeśli jest niespokojna w jarzmowym to lepiej dać ją na kojec spacerowy itd. (nie należy zmieniać jednak kojca, gdy do porodu zostało mniej niż dwa tygodnie). Zresztą obecne zastosowanie kojców jarzmowych odbiega od pierwotnej idei tego rozwiązania, bo po około tygodnia po oproszeniu klatka w takim kojcu w założeniu powinna być podniesiona tak aby locha mogła się swobodnie poruszać po całym kojcu (po to są zawiasy przy ramie przykręcanej do ściany), zresztą jeśli dobrze pamiętam to normy unijne określają minimalną powierzchnie dla konkretnych zwierząt, no a na mniejszej powierzchni lub w ograniczeniu jaki jest klatka świnia może przebywać do 14 dni (nie jestem dokładnie pewien czy przepis funkcjonuje i czy istnieje w dokładnie takiej formie). No, ale w praktyce klatka jest cały czas opuszczona i tyle, a problemu przygnieceń, żaden kojec nie wyeliminuje, jeśli sam gospodarz nie wykaże zainteresowania szczególnie w podczas porodu i w pierwszych dniach po porodzie.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

W sumie to masz rację, żaden kojec nie będzie w stanie, aby zadowolić oczekiwania. Najlepszym rozwiązaniem by było wolne trzymanie maciory w kojcu 2,5m na 2m, a prosięta zabierać od niej pod lampę, wtedy przygnieceń by było zapewne mniej niż zwykle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Sam ostatnio kombinowałem coś z kojcami bo od 13 lat mam coś w tym guście: http://www.agrofoto.pl/Resources/268/Maciora%20z%20prosiaczkami.jpg, tyle, że dla lochy zostawiłem trochę więcej miejsca. Mam teraz 1 taki ala spacerowy kojec, 2 wolnostanowiskowe, a resztę stanowią te stare porodówki, no i muszę stwierdzić, że przydają się w sytuacjach opisanych w moim poprzednim poście, a przygniecenia w kojacach wolnostanowiskowych i spacerowym są najczęstsze podczas pierwszego takiego porodu w takim kojcu, później może występują nawet rzadziej niż w porodówce "jarzmowej", bo locha ma więcej miejsca aby się położyć i robi to uważniej. No, ale jak mówiłem podstawa to opieka i doglądanie prosiaków w czasie porodu i kilka dni po nim, zapobieganie wyziębieniu prosiąt (aby nie musiały garnąć się do maciory), oraz nie przekarmianie lochy, bo im cięższa locha tym prościej o upadki prosiąt z powodu przygnieceń.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj