Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzęgło WOM-u

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share u3512

u3512

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 23:32

Sprzęgło WOM-u Witam
Niedawno stałem się posiadaczem Zetora 7745. Jest mi trochę bardziej obcy niż ursus (ursusy miałem od zawsze i do teraz).

Problem polega na tym iż nie mogę wyłączyć sprzęgła WOM-u ręczną dźwignią. Co za tym idzie włączenie WOM-u wajchą obok reduktora jest utrudnione, możliwe na zgaszonym silniku lub na minimalnych obrotach :)

Dźwigni od rozłączania WOM-u nie mogę zahaczyć za ząbek. Aby zahaczyć brakuje około 3 mm, ale nie chce ciągnąć "na siłę" żeby czegoś nie pogorszyć.

Dziś trochę popuściłem na dźwigni żebym mógł zaciągnąć dźwignię WOM-u na ząbek. Efektem było wyczuwalne drganie na pedale nożnym sprzęgła

Proszę Was o pomoc a w zasadzie na co najpierw zwrócić uwagę, żeby niepotrzebnie nie połówkować ciągnika.

P.S. czytałem inne tematy o sprzęgle w Zetorze, ale w żadnym nie było wyszczególnione co po kolei sprawdzić

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sprzęgło WOM-u Dzisiaj, 02:28
  •  

#2 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 09:15

Sprzęgło WOM-u Proponuje zajrzeć przez "okienko" do sprzęgła czy wogóle jest łożysko oporowe :)
W zetorze są dwa łożyska.

#3 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1450 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 22:55

Sprzęgło WOM-u jak obejrzysz stan dzwigienek i lozyska ibeda jeszcze w miare to podciagnij troche lapki i skrec cieglo recznego womu-tam gdzie konczy sie linka pod spodem do momentu w ktorym bedzie ok 1mm luzu miedzy lozyskiem a lapkami,uwazaj zeby nie tarlo bo zatrzesz lozysko.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#4 Share u3512

u3512

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 23:45

Sprzęgło WOM-u po obejrzeniu "przez okienko" stwierdziłem:
1. łożysko jest w całości, nie rozsypało się, porusza się
2. łapki odciągające sprzęgło są wszystkie, ich stanu nie umie określić bo nie wiem jak wyglądają nowe.
3. po zaciągnięciu ręcznego WOM-u łożysko ledwie dochodzi do łapek sprzęgła.
4. Luz między łapkami a łożyskiem oporowym około 5-8 mmm (sporo)
5. po podciągnięciu na mniejszy luz nie mogę zaciągnąć ręcznego WOM-u (a robię) to z dużą siłą) - to mnie zastanawia
wtedy również WOM nie rozłącza się.
- w tym przypadku czuje również drgania w nożnym sprzęgle- również zastanawiajace
6. Ktoś grzebał przy tym sprzęgle bo widać nowe sprężynki na tulei docisku
7. jacusktóre dźwigienki mam sprawdzić, wszystko co poza skrzynią sprawne (poruszają się )

#5 Share farmer7745

farmer7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 12:44

Sprzęgło WOM-u W jaki sposób zmniejszyłeś ten luz?Przestawiając łopatki czy skracając cięgno łączące?
Przy regulacji łopatek ich krawędź powinna być 37 mm oddalona od zgłębienia w pokrywie sprzęgła i jednocześnie 4 mm (min 2,5mm) od obudowy łożyska oporowego.
Jak będziesz regulował to sprzęgło zerknij czy w tej obudowie nie ma rowka w miejscu styku łopatek z nią.
Z tego co piszesz wynika że albo masz dość mocno wyrobione na styku widełek z tuleją prowadzącą, albo zużytą tarcze.
ZABRANIAM BEZ MOJEJ ZGODY KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA ZDJĘĆ Z MOJEJ GALERI.

#6 Share u3512

u3512

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 19:00

Sprzęgło WOM-u farmer7745 ustawiałem tylko na cięgle aby zobaczyć jak zachowują się łopatki i łożyska. Łapek odciągających sprzęgło jeszcze nie ruszałem.

Na moje oko to 1 i 2 stopień może być źle ustawiony. Jeśli mógłbyś napisz mi dokładnie jak mam wyregulować to sprzęgło. Czy znasz może wymiar "jak bardzo" mogą być skręcone śruby na łapkach (te od regulacji), tzn od obudowy sprzęgła do łapki. to najłatwiej byłoby mi sprawdzić.

Jeszcze jedno czy przy łożyskach wyciskowych jest jakaś zależność przy regulacji?? Głównie chodzi mi o to na jaka długość łożysko pierwszego stopnia może się wysunąć względem łożyska 2 stopnia.

Pisałeś żeby spr. czy w obudowie łożyska nie ma wyrobionego rowka - sprawdzałem - NIE ma wyczuwalnych oznak zużycia.

Tarcze wydaja się być dobre (pierwsza nie ślizga się pod pełnym obciążeniem), a problem z 2 stopniem to to że nie mogę go wysprzęglić. Była jedynie podczepiona prasa kostkująca z224, nie dało się zauważyć jakiegoś poślizgu lub też zapachu spalenizny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 19:58

Sprzęgło WOM-u luz między łapkami a lożyskiem ma wynosić 0,15 mm i łożysko od WOM ma być bardziej z tyłu (tzn lożysko I stopnia ma być do przodu :) chodzi o to by te od WOM nie dotkneło łapek od I stopnia)

Niewiem jak Ty tam wleziesz ale łapki pierwszego stopnia mają być 25 mm od zagłębienia w obudowie sprzęgła natomiast II stopnia 37 mm to tak mniej więcej w każdym razie te (37-25) 12 mm dalej niż od I

i dopiero potem Dostosuj cięgła/linki :)

#8 Share farmer7745

farmer7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 20:27

Sprzęgło WOM-u Pokrywa sprzęgła na środku ma zagłębienie i od tego mierzysz wspomniane wymiary.
Jak zrobiłem to tak że przygotowałem sobie blaszkę o szer. 37 mm na ducie co pozwoliło mi jeden jej bok oprzeć o to zagłębienie w pokrywie, a drugi po regulacji zrównał się z tą krawędzią łapki który styka się z obudową łożyska.
Wszystkie łapki ustawiłem jednakowo, na te 37 mm potem ustawiłem odstęp od łożyska.
Przy 1 stopniu powinno być 25mm.
Pod tymi łapkami są kołki wyłączające i tak się zastanawiam czy są OK bo jak by były zużyte albo jakiś był wyłamany to też może kiepsko wysprzęglać.
Łożysko 1 stopnia wysuwa się nieco dalej, ale nie powiem ci ile dokładnie.
ZABRANIAM BEZ MOJEJ ZGODY KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA ZDJĘĆ Z MOJEJ GALERI.

#9 Share u3512

u3512

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 21:08

Sprzęgło WOM-u Koledzy dziękuję bardzo.
Jutro postaram się zmierzyć te odległości. Sprawdzę również te kołki pod łapkami

#10 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1450 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 22:55

Sprzęgło WOM-u w sobote dostalem natchnienia i skontrolowalem swoje sprzeglo na szczescie wszystko ok. ostatnim razem pekla pokrywa,popekaly lapki i musialem rozpolawiac.
na swiezo to ci doradze ze jak lapki I i II stopnia sa rowno to ich nie ruszaj tylko dostosuj do nich lozyska,a zreszta w instrukcji pisze ze jak przy zakladaniu ustawiasz to pozniej nie trzeba ich korygowac az do nastepnego remontu,niech ktos naciska sprzeglo a ty latarka i patrz czy rowno dochodza,lyzka monterska i obracaj po kolei, moim zdaniem wystarczy lozysko podciagnac.lozysko I stopnia to sie wysuwa ile chce bo jest tylko od tylu popychane a nie chodzi w widelkach jak II stopnia
a u was ten drut[zeby okienko odkrecic to trzeba go wykrecic] do ktorego przykrecony jest wysprzeglik to bardzo do tyly sie przesuwa.bo u mnie to ma mnostwo luzu i zaczynaja biegi zgrzytac.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 15 marzec 2010 - 20:30

Sprzęgło WOM-u ten pręt to reguluje się on jest od hamulca skrzyni bodajże (ta sama strona co łapki :) )