trq

Ketoza- zapobieganie i leczenie

Polecane posty

ukaszProcho    91

U mnie krowa Niemka 3 laktacja wygląd ma miły tzn chuda jest a złapała ketoze tzn z wyników tak wyszło. Gdzie mogłem popełnić błąd? Dostaje glikol 500 ml plus propian sodu. Lepiej z nią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12083

lepiej zapobiegać niż leczyć .często na czymś oszczędzamy i wychodzi odwrotnie . apropo humanitarnie to najlepiej wetowi za wizyte przy ketozie 100-150 ze dwa razy wyjdzie taniej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ketoza to choroba metaboliczna spowodowana błędami w żywieniu. Skąd my mamy wiedzieć co i ile jadła w zasuszeniu oraz ile ono trwało. Przy ilu litrach dziennie zaczynają się u was ketozy? Dotyczy to każdej otłuszczonej czy ma 20 czy 30 dziennie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    44

To lepiej Kextone czy może Hepavit z overa o ile w ogóle można porównywać te produkty.Chce to dać zatłuczonej krowie przed porodem bo pewno bez ketozy się nie obędzie.... albo lać glikol 

Kolego, jak przed wycieleniem krowa dużego ryzyka zachorowalności na ketozę dobrze pobiera paszę,spróbuj polewać tę paszę gliceryną w ilości do 0,5 l. dwa razy dziennie,aby się przyzwyczaiła.Po wycieleniu stosuj dalej ,powoli zmniejszając dawkę, do czasu jak już będzie dobrze jeść. Jak nie chce jeść, ja wlewam jej do pyska.U mnie to odnosi pozytywny skutek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    253

Ketoza to choroba metaboliczna spowodowana błędami w żywieniu. Skąd my mamy wiedzieć co i ile jadła w zasuszeniu oraz ile ono trwało. Przy ilu litrach dziennie zaczynają się u was ketozy? Dotyczy to każdej otłuszczonej czy ma 20 czy 30 dziennie?

 

U Ciebie to widzę że chyba krowy wcale nie mają ketoz ani nie chorują. Wiedza to jedno a praktyka drugie każdy wie co to ketoza ale będziesz robił wszystko idealnie jak trzeba a ona się pojawi. 20 lat temu nikt nie słyszał o tym ale krowy miały wydajność 4 tys. a nie 10 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12083

20 lat temu to mówili że niektóre to garde po ocieleniu przeważnie pierwastki bo zęby spychają .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Co do zrzucania zębów- owszem i to też może być powodem ketozy bo krowa wtedy nie pobiera tyle paszy ile powinna.. Lepiej żeby zrzuciła przed porodem albo jak już jest rozbujana. :)

 

Ile tego propionanu się daje na sztuke jednorazowo?

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Jeżeli mamy zatuczone sztuki jakieś problemowe to kextone jet najlepszym rozwiązaniem. A jeżeli sztuka jest w odpowiedniej kondycji to prawidłowe przygotowanie jej do laktacji powinno wystarczyć. Nie zdarzyło się u nas żeby po kextone była ketoza, dostają je u nas tylko jałówki przed porodem. Najczęściej tak się zdarza że przed kolejnym porodem je wypluwają. Krowy na 3 tygodnie przed porodem przechodzą na TMR laktacyjny ustawiony na 28 litrów. W ciągu zeszłego roku na ponad 40 sztuk był jeden przypadek ketozy ale przeszedł bez interwencji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12083

Thomas ketoza występuje u krów zatuczonych i niedożywionych u których genetyka jest na 10-15 tys wydajności a pobierają zbyt mało paszy lub jest ona słabej jakości sim i mbe jak ma wysoką genetyke też może też dotyczyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ketoza to choroba metaboliczna spowodowana błędami w żywieniu. Skąd my mamy wiedzieć co i ile jadła w zasuszeniu oraz ile ono trwało. Przy ilu litrach dziennie zaczynają się u was ketozy? Dotyczy to każdej otłuszczonej czy ma 20 czy 30 dziennie?

Zasuszenie trwa od 6 do 8 tyg. Akurat przy tej trwało 8 tyg. Dostawala trochę kuku i sianokiszonke bez ospy. Na 3 tyg przed dostala wit 0,5 kg ospy i rzepak z soja 150 gram razem. 2 tyg przed wycieleniem wyslodki prasowane. Ogólnie wymienie ma ogromne. W poprzedniej laktacji dala ok 10 tys. Teraz juz daje ponad 30.(7 dzień ). Jak się wycielila to zostały z niej same kości i skóra tylko. Przed ocieleniem dostała 4 wlewki gliceryna po ok 0,3 l. Wypił drinka z wodą. Także tyle.myślę ze chyba wszystko zrobiłem dobrze jak na krowę o takiej wydajności. Teraz dostaje kuku do bólu(ile może zjeść) plus wyslodki 2 kg. Z oceny kwasicia mi się wdaje zacząłem stosować kwaśny węglan ale nie wiem czy to ma jakiś związek.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Mówisz o kiszonej kukurydzy? Zależy jak z jej jakością. Myślę że to nie kwasica. Dalej zbyt mało energii i białka na moje oko. Wlewki i normalna śruta o ile zechce jeść.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Teraz dostaje więcej białka bo ok 2 kg ospy i 1 kg soji z rzepakiem.
Z oceny wynika ze ma białko 3.5 tłuszcz 4.7 mocznik 250 somatyka 28 i na końcu K
Tyle ze ja mam srutownik bp mam jeszcze trzode chlewna. I ta ospa wychodzi bardzo miałka ciężka. Jak dam więcej to zaraz się przycina albo biegunka. Dlatego nie mogę podać jej po ocieleniu większej dawki niż 2 kg mac bo juz to przechodziłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Tak jak tutaj koledzy pisali że te wyniki czasami się nie sprawdzają. Skoro krowa je i ma apetyt do tylko daj jej energii i białka w odpowiedniej ilości a z tego co tu widać to musisz zwiększyć i energie i białko jednocześnie. Stosunek tłuszczu do białka troszkę mogłby być niższy ale tragedii nie ma a mocznik wręcz idealny w początkowej fazie laktacji. Potem można spokojnie zejść w granice 220. Somatyka też ładna. :) U mnie jedna ma 14 :)


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Teraz dostaje więcej białka bo ok 2 kg ospy i 1 kg soji z rzepakiem.

Z oceny wynika ze ma białko 3.5 tłuszcz 4.7 mocznik 250 somatyka 28 i na końcu K

Tyle ze ja mam srutownik bp mam jeszcze trzode chlewna. I ta ospa wychodzi bardzo miałka ciężka. Jak dam więcej to zaraz się przycina albo biegunka. Dlatego nie mogę podać jej po ocieleniu większej dawki niż 2 kg mac bo juz to przechodziłem...

Z parametrów to ta krowa ketozy nie ma.

A jak chcesz sprawdzić kup glukometr w aptece można kupić już za 40 zł. Nakuwasz zyle na uchu i dotykasz paskiem. Wynik pomiaru podawany jest w mmolach/litr. Odczyt na poziomie 1,2 - 1,4 mmol/l BHBA to poziom, przy który może wskazywać że u krowy występuje ketoza. Okolice 6mmol to norma

Powyżej 12 krowa ma cukrzycę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kiedyś pisałem o tym, że tymi literkami nie ma co się bezkrytycznie sugerować. Probny udój jest raz w miesiącu a przez 30 dni wiele może się zmienić. Mi też parametry wyglądają na prawidłowe. Być może i miała ketozę, ale glikol i propionian poprawiły sytuację. Kwasica też będzie powodować chudnięcie a ketozę krowa może złapać nawet przed porodem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Mam zamiar dawać jej gliceryne przez ok 5 dni po 500 ml. Jak narazie mleko podnoszą apetyt coraz lepszy. Co do somatyki to najlepsza ma 7 a najgorsza do likwidacji 990...
Mocznik może utrzymywać się do 300 mam wahania od 200 do 300.
Po wycieleniu mam mały niedobór Energi wiec zastąpiłem wyslodki prasowane na melasowane tofi zobaczymy czy coś się zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiadomo naj gorzej jest z wysoko wydajnymi sztukami . Dlatego ja od razu w dzień wycielenia robie wlewki 300ml/na dzień tak przez tydzień i z głowy . Ale Ketoza to bardzo dobrze mi znana choroba przez złą dawkę w której mam zbyt mało qq ....Polecam Glikol plus z jfarmu na[prawdę działa natychmiastowo nawet w przypakach już klinicznych  stosowałem tez inne wlewki np bi energia vit dział podobnie ale ma gorszy skład i dział znacznie wolniej . Ale i tak mi to wychodzi taniej niz bolusy 5 litrów to prawie na 2 sztuki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wlewki są jednak męczące. Jak ma rogi to pół biedy, ale moje rogów nie mają to jest szarpanina. 2-3 min uników i zapasów. Jedna jest już tak sprytna, że nosem dotknie posadzki i za cholerę nie oderwiesz.
Ja profilaktycznie leję jak trafia się jakaś niecheć do jedzenia i stosuję czysty glikol 99,9% z Galvetu. Te wszystkie energie, ketomity, ketokity są o kant potłuc, bo są słabe i dawkowanie jest duże. Zawsze można próbować ze sproszkowanym glikolem to z treściwą uda się podać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I ile za to płacisz ?I z tego co czytam to dawkowanie jest takie samo a skłąd nawet gorszy bo bez witamin.... I drogo...ponad 300zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

jeszcze z ciekawszych rzeczy na ketozę jest tłuszcz chroniony (osobiscie nie stosuje, slyszalem ze ktos stosuje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Ja spotkałem się z opinią że jak krowa jest już w ketozie to lepiej nie dawać ponieważ to jest tłuszcz jak sama nazwa mówi a wątroba w tym czasie też się otłuszcza czyli tak jakby dwa tłuszcze naraz które musi wątroba jakoś wykorzystać i przerobić bądź zmagazynować (otłuszczenie wątroby). Czekam na wasze opinie co do tego.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja stosuję to w razie potrzeby.
http://sklep-galvet.pl/galvet-glikol-propylenowy-ketoza-5kg-material-paszowy-p-12.html
Witaminy i propionian sodu wolę podać oddzielnie jeśli trzeba.

Jeśli chodzi o tłuszcz chroniony to macie rację. Tak samo w ostrej ketozie lepszy glikol niż gliceryna. Na zmetabolizowanie glicsryny czy tłuszczu potrzeba energii, której w dawce jest i tak mało. Glikol wchłania się szybko i działa od razu.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj