trq

Ketoza- zapobieganie i leczenie

Polecane posty

krupinski    0

A jak żywić krowę podczas ketozy czy są pasze których należy unikać podczas jej trwania? Czy ma to jakieś znaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

Dzisiaj przyszły mi wyniki badanego mleka. Jedna sztuka ma tł 6.13 i Bi 2.51- czyli ketoza. Pytanie jak ją leczyć? Można samemu jej coś podać czy wołać weta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

kup glikol w baniaku 5kg i podawaj wg. zaleceń producenta powinno pomóc... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Luke16 ma rację. Ja ostatnio dwie tak wyleczyłem kupiłem po 5kg glikolu propylenowego na jedną sztukę (butelka kosztuje 90 zł) tylko że wlewałem im trochę więcej niż zalecają, lałem im dwa razy dziennie po 250 ml, a do tego dostawały ziarno kukurydzy które ma dużo energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Jasna sprawa, na ketozę na początek ENERGIA, 5l ok 60zł


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

To droga ta energia ja kupuję 20l po 150 zł, na ketozę idealny jest glikol propylenowy a energię to radzę stosować zapobiegawczo przed zachorowaniem i po wyleczeniu ketozy żeby ponownie w nią nie wpadła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Macie jakieś sprawdzone sposoby na trudniejsze przypadki ketozy? Na przełomie listopada i grudnia wycieliły się 3 jałówki. Mimo codziennych wlewek glikolu z witaminami (agroglikona-->) dwie z nich wpadły w ketozę, która trwa już dobre 6 tygodni. Apetyt średni, poziom cukru we krwi 25-45, czyli słabo. 2-3 razy dostały kroplówki z wapna, glukozy i witamin no i codziennie dostają wlewki po 400ml glikolu. Raz na jakiś czas dodatkowo wlewka z Ruchamaxem lub Biopropilem. Boję się o ich wątroby...

Dziwne, że jeszcze mleka 18-20 litrów zdołają dać. Zwykle wystarczają wlewki co drugi dzień zapobiegawczo, ewentualnie jak już widać objawy, to tydzień leczenia i po sprawie, a tutaj już nie zliczę ile glikolu wypiły...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Daniel, spróbuj następnym razem podać przed ocieleniem bolusy, kexxotony jak nazwy nie pomyliłem, u mnie się to sprawdza. Daję bolusa i spokój odpukać, nie muszę co dzień nic jej wlewać. :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Żeby nie było ketozy trzeba pilnować kondycji zwierzaka szczególnie u jałówek nie może być za tłusta, po porodzie konieczny jest drink energetyczny u mnie sprawdza się Reviva. U mnie praktycznie ketoza nie występuje, jak się już zdarzy, a lekka to wlewki do pyska i to na zmianę rano glikol, a wieczorem bufor, bo inaczej się zakwasi. Moje stado dostaje przed porodem i do zacielenia korektor energetyczny z ekstrudowanym siemiem lnianym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Wszystko przez to, że stały razem z krowami i im podjadały. Trzecia co stała w innym budynku na sianie i wodzie nie ma z nią żadnych problemów. Generalnie gdy pojawi się ketoza to sam glikol wystarcza (tym razem to za mało) Jako bufor dostają kwaśny węglan, bo bardzo go lubią.

Bolusów nigdy nie próbowałem, ale ostatnio sporo pozytywnych opinii o nich czytałem. Damian, jak je podajesz? Z ręki czy masz aplikator?

Wczoraj i dziś widzę znaczną poprawę w jedzeniu, chyba w końcu powoli przechodzi :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Te kexxtony możesz jeszcze i
I teraz im zaaplokować.
Łączą różne rodzaje energii np gliceryna i tluszcze chronione i dużo drożdży choliny i niacyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OlaTomecka    0

U Nas się stosuje dodatki zamiast glikolu, wlewane do poidła, zgadzam się z komentarzem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mamy sprawdzony dodatek paszowy Ketoweg, lejemy do poidła i się trzymają krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Kexxtony są rewelacyjne naprawdę sam byłem sceptyczny ale się przekonałem nawet jak jest początek ketozy po porodzie dajemy kexxtona u mnie 130 zł do tego 5l np. agroglikony i po sprawie miałem już kilka takich przypadków krowa za 3-5 dni dostaje takiego apetytu że aż trudno w to uwierzyć  najlepiej jednak podać bolus 1-2 tygodnie przed porodem ,lepiej zapobiegać niż leczyć po bolusie cała laktacja przebiega lepiej, krowa się szybciej zacieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OlaTomecka    0

U Nas Ketoweg 80 zł za bańkę 5 litrową wlewamy do poidła, produkt na naturalnych substancjach, krowy piją, jedzą paszę normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hassi37    21

Do danielhaker u mnie doktorek nie stosuje żadnych kroplówek na ketoze jesli juz wystąpi każe podawać preparaty takie jak livotox i ketoliv w dawce ustalonej na butelce zawsze po zastosowaniu 1 butelki jednego i drugiego preparatu ketoza ustepuje pózniej daje hepatobione i energie i nie miałem nawrotów . Krowe bada zawsze paskiem do ciał ketonowych wyglada to jak pasek dla cukrzyków ale jest na ciała ketonowe .Jest to metoda drogawa ale bardzo dokładna bo widac w mmol jak duzą krowa ma ketozę.Ale najlepiej to zapobiegać podawając kexxtona u mnie to się sprawdziło i warto.

Edytowano przez hassi37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Pytałem weterynarza o Kexxtone. U niego 140zł z podaniem. U drugiego myślę że będzie sporo tańszy. Przy następnych sztukach spróbuję, bo 140zł biorąc pod uwagę ilość mleka którą krowa zgubi to nie jest tak duży koszt.

Co do wlewek do poidła to średnio to widzę, bo taka krowa musiałaby mieć swoje poidło na wyłączność, no i jak nie będzie jej pasować to językiem wychlapie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michatek    4

Macie jakieś sprawdzone sposoby na trudniejsze przypadki ketozy? Na przełomie listopada i grudnia wycieliły się 3 jałówki. Mimo codziennych wlewek glikolu z witaminami (agroglikona-->) dwie z nich wpadły w ketozę, która trwa już dobre 6 tygodni. Apetyt średni, poziom cukru we krwi 25-45, czyli słabo. 2-3 razy dostały kroplówki z wapna, glukozy i witamin no i codziennie dostają wlewki po 400ml glikolu. Raz na jakiś czas dodatkowo wlewka z Ruchamaxem lub Biopropilem. Boję się o ich wątroby...

Dziwne, że jeszcze mleka 18-20 litrów zdołają dać. Zwykle wystarczają wlewki co drugi dzień zapobiegawczo, ewentualnie jak już widać objawy, to tydzień leczenia i po sprawie, a tutaj już nie zliczę ile glikolu wypiły...

 

w ubiegłym roku wycieliły mi się 2 jałówki również wpadły w ketoze mimo różnych wlewów i długo się zbierały,   potem jak przeczepiłem je na stanowiska bo stały na oborze głębokiej to jedna nogę przednio jak stało to trzymała w górę i bardzo mało stała tylko do dojenia się ją zganiało i jadła też na leżąco, zajrzałem w racice i trzeba było szybko korektę i antybiotyki na kontroli racicy po 2 tygodniach już goiło się i lepiej jadła - przyczyną była chora noga nie było tego widać na głębokiej oborze bo widać miękki obornik jej nie dokuczał jak beton na stanowisku,

a druga jałówka też ketoza kroplówka i wlewy i cały czas słaby apetyt i najlepiej słuchać starszych ludzi bo mojemu tacie się przypomniało że może zęby gubić i boli ją "morda" i nie będzie jadła to wziąłem za nos zajrzałem i faktycznie mało miała zębów. Słaby apetyt utrzymywał się coś prawie 2 miesiące więc żeby się nie osłabiała robiliśmy jej wlewy z gliceryny co dziennie rano tak z 400 ml+200 ml ciepłej wody i stopniowo wlewy co raz rzadziej raz na 2 dni potem 3 dni i wyszła z tego. Sprawdź zęby u tych jałówek u mojego sąsiada padła tak jałówka słabo jadła nie dawał jej wlewów, dawała mleko schudła ogromnie zachodzi rana a ona się po prostu uspała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Ma może ktoś z was szybki i prosty sposób na podniesienie energii przy ketozie i przywrócenie apetytu? Daje glikol ale rezultaty średnie.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    255

Ma może ktoś z was szybki i prosty sposób na podniesienie energii przy ketozie i przywrócenie apetytu? Daje glikol ale rezultaty średnie.

 

Kolego lepiej zapobiegać niż leczyć każdej krowie kextone przed wycieleniem i nie będziesz wiedział co to ketoza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj