trq

Ketoza- zapobieganie i leczenie

Polecane posty

Kuba1212    14

Mam pytanie, co zrobić gdy jałówką po wycieleniu ma ketozę? Weterynarz powiedział że to ketoza wtórna. Jałówka miała wcześniej zapalenie płuc. Wycieliła się 3 dni przed terminem, na wieczór po pobieraniu krwi. Ciele zdechło parę dni później. Krowa od wycielenia nie chciała jeść, ok tygodnia później dostała zapalenia płuc. Teraz z płucami jest dobrze, ale nie chce na dal jeść i bardzo schudła. Co robić. Proszę o pomoc!!!


Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

@dex1988 zmień hime na początek a glikol nie zaszkodzi, do tego jakieś bufory np kwaśny węglan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dex1988    7

@luki0489 himy im nie daję dopiero jak się ocielą będą dostawały żeby mleka więcej było, a ten kwaśny węglan to po to żeby zaczęły jeść?? I gdzie go mogę kupić (gość z paszami będzie to miał??)

A jeśli chodzi o glikol to jak będę go mieszał z np. kiszonką z kukurydzy to będzie dobrze czy lepiej go krowie lać w pysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel89    3

Witam.. Krowa po wycieleniu ma ketozę. Został podawany już dwa razy antybiotyk i było trochę lepiej. Wlewam glikol od tygodnia oraz mieszanki witaminowe. Krowa strasznie chudnie i nic nie je. Tylko troszkę siano i wypija ok 30 litrów ciepłej wody. Co robić??? Jest na antybiotyku. Miała podane już kilka litrów glukozy. ucina mleko....


gmhnbmbnm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebau1212    21

U mnie był taki sam przypadek i musiałem sprzedać z przymusu bo by mi zdechła a poza tym to mi tak 2 zdechły ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niki24    5

Wapno glukoza glikol i wlewki witaminowe i mieć nadzieje że wątroba jeszcze jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MATUS2    3

Dawaj jej taki lek który się nazywa Ketomix on na pewno pomoże. Ja jakieś dwa lata temu miałem krowę chorą na ketozę i dawałem jej różne lekarstwa i nic nie pomagało, a dałem jej Ketomix no i to pomogło. Myślę, że powinno pomóc.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

Kolego-wlewając glikol raz po raz,jest albo będzie kwasica-sprawdź ph moczu,jak już jest ketoza-to wlewanie glikolu nie wiele daje, do żyły glukozę co 24-36godz. szybciej efekt. U nas w takich wypadkach to glikol na przemian z proiosanem-aż dojdzie do siebie,no i drożdże(spożywcze)ketomix-jest w baniakach(5) lub granulat, ale to jest profilaktyka-a nie leczenie choroby. pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A poszukać nie mogłeś??

tematy połączone.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Co do ketozy to wlewy dożylne z glukozy to raz, dwa odpowiedni lek na wątrobę i modlitwa że jest jeszcze wątroba jeżeli po przynajmniej 3 wlewach dożylnych po 1l glukozy 20% nie pomoże to można ją tylko na hamburgery wysłać... Ketomixy, ketokile, glikofertile są tylko pomocą doraźną zaś w już zaawansowanych przypadkach uratować życie można poprzez kroplówkę ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

A co zrobić z taką sztuką, co nie je śrutu ze zbóż, ani z qq, tylko granulat dla cieląt :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Servio    13

To ja koledzy napiszę jak wyratowaliśmy 2 krowy, najbardziej podatne na ketozę są jałówki przed ocieleniem nabierają masy i zostaje zachwiana przemiana materii gdy za późno zareagujemy często kończy się to zejściem sztuki tak było u mnie dostawała niemal ze wszystko i niestety. Ostatnim rokiem dopadła mi kolejnego przeżuwacza jednak odrazu udaliśmy się z ojcem do rzeźni po tzw treść żołądkową na jedną krowę dozujemy 2L/x2 rano i wieczorem przez dwa dni jak mi to weterynarz tłumaczył wprowadzamy bakterie które zadamawiają się w chorej krówce i pobudzają ruchy żołądkowe oczywiście nie jest to przyjemna akcja jednak warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ten sposób jest stary jak świat już mój dziadek robił takie wlewy tylko ze on ta treść pobierał od zdrowych krów za pomocą dość grubego węża gumowego takiej alla sądy

 

U mnie podaje się duże ilości droższy spożywczej na zmianę z siemię lnianym z jogurtem naturalnym

coś musi ruszyć jej żołądek

 

Słyszałem też ze ludzie podają EM z melasą i drożdżami lecz nigdy tego nie praktykowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam mam ostatnio z keotozą problem .... u jednej krówki był dzis lekarz i stwierdzil ze glikol a nie gliceryna podawać ... czym one się różnią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ceną na pewno, gliceryna jest bardziej naturalna, ale ponoć w mniejszym stopniu jest przyswajalna od glikolu, choc co znawca to inna opinia.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Widzę, że ketoza to dość istotny problem ale ja u swoich krów w zasadzie tylko raz się z tym spotkałem, zaprzyjaźniony weterynarz powiedział mi że ketoza najczęściej jest efektem błędów w żywieniu, niektórzy podają w paszy jałówkom za dużo energii, ja karmię je tylko słomą i sianem czasem sianokiszonka ale tylko z 2 i 3 pokosu. Na trzy tygodnie przed spodziewanym wycieleniem zaczynam przyzwyczajać je do pasz treściwych, a jak widzę że zaczyna wymię nabrzmiewać wlewam do poidła ten preparat energetyczny jak na razie bardzo dobrze się to sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

najgorsze jest zasypanie jałowki zaraz po porodzie duza ilosci kiszonki z qq i srut zborzowych czy mieszanek ona i tak nie pobiera takich ilosci pozniej sie ofaci i jest katoza , jesli w miare wczesniej damy odpowiednia dawke gliceryny lub glikolu wychodzi bez urywania mleka , u krow dajacych powyzej 40 l na dobe zalecal bym stosowanie tluszczu chronionego , melasy, gliceryny badz ziarna suszonej qqrydzy do tego drozdze by pobudzic metabolizm zoladka i jelit i zwiekszyc wykozystanie pobranej paszy i zneytralizowac ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

z melasą też nie wolno przesadzać bo można zmarnować sobie krowę, a drożdże to zawsze się przydają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogdan12344    0

Mam pytanie,krowa ma ketozę utrzymuje się już ponad tydzień,weterynarz dał jej glikol dożylnie i jakieś zastrzyki i kazał dawać codziennie 200 ml glikolu,krowa jednego dnia je trochę więcej drugiego gorzej,moim zdaniem jej kondycja jest nie bardzo. Czy to są normalne objawy przy ketozie? i ile to trwa?

 

Mam pytanie,krowa ma ketozę utrzymuje się już ponad tydzień,weterynarz dał jej glikol dożylnie i jakieś zastrzyki i kazał dawać codziennie 200 ml glikolu,krowa jednego dnia je trochę więcej drugiego gorzej,moim zdaniem jej kondycja jest nie bardzo. Czy to są normalne objawy przy ketozie? i ile to trwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148
Napisano (edytowany)

kolego kwestia tego jak silnie jest zatruta bo krowa najprościej czuje się tak jak Ty na kacu, takie ma dolegliwości. Na dzień dobry lekarz powninen podac steryd domięśniowo o przedłużonym działaniu, dodatkowo do kroplówki podać glukozę + magnez a we własnym zakresie do pyska 2 x dziennie po 150 g glikolu czystego aczkolwiek na ostry stan ketozy ja dawałem na początek nawet 400 g glikolu. Po 5-7 dniach sprawdź najlepiej mocz albo mleko (testoket koszt 4-5 zł) jeżeli nie będzie poprawy trzeba powtórzyć kroplówkę. dodatkowo krowie musisz zapewnic pasze wysokiej energii ale najlepiej dodawać kwasny węglan żeby zbuforować żwacz bo inaczej jeszcze kwasicy dostanie. co do streydu 10 dni działa dexafort

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogdan12344    0

Dzięki bardzo za podpowiedz, jutro sprawdzę mleko i najwyżej wezwę jeszcze raz lekarza.

 

Dzięki bardzo za podpowiedz, jutro sprawdzę mleko i najwyżej wezwę jeszcze raz lekarza.

Krowa dostaje drozdze,czy trzeba dac jej kwaśny węglan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jakie drożdże i ile ? ja bym dolożył chcoiaż 150 g kwaśnego węglanu po pewnym czasie można zrezygnować jeśli skarmiasz malo kiszonek


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj