arektom

zatrudnianie ludzi w gospodarstwie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
arektom    0

Witam. mam takie pytanie czy moze ktos z was wie jak jest z zatrudnianem ludzi w gospodarstwie chodzi mi o to jak to wyglada prawnie.sasiad mnie straszy ze mnie podpieprzy do skarbowki ze zatrudniam ludzi czy mam taki obowiazek ich ubezpieczyc i oplacac za nich skladki???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1989    6

oczywiście że tak. Z tego co się orientuje to musisz ich ubezpieczyć i chyba opłacać w ZUSie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arektom    0

dlatego chce sie dowiedziec jak to jest dokladnia.mi sie wydaje ze nie jest ak jak piszesz. jak sobie wyobrazasz oplacenie zusu i ubezpieczenia ludziom ktoruch ja zatrudnie na 2 tyg do prac sezonowych. a wiesz jak jest z ludzmi dzis jest w pracy 20 a za dwa dni juz 10 innych moze byc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Jak masz takie prace, to piszesz umowę o dzieło, umowę-zlecenie nie wiem jak to dokładnie jest. Tam są rózne aspekty bo mając takie umowy nikt się nie może doczepić a z płaceniem ZUSu jest tam też jakoś inaczej tak mi się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1989    6

Jak zatrudniasz tylko sezonowo to nie wiem jak to wygląda. Ale napewno coś płacisz, nie wolno ci zatrudniać pracowników bez powiadomienia odpowiednich służb. A swoją drogą to nie zazdroszczę ci życzliwego sąsiada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Popytaj kogoś kto zna się na umowach itd jakaś kadrową albo w biurze rachunkowym jakimś o te umowy o dzieło itd. To taka umowa że piszesz i ten ktoś wykonuje określoną pracę wpisaną na tej umowie w określonym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ginterpol    20

u mnie zatrudniam na umowę zlecenie.. piszesz co kto ma zrobić i nikogo nie obchodzi w jakim czasie będzie sobie pracował aby wykonać zadanie.

na przykład piszesz w umowie:

 

obsługa maszyn rolniczych (omłot rzepaku, pszenicy i uprawa pożniwna).

czas w jakim ma być zrobione zadanie np 01.07.2010 do 01.10.2010

i oczywiście wynagrodzenie np 3000zł

 

a najlepiej podjedz do jakiegoś biura rachunkowego i tam ci wszystko powiedzą i nawet poprowadzą papiry za około 50-100zł od pracownika. i na pewno będziesz musiał zapłacić ubezpieczenie zdrowotne w ZUS-ie ale tym też się zajmie księgowa (przynajmniej w moim przypadku) a jest to jakoś określone procentowo od wynagrodzenia więc czym mniej napiszesz na umowie to mniejsze wyjdzie ubezpieczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cwikla274    2

napewno musisz ubezpieczyc pracownika(jesli nie chcesz płacic kar)

 

u mnie sasiedzi ubezpieczaja co najmniej połowe zatrudnianych pracowników, ponieważ boją sie skarbówki


URSUS C-330, URSUS-C360 3P, Zetor Proxima 8441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arektom    0

dziekuje za podpowiedzi. pojade do jakiegos biura i dowiem sie jak jest z tymi umowami. jeszcze raz dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a co z usługami sąsiedzkimi!?!?

 

należy tutaj podkreślić charakter społeczności wiejskiej i wypracowane więzi, prawnie również nie powinno być problemu o ile płacimy w naturze (odrobek) chociaż dla pewności proponuję zasięgnąć języka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalgin    1

Można to zrobić w ten sposób że z każdym pracownikiem podpisujesz umowę bez daty. Od dnia zatrudnienia masz 7 dni na zgłoszenie nowego pracownika w ZUS-ie. Wpada Ci kontrola to wyciągasz umowy, dopisujesz do nich daty np. 3 dni wstecz i w ten sposób wszyscy legalnie pracują;) Gdzieś taki sposób słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

zapraszam na seminarium 26.01.2017- Błędów koło Grójca.Info na FB Yasta Doradztwo Ksiegowość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj