Zaloguj się, aby obserwować  
thomek

Odszkodowanie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thomek    51

Witam.Interesuje mnie problem słupów energetycznych na działkach rolnych.Czy dostał ktoś odszkodowanie za słupy lub transformator od zakładu energetycznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    51

posiadam trzy działki obok siebie,pierwsza kupiona 5 lat temu na niej stoi transformator,druga i trzecia od rodziców 6 lat od przekazania przez nie biegnie linia zasilająca transformator po przekątnej,ostatnio w gminie była zmiana planu zagospodarowania przestrzennego i wszystkie działki obok tj sąsiadów zostaną przeształcone na budowlane a moje nie bo jest linia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

moim zdaniem pecha masz po prostu a teren pod transformatoremnie nalezy chyba do ciebie ja mam na podworku i sa wokul 4 slupki graniczne i wyciete z moje dzialki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

to napewno mozessz się sądzić i masz szanse ja mam podobny problem pole 500m długości i dwa rzędy słupów jedne elektro a drugie telekomunikacji z tymi elektrycznymi nie będe miał raczej szans bo podobno jeżeli stoją 30lat to raczej nie ma bata żeby je ruszyć ale z telekomunikacją będe się dogadywał żeby puscili mi to ziemią bo masakra przy koszeniu czy opryskach jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    51

no tak tylko że u ciebie jest osobna działka wyodrębnina pod transfor. a u mnie stoi on mojej ziemi bez pozwolenia,powinni chyba mi płacić dzierżawę za zajęty teren

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loyer986    2

Ponieważ jak napisałeś, podczas ustalania przez gminę planu zagospodarowania przestrzęnnego,została obniżona wartość twojej działki. W tym przpadku możesz domagać się świadczenia odszkodowawczego, o utracone korzyści(Lucrum cessans)art.361 KC. Szkodę w rozumieniu art. 361 k.c. stanowi zatem różnica pomiędzy stanem majątkowym poszkodowanego, który powstał po nastąpieniu zdarzenia powodującego uszczerbek, a stanem, jaki by w jego majątku istniał, gdyby zdarzenie nie nastąpiło. Naprawienie szkody obejmuje zarówno wyrównanie strat, które poszkodowany poniósł, jak utracone korzyści, które mógłby osiągnąć gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zobowiązanie do zapłaty odszkodowania obejmuje tylko normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Istnienie związku przyczynowego ma wpływ bezpośredni na ustalenie odszkodowania. Stanowi bowiem przesłankę odpowiedzialności, decydując o tym czy dana osoba w ogóle ponosi odpowiedzialność za szkodę i jakie są granice tej odpowiedzialności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel5314    1

hmm... to co ja mam powiedziec przez moje pole na odcinku 200m przebiega pas na szerokosci ok 100m z; gazociagiem jamalskim, dwa rzedy slupow wysokiego napiecia i zakopany swiatlowod o ktorym nikt nic nie wiedzial (ale zakopany) wszytko to sprzed 12 lat, no i najwazniejsze moi rodzice otrzymali za to 1900 zl( w tym przez 2 lata pole bylo zajete przez GazProm) - ci co sie nie zgodzili na puszczenie budowy gazociagu chcac niechcac dostali mniej-utrudnianie prac, pozatym gazociag idzie w odleglosci min 200m max 800m od wsi(miejsc stale zamieszkanych) i jest punktem strategicznym !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

no to ty pawel jak juz dosyales kase to nie mozesz sie sadzic co innego ci ktorzy nie dostali noc moga wywalczyc wiale.... ja jetsem wlsanie w trakcie takiego postapowania za gaz i słupy przejela to firma ktora wywalcza takie odszkodowania z zbierali mapki z calej wsi (kto chcial) i bierze 10% z wygranej sumy a podobno jest o co walczyc bo mozna doatc nawet i 200tys zlotych... no ale postapowanie trwa rok i nadal sie ciagnie:/ ale moze kiedys mnie zaskocza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

sprawą ponoć ostro od chyba 4 czy 5 lat zajmuje się Izba Rolnicza. Było kilka procesów i wszystkie zostały rozstrzygnięte na korzyść energetyki. W zeszłym roku lasy państwowe wywalczyły sobie jednak odszkodowania i to nie małe, teraz z ramienia IR sprawa toczy się postępowanie o nierówne traktowanie podmiotów państwowych (lasy) i prywatnych(rolników). Morał z tego taki ze praktycznie nic nie można zrobić. Kolega ma 2,5 ha w klinie i ponad 20 słupów. Ze dwa lata temu była o słupach sprawa dla reportera i tam dość jasno wytłumaczyli o co chodzi.

Bez zmian w prawodawstwie sprawa narazie nie jest do ugryzienia.

Na dzień dzisiejszy można tylko odliczyć sobie powierzchnię przy opłacie podatku rolnego, a konkretnie metr w każdą stronę od słupa czyli dla najmniejszego jakieś 4 m2 (bez komentarza).

Pole do popisu jest przy odszkodowaniach za słupy telekomunikacyjne ale to już inny temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

no ale ta firma krota u nas walczy o te odszkodowania twierdzila ze juz wygrywali wlasnie takie sprawy i kase dopiero dostana jak cos wywalcza wiec na daremno nie trudzili by sie chyba....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

no ale ta firma krota u nas walczy o te odszkodowania twierdzila ze juz wygrywali wlasnie takie sprawy i kase dopiero dostana jak cos wywalcza wiec na daremno nie trudzili by sie chyba....

 

to chodzi o słupy energetyki czy o jakieś gazowe, bo ja pisałem o energetycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

no ja powyciagalem z wszytskiego słupy gazociag wszytsko co sie dalo oprocz wodociagow bo to gmina zakladala i odradzali nam skladac z tego wzgeledu ze gmina by mogla nam z podatkami podskoczyc:P juz rok trwa od zlozenia zobaczymy jak to sie rozwinie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Ktoś może się orientuje jak wygląda sprawa gdy energetyka będzie zmieniać słupy na nowe? Słyszałem że wtedy należy się odszkodowanie.

 

 

hmm... to co ja mam powiedziec przez moje pole na odcinku 200m przebiega pas na szerokosci ok 100m z; gazociagiem jamalskim, dwa rzedy slupow wysokiego napiecia i zakopany swiatlowod o ktorym nikt nic nie wiedzial (ale zakopany) wszytko to sprzed 12 lat, no i najwazniejsze moi rodzice otrzymali za to 1900 zl( w tym przez 2 lata pole bylo zajete przez GazProm) - ci co sie nie zgodzili na puszczenie budowy gazociagu chcac niechcac dostali mniej-utrudnianie prac, pozatym gazociag idzie w odleglosci min 200m max 800m od wsi(miejsc stale zamieszkanych) i jest punktem strategicznym !!!

 

To mało dostałeś za ten gazociąg, u mnie idzie przez 1ha łąki na zukos to dostałem odszkodowanie prawie 10tys zł, u znajomego idzie wzdłuż pola4 ha, długość coś około 800m to za odszkodowanie kupił sobie wtedy nowego opla astre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    51

Gdzie można sprawdzić w którym roku budowano słupy energetyczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

A ja mam takie pytanie, jak będą chcieli zmienić słup na moim polu to ja mogę ich nie puścić na moją posesję, a jak wtargną bez pozwolenia to mogę po policję zadzwonić i ich ukarają czy nie bardzo?? Bo oni mogą mieć tylko zasiedzenie na dany obszar w którym stoi słup ale po polu nie mogą mi jeździć i wyrabiać co chcą, tak mi się wydaje... I wtedy można by było starać się o odszkodowanie przy zmianie słupów/słupa?? :)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Co do zasiedzenia to też nie jest takie jednoznaczne a mianowicie zależy ile lat stoją słupy danego operatora, a to zmieniało się ostatnio po prywatyzacji energetyki i nowe firmy nie nabywały wszystkich praw po energetyce państwowej. Jest wyrok Sądu Najwyższego, że tych praw nie nabyły nowe podmioty typu ENEA. ENERGA itp i okres ten liczy się od 1989 roku więc 30 lat jeszcze nie minęło by nabyć zasiedzenie w złej wierze. Niestety ale o prawo zapłaty za korzystanie ze służebności trzeba walczyć w sądzie a to kosztuje i zniechęca i na to liczą zakłady energetyczne. Być może trochę się to zmieni jak wejdzie możliwość składania pozwów zbiorowych może wówczas zaczną w tym kraju respektować prawo własności, które zapisane jest w konstytucji. Co do wejścia na pole to energetyka nie ma prawa tak sobie wejść, zablokuj wjazd ciągnikiem i maszynami i nic ci nie zrobią, możesz także na każdym etapie uzyskania pozwolenia budowlanego zgłaszać odwołania w trakcie uzyskiwania pozwolenia budowlanego na zmianę słupów muszą takie posiadać, możesz tak w bardzo długi okres uprzykrzać im taką inwestycję i może zechcą się dogadać dobrowolnie na zapłatę za służebność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj