Gość

[pomidor] uprawa w tunelu foliowym

Polecane posty

Gość   
Gość

Witam, zastanawiam się nad kupnem tunelu foliowego o wymiarach 30x6. Mam zamiar uprawiać w nim pomidory. Chciałbym żebyście mi doradzili czy mi to się opłaci i ile mogę zebrać pomidorów w ciągu sezonu?? Jak z nawadnianiem tych pomidorów czy muszą być kapilary czy można podlewać innym sposobem, kiedy i jak je nawozić i na co pryskać?? lepiej jest je uprawiać w ziemi czy może w matach uprawowych??

 

Za pomoc z góry dziękuje wink.gif

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek    2

Jeżeli to jest taka pojedyncza folia 30X6 to daj sobie spokuj z pomidorami bynajmniej to jest moje zdanie ma ma 6 foli i 2 ha szklarni więc chyba wiem co mówię ja praktykowałem różne odmiany we foliach i te normalne i takie specjalnie do foli i osobiście z żadnej nie byłem zadowolony ;) Taka folia to nadaje się tylko na ogórki a jeśli chcesz mieć pomidory to tylko folie zblokowane lub po prostu szklarnie i to też szklarnie najlepsze są typu venlo i co najmniej z 3,5 m musi miec wysokości do rynny ale jeśli nie myślisz o jakimś wielkim ogrodnictwie to polecam folie zblokowane :) Kupujesz wtedy rurę Q51mm używaną z Holandii bierzesz firmę co posiada maszynę do gięcia "księżyców" i postawią ci porządną folie :) No i musisz pomyśleć nad jakimś piecem no a to już trochę inwestycji bo musisz kupić coś z ruchomym rusztem bo z takim zwykłym to się zarobisz czyli zostaje ci Wco60 lub Wco80 no chyba ze jakiegoś małego zębca który będzie na pewno o wiele oszczędniejszy od tych starych wco :) Teraz zależy ile chcesz mieć tych foli bo mogę ci na 100% powiedzieć że jedna folia to nie opłacalny interes ale jeśli chcesz sobie dorobić to myślę ze z 5 tuneli ci wystarczy ale to nie jest obiekt żeby z niego godziwie żyć :)

 

PS

Jeśli potrzebujesz jakiś rad to możesz śmiało pytać może jeszcze ktoś na af ma ogrodnictwo to coś ci jeszcze podpowie ale ja z tego co wiem to szklarnie mam tylko ja i @Kuba87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzięki za rady mam nadzieję że dobrze je wykorzystam. A co za uprawę polecasz zamiast pomidorów?? Ogórki?? będzie to opłacalna uprawa na tak mała skalę?? A może truskawki?? Ja za bardzo się nie znam ale szybko się uczę i nawet mnie to interesuje. Od czegoś trzeba zacząć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

 

PS

Jeśli potrzebujesz jakiś rad to możesz śmiało pytać może jeszcze ktoś na af ma ogrodnictwo to coś ci jeszcze podpowie ale ja z tego co wiem to szklarnie mam tylko ja i @Kuba87

 

Błąd mam i ja 1,5 ha pod szkłem i folią :);)

 

Ja mam za sobą 20 lat praktyki i również służę pomocą.

Pronarek mniej więcej nakreślił problemy związane z dzisiejszą uprawą pomidora pod osłoną i niestety jest to szara rzeczywistość.

5 tuneli foliowych to taki dodatkowy dochód i to pod warunkiem ze uzyskasz b. dobrą wydajność z 1m2 oraz pomidorki muszą wykazywać bardzo dobrą jakość tak jak wygląd owocu jak i smak,ale to już związane jest z odmianą oraz sposobem prowadzenia.

Druga sprawa to odbiór -zapomnij o sprzedaży na wagę tylko hurt,pośrednicy albo sklepikarze.

Od paru lat uprawimy odmiane Macarena którą bardzo polecam. Od 5 lat uprawiamy także pomidory tak zwane malinowe.Odmiana ma

piękne i wielkie owoce oraz niezłą wydajność.Na Warszawskim hurcie sprzedaż od ręki.W tym roku średnio za kg 5,3PLN więc chyba

nieźle biorąc pod uwagę że uprawa była na zimno. Ogólnie największą kasę zarobiliśmy właśnie ma malinówce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stalpin8145    1

Ja też posiadam szklarnie ale lepiej rosną w niej niż w tunelu. Przy pomidorach jest dużo roboty jak nie obrywanie z pędów to pryskanie i podlewanie, w nich to trzeba całymi dniami siedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek    2

Co do ogórków to ja na twoim miejscu zainwestował bym w zwykłą mirindke bo są chyba najtańsze nasiona i ja je zawsze sieje i uprawa nie sprawia problemów :) Ja w tym roku spróbuję nowa metodę uprawy ogórków jak mi się uda to napisze a co do pomidorów to ja mam w tym roku też Macarene co do malinówki tez myślałem bo miałem odbiorce który potrzebował róznych wynalzaków typu malinówka jakieś zółte pomidory itd ale niestety tamta firma zabankrutowała i jednak wszystko bede miał w Macarenie i trochę na próbe mam starbacka (nie wiem jak to się pisze) A mam pytanie jakie macie doświadczenie z zoukiem bo ja miałem w tamtym roku i towar niby ok bo co do jakości to super ale ciut za mało się go rwie ;P

 

PS

Jak chcesz robić ogórka na wełnie to musisz mieć na dole rury z ogrzewaniem ;) ja ogólnie kładę słomę tam samo jak w uprawie na ziemi a na to ukłądam wełnę mineralna i słoma dosyć dobrze grzeje i poprawia wilgotność w folii a ogórek lubi jak ma wilgotno i ciepło w korzeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Z Zoukiem miałem to samo jak u Ciebie .A Starback nich go cholera z tym zrywaniem .Niby ładny pomidor a szypułka normalinie

przyspawana ;) .Cały zryw tylko przy pomocy sekatorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jaki może być koszt postawienia tunelu zblokowanego??? Przeglądałem w necie kilka tych tuneli to doszedłem z tatą do wniosku że ta konstrukcja nie jest trudna do wykonania. A dach musi być pół okrągły czy można zrobić dach na trójkąt i jaki wysoki robić ten tunel?? Starali byśmy się stawiać go sami. I przy jakiej wielkości tunelu zblokowanego produkcja pomidora będzie opłacalna??

Kiedy się wsadza sadzonki i kiedy je się pryska i na co??? A do uprawy będą lepsze maty uprawowe czy może maty kokosowe i jeszcze kiedy się nawozi pomidory i jak z podlewaniem muszą być kapilary czy można w inny sposób je podlewać???? A z ogrzewaniem to trzeba pociągnąć rury przez tunel czy można założyć dmuchawę???

Z góry dzięki za pomoc i przepraszam że tyle pytań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek    2

Koszty nie wiem ale nie są to jakieś wielkie koszty nawet zrobic swoją prostą maszynę do gięcia rur to też parę złotych oczywscie mysle o takiej tylko na włąsne potrzeby wys dokłądnie nie wiem ale napewno z 2,5 m to min wiem ze te co robi ten mój znajmy maja 3,5 metra

 

Teraz co do uparawy

-Według mnie lepiej kokos ponieważ jest tańszy i podobno mozna na nim sadzic przez 4-5 lat

-Podlewanie to tylko przez kroplowniki i chyba najlepiej kupic je z Netafimu

-Sterowanie podlewania musisz kupic chociaż sterownik jesli chcesz to mógłbym ci sprzedać bo mam 2 sztuki zbędne

-Co do oprysków i pożywki to musisz najlpiej spotkac sie z jakims Konsultatem który ci to ustali bo pierwszy sezon samemu to bedziesz miał ciężko a szkoda zeby sezon sie nie udał

-Ogrzewanie musisz miec pociągnięte rury na dole bo po 1 korzen bedzie miał zimno a po 2 musisz je miec jako tory do wózków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To wystarczy jak rury od ogrzewania puszczę na dole??? Po ścianach już nie muszę?? A kiedy się sadzi pomidory i jak długi jest ich okres wegetacji??

Jest jakaś różnica między dachem trójkątnym a półokrągłym??

Tak na początek to o jakich wymiarach byś mi polecił tunel blokowy i z ilu bloków złożony (ja myślę tak na początek z 2 bloków ale nie wiem jakie duże) a może zaczynać od normalnych tunelów??? A i jeszcze jedno jaki potrzebuje minimalny wkład na tą inwestycje tak w przybliżeniu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek    2

na dole wystarcza jak nie bedziiesz za wczesnie sadził to wystarczą na dole a jak chcesz miec jakis pieniądz z tego to w styczniu juz by pasowało miec cos w tych foliach czyli musisz puscic cos po bokach. Co do trójkątnej foli to nigdy takiej nie widziałem ale nie mówie ze to złe rozwiązanie mozesz spróbować :) no bloki robi sie 30 m długie zazwyczaj a szerokość no to na ile ci kasy wystarczy ;) Najlepiej podzwon po firmach co sie zajmują budową takich tuneli niech ci porobią jakies nie wiążące projekty i wtedy bedziesz miał sie na czym wzorowac co do tego ile potrzebujesz pieniedzy zeby to ruszyc to nie wiem bo ja buduje tylko szklarnie :) to sama konstrukcja wynosi ok 16 euro za m2

 

PS

jak chcesz to napisz do mnie na gadu to moze cos podpowiem ale najpredzej w piatek bo teraz to cieko u mnie z czasem i tylko tak na szybko ci na forum odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo25    0

Z pomidorów spod foli teraz nie zarobisz kokosów! Ostatnio zbyt dużo powstało kombinatów gdzie uprawiają hektarami pod szkłem, niektórzy mówią,że to nie jest normalna produkcja tylko fabryka pomidorów.

Prowadzą pomidory na kilkanaście gron, więc ceny dużej nie narzucają i jakość mają o wiele lepszą niż z tunelu. Teraz ocenia się że w Polsce jest 1020ha szklarni i 967ha tuneli pomidorów.

Na jedna folię to radze Ci produkować sadzonki kwiatów np. skalniaków albo jak na początek spróbuj z ogórkami. U mnie w rejonie co maja tunele już ze 3 lata sadza ogórki, bo pomidory się już im się nie opłacą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To z pomidorów nie ma za dużego zarobku???????? W necie czytałem na jakiejś stronce, że koszt wyprodukowania jednego kilograma wyniósł średnio 1,90

to chyba nie tak dużo a cena za kilogram to 4,80 była w listopadzie.

Nie wiem czy to prawdziwe dane ale tak czytałem. A z jednego krzaczka ile można zebrać pomidorów?? Na początek chciałem postawić jeden tunel ale zrozumiałem że to nie opłacalne chyba że będę produkował jakieś rozsady. Teraz po głowie mi chodzi postawienie tunelu zblokowanego tak z 3 bloków 30x10 każdy ale to chyba za duży jak na początek. Co polecacie na początek?? Wiadomo jak już zacznę i jakoś mi to wyjdzie to będę próbował stawiać następne. Czy może od razu postawić ten zblokowany tylko tu już będzie dość spory wydatek kasy na tunel i wyposażenie??

I w ciągu ilu sezonów mi się ta kasa zwróci???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek    2

Te informacje o sredniej cenie to masz jakieś trefne bo średnia cena z tego co ja wiem to max 2,20 za kg a koszty to ok 1,60 w wyposażonym obiekcie :) z m2 mozesz urwać w dobrej szklarni przy zdrowej uprawie ok 45-50 kg ale to musi sie udac rok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystosek    0

Mam problem Stoje przed wyborem czy stawiać szklarnie typu venlo 3200m2. z nowoczesnym systemem nawadniania i podawania nawozów z klimatem podpowiedzcie czy taka inwestycja jest rentowna.Mysle o postawieniu szklarni pod pomidora od zera a mianowicie nie mam ani tunelu ani tez innej szklarni ta ma byc moją pierwsza.Prosze o jakies podpowiedzi. ile można wyciągnąć z m2 kg pomidora i czy z takiej powierzchni szklarni ciążko będzie ze sprzedaniem pomidora na rynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stopka    0

Pomidor potrzebuje stosunkowego nawadniania.

Poza tym nie wolno golić ich z liści na maksa, zależy też od odmiany.

Czasem warto tunel przyciemnić,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaucha    2

jakie odmiany stosujecie w tradycyjnej uprawie w tunelach?

ja w tym roku delfine i troche malinowego ale pod numerem z nickersona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Błąd mam i ja 1,5 ha pod szkłem i folią smile.gifwink.gif

 

Ja mam za sobą 20 lat praktyki i również służę pomocą.

Pronarek mniej więcej nakreślił problemy związane z dzisiejszą uprawą pomidora pod osłoną i niestety jest to szara rzeczywistość.

5 tuneli foliowych to taki dodatkowy dochód i to pod warunkiem ze uzyskasz b. dobrą wydajność z 1m2 oraz pomidorki muszą wykazywać bardzo dobrą jakość tak jak wygląd owocu jak i smak,ale to już związane jest z odmianą oraz sposobem prowadzenia.

Druga sprawa to odbiór -zapomnij o sprzedaży na wagę tylko hurt,pośrednicy albo sklepikarze.

Od paru lat uprawimy odmiane Macarena którą bardzo polecam. Od 5 lat uprawiamy także pomidory tak zwane malinowe.Odmiana ma

piękne i wielkie owoce oraz niezłą wydajność.Na Warszawskim hurcie sprzedaż od ręki.W tym roku średnio za kg 5,3PLN więc chyba

nieźle biorąc pod uwagę że uprawa była na zimno. Ogólnie największą kasę zarobiliśmy właśnie ma malinówce smile.gif

 

 

Podaj gg , mam pare pytań odnośnie uprawy albo masz moje 1520036

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stopka    0

Malinówka schodziła w ubiegłym roku od ręki..

W tym obiło się o uszy,że ludzie nasadzili sporo..

ale jak to w polsce co płaci, na następny sezon jest tego max..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety taka mentalność i nic dziwnego każdy chce sie utrzymać . A że Polska to Polska to już nic i nikt nic nie poradzi o tak ci powiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIPrzemek    0

Z góry przepraszam za odkopanie tematu ale uznałem, że niema sensu zakładania nowego.

 

Mam parę pytań ponieważ planuje rozpocząć uprawę pomidora w tunelach foliowych a jestem dość zielony w tym temacie więc wole się dobrze z nim zapoznać zanim zaczne coś robić.

1.Czy możliwe jest prowadzenie w foli uprawy "całorocznej"?

2.Opłacalna jest uprawa pomidora pod folią na powierzchni 1500mkw, jeśli ma to być tylko DODATKOWY zysk a nie główne źródło utrzymania.

3.Ile można zebrać z jednego krzaka/metra (nie wiem jak to się podaje)?

4.Można prowadzić uprawę w glebie czy konieczne jest prowadzenie jej na matach uprawowych/kokosowych i które z nich są lepsze?

5.Czy przy takiej ilości uprawy muszę inwestować w chłodnie?

6.Jak ogrzać tę tunele, czy jeden piec wystarczy? A może wykorzystać jakieś nagrzewnice itp?

 

Jeśli padło jakieś głupie pytanie to przepraszam ale jestem zielony w tym temacie.

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stopka    0

Uprawa całoroczna hmm ciężko.. zależy co i dużżooo opału byś spalił i nie wiem czy nawet wyszedłbyś na zero, prędzej ze szklarni:) ale nie wykluczone, zalezy co produkujesz:) wczesne warzywa dobrze płacą

możesz uprawiać od wczesnej wiosny pomidory do późnej jesieni.. lub na dwa rzuty pomidory z czymś innym.

z jednego tunela np 10x30x3m mneij więcej 3-5 tys zł np z wiosny pomidora. zależy od ceny i plonu:)

możesz uprawiać w glebie, przy nawożeniu, obornikowaniu, poplonu itp:)

dobrze mieć pomieszczenie gospodarcze gdzie je sortujesz i mogą spokojnie w chłodnym leżeć.

przy konkretnym mrozie ponad -20 jednym piecu non stop na full ciężko, asekuracyjnie można mieć drugi mowa tu o tunelu 30x10x3m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIPrzemek    0

Dziekuje Stopka;)

 

Właśnie chodzi mi konkretnie o pomidora, planuje go uprawiać od wiosny do jesieni.

W planach mam założenie 5-6 takich tuneli 6/7-30m, uważasz, że jest to opłacalne?

 

Myślałem także nad hurtowym kupowaniem warzyw/owoców i sprzedaż ich za granica(Niemcy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pepik190    4

Witam

Chciałem zasięgnąć opini kolegów znawców tematu.Zakupiłem rolkę foli 30 na 12 metrów ,mam 24 kantówki 80 na80 mm i zamówione stęple długości 3,5 m..Myślę jeszcze dokupić folie na boki .Czy według was to wystarczy na tunel 30na10.

Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj