Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniaki gnicie

24 odpowiedzi na ten temat

#1 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 11:02

Ziemniaki gnicie Mam problem z przechowywaniem ziemniaków mianowicie z odmianą irga. A problem bardziej skomplikowany bo tylko ta nowa z centrali zle się przechowuje natomiast mam jeszcze tą starą irgę a ta jak nasypana jesienią. Czy może to być problem z nawożeniem i uprawą. Dodam że obie odmiany irgi rosły na tym samym polu i te same nawożenie. Proszę o komentarze i podpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniaki gnicie Dzisiaj, 07:12
  •  

#2 Share DJBOMBA12

DJBOMBA12

Chudy

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 11:28

Ziemniaki gnicie hmmm... Ziemniaki mogą być przeazotowane czyli tak jak by zaparowały, one muszą trochę odleżeć nie przykryte i się wypocić... Dopiero potem powinieneś je przykryć ziemią... A je masz w Piwnicy czy w Kopcu?
W Celu Podania Numeru GG Pisać na PW...

#3 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 11:36

Ziemniaki gnicie W piwnicy. A możliwe jest że z centrali jak przywiozłem to mogły być z chorobą. Bo tak jak pisałem stara irga dobrze się przechowała. A może potrzebuje mniej azotowego od starej. Wysiałem około 150kg w czystym składniku azotu. No i jest jakaś bardziej podatna na obicia uszkodzenia mechaniczne. No ale plon ładny jak na ten rok.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 06 marzec 2010 - 12:12

Ziemniaki gnicie Z reguły gnicie powoduje zbyt duże nawożenie N. Ja stosuję do 120 N. Ziemniaki super się przechowywują. Nie mam problemów z gniciem.

#5 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 12:35

Ziemniaki gnicie A w jakich nawozach stosujesz nawożenie azotowe

#6 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 06 marzec 2010 - 13:06

Ziemniaki gnicie eee to raczej nie o nawożenie idzie, tylko jakąś chorobę. bo przy wiekszym nawożeniu miały by co najwyzej mniej skrobi, a wiecej białka, a białko trudniej ulega rozkładowi niz cukier ;) Chociaż nie wykluczam i wypowiedzi kolegów :D

#7 Share thomek

thomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 13:56

Ziemniaki gnicie jesli chodzi o nawożenie to ważny jest stosunek azotu do potasu,jak za mało będzie potasu to będą się gorzej przechowywać.Irga jest odmianą wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne przez kombajn,nie powinno się kopać jak jest ziemia zbyt wilgotna

#8 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 06 marzec 2010 - 14:27

Ziemniaki gnicie Jaki to rodzaj gnicia?, mają w środku pierścienie i gniją na taką maż ?,jeśli tak to może być wirus bakteriozy, albo inny ja stawiam na wirus
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#9 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 14:41

Ziemniaki gnicie 200kg mocznik przed sadzeniem i 200kg saletrzak pod radełko. Pózniej oprysk mocznikiem z nawozem dolistnym. A potas to sól potasową 200kg i fosforan amonu 100kg. Kopię kombajnem ANNĄ ziemia była sucha bo cały wrzesień suchy był. Gnicie to różne i na mokro i sucho. Bakteriozy to może nie ma bo dopiero drugi rok z centrali. Przypomnę że mam i starą irgę z tego samego pola a ta dobrze się przechowuje. Wziąłem nowej irgi tym razem z warszawy i jeszcze jak będzie też trochę z białegostoku dla porównania.

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 marzec 2010 - 14:49

Ziemniaki gnicie 160 kg N/ha w nawozach mineralnych to stanowczo za dużo by ziemniaki dobrze przechować.Dodatkowo N dolistny,jakiś zapas glebowy,z nawozów organicznych i robi się go więcej jak 200kg N/ha.Pomijając gnicie, trudno taki ziemniak nazwać jadalnym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 15:13

Ziemniaki gnicie Być może i przeazotowane bo naprawdę dajesz końskie dawki, mniej azotu więcej wieloskładnikowych na przyszłość a co do centrali to właśnie oni roznoszą bakteriozę bo w tamtym roku kupiłem w GRANUM i są prawdopodobnie porażone takie dostałem pismo i kwarantannę ale nie gniją bo badania wyszły negatywnie

#12 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 06 marzec 2010 - 15:18

Ziemniaki gnicie

Jaki to rodzaj gnicia?, mają w środku pierścienie i gniją na taką maż ?,jeśli tak to może być wirus bakteriozy, albo inny ja stawiam na wirus

bakterioza to nie wirus tylko jak sama nazwa wskazuje bakteria

#13 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 15:38

Ziemniaki gnicie Skoro to bakteria to dlaczego nie ma na nią środka tylko kwarantanna, a przecież na wszystkie bakterie są środki a na zaden wirus nie ma, wez przykład u ludzi jak złapiesz bakterię dostajesz antybiotyk a na wirusa nie ma nic przykład: aids, hiv, cukrzyca-wirus trzustki, rak

#14 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 06 marzec 2010 - 16:06

Ziemniaki gnicie andzin
Czym pryskałeś swoje ziemiaki .Głównie chodzi mi na zaraze i na przechowanie.Bo jeśli niczym to nie ma co się dziwić nawet kwalifikowany ziemiak nie pomoże. ;)

#15 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 06 marzec 2010 - 18:04

Ziemniaki gnicie czyli jakies 80 - 100 kg czystego azotu przecholowałeś, 80 kg N by wystarczyło. to musi być choroba bakteriowa, może sucha, albo mokra zgnilizna bulw ziemniaka (wewnątrz gnijących tkanek powstają jamy) a przyczyną mogą być urządzenia mech (zbiór anną) ;) troche by sie zgadzało, ale nie wszytstko :D

#16 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 18:11

Ziemniaki gnicie To były 4opryski pierwszy Python consento potem Ridomil trzeci nie pamiętam i ostatni revus250sc bardzo dobry środek zresztą nowy na rynku. po jego zastosowaniu były długo zielone. Czekałem do końca września z kopaniem.

#17 Share DJBOMBA12

DJBOMBA12

Chudy

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 19:47

Ziemniaki gnicie Gnicie też tak jak kolega powiedział może być spowodowane chorobą którą kolega przywiózł z centrali... Trochę zmniejszyć dawkę Azotu i niech te ziemniaki poleżą przed zakopcowaniem i się wypocą i nie powinno być problemów... My 3/4 Ziemniaków które sypaliśmy do kopca były zielone od leżenia... Teraz ciepło, odkopaliśmy trochę i glanc się przechwały...
W Celu Podania Numeru GG Pisać na PW...

#18 Share pablo25

pablo25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 19:51

Ziemniaki gnicie Jak są przeazotowane to robią się czarne po ugotowaniu. Może Ci nadmarzły?

#19 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 06 marzec 2010 - 22:56

Ziemniaki gnicie

Skoro to bakteria to dlaczego nie ma na nią środka tylko kwarantanna, a przecież na wszystkie bakterie są środki a na zaden wirus nie ma, wez przykład u ludzi jak złapiesz bakterię dostajesz antybiotyk a na wirusa nie ma nic przykład: aids, hiv, cukrzyca-wirus trzustki, rak

a czy chcesz latać po polu ze strzykawką hehe a na serio jaki byłby koszt wytworzenia tak dużej ilości antybiotyku?? nie są to tanie sprawy, po 2 nie ma na nią "leku" o ile jest to jest za drogi, by go stosować
bakteria Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (Cms) dokładna nazwa systematyczna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1115 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 07 marzec 2010 - 12:26

Ziemniaki gnicie Czy przechowujesz je w tym samym pomieszczeniu obok siebie czy w dwóch różnych?

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych