Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V

91 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 styczeń 2012 - 21:37

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Podłączając prostownik 12V przy rozruszniku nie naładuje się akumulatorów, trzeba podłączyć PLUS Prostownika z PLUSEM drugiego akumulatora który idzie do przełącznika 12/24 i MINUS Prostownika z MINUSEM akumulatora który też idzie do tegoż przełącznika, wtedy ładuje obydwa akumulatory jednocześnie.

Nie mam na myśli Bielarusa bo nie wiem jak tam jest to rozwiązane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Dzisiaj, 02:12
  •  

#42 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 00:25

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V a nie da się tak zrobić zeby pobór prądu był z dwóch aku?

bo teraz jes t tak ze rozruch 24 jest z dwóch ładowanie jest na 12v ale ładuje 2 aku ale pobór prądu do odbiorników jest z jednego aku tego lewego koło włącznika

a jak by w prosty chłopski sposób pomyśleć i tak jak jest zostawić tylko wziąść dwa grube kable i połączyć minus z minusem a plus z plusem obydwa co się stanie nie będzie czasem tak ze zacznie brać prąd 12v ale z obu aku naraz sumująć poprostu pojemnośći?

#43 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 28 styczeń 2012 - 08:58

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Da się to zrobić wystarczy założyć przełącznik między bateryjny ,i wymienić regulator napięcia (w oryginalnej instalacji z rozruchem na 24v regulator jest przetwornicą z 12/24,gdyż alternator daje 12v)
Co do ładowania do osobiście polecam podłączanie plusa z prostownika na śrubkę z grubym przewodem na alternatorze a minus na masę,przez noc nawet 5A prostownik doładuje akumulatory.
Ładowanie przy włączonej masie!

Edytowany przez S-Piotr, 28 styczeń 2012 - 09:00.

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#44 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 09:20

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V a tak ja napisałem jak by poprostu połączyć oba akumulatory plus z plusem a minus z minusem to czesem nie zacznie z dwóch pobierać prąd wtedy ?

#45 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 28 styczeń 2012 - 11:13

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Zacznie. Z tym, że przy równoległym połączeniu nie uzyskasz napięcia 24V na rozrusznik. Jedyną opcją jest zastosowanie przełącznika rozruchu 12/24V. Tutaj jest opis podłączenia: http://www.agrofoto....e-12v-na-1224v/

#46 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 11:29

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Wczoraj z tym kombinowałem . Podłączyłem prostownik do gróbego kabla alternatora i w sumie ładuje. Trzeba tylko uważać po prąd płynie przez bezpiecznik i jak przegniesz to sie spali. W ten sposób nie można ładować szubko. Na rozruszniku jest non toper 12V Dopiero po przekręceniu stacyjki przełącznik przełącza na 24. Mogło by być. Dzisiaj będe sprawdzał jeszcze jak wtedy ma się to z prądem przy akumulatorach. Ale raczej ładuje oba. Przynajmniej tak jest skonstruowany przełącznik tyle że w trybie 12V nie są one połączone gróbymi kablami tylko o wiele cieńszymi i skromnymi stykami w regulatorze. Najpewniej było bu wyprowadzić wtyk z plusem i minysem bezpośrednio z akumulatorów.
KPK Kumurun Team

#47 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 styczeń 2012 - 12:01

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Cześć kolego :) ja przed przełącznikiem 12/24V mam zamontowany wyłącznik masy, taki jak ma Bizon z tym że do jednej pary styków podłączony jest + a do drugiej - i to samo do przełącznika 12/24V i przy tym wyłączniku masy podłączam prostownik.

#48 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 15:22

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V No i po eksperymencie. Odłączyłem oba aku. I do grubego kabla elternatora podłaczyłem prostownik. Na całej instalacji ciągnika pojawiło się napięcie łącznie z gróbum kablem na rozruszniku. Czyli czy 12 podłączysz do alternatora czy przy rozruszniku to ten sam obieg, efekt ten sam. Na całej instalacji jest napięcie, działają światła, klakson, kogót, migawki, świeca. I podłączając miernik do masy ciągnika przy rozłaczonych aku. a plus do plusów jednej a potem drugiegiej klemy aku. mamy napięcie jakie wychodzi z prostownoka. Czyli w czasie pracy silnika alternator ładuje oba aku w jednakowym stopniu. Róznica może wynikać jedynie z tego że przy 12V połączenie odbywa się przez cienkie kable. Tyle. Spokojnie można podłączaś ładowanie do rozrusznika plus i ładowane są oba aku., Tyle że trzeba do tego MOCNY prostownik.Po sprawie.

Edytowany przez seweryn20, 28 styczeń 2012 - 15:24.

KPK Kumurun Team

#49 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 styczeń 2012 - 20:10

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V No faktycznie masz rację podłączając prostownik przy rozruszniku i do masy ładuje obydwa akumulatory, tylko warunek musi być sprawny przełącznik 12V/24V, bo często się zdarza że rozruch działa poprawnie a ładowanie jest tylko na jeden akumulator, ja tak kiedyś miałem i dlatego nie mogłem przy rozruszniku naładować i dlatego pisałem jw. bo po wymianie na nowy już nie sprawdzałem w sumie to samo tylko z drugiej strony, ale przy rozruszniku łatwiej podłączyć.

#50 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 20:37

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Dokładnie tydzień temu to przerabiałem. W nocy z pługiem jezdziłem i było ok. Amperomierz pokazywał ładowanie tylko zdziwiło mnie że na wolnych coś za mocno światła przygasaj. W przełaczniku jeden styk który łączy aku równolegle się odgioł i siadło. Się wkurze to woltomierze pozakładam na aku bo z amperomierza gówno jest.
KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 22:36

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V :) :rolleyes: :D Przepraszam kolego @seweryn20 ale nie mogłem się powstrzymać.
Ale jak najbardziej popieram przeróbkę.
Pozdrawiam mtracz

Edit:
Ale mi chodziło o założenie woltomierza na stałe w ciągniku. Kolega pamięta taki temat :)

Edytowany przez mtracz, 30 styczeń 2012 - 09:04.

#52 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 08:50

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Ja tam ani nie popieram ani nie krytykuje. Na pewno 12/24 ma dwie wady. Bardziej awaryjne i brak możliwości podłaczenia prostownika z funkcją rozruchy. Znaczy dało by się ale tylko pod jeden aku. Ja osobiście wolał bym możliwośc podłaczenia rozruchy a nie pipcyc się z ładowaniem starych akumlatorów pół godziny bo mniej cierpia.
KPK Kumurun Team

#53 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 08:53

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Można przerobić rozruch 12/24 ale trzeba założyć alternator 24v. wtedy nie ma przekaźnika i można palić na rozruchu.

#54 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 09:25

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Wszystko musisz zmienić na 24. Zarówki, klakson, silniki ogrzewania, wycieraczek, żarówki w przyczepach, przekazniki. Chyba że odbiorniki podłączysz pod jeden aku co nie jest zbyt mądre.
KPK Kumurun Team

#55 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 19:37

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Nie masz racji. Zakładasz alternator 24v i pod akumulatory. Zakładasz 2 przekaźniki, do rozrusznika i regulatora napięcia. Między akumulatorami wyciągasz kabel z 12V i do stacyjki podłączasz. I to wszystko. Nic więcej nie przerabiasz i żarówki są 12V. Dlaczego to nie jest mądre. Miałem tak z 10 lat w dwóch ciągnikach, i super było.Żadnych problemów.

Edytowany przez tomek73, 30 styczeń 2012 - 19:40.

#56 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 23:01

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V A to zwracam honor o takim sposobie podłączenia nie wiedziałem.
KPK Kumurun Team

#57 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 23:10

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Pobieranie 12V z jednego aku. w instalacji 24V powoduje jego osłabienie, nie będzie on dostatecznie doładowany. Spadnie jego pojemność, a z czasem pociągnie za sobą i drugi akumulator.
W przypadku awarii i uszkodzenia masy dochodzi do spalenia wszystkich odbiorników które były podpięte pod 12V.

Sposób dobry pod warunkiem że 12V jest pobierane z obydwu akumulatorów przez przetwornicę 12/24V, dzięki czemu są równo obciążone.

#58 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 07:53

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Jeden akumulator jest używany tylko do rozruchu. Raz w roku można je zamieniać miejscami, ale ja nic nie robiłem. To są duże akumulatory i nic się z nimi nie dzieje.

#59 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2012 - 11:51

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V Jeżeli akumulatory są ładowane jednocześnie przez alternator, to i pobór prądu jest z obydwu akumulatorów, tylko złudnie to wygląda bo jak odłączysz tego od strony wyłącznika prądu to nie masz zasilania prądem, ale jak są po łączone równolegle to i ładowanie i pobór prądu musi być z dwóch aku. Dopiero w momencie wciśnięcia startera kiedy łączy aku szeregowo jedne styki w przełączniku 12V/24V się rozwierają a inne zwierają. Najważniejsze to sprawność wyłącznika 12/24 bo czasem się zdarza że rozruch jest normalny, ładowanie niby jest, ale tylko na 1 aku i w tedy pobór prądu też jest z jednego aku i zanim kierowca się zorientuje że coś jest nie tak to ciągnik nie chce odpalić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 01 luty 2012 - 20:57

Jak podłączyć prostownik 12V w instalacji 24V

Pobieranie 12V z jednego aku. w instalacji 24V powoduje jego osłabienie, nie będzie on dostatecznie doładowany. Spadnie jego pojemność, a z czasem pociągnie za sobą i drugi akumulator.
W przypadku awarii i uszkodzenia masy dochodzi do spalenia wszystkich odbiorników które były podpięte pod 12V.

Sposób dobry pod warunkiem że 12V jest pobierane z obydwu akumulatorów przez przetwornicę 12/24V, dzięki czemu są równo obciążone.

Zastanawiam się czy przetwornica stosowana w Belarusach nie jest przypadkiem dwukierunkowa.

Jeden akumulator jest używany tylko do rozruchu. Raz w roku można je zamieniać miejscami, ale ja nic nie robiłem. To są duże akumulatory i nic się z nimi nie dzieje.

Jeśli jeden akumulator jest używany tylko do rozruchu to po co jest ten drugi?

Dodaj odpowiedź