Skocz do zawartości

Zdjęcie

nowa obora

94 odpowiedzi na ten temat

#61 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1686 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 07 marzec 2010 - 18:28

nowa obora Tak ten, sam, ma kwotę na 1,58 mln litrów. On jest prezesem zarządu OSM Piątnica a syn jest rzeczywistym zarządcą gospodarstwa. Obora jest na ruszcie, bynajmniej ta nowa. System obsługi stada DairyPlan, taki jak u mnie ale hale ma oparta na dematronach, u mnie jest Metatron P21 ale w karuzeli i tak nie ma czasu na obsługę stada na hali tylko siada się do kompa.

Jeśli masz 3 grupy żywieniowe zakładając po 80szt to dla każdej masz do zrobienia po jednym wozie paszowym. Zakładam ze z 200ha ma trochę zboża wiec tez trzeba pasze sypka do wozy zrobić i załadować podajnikiem. Na jeden wóz wypada 1.0h z czyszeniem korytarza paszowego.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
nowa obora Dzisiaj, 22:15
  •  

#62 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 18:33

nowa obora Ciekawe jak ogarnia pracowników i czy zatrudnia weterynarza? 170 to sporo ale zobacz ty masz tylko 40 mniej a ile osób przy tym pracuje? 5 pracowników ciężko upilnować i ciężko znaleźć osoby do dojenia :blink:

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#63 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1686 postów

Napisany 07 marzec 2010 - 20:03

nowa obora Wiesz ale ja mam łącznie z jałówkami i opasem (25 szt) planuje coś postawić, budynki pękają w szwach i trochę robi się uciążliwe. Doje 60 wiec o 110 mniej:)
ale jeśli każdy ma swoja działkę do zrobienia to robi bez problemu. Kwestia organizacji. Lubie jak każdy jest za coś odpowiedzialny.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#64 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 11:52

nowa obora 5km ode mnie koleś ma ponad 200 dojnych a wszystkiego bydła coś ponad 400szt i jakoś to ogarnia, ale roboty ma od ciorta. Statek całe gospodarstwo sprzedajesz?

#65 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1686 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 16:19

nowa obora

5km ode mnie koleś ma ponad 200 dojnych a wszystkiego bydła coś ponad 400szt i jakoś to ogarnia, ale roboty ma od ciorta. Statek całe gospodarstwo sprzedajesz?

Nie sprzedaje, nie wiem czy to napisałem

Cały czas inwestuje :blink:

#66 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 18:57

nowa obora Może nie napisałeś, ale z twojej sygnaturki tak wynika jak gdybyś sprzedawał.

#67 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 19:05

nowa obora @statek sprzedaje beczkowóz a reszta sprzętów to tylko tak napisał które posiada. Przynajmniej ja tak to rozumiem

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#68 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1686 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 19:15

nowa obora A no można tak rozumieć :blink: może ktoś chętny? Beczkowóz w super stanie

#69 Share Folenka

Folenka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów
  • Zainteresowania:muzyka, grafika, siatkówka, psy

Napisany 10 marzec 2010 - 19:17

nowa obora A możesz mi na pw napisać coś więcej o tym beczkowozie?

Ja tak Was czytam i czytam, bo też stoję przed podjęciem decyzji czy inwestować, stawić nową oborę, czy jednak dać sobie spokój z tym... Trudne decyzje, nie ma co.

Kupię ciągnik 4x4 do 100 KM, z turem 3-sekcyjnym, do 40 tyś.
Sokołów Podl., Siedlce, Węgrów + 150 km.

#70 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 10 marzec 2010 - 20:02

nowa obora Pewnie że inwestować "kto nie inwestuje ten ginie" :) A tak serio to zależy w jakiej sytuacji jest gospodarstwo, jakie zadłużenie,park maszynowy no i dostępne grunty. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 12:32

nowa obora Nie inwestować! :) ...będzie mniej mleka na rynku, zwiększy się popyt (bo jak sam przestaniesz produkować to będziesz musiał kupić), wzrosną ceny...a ja...a ja zarobię więcej :) ;) :)

#72 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 15:59

nowa obora Bardzo ciekawe myślenie, muszę przestawić się na ten tok myślenia bo jest całkiem korzystny ;)

#73 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 13 marzec 2010 - 16:27

nowa obora Taka jest prawda, że zostaną niedługo tylko stada minimum 70 sztuk, mniejsze nie będą miały prawa bytu. Koszta pracy i produkcji będą zbyt wysokie i nie będzie się opłacało robić przy 10 czy 15 krówkach. Moje zdanie jest takie - jak nie inwestujesz to zwiń jak najszybciej interes i nie pakuj się w kolejne kredyty jeśli nie masz planów tego naprawdę mocno rozwinąć. Znajdź lepiej dobrze płatną robotę i...realizuj cele innych :)

#74 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1321 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 28 marzec 2010 - 00:07

nowa obora Powiem tylko tyle jeśli już to ruszta i maty, słoma też jest dobrym rozwiązaniem ale na pewno nie piasek.
Wiem to bo miałem praktykę na farmie w angli 600 krów i sprawa przedstawia się tak:
większość krów choruje na nogi
ciągle potrzeba piasku co kosztuje wynajem koparki a o nawożeniu go w legowiska nie wspomnę
krowy są brudne gdyż często jest mokro w legowiskach ( wyciekające mleko z wymion , oddawany mocz, kał )
a co najgorsze piasek zamula zbiornik na gnojowice i nie da się tego praktycznie wymieszać także do oczyszczania wynajmują koparkę ( zbiornik na zewnątrz odkryty)
co do dojarni to mogę ci polecić system ( swing over ) na tej farmie co byłem na dojarni 40/40 udój 600 krów ok. 2,5 godziny
tobie by wystarczyło 20/20 i 2 może 2,5 godziny i po wszystkim. Pierwszy raz się tam spotkałem z tym systemem ale muszę przyznać, że jest to bardzo dobry system gdyż krowa stoi tyłem do dojarza. Co najważniejsze to dość tani koszt zakupu , na pewno dużo tańszy niż karuzela i do obsługi 1 osoba. Na tej farmie akurat było dwóch dojarzy ale 40/40 dojarnia.
A co robotów to wogole szkoda gadać byłem na pokazie w angli wystawiało się kilka firm jak lely sac delava itd. Musze powiedzieć że zainteresowanie było ale przed pokazami ... Roboty tak świetnie się spisywały że było tylko słychać ale śmiechy. Może to i będzie coś z tego ale nie teraz może za 10 lat jak to dopracują.

Edytowany przez andrzej2110, 28 marzec 2010 - 12:26.
Caps Lock

#75 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 18:34

nowa obora Też myślałem nad tym systemem od samego początku projektowania obory, większość znajomych farmerów i dealerów mi ten system odmawiało, z tego powodu ze krowa po wejściu do hali powinna być od razu obsłużona a co jeśli krowa z jednej strony się długo doi to zablokuje jedną stronę i drugą ;)

#76 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 22:04

nowa obora @KARGO napisz coś więcej o tym jakie wady robotów osobiście dostrzegasz?

#77 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1321 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 23:11

nowa obora Widział ktoś te maszyny w akcji??? Pracują naprawdę wolno i niezgrabnie. Człowiek przez ten czas podłączył by chyba z 5-6 krów
jakie wady???
- wysoka cena
- niska przepustowość 60-max70 krów
- musisz mieć specjalnie wyselekcjonowane stado (chodzi mi o budowę, szczególnie wymion )
- wysokie koszty utrzymania
- są to urządzenia dość awaryjne ( wiadomo nowość, maszyna dość delikatna która ma kontakt ze zwierzętami )
- heheh a co najzabawniejsze tak czy siak potrzebna jest osoba do obsługi tych cacek ;[

Też myślałem nad tym systemem od samego początku projektowania obory, większość znajomych farmerów i dealerów mi ten system odmawiało, z tego powodu ze krowa po wejściu do hali powinna być od razu obsłużona a co jeśli krowa z jednej strony się długo doi to zablokuje jedną stronę i drugą ;)

Z tego co widziałem z reszta sam czasem doiłem to powem ci tak
- masz tam automatyczne odłanczanie
- można krowy dłużej dojace się oznaczyć i podłanczac w pierwszej kolejności
- czasem zdarza się że krowa doij się dłużej na tej farmie ten problem ten rozwiązuje się w ten sposób że dociążasz ręka i 1 - 2max min i po wszystkim

#78 Share sebekwolkasos

sebekwolkasos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika, motoryzacja, nowe technologie, historia, aktualności z kraju i ze świata

Napisany 29 marzec 2010 - 15:55

nowa obora Przyglądam się waszej dyskusji na temat nowych technologii do obór jak ruszta, roboty udojowe i itp. i powiem wam że każdy z was który o tym pisze ma trochę racji, nie będę nikogo faworyzował. Każdy ma swoje poglądy na gospodarowanie. Mogę tak powiedzieć bo posiadam robota udojowego Lely Astronaut A3 Next i oborę rusztową z materacami na 80 DJP (60 krówek dojnych + młodzież od 1 roku życia). Akurat robot Lely jest bardzo sprawny jak roboty udojowe (u krowy z typowym wymieniem wyczyści i założy kubki w półtorej minuty a jak ma krowa trochę gorsze wymię to w 2-3 minuty sobie poradzi). Może widziałeś robota VMS Delaval lub innych firm albo Lely starszej generacji pewnie A1 i A2. A3 Classic i A3 Next mają poprawioną sprawność działania ramienia. Stada nie mam wyselekcjowanego - doi się co jest. Tylko z jedną krową mam problem. Ta krowa ma tylne strzyki zachodzące na krzyż i mocno krótkie są. O porównaniu kosztów robot względem hali nie chcę mówić bo hali nie miałem. Ale skok technologiczny był z przewodówki na robota. Awaryjny robot jak na razie nie jest. Robot wcale nie jest aż taką nowością jak niektórzy sądzą. Lely swojego pierwszego robota udojowego do seryjnej produkcji wprowadziło w 1992 roku a DeLaval w 2000 roku (pomysły na robota i pierwsze prototypy VMS powstały w latach 80. i 90. XX wieku). Słyszałem że roboty Lely pierwszej generacji (z lat 90.) pracują do dziś. W Lely jest bardzo mocne ramie, u mnie na początku udoju krowa nawet na nim stała i go nie uszkodziła, nawet nie ma ryski (osłony z karbonu). I nad robotem warto się zastanowić póki jeszcze są możliwości inwestycji, ponieważ jak tu mówiono wynagrodzienie pracowników rośnie. Jeszcze nie dawno nawet za miskę zupy przyszedł i pomógł obornik wywalać a teraz 20 zł daj i jeszcze płacze że mało. Koszty zatrudnienia rosną i tego nie zmienimy. I jeszcze moich stronach ciężko dobrego, uczciwego robotnika znaleźć. Byle kogo do doju nie puścisz bo komórki się wsadzą. A robot nie śpi nie baluje tylko jest na zawołanie 24 godziny na dobe 7 dni w tygodniu.

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

#79 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1321 postów

Napisany 29 marzec 2010 - 22:32

nowa obora Nie drążę dalej tematu robotów jest na to przeznaczony oddzielny temat...
A co kolegi sebekwolkasos to jest nieco rozbieżności w tym co mówisz niby wszystko super ale jedna 1 krowa coś tam w temacie robotów już było 5 bodajże problemy z nogami i czy to nie jest selekcja??? 1+5 i mamy 6 przy 60 to 10%
Ja osobiście nie jestem przeciwko robotom tylko jak słucham jak wszyscy wychwalają je pod niebo to sory ale trzeba uczciwie przedstawić sytuacje.
A co siły roboczej to nie wiem czy przy obsadzie 60 krów konieczny jest pracownik do doju. Wydojenie takiej ilości nie zajmie na pewno dużo czasu także można to robić we własnym zakresie.
No ale co innego wygoda i więcej wolnego czasu, ale to kosztuje:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 09:44

nowa obora U mnie jeden rolnik w wiosce ma 60sztuk dojnych w oborze uwięziowej to we dwie osoby udój trwa 70 minut, a gdy jedna doi 90.
Z robotami teraz jest podobnie jak kiedyś z oborami wolnostanowiskowymi mówione że pracy jest 50% mniej a wydajność dwukrotnie większa.