kpiotr

koszt uprawy rzepaku ozimego

Polecane posty

west    46

Takie są moje wyliczenia z ołówkiem w ręku, plon rzepaku szczerze mnie zaskoczył, liczyłem na ok. 4 tony z małym haczykiem, naprawdę dobra odmiana, równo dojrzewał i obyło się bez glifostu. Dla porównania mieszaniec Rohan przy ciut wyższych kosztach z racji ceny materiału siewnego i wyższego nawożenia N oraz konieczności dosuszania plonował jedynie o jakieś 2dt/ha lepiej co i tak dało mniejszy zysk z ha o 280zł. Natomiast porażką była w ubiegłym sezonie odmiana Astrid plon ledwie 4 tony/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

rzepak jest najlepiej zakontraktowac z cena i spisz spokojnie ja mialem w tym roku kontraktacje po 1300 zl za tone . na wiosne wszyscy sie ze mnie i dwuch znajomych smiali a w zniwa jak reszta sprzedawala po 1000 zl to im szcxzeka opadla i sie juz nie odzywali tym bardziej ze mi rzepak dal sredno 4 tony a znajomemu prawie 5 a;e on lepiej zadbal ja w tym roku tez zmienilem strategie i wszystkie srodki na inne . zobaczymy co z tego bedzie a zysk ponad 2000 to na rzepaku jest bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

O . I kolejny raz ktoś kto nie jest związany z rolnictwem może sobie wyliczyć jaka kasa jest z upraw rolniczych.Bez szaleństw panowie , jak wy macie 5 ton z hektara ,to ktoś musi mieć 1 tonę , zaraz odpowiecie że się nie pochwali jak ma tonę . Może i nie , a tu są dane o średniej krajowej , 2,7 tony .. Widać bardzo odbiegają od waszych plonów .http://www.portalspozywczy.pl/zboza-oleiste/wiadomosci/tegoroczne-zbiory-rzepaku-w-polsce-przekrocza-2-mln-ton,16954.html

Rzepak dał mi zysk, pszenica ledwo 100 zł/ha, za to do pszenżyta i jęczmienia jarego musałem dopłacić. wiec na rzepaku zarobiłem bo jak by nie to do bym mial kiepski rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja ostatnio liczylem to na rzepaku zysk ok 2400 zl na pszenicy 1000 zl i na jarej pszenicy 1200 zle na jarej pszenicy dochodzi doplata za poplony 520 zl . no i w tym roku plony byly srednie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

czesciowo masz racje bo jak duzo zainwestujesz i masz 3 tony to po kosztach a jak malo zainwestujesz i masz 3 tony to jest jakis zysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Koszt na 1 ha

Orka 150 zł

Bronowanie 50 zł

Siew agregat upr- siew 100 zł

Zbiór+ transport na skup 150

6* oprysk 100zł

3* nawozy 60zł

NPK - 950 zł ( Timac - z racji słabego stanowiska na tym ze 300 można było oszczędzić)

Nasiona 145zł ( wartość uśredniona)

Herbicyd butisan star 2,4 l - 215zł

Graman 0,8l - 40 zł

Orius 1l- 50zł

Saletra 2* 250 kg- 375zł

Insekcydy 50 zł

Desykacja Rundup Energy - 50zł

+ podatek i mamy 2500 zł bez żadnego zabiegu fungicydowego ani dokarmiania dolistnego czyli plan minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

a ja zawsze mówię że 3t/ha to koszty a reszta to zysk ;)

Dokładnie tak trzeba liczyć.Umnie wydajność z 25ha z 3 lat to jest 3t, 4.5t, 3.3t ale mimo to największy zysk w porównaniu do pszenicy i pszenżyta.Ja na podlasiu także zawsze w dupe z ceną bo ostatni kosimy i przymrozki bez przerwy a pierwsza dawka to idzie około 5 kwietnia a sieje na ziemi od 3 do 6 klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

zgadza sie plon 3 tony koszt z ta cena to tez niesprawiedliwosc u mnie mroz i susza zrobila swoje dalo 2 t a realnie patrzac to pow 4.5 t to podstawa dobra ziemnia odmniana f1 i wyzsza szkola jazdy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

paliwo, ubezpieczenie uprawy, podatek rolny itp jest w innych kosztach które u mnie wynoszą ok. 800zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekz1975    188

sieje rzepak trzeci rok ale plonu 3 ton jeszcze nie przekroczyłem moze mam za małe hektary :blink: :huh: :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

to nie masz się czym chwalić a ten śmiech to chyba z własnej głupty, jak nie mozesz przekroczyć 3 ton to daj sobie spokój z uprawą, zasadź lepiej orzecha włoskiego i idź do roboty bo marnujesz swój czas i zaniżasz statystyki potem się dziwimy że mamy tak niski plon referencyjny do dopłat bezpośrednich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

west ma racje .

moim zdaniem zalujesz azotu .

wystarczy posiac rzepak opryskac na zhwasty i samosiewy no i antywylegaczem na wiosne

.zero nawozow P K i srodkow grzybobujczych i

a wystarczy dac duzo saletry i 3 tony sa bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekz1975    188

staram sie jak moge mam 4b miejscami 5 największy dla mnie problem to pryszczarek kapustnik pełno żółtych stronków aż zal patrzec daje 5q saletry a tej pracy w okolicach radziejowa jak na lekarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

raczej źle trafiasz w chowacze ,pryszczarek robi szkody ale największe są po słodyszku i wspomnianych chowaczach a pryszczarek składa jaja w otwory po chowaczach tylko nieliczne są w stanie się przebić{pomijając większość odmian HYBRYDOWYCH}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

jarki ma racje szkody po pryszczarku to max 5%, największe spustoszenie wyrządza słodyszek i chowacze. 5q saletry to stanowczo za mało daje to tylko 170N w czystym składniku u mnie w tamtym sezonie wyszło 266N/ha nie licząc tego zawartego w gnojowicy którą wylałem na ściernisko i nie zapominaj o siarce bez której rzepak nie wykorzysta azotu oraz ph gleby które musi być min6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekz1975    188

u mnie łodygi są całe słodyszka opanowałem ale jak stronki robią sie grube to żółkną i otwierają się i znajdują się taki białe larwy większośc rolników to po kwitnieniu rzepaku już go nie ogląda sieje californium gdyż u mnie na piaskach najlepiej plonuje podobno na pryszczarka trzeba pryskać pod koniec kwitnienia ale nie mam takiej możliwości ze względu na wysokość rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja przy 5 q uzyskuje plon 3,5 - 4,5 t / ha zalezy od roku ale jesienia jeszcze 100kg mocznika daje ale w tym roku dam 600 kg saletry i o ochrone na grzyba zadbam lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

No właśnie zabieg w momencie opadania płatków kwiatowych jest niezbedny bo oprócz szkodników łuszczynowych dodając fungicyd zwalczasz także choroby grzybowe, przez zaniedbanie ostatniego etapu ochrony pozbawiasz się nawet do 50% plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj