Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak Jary.

270 odpowiedzi na ten temat

#121 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 09 luty 2016 - 17:13

Rzepak Jary.

Odświeżam troche temat. Panowie pochwalcie sie jaki plon można uzyskać z rzepaku jarego i na jakiej ziemi. Jak wygląda technologia uprawy? Różni się czymś od rzepaku ozimego? Ogólnie opłacalne to jest wogóle. W tym roku czuje że rzepak będzie w cenie wypadło mi 5,5 ha rzepaku i zastanawiam się czy nie przesiać go na jary. Siejąc na tym polu pszenice jarą zebrałbym koło max 6 ton. Ile można zebrać jarego? Chce złamać monokulture ponieważ juz 3 lata z rzędu była tam pszenica. Stanowisko to 3-4  czasem 5 klasa. Ph w normie. Zasobność gleby w składniki niska oprócz magnezu. Przewidywane nawożenie 200 kg mocznika 300 saletrosan. 3 zabiegi na robactwo. Planuje regulacje oraz oprysk na płatek. Co przy takiej technologi moge osiągnąć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Jary. Dzisiaj, 06:01
  •  

#122 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 09 luty 2016 - 17:39

Rzepak Jary.

Jak masz niską zasobność to wybij sobie z głowy jary rzepak ozimy zresztą też doprowdz ziemię do kultury posiej łubin dopłata jest wyższa i nie pisz że 6 ton jarej pszenicy dostaniesz przy niskiej zasobności

#123 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 09 luty 2016 - 19:05

Rzepak Jary.

Mało widziałeś. 

Visby 5.36t/ha średniej z 4.3ha oddzielnie ważona odmiana. 

Zasobność P i K średnia do bardzo niskiej. 

Cud? Raczej nie bo w podlaskim dobrze sypało jak nigdy. 

Także chętnie posłucham coś na temat rzepaku jarego. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 10 luty 2016 - 18:36

Rzepak Jary.

Jak masz niską zasobność to wybij sobie z głowy jary rzepak ozimy zresztą też doprowdz ziemię do kultury posiej łubin dopłata jest wyższa i nie pisz że 6 ton jarej pszenicy dostaniesz przy niskiej zasobności

Ozimej pszenicy po 7 sie kosiło miejscami napewno więcej wiec czemu jarki mam nie nakosić przy dobrym roku? W tym ponad 5 ton jarki wyszło na słabszej ziemi wiec i 6 wyjść może jeśli troche lepsza gleba. Jeśli masz doświadczenie napisz coś o uprawie jarego.

#125 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 10 luty 2016 - 18:43

Rzepak Jary.

Jary też potrafi 4 t dać , ale to musi podpasować rok.

#126 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 10 luty 2016 - 18:55

Rzepak Jary.

Ale bardziej prawdopodobne że da 2 zwłaszcza jeśli jest niska zasobność gleby i nie pisać tu bajek że jest inaczej

#127 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 10 luty 2016 - 19:16

Rzepak Jary.

Prawdopodobne hmm, ale jeśli rok podpasuje będzie ponad 3. 

NPK i tak bym nie ładował tylko to co poszło pod ozimy. 

#128 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 10 luty 2016 - 20:08

Rzepak Jary.

No bez N to raczej nic nie będzie

#129 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 10 luty 2016 - 20:15

Rzepak Jary.

Po co ta ironia, normalne że chodziło o nawóz wieloskładnikowy z przewagą  P i K koleżko  :)

Edytowany przez Tomek90, 10 luty 2016 - 20:15.

#130 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 11 luty 2016 - 07:56

Rzepak Jary.

Też jestem zdania że mało widziałeś... też mam gleby o niskiej zasobności (tylko miejscami średnia) ale składnika dostarczam pod rośline uprawną pszenia ozima 2015 średnia z 11ha 7,4t/ha, żyto ozime 7,7t/ha (ph gleby 4,4 !!!) A wg twojego myślenia musiałbym sobie wszystkie uprawy wybić z głowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 11 luty 2016 - 15:14

Rzepak Jary.

Jasne daruj sobie przy tym ph to jedynie łubin żółty się uda no może żyto w ogóle co z Was za rolnicy żeby tak zapuścić ziemię !! Takie ph to plon sama trucizna

#132 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 11 luty 2016 - 18:08

Rzepak Jary.

To są świeżo zakupione grunty więc zanim doprowadze ph do 6.0 minie 2 lata min.  akurat ale nie w tym rzecz ... w Polsce 80% gruntów to 4 i 5 klasa a więc o niskiej zawartości składników mineralnych dążę do tego, że niskie zasobności gleby można łatwo dostarczyć w nawozach tylko po prostu większe koszty. Nie wiem z jakiego rejonu jesteś ale jak masz taką dobrą ziemie to się ciesz. A jeśli chodzi o rzepak jary to 3 tony jest spokojnie osiągalne przy dobrej agrotechnice nawet na słabych kawałkach ( chyba że susza jak w 2015)

#133 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 11 luty 2016 - 18:55

Rzepak Jary.

Kolega staszek czasem za bardzo w książki chyba wierzy niektóre plony przy korzystnych warunkach pogodowych i odpowiednim nawożeniu są naprawde realne. Kolego krecikuryn siałeś rzepak jary mógłbyś coś napisać na ten temat jaka agrotechnika nawożenie ochrona?

#134 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 14 luty 2016 - 00:46

Rzepak Jary.

A orientuje się ktoś jak daleko musiałby rosnąć jary od ozimego aby robale nie przeleciały?

Jaki jest zasięg rozprzestrzeniania się tego dziadostwa?

Moja najbliższa okolica jest w zasadzie bezrzepakowa od lat, czy to pomoże ewentualnie przy próbie posiania jarego?

#135 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:04

Rzepak Jary.

Ja też mam zamiar zasiać jary w tym roku ,wszyscy straszą że niskie plony w stosunku do ozimego ,sieje pszenice jara juz kilka lat i wczesnie zasiana daje plon do 7 a czasem i więcej,oczywiscie najważniejsza woda klasa ziemi 4 a i 4 b,ale mysle że rzepak wczesnie zasiany i odpowiednio dopilnowany tez potrafi się odwdzięczyć niezłym plonem

#136 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 luty 2016 - 22:24

Rzepak Jary.

Najgorzej w jarym rzepaku jest ze słodyszkiem ale dwa opryski proteus i mospilan nawet poradziły z nim a tam gdzie był omijak to było zjedzone w 90% zresztą presja szkodników jest dużo dużo większa niż w ozimym,dodatkowo w połowie maja pojawiły się jeszcze ślimaki...

miałem 2 razy zasiany i nie miłe wspomnienia dobrze że chociaż cena wtedy była wysoka.

#137 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 21 luty 2016 - 12:47

Rzepak Jary.

Ile wyciągnąłeś z hektara?

#138 Share BIZONURSUS

BIZONURSUS

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 15:17

Rzepak Jary.

witam mam zasiane 5,5 h  rzepaku ozimego odmiany Kws siany późno ze względu na susze  niestety niestety bardzo wymarzł bo był mały i raczej nic się nie zapowiada żeby odżył    myślę nad zasianiem rzepaku jarego odmiany Kws Perfect  może mi ktoś udzielić informacji co nieco na ten temat jaki plon i czy opłacalny 

#139 Share gorecki331

gorecki331

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 20:07

Rzepak Jary.

Ja w 2012 roku też byłem zmuszony przesiać po wymarznięciu zasiałem 2 ha rzepaku jarego a resztę jęczmień, po zbiorach żałowałem że nie obsiałem całej działki rzepakiem. Plon był w granicach 3 ton z ha ale za to cena była wspaniała bo prawie 220 zł za kwintal. W tym roku przesiew muszę znów powtórzyć po wymarznięciu 3 ha. zimowego rzepaku i raczej skuszę się na jary ,pytałem u nas w punkcie to  odmiana MARKUS jest po 360 zł za 10 kg czyli 2 ha można posiać. Wszystko zależy od pogody jak będzie sucho to cienko będzie , ale wtedy  także jare zboże też nie posypie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 08:39

Rzepak Jary.

Gorecki jaka agrotechnika i nawożenie?

Edytowany przez slonju77, 03 marzec 2016 - 08:40.