Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak Jary.

270 odpowiedzi na ten temat

#101 Share kuba9022

kuba9022

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 17:50

Rzepak Jary. Witam, czy lepiej kupić rzepak na zasiew od gospodarza i samemu zaprawić ? Czy może kupić materiał kwalifikowany zaprawiony po dużo wiekszej cenie? jak to ma się do wschodów i wzrostu tego rzepaku. Proszę o radę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Jary. Dzisiaj, 14:05
  •  

#102 Share Markos239

Markos239

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo, polityka

Napisany 11 kwiecień 2013 - 19:43

Rzepak Jary. Witam

Czy mozna bedzie jeszcze siac rzepak jary jestem z lubelskiego dopiero sniegi puszczaj i mysle ze dopiero kolo 17 mozna bedzie cos dzialac???????????

#103 Share bartas616

bartas616

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:46

Rzepak Jary. podpisuję się pod pytaniem Markos239. nie jest już za późno na rzepak jary?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 22:40

Rzepak Jary. Ostatnio czytałem chyba w "farmerze" ,że na rzepak jary jest już stanowczo za późno .Ale nie mogę sobie dokładnie przypomnieć gdzie to było :)

#105 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 726 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 15 kwiecień 2013 - 21:32

Rzepak Jary. Fenologiczne pory roku , zapoznajcie się z tym hasłem , to kiedy powinien był być zasiany w marcu ? Zasiejecie na początku maja i też urośnie i w gazecie to opiszą ( w dziale sensacje ). :)

#106 Share bartas616

bartas616

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 16 kwiecień 2013 - 16:27

Rzepak Jary. dziś dzwoniłem do Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszcz, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Stacja Badawcza Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii w Mochełku i powiedziano mi że można jeszcze w tym tygodniu posiać. Jeśli pogoda dopisze to tak zrobię.

#107 Share KamillaDeMon

KamillaDeMon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo:)

Napisany 22 kwiecień 2013 - 21:04

Rzepak Jary. I jak z tym jarym? Można pryskać Metazanexem? Próbował ktoś? Jaka dawka?

#108 Share kuba9022

kuba9022

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 19:31

Rzepak Jary. Ja sieje pod koniec tego tygodnia.Nie próbowałem ale będe pryskał Metazanexem + Comand. Metazanex 2l/ ha a Comand 0,15l/ha

#109 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 10 maj 2013 - 15:06

Rzepak Jary. Panowie a czy będzie coś z tego rzepaku, jeśli zasiałem tak jak ozimy? Tzn siałem pod koniec sierpnia, ale kupując sprzedawca nie powiedział, że to jary i zasiałem jako ozimy.. Póki co nie kwitnie, kiedy mogę się spodziewać jego kwitniecią i czy coś z niego bedzie jeśli zasiany jesienią, dobrze przezimował nawet bardzo nic mu sie nie stało..

#110 Share zieluch111

zieluch111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 12 maj 2013 - 21:20

Rzepak Jary. u mnie siany kiedyś 15 maja dał 2.3 t z ha zbiór koniec sierpnia :P
w zeszłym roku siany po połowie kwietnia dał zaskakujący plon na 4a 3,9 tony z ha w tym roku puki co nawet pada więc zanosi się obiecująco :D co do kolegi wyżej dziwne że nie zmarzł :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share kuba9022

kuba9022

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 13 maj 2013 - 22:09

Rzepak Jary. a w tym roku kiedy siałeś? ja sialem pod koniec kwietnia dopiero zaczyna wychodzić i listki pokazywać

#112 Share bartas616

bartas616

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 14 maj 2013 - 22:27

Rzepak Jary.

a w tym roku kiedy siałeś? ja sialem pod koniec kwietnia dopiero zaczyna wychodzić i listki pokazywać

u mnie podobnie jest. Rzędy ładnie widać tylko na górkach coś słabo chce rosnąć, chyba za mało wilgoci mial

#113 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 15 maj 2013 - 12:10

Rzepak Jary. @zieluch111 no właśnie nie zmarzł i ładnie kwitnie jak pozostałe ozime jest trochę mniejszy i grubszy..

#114 Share newhollandt6

newhollandt6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 19 maj 2013 - 16:23

Rzepak Jary. witam
wiecie morze panowie czy navigatorem można pryskać rzepak jary

#115 Share Markos239

Markos239

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo, polityka

Napisany 22 maj 2013 - 09:08

Rzepak Jary. Witam
Czy mozna juz pryskac rzepak jary od chwastu???
Bo na polu jest roznej wielkośći gdzie bardziej sucho jest maly gdzie wilgottno to juz dosc duzy.

#116 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 12 luty 2014 - 13:40

Rzepak Jary. Czy posiada ktoś rzepak jary na sprzedaż?chodzi mi do siewu , rzepaku nigdy nie uprawialem więc nie chce sie pchać w koszta bo nie wiem czy cos z tego wyjdziepotrzebuje około 10 kg

Jeżeli ten rok będzie podobny do poprzedniego czyli dużo opadów to plon będzie nieznacznie mniejszy niżeli ozimy.
Napiszę Ci moje doświadczenie z rzepakiem jarym.
W zeszłym roku wsiałem odmianę LARISSA (Agrobras) w terminie 25.04.2009 czyli dosyć późnym. Obszar to 2x po 1.5 ha (nie jestem wielkim rolnikiem) :-)

Teraz ważne: na pierwszym kawałku siany po życie a na drugim po pszenicy. (piszę o tym ponieważ jak wiadomo po życie nie ma praktycznie w ogóle chwastów a po pszenicy są co ma bardzo duży wpływa na plonowanie)

Rzepak wysiany w ilości 10kg na 1.5ha czyli wychodzi około 6.6kg na ha ( troszkę dużo ale to ze względu na opóźniony termin siewu.

Uwaga: WYSIANY ZWYKŁYM MOTYLEM wymieszany razem z nawozami!! ( nie posiadam odpowiedniego siewnika) Ale i tak całkiem nieźle go wysiało, dokładnie.

Na obu polach dokonano orki zimowej. (Letnia zwiększa ilość chwastów i przesusza glebę.) A po siewie dokonałem bronowania i wałowania.

Nawozy: Ze względu na drogie nawozy na te 3ha PRZED SIEWEM pod korzeń poszło:
0,3t Polidap Fosforan Amonu NPS 18,46,2
0,3t sól potasowa K 60
0,5t saletrzak tarnowski N27
czyli: na 1ha wychodzi 45N, 46P, K60. Czystego składnika.
Przed zakwitnięciem na pole po życie sypnąłem jeszcze 45kg N. ( Gdybym wsypał na oba kawałki może plon z pola po pszenicy był by większy a raczej na pewno)

Odchwaszczanie: Labrador 05EC 6l na 3ha

Kolejna ważna rzecz rzepak bardzo lubi oprysk dolistny: dokonane zostały 3 opryski z odżywkami czyli Mocznik + Jednowodny Siarczan magnezu + Ekolist Standard ( wszystko w odpowiednich proporcjach tak jak na ulotkach) i w ostatnim oprysku dodałem na Grzyba Horizon 250EW 0,6l/ha( zamiennie można ORIUS 250EW jest tańszy) + na szkodniki Mospilan (nie pamiętam ile) + bor dolistny ( można dawać w każdym oprysku).

I teraz zbiory: z racji późnego siewu rzepak 19 sierpnia. Na polu po życie dał 4t z 1,5h(czysty ładny i równo wschodzący) a po pszenicy dał 2.5t z 1,5h (mogło być więcej ale kombajnista usilnie starał się go odwiać bo sporo chwastów i nie dojrzałych łuszczyn było - nie równo dojżewał).

Z racji na deszczowy rok uważam że rzepak wyszedł.

W tym roku również będę siał rzepak jary troszkę inaczej podejdę do niektórych spraw. Jeżeli by Ciebie interesowało to zapraszam do zadawania pytań.

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem metodami zastosowanymi w uprawie bo gospodarkę mam niewielką i park maszynowy nie za bogaty a zajmuje się nią od niedawna.

Jak by kogoś interesował kosztorys ile dałem za nawozy, nasiona, opryski itp. mogę napisać.
Pozdrawiam

Czy moge wysiac nasiona nie z centrali,czy mozesz mi pomóc takie nasiona zdobyć?

#117 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 10 marzec 2014 - 22:23

Rzepak Jary. Jakie odmiany siejecie w tym roku?? Ja zamówiłem MARCUS-a z HR Strzelce 36zł/kg
-----

#118 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 kwiecień 2014 - 20:45

Rzepak Jary. ja siałem dwa i trzy lata temu ale jakosc się nie udał odmiana chyba palma i heros a najgorsze to ze słodyszkiem pełno go było minimum 2 razy pryskane

#119 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 02 kwiecień 2014 - 17:21

Rzepak Jary. A plon jaki uzyskałeś w porównaniu z ozimym w twoich okolicach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share bartas616

bartas616

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 17:21

Rzepak Jary. ja również siałem. plon 2-2,5 tony/ha. trzy zabiegi na słodyszka a i tak sporo zjadl.