Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stan zbóż po zimie

493 odpowiedzi na ten temat

#461 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 23 kwiecień 2012 - 18:58

Stan zbóż po zimie Witam. Mam problem jęczmien ozimy zmarzł w 50% i teraz mam zamiar zasiac kurydze.
wiem że to juz ostatnie chwile na to .Pole jest 1 ha tylko ze na pochyłym terenie i niewiem czy warto siac kukurydze warunki utrudnia na dodatek kształt pola (trojkat). Sam juz teraz niewiem a jesli nie kukurydze to co zasiac? prosze o porady

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stan zbóż po zimie Dzisiaj, 02:26
  •  

#462 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 kwiecień 2012 - 11:17

Stan zbóż po zimie Kolego,co do ostatnich chwil na zasianie kukurydzy,to jeszcze nie ostatnie,u mnie dopiero w terenie dopiero się siewy zaczynają,no polę w trójkącie jest utrudnieniem tym bardziej że to jest 1ha,co do maszyny tnącej,i do Ciebie bo to się dużo czasu majaczy na takich kawałkach.A co zasiać,pomyśl logicznie,każdy ma swoje zdanie,ale zadecydować i tak musisz sam

#463 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 24 kwiecień 2012 - 16:26

Stan zbóż po zimie @ania25 ma rację nie warto na takim polu siać qq będzie nie wygodnie kosić i może się dużo zniszczyć na uwrociach . Możesz zasiać jęczmień jary można go siać i na początku maja.

#464 Share mont

mont

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 21:21

Stan zbóż po zimie mozna siac co sie komu podoba , sypac nawozy lac chemie i ... , pytanie co zbierac , u mnie tej wiosny deszczu brak wrecz susza a prognozy optymistyczne od czwartku 25 na plusie i bezchmurne niebo , czy to co po zimie zostało wiosna dobije , jak u was z opadami

#465 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 19:01

Stan zbóż po zimie północna wielkopolska (20km od Poznania w kierunku nad morze) opadów jak narazie wystarczająco, ziemia nadal wilgotna, a wczoraj jak sialismy kuku na klasie 3a,b to wręcz za wilgno bo sie kółka od siewnika oblepiały, także puki co nie mogę narzekać, ale wiem tez że np w okolicy Niepruszewa-Buk jest sucho jak diabli, a to zaledwie 30km ode mnie

#466 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 25 kwiecień 2012 - 19:41

Stan zbóż po zimie u mnie narazie z opadami wszystko ok a gdzieniedzie mokro

Thug

#467 Share slawek1234

slawek1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów
  • Zainteresowania:sport...

Napisany 25 kwiecień 2012 - 19:47

Stan zbóż po zimie wschodnia wielkopolska dobrze ze dzisiaj popadało gdyż było sucho a nawet za sucho

#468 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 23:59

Stan zbóż po zimie -- połączono --

Ojciec na jesieni zasiał pszenżyto bardzo słabo wschodziło a teraz chodziłem patrzeć to jest strasznie rzadkie i takie bez koloru. Myślałem żeby posiać jakiś nawóz ale się boje że się wyłoży. Jest tego ok 1.20 na 5klasie co mogę posiać i kiedy dodam że nie stosuje żadnych antywylegaczy bo mi szkoda robić ślady i nigdy nie były stosowane u nas może to błąd. Prosze o rady

Edytowany przez Marcin91, 03 styczeń 2013 - 11:03.
dublowanie tematów

#469 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 07:37

Stan zbóż po zimie Nawóz trzeba posiać ale nie teraz,dopiero wczesną wiosną.W optymalnej dawce nie potrzeba antywylegaczy przy słabych roślinach może tylko zaszkodzić
zresztą stosuje się go przeważnie w fazie pierwszego kolanka także do tej pory się wszystko wyjaśni.
Może lekko przymarzło sam powinieneś wiedzieć czy był duży mróz bez okrywy śnieżnej.Na razie nie rób nic.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#470 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 09:07

Stan zbóż po zimie Wszystko się okaże siena pod koniec zimy ale jeśli nie będzie żadnych niespodzianek ja bym kupił na ten areał 150 kilo saletry z puław (według mnie najlepsza) i rozsiać to wszystko w jednej dawce w czasie ostatnich przymrozków. Mówię to z pozycji osoby 12 hektarowej która nie używa antywylegacza oraz przeważnie stosuje nawozy w jednej dawce.
W tamtym roku tak zrobiłem z pszenżytem było słabawe i dałem 150 kg saletry na ha a w czasie żniw kuski się wyginały nie było ioch dużo ale za to jakie. Klasa III-IV ziemi. Tylko w jednym miejscu tak 10m na 10m powaliło.
pozdrawiam.
Podsumuwójąc poczekaj do końca lutego i zobacz wtedy co jest na polu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 09:26

Stan zbóż po zimie Przymrozić to nie powinno bo jak u mnie były mrozy to było ładnie śniegiem przysypane. To myślicie że saletra pomorze też nad nią myślałem. Dzięki

#472 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 03 styczeń 2013 - 10:32

Stan zbóż po zimie Ja propouje oprócz saletry prysnać połową dawki ccc na dokrzewienie wiosna.

#473 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:28

Stan zbóż po zimie @kalor2 na 1 dawkę daj min. 200 kg saletry na ha żeby to do krzewić ;) Masz słaba klasę ziemi i dając ogólnie tylko 150 kg saletry nie wiem czy uda się osiągnąć plon powyżej 2,5-3 t /ha :/ Gadanie że nie chcesz gnieść zboża jest dla mnie niepoważnym rozwiązaniem :/ U nas idzie modus a na lepszych ziemiach i przedplonach przy intensywnej uprawie CCC z modusem. Kiedyś też nie stosowaliśmy CCC tylko jak nam jednego roku wyległo z 2 ha pszenicy i nikt nie chciał tego skosić zawsze jest coś dodawane chociaż na usztywnianie ;) Nie były zosatawiane ścieżki i w zboża wjeżdżało sie po min. 4 razy i jakoś nie zauważyłem wielkich strat ale ścieżki to ścieżki dlatego już stosujemy na całym areale ;)

#474 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 13:04

Stan zbóż po zimie Dokrzewiać owszem można. Ale gdy na m2 masz obsadę co najmniej 150 roślin w przeciwnym razie kwalifikuje się to do przesiewki. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszać saletszak z saletrą w proporciach 2:1 i zasilić zboże startową dawką w grancy 90-100 kg N. Następnie krótko po ruszeniu wegetacji CCC 0,5-0,75 l + odrzywka nalistna zawierająca (magnez, siarkę, miedz, cynk, mangan) i czekamy na rezultaty.
ps: dotyczy to uprawy pszenicy ozimej i pszenżyta oz.

Edytowany przez major_89, 03 styczeń 2013 - 13:06.

#475 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 13:44

Stan zbóż po zimie w tym roku po powaznym przemarznieciach pszenzyta ozimego na ziemiach podobnych jak kolega w/w sypnełem 200-220kg/ha efekt był na prawde zadawalajacy chociaz zboze i tak było rzadkie ale gruboscia ziarna nadrobiło i sypneło ok. 4-4.5t/ha jak na moje strony plon prawie rekordowy.
Tylko teraz dobrze nie pamietam ale chyba na start był 200-220kg/ha saletry potem oprysk chwast/miotła i po ok 2tyg. zasiliłem dolistnie ecolistem + mocznik 2dawki pierwsza dawka 13kg mocznika i ecolist 2dawka 10kg mocznika

#476 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 18:31

Stan zbóż po zimie i do tego dzisiaj odebrałem analizę gleby i jest ph na poziomie 4.5 i potas fosfor magnes wszystko bardo niskie.

#477 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 04 styczeń 2013 - 11:18

Stan zbóż po zimie Z tego co zauważyłem im bardziej wyraźne ścieżki technologiczne tym ładniejsze zboże. Tam gdzie nie widać śladów sodomia i gomoria

z analizy wynika że jest źle. Na początek przed ruszeniem wegetacji daj na zamarzniętą ziemią ale bez śniegu 200kg soli potasowej (po tym na pewno nie wyłoży) i 150 - 200kg saletry amonowej. Jak wegetacja ruszy i da się wjechać bez niszczenia roślin i gleby oprysk odżywką z dużą zawartością fosforu, za kilka dni drugi oprysk 5% roztworem siedmiowodnego siarczanu magnezu i jakaś ogólna odżywka np 1nsol3. Nie powinno się mieszać fosforu i magnezu. Jeżeli zboże nie będzie strzelało w źdźbło nie będzie widać przejazdów

Jak widzisz po analizie nie ma z czego rosnąć. Z pustego to nawet Salomon nie naleje

#478 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 17:32

Stan zbóż po zimie Aż tyle? Myślisz że się po takiej dawce bez skracania nie wyłoży

#479 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 17:46

Stan zbóż po zimie A jest tam choć coś, co mogłoby się położyć, dasz 2x tyle azotu i Ci nie położy się. Aby czy sie nie położy, nie położy, at am nawet nie urośnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 17:52

Stan zbóż po zimie Właśnie zawsze coś ojcu urosło tylko że słabo sypało. Myślisz że jak sie tyle nawozu wysieje to będzie lepiej sypać. boje sie tylko że nikt nie będzie chciał tego skosić