Gacuseks

Intercooler do ursusa

Polecane posty

Gacuseks    2

Trochę ostatnio poczytałem i wpadł mi w oczy artykuł na temat ,,intercoolerów,,. Panowie czy możliwe jest założenie intercoolera w ursusie 1012. Bo zasadniczo myślę, że można się pokusić i zapodać od nowszego ursusa lub zetora takiego wynalazku. Tylko najprawdopodobniej trzeba obliczyć jaka może być długość rur z powietrzem. Nigdy nie widziałem jak to wygląda w nowszych konstrukcjach, może ma ktoś jakieś fotki ursusa lub zetora i jest tam pokazane jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2

Dłuższą, żywotność silnika, powietrze wypełniające cylinder będzie chłodniejsze i zmieści się go więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ciągnik ZTS 18345 ma intercooler w kolektorze ssącym.To jest podobne ale trochę większe do 1012. Jest tam chłodnica wodna wygląda jak grzejnik fawir,są to trzy rurki z chłodzeniem wodnym.Można do 1012 założyć jakiś z ciężarówki aluminiowy przed chłodnicą.Ale czy by się zmieścił.Przyrost mocy byłby na pewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zbytnio ten intercooler nie ochłodzi powietrza trafiającego do silnika. To nie samochód, w którym nagrzane powietrze jest zasysane z komory silnika a ciągnik i to powietrze tak się nie nagrzewa, więc nie uzyskasz żadnych zauważalnych efektów. Lepsze efekty(moc i żywotność) uzyskasz lejąc VervęON lub SupremęON, czy jakoś tak. Jeśli chcesz zwiększyć żywotność silnika to lepiej zmień filtr powietrza na suchy lub kombinowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
point    1

Intercooler nie choldzi powietrza zasysanego, tylko rozgrzane powietrze wylatujace z turbiny i ma to wymierne korzysci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2

Wczoraj byłem na giełdzie widziałem od MANA takową chłodniczkę za 250zł, od terenówek można za 100zł mieć. Miejsce na zamontowanie znalazło by się mam już dwie chłodnice ta była by trzecia. Tylko jest kilka niewiadomych:

- jakiej pojemności ma być chłodniczka, to ma wynikać z obliczeń, ale jakich

- i nie jestem pewien, ale istotna jest również chyba długość dolotu i wyloty spalin, a związane jest to chyba z wielkością chłodniczki

- gdzie można uzyskać info na temat powyższych niewiadomych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nie spotkałem się z intercoolerem w silniku wolnossącym, bo to nie ma sensu. Założysz turbinę, to możesz myśleć o schładzaniu tłoczonego powietrza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal651    8

a kto powiedział że chce go założyć do ciągnika bez turbo? Bo z tego co wiem to 1012 ma turbo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Z postu to nie wynika, sam model ciągnika nie wiele mówi, katalogu w głowie nie mam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2

Tak jest Panowie, ten ciągnik w oryginale ma turbinę. Więc jak jest sens tego zabiegu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Naczytałeś się tych czasopism motoryzacyjnych, jak ja kilka lat temu. Sam mam ich ze 150kg. Teraz się z tego śmieję. Wszystko pięknie ładnie jak się czyta, nic tylko zakładać, ale to było o samochodach i tam różnica kilku Nm i KM dla fascynatów ma znaczenie. Tutaj mamy ciągnik, więc taki zabieg dla mnie wydaje się nie potrzebny. Skoro producent tego nie zastosował więc po co to zakładać, w ciągniku turbina nie nagrzewa się tak bardzo jak w samochodzie, więc różnica temperatur będzie raczej niewielka. Dokładając intercooler może i zwiększysz zawartość powietrza w tlen, bo będzie chłodniejsze, ale jednocześnie wydłużysz układ dolotowy, więc ciśnienie doładowania może spaść a tym samym moc. W samochodzie i nowych ciągnikach ma to sens, gdyż ciśnienie sprężania można podnieść "podkręcając" zawór upustowy, tzw, blow-off. W tych ursusach tego nie ma. W silnikach diesla jest zasada, aby współczynnik nadmiaru powietrza"lambda" był większy od 1, tzn diesel musi mieć nieco więcej powietrza na spalenie 1kg paliwa niż benzynowy.

Użytkownik FINN w swojej 914 turbo zmienił filtr na ten z ursusów 6-cio cylindrowych(120x, czy 122x) i odczuł znaczącą różnicę w mocy. Wcześniej z beczką 6tyś.l miał problemy na 3 biegu, ale po zmianie problem zniknął. Pomyśl nad tym i zapytaj go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Do postu wyżej. Intercooler nie służy do chłodzenia turbiny, a powietrza i uzyskać lepsze napełnienie cylindrów.

Na pewno nie zaszkodzi, a w upalne lato silnik nie będzie się tak męczył, tylko trzeba go dobrać od silnika o zbliżonej pojemności skokowej i założyć przed chłodnicą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2

Tego samego ja się obawiam, tzn, że wydłużając drogę powietrza z turbiny do cylindrów stracę ciśnienie doładowania, w zetorach 6 cylindrowych z tych czasów co 1012, montowano coś takiego tylko, że chłodnczka to kolektor dolotowy chłodzony nie powietrzem a wodą jak napisał kolega tomek73 i w takim wypadku nie ma długich rurek.

Ale, mam znów pewne ale, przecież w obecnych zetorach czy ursusach jest turbina o podobnej wydajności jak moja, obroty silnika takie same i jest intercooler i pewnie są przewody gumowe od turbiny poprowadzone przed chłodnice wody a to już jest spora odległość. Może niech ktoś się odezwie, kto posiada w zetorze lub ursusie takie ustrojstwo i napisze jak to jest na dziś rozwiązane. Co do zwiększenia filtra, napiszę do kolegi FINN. Dziękuje za wszelkie sugestie i czekam na więcej.

Wracając do utraty doładowania przez turbinę to mam założony w kolektorze dolotowym wężyk który podpięty jest pod zegar i pokazuje mi ciśnienie doładowania, czyli gdybym zaeksperymentował to będę widział, czy praca turbiny się zmieniła, ale wpędzę się w jakieś koszta i być może psu na budę, cała zabawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

dowiedziałałem sie że jest na tym temacie mowa o mnie więc jestem :)

a mianowicie, co do mojego filtra... to miałem filtr do zwykłej 914 czyli ten mniejszy, i z tracji tego podczas ruszania ciagnik mi sie dławił.... i czasami brakowało mu mocy.. wiec załozyłem filtr od silnika 6 cylindrowego taki jak jest np. w 1224.. czyli ten sredni , który jest montowany w silnikach 6 cylindrowych bez doładowania lub w silnikach 4 cylindrowych z doładowaniem... a efekty?? były i zauwazalne... kiedys na biegach terenowych ja dusiło.. teraz nie ma takiej opcjii... i z beczka 7000 nie miałem ciżkor ruszyc z jednoczesnym włączonym przekaźniku... teraz na jedynce szosowej ruszm bez problemu.. no generalnie powiem że efekt jest... ale z że 1012 ma juz taki sam filtr jak ja to mozesz jedynie zamontowac najwiekszy filtr od 1614.. u mnie jeszcze docvhodzi ten problem ze mam szybka skrzynie 4 biegową 40km/h wiec tu tez moga sie pojawić pene rozbierznosci... ale jesli brakuje tobie mocy to proponowałbym rozejżec sie w inna mańkę, a mianowicie to z założeniem napedu to efekty zobaczysz odrazu w robocie i nie bedzie potrzeba zadna ingerencja w silnik.. a jesli chodzi o pojemnosc tej chłodniczy to proponowałbym nie zakładac od samochodu osobowego... bo wiadomo że tam jest mniejsza przepustowsc i pojemnosc silnika w dopasowaniu tej chłodnicy kieduj sie pojemnosca silnika z którego ona pochodzi..


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zorzyk2 a czy ja napisałem, że chłodzi turbinę? Chłodzi powietrze z turbiny. Chodziło mi o to, że turbina nie nagrzewa się zbytnio więc i powietrze przepływające przez nią nie jest dużo cieplejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal651    8

ale chodzi oto że powietrze sprężone w turbosprężarce ma większą temperaturę w wyniku większego cisnienia. Fizyka sie kłania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zorzyk2 a czy ja napisałem, że chłodzi turbinę? Chłodzi powietrze z turbiny. Chodziło mi o to, że turbina nie nagrzewa się zbytnio więc i powietrze przepływające przez nią nie jest dużo cieplejsze.

Po przejściu przez turbinkę powietrze nagrzewa się dośc mocno bo i to 50-70 stopni celsjusza a intercooler ma je schłodzić zanim wpadnie do komory spalania.


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Podczas sprężania powietrza zwiększa ono swoją temperaturę. u mnie w samochodzie dolot może ma z 3m długości. Więc i tu chyba by nie było problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gacuseks jeśli masz wskaźnik ciśnienia doładowania to spróbuj przy pomocy jakichś rur, przewodów wydłużyć układ dolotowy i zobaczysz czy coś się zmieniło, czy wydłużanie układu wpłynie na pracę silnika. Pomysł może prowizoryczny, ale powinieneś wiedzieć czy nic nie zaszkodzi, lub poprawi.

Jestem trochę sceptycznie do tego nastawiony, bo nie chcę nikogo wpędzać w koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2

I to jest myśl, zmierzę mniej więcej ile by wyniosła długość przewodów, gdyby zamontować chłodniczkę z przodu, kupię rurę od powietrza i wepnę się w obieg między kolektor, a turbinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Powietrze nie nagrzewa się od turbiny, tylko od jego sprężania. Nie słyszałem o przypadku by montaż intercoolera pogorszył parametry silnika. Nie będzie żadnego spadku ciśnienia, proces przepływu powietrza jest ciągły, a nie skokowy. Może być niewielkie, minimalne opóźnienie w reakcji na pedał gazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Na tym forum było wiele ciekawych tematów typu: turbo do 'trzydziestki' turbo do 'sześćdziesiątki',i teraz ktoś wyskoczył z kolejnym genialnym tematem - intercooler do ursusa.

Pytanie tylko po co to wszystko????

Moc w silniku bierze się ze spalania paliwa- im więcej paliwa tym więcej mocy. A chyba każdy z was zapomina, że prosty diesel w ciągniku to nie jest silnik benzynowy, gdzie stosunek powietrza do paliwa jest stały (sterowanie ilościowe) i dostarczając większą ilość powietrza do silnika ZI poprzez przepustnicę, wtryskiwacz(e) podają więcej paliwa aby utrzymać stały skład mieszanki.

I właśnie w silniku benzynowym takie modyfikacje typu- turbina, filtry stożkowe, polerowanie kanałów dolotowych itp. mają sens bez wnikania w układ zasilania paliwem (niewielkie przyrosty mocy).

A w ciągniku zwiększycie ilość powietrza w cylindrze, no ale co z paliwem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2

Powtórzę to co pisałem wcześniej, przyrost mocy mnie nie interesuje, tuningować to można samochody. Ja chcę polepszyć warunki pracy silnika, przez co powinna się przedłużyć jego żywotność. Oczywiście skład mieszanki można zwiększyć tylko po co, mnie wystarczy, że pali mi w 4 skibach na 4 terenowej 9-10 litrów, ziemie powiedzmy 4-5 klasa. Raczej post wyżej niczego nie wnosi do tej dyskusji, prócz nabijania liczby postów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pylos
      Sexual adventures
      Verified Women
      Prime Сasual Dating
    • Przez Soczi87
      Witam wszystkich. 
      Mam problem ponieważ montuję do przyczepy samoróbki jednoosiowej siłownik hydrauliczny który zakupił mój wujek w latach 90. W załączniku przesyłam zdjęcie tabliczki. Siłownik ma kulę o średnicy 53mm 
      i mam problem z doborem gniazda pod ten wymiar. W ofercie
      na rynku dostępne są rozmiary gniazd 52 i 55 nic pośredniego. Chce założyć gniazdo z zabezpieczeniem na seger. Czy roztoczenie gniazda 52mm to dobry pomysł ? 
      Moze ma ktoś z Was gniazdo na 53mm 
      Dziękuje. 

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj