Skocz do zawartości

Zdjęcie

Intercooler do ursusa

50 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 27 luty 2010 - 19:48

Intercooler do ursusa Trochę ostatnio poczytałem i wpadł mi w oczy artykuł na temat ,,intercoolerów,,. Panowie czy możliwe jest założenie intercoolera w ursusie 1012. Bo zasadniczo myślę, że można się pokusić i zapodać od nowszego ursusa lub zetora takiego wynalazku. Tylko najprawdopodobniej trzeba obliczyć jaka może być długość rur z powietrzem. Nigdy nie widziałem jak to wygląda w nowszych konstrukcjach, może ma ktoś jakieś fotki ursusa lub zetora i jest tam pokazane jak to wygląda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Intercooler do ursusa Dzisiaj, 20:03
  •  

#2 Share prox7441

prox7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 27 luty 2010 - 20:02

Intercooler do ursusa tak z ciekawości co zamierzasz zyskać poprzez montaż intercoolera?

#3 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 27 luty 2010 - 20:21

Intercooler do ursusa Dłuższą, żywotność silnika, powietrze wypełniające cylinder będzie chłodniejsze i zmieści się go więcej.

#4 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 27 luty 2010 - 20:22

Intercooler do ursusa Ciągnik ZTS 18345 ma intercooler w kolektorze ssącym.To jest podobne ale trochę większe do 1012. Jest tam chłodnica wodna wygląda jak grzejnik fawir,są to trzy rurki z chłodzeniem wodnym.Można do 1012 założyć jakiś z ciężarówki aluminiowy przed chłodnicą.Ale czy by się zmieścił.Przyrost mocy byłby na pewno.

#5 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 27 luty 2010 - 21:28

Intercooler do ursusa Zbytnio ten intercooler nie ochłodzi powietrza trafiającego do silnika. To nie samochód, w którym nagrzane powietrze jest zasysane z komory silnika a ciągnik i to powietrze tak się nie nagrzewa, więc nie uzyskasz żadnych zauważalnych efektów. Lepsze efekty(moc i żywotność) uzyskasz lejąc VervęON lub SupremęON, czy jakoś tak. Jeśli chcesz zwiększyć żywotność silnika to lepiej zmień filtr powietrza na suchy lub kombinowany.

#6 Share point

point

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 27 luty 2010 - 21:35

Intercooler do ursusa Intercooler nie choldzi powietrza zasysanego, tylko rozgrzane powietrze wylatujace z turbiny i ma to wymierne korzysci.

#7 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 01 marzec 2010 - 09:05

Intercooler do ursusa Wczoraj byłem na giełdzie widziałem od MANA takową chłodniczkę za 250zł, od terenówek można za 100zł mieć. Miejsce na zamontowanie znalazło by się mam już dwie chłodnice ta była by trzecia. Tylko jest kilka niewiadomych:
- jakiej pojemności ma być chłodniczka, to ma wynikać z obliczeń, ale jakich
- i nie jestem pewien, ale istotna jest również chyba długość dolotu i wyloty spalin, a związane jest to chyba z wielkością chłodniczki
- gdzie można uzyskać info na temat powyższych niewiadomych

#8 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 01 marzec 2010 - 12:54

Intercooler do ursusa Nie spotkałem się z intercoolerem w silniku wolnossącym, bo to nie ma sensu. Założysz turbinę, to możesz myśleć o schładzaniu tłoczonego powietrza.

#9 Share michal651

michal651

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 01 marzec 2010 - 13:12

Intercooler do ursusa a kto powiedział że chce go założyć do ciągnika bez turbo? Bo z tego co wiem to 1012 ma turbo :)

#10 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 01 marzec 2010 - 14:02

Intercooler do ursusa Z postu to nie wynika, sam model ciągnika nie wiele mówi, katalogu w głowie nie mam. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share michal651

michal651

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 01 marzec 2010 - 14:10

Intercooler do ursusa racja, z postu nie wynika, miałeś prawo nie wiedzieć :)

#12 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 06:27

Intercooler do ursusa Tak jest Panowie, ten ciągnik w oryginale ma turbinę. Więc jak jest sens tego zabiegu ?

#13 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 08:23

Intercooler do ursusa Naczytałeś się tych czasopism motoryzacyjnych, jak ja kilka lat temu. Sam mam ich ze 150kg. Teraz się z tego śmieję. Wszystko pięknie ładnie jak się czyta, nic tylko zakładać, ale to było o samochodach i tam różnica kilku Nm i KM dla fascynatów ma znaczenie. Tutaj mamy ciągnik, więc taki zabieg dla mnie wydaje się nie potrzebny. Skoro producent tego nie zastosował więc po co to zakładać, w ciągniku turbina nie nagrzewa się tak bardzo jak w samochodzie, więc różnica temperatur będzie raczej niewielka. Dokładając intercooler może i zwiększysz zawartość powietrza w tlen, bo będzie chłodniejsze, ale jednocześnie wydłużysz układ dolotowy, więc ciśnienie doładowania może spaść a tym samym moc. W samochodzie i nowych ciągnikach ma to sens, gdyż ciśnienie sprężania można podnieść "podkręcając" zawór upustowy, tzw, blow-off. W tych ursusach tego nie ma. W silnikach diesla jest zasada, aby współczynnik nadmiaru powietrza"lambda" był większy od 1, tzn diesel musi mieć nieco więcej powietrza na spalenie 1kg paliwa niż benzynowy.
Użytkownik FINN w swojej 914 turbo zmienił filtr na ten z ursusów 6-cio cylindrowych(120x, czy 122x) i odczuł znaczącą różnicę w mocy. Wcześniej z beczką 6tyś.l miał problemy na 3 biegu, ale po zmianie problem zniknął. Pomyśl nad tym i zapytaj go.

#14 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 18:35

Intercooler do ursusa Do postu wyżej. Intercooler nie służy do chłodzenia turbiny, a powietrza i uzyskać lepsze napełnienie cylindrów.
Na pewno nie zaszkodzi, a w upalne lato silnik nie będzie się tak męczył, tylko trzeba go dobrać od silnika o zbliżonej pojemności skokowej i założyć przed chłodnicą.

#15 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 18:46

Intercooler do ursusa Tego samego ja się obawiam, tzn, że wydłużając drogę powietrza z turbiny do cylindrów stracę ciśnienie doładowania, w zetorach 6 cylindrowych z tych czasów co 1012, montowano coś takiego tylko, że chłodnczka to kolektor dolotowy chłodzony nie powietrzem a wodą jak napisał kolega tomek73 i w takim wypadku nie ma długich rurek.
Ale, mam znów pewne ale, przecież w obecnych zetorach czy ursusach jest turbina o podobnej wydajności jak moja, obroty silnika takie same i jest intercooler i pewnie są przewody gumowe od turbiny poprowadzone przed chłodnice wody a to już jest spora odległość. Może niech ktoś się odezwie, kto posiada w zetorze lub ursusie takie ustrojstwo i napisze jak to jest na dziś rozwiązane. Co do zwiększenia filtra, napiszę do kolegi FINN. Dziękuje za wszelkie sugestie i czekam na więcej.
Wracając do utraty doładowania przez turbinę to mam założony w kolektorze dolotowym wężyk który podpięty jest pod zegar i pokazuje mi ciśnienie doładowania, czyli gdybym zaeksperymentował to będę widział, czy praca turbiny się zmieniła, ale wpędzę się w jakieś koszta i być może psu na budę, cała zabawa.

#16 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 02 marzec 2010 - 19:15

Intercooler do ursusa dowiedziałałem sie że jest na tym temacie mowa o mnie więc jestem :)
a mianowicie, co do mojego filtra... to miałem filtr do zwykłej 914 czyli ten mniejszy, i z tracji tego podczas ruszania ciagnik mi sie dławił.... i czasami brakowało mu mocy.. wiec załozyłem filtr od silnika 6 cylindrowego taki jak jest np. w 1224.. czyli ten sredni , który jest montowany w silnikach 6 cylindrowych bez doładowania lub w silnikach 4 cylindrowych z doładowaniem... a efekty?? były i zauwazalne... kiedys na biegach terenowych ja dusiło.. teraz nie ma takiej opcjii... i z beczka 7000 nie miałem ciżkor ruszyc z jednoczesnym włączonym przekaźniku... teraz na jedynce szosowej ruszm bez problemu.. no generalnie powiem że efekt jest... ale z że 1012 ma juz taki sam filtr jak ja to mozesz jedynie zamontowac najwiekszy filtr od 1614.. u mnie jeszcze docvhodzi ten problem ze mam szybka skrzynie 4 biegową 40km/h wiec tu tez moga sie pojawić pene rozbierznosci... ale jesli brakuje tobie mocy to proponowałbym rozejżec sie w inna mańkę, a mianowicie to z założeniem napedu to efekty zobaczysz odrazu w robocie i nie bedzie potrzeba zadna ingerencja w silnik.. a jesli chodzi o pojemnosc tej chłodniczy to proponowałbym nie zakładac od samochodu osobowego... bo wiadomo że tam jest mniejsza przepustowsc i pojemnosc silnika w dopasowaniu tej chłodnicy kieduj sie pojemnosca silnika z którego ona pochodzi..

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#17 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 22:24

Intercooler do ursusa Zorzyk2 a czy ja napisałem, że chłodzi turbinę? Chłodzi powietrze z turbiny. Chodziło mi o to, że turbina nie nagrzewa się zbytnio więc i powietrze przepływające przez nią nie jest dużo cieplejsze.

#18 Share michal651

michal651

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 23:01

Intercooler do ursusa ale chodzi oto że powietrze sprężone w turbosprężarce ma większą temperaturę w wyniku większego cisnienia. Fizyka sie kłania :)

#19 Share RolnikSprzedawca

RolnikSprzedawca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 467 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 23:32

Intercooler do ursusa

Zorzyk2 a czy ja napisałem, że chłodzi turbinę? Chłodzi powietrze z turbiny. Chodziło mi o to, że turbina nie nagrzewa się zbytnio więc i powietrze przepływające przez nią nie jest dużo cieplejsze.

Po przejściu przez turbinkę powietrze nagrzewa się dośc mocno bo i to 50-70 stopni celsjusza a intercooler ma je schłodzić zanim wpadnie do komory spalania.
Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 marzec 2010 - 23:36

Intercooler do ursusa Podczas sprężania powietrza zwiększa ono swoją temperaturę. u mnie w samochodzie dolot może ma z 3m długości. Więc i tu chyba by nie było problemu.