Tyger

Przerobienie rozrzutnika jednosiowego na górny zaczep transportowy

Polecane posty

Tyger    2
http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=196691 mam taki model rozrzutnika i zaczep się wygioł tak że właściwie to już bardziej na górny pasuje niż na dolny no i padł pomysł podspawania 2 ceowników od spodu do ramy tak żeby zespawać to z wzdłużnicami takie przedłużenie wzdłużnic :P i to zakończyć zaczepem wałek wom będzie pod spodem i tutaj już nie chodzi i wykonanie tego projektu bo wszystko sobie przemyślałem a o kwestie czy ciągnik sobie z tym poradzi, a ciągniki to c 330 i c 360 ewentualnie 4514, tzn. zachodnie rozrzutniki są na górny zaczep czy tutaj ani to duży rozrzutnik ani co tyle że oś jest dość daleko czy wogóle jazda z pełnym będzie możliwa, czy c 360 nie będzie stawało z tym dęba, c 330 wiem że może mieć kłopot ale c 360 czy będzie chodziła, jaki nacisk na zaczep mają takie rozrzutniki? jaki nacisk wytrzymują górne zaczepy w ciągnikach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę ze będzie jeszcze lepiej będzie mniejszy nacisk na ciągnik i w dobrych warunkach nawet c330 sobie poradzi. to tylko moje zdanie na ten tamat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

nie wiem co z tym rozrzutnikiem było robione ze taki dyszel sie wygioł. Popatrz sobie teraz na zaczep górny w ciagniku i porównaj. Zaczepy górne w tych ciagnikach co podałeś sa przeznaczone raczej do ciagniecia maja gumową amortyzacje więc nie wiem co z tego wyjdzie. Jakim sposobem ma byc mniejszy nacisk skoro os pozostaje na swojm miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Znajomy ma rozrzutnik 1-osiowy i też przerobił zaczep na górny .Z rozrzutnikiem współpracuje MF 255 bez najmniejszego problemu,co do c- 330 to nie wiem czy da rade.Przecież beczkowozy sprowadzane z zachodu są na górny zaczep i mają jedną oś.Ciągane są C-360 czy fergusonem bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Popierwsze w zachonich ciagnikach zaczepy górne sa mocniejsze i nie maja amortyzacji gumowej. Takie przyczepy czy rozrzutniki jednoosiowe na górny zaczep fabrycznie robione maja os bardziej na środku co zmniejsza nacisk na zaczep ten rozrzutnik ma oś daleko z tyłu . Jak pogiołes taki gruby dyszel pomysl co stanie się z zaczepem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

Zgiąć to się nie zgioł raczej przez 30 lat obsiadł na śrubach, pzregnił troche i wlazł w rame a kilka lat temu urwałem ucho i przyspawane po wierzchu także jest dużo dużo obnizony i nic by mi to nie przeszkadzało gdyby nie to że jak jest tak nisko to taśma pcha pod górę i lisztyw kosi bardzo częśto i łańcuchy się wyciągają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian95    22

No nie wiem czy to zda egzamin zobacz sobie jaki jest ten zaczep w c-260 on nie jest przystosowany do tego. Np. w ursusie podczepisz ten rozrzutnik ale do zetora to nie ponieważ aby dostać się do wałka trzeba zdjąć górny zaczep. Moim zdaneim dobry spawacz troche ceuwki i masz pożądnie zrobione na dolny zaczep.:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Siano waży troche mniej niz obornik ale eksperyment mozna zrobic ja bym odciol dyszel tam gdzie sie zgioł kupił troche żelastwa i wstawił na nowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

chyba kolego przyczepą zbierającą nie robiłeś, jak dobrze zbita siana to jak grzebień podrzuca to cały ciągnik podskakuje i przyczepa na zaczepie skacze, a w zbieraczce całą mase masz na początku na dyszlu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popieram, rozrzutnik na górny zaczep ma:

-mniejszy nacisk na zaczep w porównaniu z dolnym

-ciągnik ma większy uciąg (podczas ciągnienia ciężaru cały przód ciągnika stawia się tylko na tylnich kołach plus masa rozrzutnika i wtedy traktor idze jak czołg)

-minusem jest to, że jeśli będzie za ciężko to przednie koła w powietrzu i jest pozamiatane :P

Jeśli chodzi o mocowanie zaczepu przy ciągniku to już inna sprawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek3220    656

żeby to wyszło to musisz ten dyszel odkręcić od ramy i go przekręcić tak jak u pras inaczej nie ma co kombinować, spawać bo nie będzie wałek pasować


" No to po małym " - powiedział rolnik wyciągając jaja z sieczkarni.

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

Zapomniałem zapytać o najważniejsze ile kosztuje 1mb ceownika 100mm?

 

jesli chodzi o moje obway to widziałem już jak wygląda ciągnik z jednosiówką na górnym zaczepie, po prostu ciągnik zrobi świece a potem trzeba linkami ściągać bo zaczep przeważy do ziemi i koniec, znajomego mtz koparka łyżką sprowadzał na ziemie i to jest jedyny problem którego się boje, a co do obracania zaczpu to tam nie ma czego obracać bo to skorupka tylko :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Masa ceownika C 100 ok co daje nam: 10,6 kg/mb *3zł/kg = ok. 30 zł/mb lub ekonomiczny C 100E ok 8,6kg/mb*3zł/kg= ok 26 zł/mb


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaz    1

hej jeśli masz taki pomysł to myślę że warto spróbować wszystkie rozrzutniki jakie widziałem w helweti miałya zaczep górny a w polsce jeden z producentów jednosiowych ma też taką morzliwość jeżeli macie jednoośiowe przypatrzcie się czy zaczep pod kipa nie jest na śruby skręcany . Takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze gdyrz wałek jest pod zaczepem. a co do świec traktorem to jest to troszkę przesadzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ceownika poszukaj na złomie dobry kawałek się znajdzie ;)

 

Co do zaczepu w czarnych białostockich przekładało się go na górny przez obrót o 180 może i Ty tak masz najlepiej postaw rozrzutnik na równym wywal zaczep i jakąś blachę czy nawet deskę wywierć dziury i pomierz jak pasuje do ciągnika na dół i obrót na górę :P ewentualnie wywierć dodatkowe dziury by w razie czego móc mieć i tak i tak .

 

Na górnym przód będzie unosić ale zależy jeszcze jakie są odległości bo w 360 np górny mniej wystaje do tyłu od dolnego z 10 cm to oznacza że przód na górnym podniesie pod sporą górę albo na mokrym jak koleiny będą się tworzyć w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Rozwiązanie na górny zaczep jest dobre jeśli masz równe pola ale jeśli są górki to jest bardzo niebezpieczne ponieważ zjeżdżając z górki bardzo odciąża się tył aż do utraty przyczepności, jeśli jeszcze w tym czasie zasunie cię w bok to 100% że położy ciągnik. Widziałem taki mumer z "sosowozem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek330    0

Według mnie możesz śmiało przerabiać ;) Mój sąsiad ma przerobiony na górny zaczep tylko że z dwuosiowego,pożyczam go czasem do C-330 i spokojnie daje rade choć nacisk na zaczep jest większy niż w zwykłym jednoosiowym i z pełnym przy gwałtownym puszczeniu sprzęgła podrywa przód do góry,ale przy normalnym użytkowaniu nie ma czegoś takiego że przód wstaje do nieba :P


Ursus jest bogiem, orka nałogiem, ropa podstawą, a żniwa zabawą..... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

Ale nie obrucę tego zaczepu bo już jest pospawany i przyspawany do ramy bo wygnił i już dawno by się załamał, co do świec to sam widziałem jak taką krótką wywrotką jednosiową koleś ruszył z pełną piachem 3p i zaczep 2 kółki znalazł się na glebie a ciągnik zrobił świece i łyżką koparki trzeba było stawiać na dół, także sam nie wiem, no ale jak piszecie że ciapek chodzi to może coś z tego będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaz    1

według mnie wszystko zależy od tego jak co się użytkuje jeżeli bedziesz miał ciągnik bez obciążników to przy każdej cięższej maszynie ciapek stanie ja mam jednoośiową przyczepke na kołach od stara piasku tyle wchodzi że ciapek przy każdej górce niewielkiej górce ma problemy opony po 8km drogi ciepłe ale żeby świece robił myśle że to wszystko zalerzy od rozłorzenia ciężaru mówia że ciągnik z turem potrafią na przedniej ośi postawic ale ja tego nie widziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Ja uważam ,że fabrycznie zostało wszysko wywazone i przewidziane więc nie warto poprawiać fabryki :) mam taki sam albo podobny zaczep i uwierzcie mi że na dolnym zaczepie i przy pełnym rozrzutniku błota pod próg 10 cm przejechac nie mogłem bo przód w u3512 szedł do nieba :) Te rozrzutniki mają dość długie dyszle przez co zwiększa się nacisk na tylną oś ciągnika bo np. rozrzutniki "czarna białosytocka" mają krótszy dyszel i o ile pamiętam to fabrycznie jak już ktoś wspominał daje się obrócić zaczep o 180stopni żeby był na górny zaczep w ciągniku.

W każdym razie moim zdaniem nie warto kombinować ,żeby nie spowodować jakiejś usterki ciągnika lub wypadku a po drugie po co Ci ć i spawać na nowo dyszel ? lepiej go wzmocnić i więcej wytrzyma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wopl
      Czy ktoś robił drewnianą podłogę w fortschritt t088?
    • Przez Baca84
      Witam od 3 lat użytkuje rozrzutnik cynkomet n221 3/4 dwu krotnie kręciło mi wał od posuwu taśm zaraz za przekładnią hydrauliczną. Czy materiał jest wadliwy? Miał może kto taki problem
    • Przez Baca84
      Witam od 3 lat użytkuje rozrzutnik cynkomet n221 3-4. Dwukrotnie ukręcił mi się wał od posuwu taśm zaraz za przekładnią hydrauliczną. Czy materiał jest wadliwy?miał może kto taki problem. 
    • Przez Wopl
      Czy ktoś robił drewnianą podłogę w fortschritt t088? Jak tak to proszę o porady. Z góry dziękuję.
    • Przez redbull
      Stoję przed wyborem rozrzutnika 10-12 ton , raczej stawiam na polskie maszyny bo ceny i tak zwalają z nóg Unia , Euromilk a może coś takiego jak Roltrans czy coś jeszcze innego polecacie, są tu użytkownicy tych marek rozrzutników jakieś wady zalety w porównaniu z konkurencją?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj