Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spłacanie rodzeństwa

537 odpowiedzi na ten temat

#121 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 14:53

Spłacanie rodzeństwa U nas jest tak jedna siostra narzeczonej została już spłacona przez rodziców dostała kasę na studia utrzymanie wyprawiony ślub nowe meble do mieszkania i to koniec, teraz podpisać musi tylko że zrzeka się jakichkolwiek praw do ziemi i roszczeń wobec osoby która ją będzie uprawiała i to u notariusza wszystko. Druga siostra dostała na studia utrzymanie z ślubem nie wiadomo kiedy bo się nie zanosi szuka teraz pracy. I również dostanie na ślub i nowe meble do mieszkania. I podpiszę to samo co pierwsza siostra. My z narzeczoną po przejęciu ziemi mamy z rodzicami umowę taką że będziemy się nimi opiekowali na starość wspomagali i utrzymywali jako tako, że ziemi nie sprzedamy przynajmniej do ich śmierci no i dodatkowo że oni nie będą się wtrącali tylko dobrym słowem i doświadczeniem wspomagali w gosp. Nigdy nie było gadki o tym że wszystko dzielone na ich trzy córki i po równo spłacić ich równowartość bo to sensu nie ma w dzisiejszych czasach. Jak ktoś wyżej pisał mięsko itp każda dostaje zawsze kiedy przyjeżdża do oporu aż nie chcą na nie patrzeć. moim zdaniem każdy dla świętego spokoju powinien jakąś umowę spisać bo to różnie między rodzeństwem bywa a i na starość może odbić drugiemu i po sądach ciągać będzie bo mu się należy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Spłacanie rodzeństwa Dzisiaj, 01:30
  •  

#122 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 20 grudzień 2011 - 17:05

Spłacanie rodzeństwa a ja uważam, że jakaś spłata każdemu się zależy oczywiście nie tak że dzielenie na równo bo w moim przypadku (9ha- bo tyle mieli rodzice i maszyny do 360) by w tedy dożo nie zostało, no chyba, żeby nikt nie został na wsi to wszystko na równo i każdy w swoją stronę ja siostrę z rodzicami tyle o ile spłaciłem dostała równowartość połowy mieszkania(M2) i oczywiście studia zaoczne miała opłacane, chodź ona też tutaj pracowała, zresztą pomaga jak może do tej pory, żadnych roszczeń do mnie nie ma i ja do niej też nie. a brat to już trochę inna historia tz nie pomaga mnie nic tylko korzysta z moich maszyn i ciągników, nawet nie pyta tylko bierze co mnie trochę wkurza jak się coś zepsuje to odstawi. kila lat się z rodzicami nie odzywał teraz przyjeżdża. jak się nie odzywał to siostra już nie mieszkała z nami a ja miałem 16 lat od tego czasu wszystko w polu robię ja łącznie z jazdą kombajnem przerabianiem obory i przy fizycznej pracy wożenie balików zbieranie truskawek zrywanie tytoniu itp oczywiście rodzice również pracują oprócz jazdy traktorem. i taka jest prawda, że się na nas wypioł i tu już nie mam takiej chęci spłaty jego, jednak uważam, że też mu coś się należy, chodź jak widzę jak on nic nie robi tylko narzeka i z wszystkiego mojego korzysta i niszczy to naprawdę nie mam bardzo chęci mu nic dawać, ale cóż ja też to za darmo dostałem. dodam że on też skończył studia (zaoczne) a przynajmniej na nie dostawał kasę przez 5,5 roku a w technikum mieszkał w mieście i przyjeżdżał na wakacje i oczywiście pomagał ps nie robię z siebie męczennika bo na pewno każdy napisze że wcześniej pracował ja też pracowałem wcześniej tylko nie wszystko jak to mówią lżejsze prace to od dziecka. aha ja studia też mam :)

#123 Share Filipoo

Filipoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 838 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja, rolnictwo, praca w lesie

Napisany 20 grudzień 2011 - 17:23

Spłacanie rodzeństwa To i ja coś napisze jak to było jak dziadkowie przepisywali gosp na wuja czyli swojego syna.
A więc gosp w czasie przepisu miało mniej więcej 8 ha no budynki maszyny i bydło tez było,myśleli jak to przepisać by nikt nic później do tego nie miał a ze nie chcieli dzielić bo najstarszy syn (mój ojciec) dwa lata wcześniej się ożenił wiec pewnie swoją cześć by sprzedał, młodszy ze swoją częścią by nie wiedział co zrobić ( bo małe by to było)tak samo i następny (ten co teraz to ma) no i najmłodszy tez by swoją część sprzedał więc praktycznie by nic nie zostało no wiec ze dziadek z babcia nadal chcieli by te gosp funkcjonowało zebrali całą czwórkę na rozmowę postawili warunki ze ma funkcjonować dalej itd to na samym początku ojciec odpadł bo w to tez by weszła moja mama a razem z ojcem mieli plany jak to rozwijać ale nie było to po myśli dziadka wiec mu nie dali młodszy nie miał reki do tej roboty a najmłodszy jeździł i nadal jeździ na tirach (w transporcie) wiec by nie miał kiedy się tym zająć no to dostał przed ostatni i teraz nie jestem pewien ( musiałbym ponownie się spytać babci jak to było)ale raczej przy notariuszu 3 bracia się podpisywali ze się zrzekają majątku rodziców a ten co to dostał podpisywał ze do końca życia będzie się opiekował rodzicami ze bez ich zgody nie sprzeda ani kawałka ziemi (do puki będą żyli) i ze jeżeli któryś z braci będzie potrzebował pomocy to mu pomoże a ze dziadkowie mieli już pewność ze starszy bart obdarowanego się nie wyprowadzi to ze jemu musi zapewnić dach nad głową do końca jego życia podobnie z najmłodszym...
jak to faktycznie będzie po śmierci babci się okaże, były już krzyki o spadek (ze strony mojego ojca <_<) ale ucichło i jest na razie spokój, myślę ze dlatego ze raczej ja to wszystko dostanę a raczej w 98% ja to dostanę wuja ten co ma gosp po rodzicach ma tez drugą gosp zapisaną od wuja mojej babci czyli jego matki tyle ze na razie jest to dzierżawa ale u notariusza jest spisane i dopisane ze po śmierci (tego wuja z drugiej gosp) wszystko ziemia, budynki, maszyny, przechodzą na dzierżawce czyli będzie spadkobiercą i o to tez są krzyki bo najbliższa rodzina to moja babcia a po niej ojciec z rodzeństwem...mam nadzieje ze ja to dostane w miare czasie co uniknę konfliktów rodzinnych a takich to ja bardzo bardzo nie lubię...;[;[;[

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 20 grudzień 2011 - 17:34

Spłacanie rodzeństwa Ja bym zrobił tak jeżeli miałbym swoje dzieci. Zostawił wszystko jednemu dziecko które przejmie stery na gospodarstwie ale jeżeli ono porzuca pracę na roli to automatycznie zrzeka się części majątku na rzecz rodzeństwa. Jeżeli syn który robi na gospodarce i jego rodzeństwo domagają się spłaty to jedyne co można zaoferować to kawałek działki powiedzmy 20a na której może pobudować dom. Od taka spłata. I nic więcej.

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#125 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 17:49

Spłacanie rodzeństwa A jak będzie chciało dwoje lub troje robić na roli to co?

Według ciebie to jest w porzątku w stosunku do twoich dzieci. Ile masz dzieci jedno czy więcej bo z twojej wypowiedzi wychodzi że jedno będziesz miał.

#126 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 18:07

Spłacanie rodzeństwa

Jeżeli syn który robi na gospodarce i jego rodzeństwo domagają się spłaty to jedyne co można zaoferować to kawałek działki powiedzmy 20a na której może pobudować dom. Od taka spłata. I nic więcej.

I konflikt będzie murowany. Nie zdziw się później jak nikt Tobą jak i żoną nie będzie chciał się opiekować a święta będziesz spędzał sam. Bo najlepszym i najpewniejszym systemem emerytalnym jest rodzina a nie ZUS czy KRUS.

Nie uważacie, że tak trochę jest głupio wypominać komuś studia i liczyć na poczet spłaty? W szczególności jeśli samemu skończyło się studia i być może za pieniądze rodziców? To tak jakby siostra wypominała to, że rodzice więcej wydali na jedzenie dla was niż jej.

#127 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 20 grudzień 2011 - 18:12

Spłacanie rodzeństwa Chciałbym mieć gromadkę, póki co nie mam żadnych.

Swego czasu u nas na wsi jedna babka tak rozpaczała bo córka w ciąży jest po raz drugi i trzeba będzie dzielić majątek - ona miała tylko ją.

Wiem że to są trudne sprawy ale nie widzę pozostawienia dwójki dzieci na gospodarce - no chyba że mówimy o 200ha ...

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#128 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 20 grudzień 2011 - 18:19

Spłacanie rodzeństwa chyba ze się dostawało kasę na inne studia i mgr 5.5 roku a skończyło się 3 letniego licencjata bo się uczyć nie chciało. a latach 90 to były trochę inne pieniądze za studia i ledwo koniec z końcem się wiązało.

#129 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:25

Spłacanie rodzeństwa

Nie ma choćby najmniejszej szansy na taką opcje.

Chociaż nie wiem ile byście w nią wpompowali, to zawsze będzie że ona nic nie dostała a Wy gospodarstwo, jak jest już tak nauczona przez teściów że nie trzeba pomagać tylko wystarczy przyjechać i się dostanie ile chce, bo jej się należy, to mogę Wam tylko współczuć.

#130 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:26

Spłacanie rodzeństwa W moim przypadku przed zapisami zebrała się rodzina czworo dzieci i ojciec wyznaczył spłaty.
Całą trójkę spłaciłem żyjemy w zgodzie pomagamy sobie w każdej sprawie.
Teraz ja mam troje dzieci dwoje po studiach,i wszyscy powiedzieli że kategorycznie nie chcą gospodarki,a gospodarstwo w pełnym biegu,budynki OK maszyny też bydła ponad 70szt i trzeba będzie kiedyś to zlikwidować.
No ale nie będę nikogo zmuszał trzeba będzie przestać inwestować.
I co wy na to?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:36

Spłacanie rodzeństwa Zmuszać nie możesz żadnego, bo jak to nie będzie rolnik z krwi i kości to i tak prędzej czy później wszystko zmarnuje. To już lepiej jak sam to sprzedaż, trochę dla siebie, resztą obdzielisz dzieci i będziesz miał przynajmniej pewność że Wasza praca nie zostanie przypadkiem zmarnowana'

#132 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:41

Spłacanie rodzeństwa A może zaadoptuję jakiegoś forumowicza z pasją ,są chętni :rolleyes:

#133 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:44

Spłacanie rodzeństwa Poco adoptować przez sprawę we własne ręce i zrób jeszcze jednego syna. :lol:

#134 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:45

Spłacanie rodzeństwa @hoodoowca To nie wiem czy Twoje dzieci by go nie "zjedli". :lol:

Edytowany przez MAT912, 20 grudzień 2011 - 19:47.

#135 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:50

Spłacanie rodzeństwa Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 12:08.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#136 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:53

Spłacanie rodzeństwa Dzieci się wydziedziczy :rolleys: a co do potomka sąsiad starał się o syna ale przy 5 córce się poddał. A po za tym też nie ma pewności że chciałby zostać rolnikiem.

#137 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:57

Spłacanie rodzeństwa

Konkludując, dochodzę do wniosku po waszych przejściach że muszę zabrać rodzeństwo do notariusza żeby podpisali że to koniec ich oczekiwań bo za kilka lat mnie zjedzą :P

Zaraz nie, najpierw dadzą Ci się "podtuczyć. :P

#138 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 20:13

Spłacanie rodzeństwa koledzy to trzeba czekać aż wnuk dorośnie i on się zainteresuje:P w sumie też jakoś inne gosp muszą się powiększać a jak by każdy trzymał się cały czas swojego to by kaszana była.u nas sąsiad już na emeryturze i na córkę przepisał ale robi dalej i cała rodzina w jednym domu 3 córki z mężami i dziećmi wesoła chata w żniwa zawszę mu pomogą chociaż każdy ma swoją pracę to dbają o niego. Za to że korzystamy my z jego drogi dał paliwa na pół i zaorałem mu w tym roku 1,5h najcięższej ziemi gdzie jego ciągnik wyziewał już ducha i obsiałem 5h kawałek to za samą minę tego człowieka i wdzięczność można robić taki zadowolony był :) Z sąsiadami trzeba dobrze żyć bo pierwszy w kolejce do kupna jestem ziemi.
Wiadomo jak ktoś ma więcej kasy albo już sam się dobrze rozwinie i ma kasę to zawsze też może lepiej dopomóc rodzeństwo jak dobrze żyją ze sobą

#139 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 09:49

Spłacanie rodzeństwa

No i? Nie chcesz ich spłacić bo piszesz, że to twoje ale chcesz aby tobie pomagali? Dostałeś od rodziców miejsce pracy(mniej albo bardziej dochodowe) i pewien majątek(większy albo mniejszy). Mieszkasz pewnie jeszcze w domu rodziców więc o dach nad głową się nie martwisz. I masz jeszcze pretensje, że wszystko musisz sam robić i nikt Ci nie pomaga z rodziny i mają czelność wyłudzać pieniądze od rodziców. Jeśli źle podsumowałem to mnie popraw.

Już Cie poprawiam. Za spłatą rodzeństwa jestem tylko w jednym przypadku, gdy osoba która przejmuje gospodarstwo zamiast je rozwijać , to je marnuje, więc poco ma mieć jeden i majątek przepijać, niech dostanie każdy, lub gdy za młodu było więcej niż jedna osoba która się garnęła do pracy w gospodarstwie i lubiła to, to na tyle podzielić,albo dogadać się i wspólnie gospodarować. Wiesz u mnie z rodzeństwa nikt nie podnosił lamentu ze nic nie dostali bo widzą ile to za moich czasów się zmieniło i ile zapierniczam, choć jeszcze jestem młody. Teraz to nawet nie chce żeby mi ktoś pomagał, bo po pierwsze nie wiedzą o co kaman i mogą więcej zepsuć niż zrobić dobrego.Wiesz ojciec mój (63 lata )jak to zobaczył co piszesz , to powiedział że chyba żyją ludzie jeszcze w czasach średniowiecza, bo pamięta jak musiał spłacać sam siostry ojca. Mój ojciec 14 lat , dziadek inwalida wojenny nic nie mógł robić , ledwo koniec z końcem wiązali, a tu jeszcze spłata. On harował jak wół , a te się pewnie jeszcze z niego śmiały, ale to były inne czasy.I od tego czasu powiedział że już takiego błędu nie popełni ze swoimi dziećmi.Owszem dostałem warsztat pracy który po części sam sobie przygotowywałem , bo każdy zarobiony grosz na boku ładowałem w gospodarstwo , ale także opiekę nad rodzicami , wiecznie nie będą na chodzie, kto ma ten wie jak wygląda opieka nad starszymi ludźmi.I niech ktoś nie mówi że jestem materialistą,bo jakbym miał kogoś spłacać to wolałbym być spłacony i mieć wolną rękę i drzwi na świat szeroko otwarte, a nie ciągle na zaciągniętym ręcznym jechać pod prąd.Jeszcze postawił bym warunek ,że te gospodarstwo nie może być sprzedane tylko ma zarabiać na siebie, bo tyle serca i pracy włożyli w nie moi rodzice i poprzednie pokolenia. Nikt nawet się nie zająknął że chce coś mieć, bo każdy posmakował jak się robi w gospodarstwie i jaka była jego dochodowość wcześniej i stwierdzili że się nie nadają do tej pracy

Edytowany przez pabloooo, 21 grudzień 2011 - 09:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 13:42

Spłacanie rodzeństwa

Za spłatą rodzeństwa jestem tylko w jednym przypadku, gdy osoba która przejmuje gospodarstwo zamiast je rozwijać , to je marnuje, więc poco ma mieć jeden i majątek przepijać,

A co jeśli do przejęcia jest nowoczesne, dość duże gospodarstwo? Także przejęcie bez spłaty?

Wiesz u mnie z rodzeństwa nikt nie podnosił lamentu ze nic nie dostali bo widzą ile to za moich czasów się zmieniło i ile zapierniczam, choć jeszcze jestem młody.

Jak nikt nic nie chce to ok. Ich wola. Tylko zrób to wszystko na papierze, żeby za x lat sobie o takiej możliwości nie przypomnieli.

Wiesz ojciec mój (63 lata )jak to zobaczył co piszesz , to powiedział że chyba żyją ludzie jeszcze w czasach średniowiecza, bo pamięta jak musiał spłacać sam siostry ojca.

Spłacacie sióstr to faktycznie jeszcze średniowieczny zwyczaj ale rodzeństwa już nie. W średniowieczu synowie dziedziczyli po równo a córkom należało dać wiano i posag.
W kodeksie cywilnym spłata ma nazwę zachowek.

Owszem dostałem warsztat pracy który po części sam sobie przygotowywałem , bo każdy zarobiony grosz na boku ładowałem w gospodarstwo , ale także opiekę nad rodzicami , wiecznie nie będą na chodzie, kto ma ten wie jak wygląda opieka nad starszymi ludźmi.

Dostałeś coś a rodzeństwo nic, dzięki temu jest w uprzywilejowanej pozycji od nich(chyba, że dostałeś same długi).
I czy jeśli nie dostałbyś gospodarstwa to nie opiekowałbyś się rodzicami? Bo piszesz tak jakby to była jakaś kara.

I niech ktoś nie mówi że jestem materialistą,bo jakbym miał kogoś spłacać to wolałbym być spłacony i mieć wolną rękę i drzwi na świat szeroko otwarte, a nie ciągle na zaciągniętym ręcznym jechać pod prąd

To dlaczego tego nie chcesz? Twój ojciec się śmieje, że spłata to średniowieczny wymysł ale jeszcze sami zgodnie ze średniowiecznymi tradycjami postępujecie.

Nikt nawet się nie zająknął że chce coś mieć, bo każdy posmakował jak się robi w gospodarstwie i jaka była jego dochodowość wcześniej i stwierdzili że się nie nadają do tej pracy

To, że ktoś czego nie lubi to nie znaczy, nic mu się nie należy. To że ktoś nie lubi swojej pracy to nie znaczy, że mają mu za nią nie zapłacić.