Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spłacanie rodzeństwa

537 odpowiedzi na ten temat

#481 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 09 maj 2014 - 12:07

Spłacanie rodzeństwa Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Spłacanie rodzeństwa Dzisiaj, 01:48
  •  

#482 Share radek1983

radek1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 12 maj 2014 - 14:28

Spłacanie rodzeństwa wychodzi na to ze zachowek sie nie nalezy

#483 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 25 sierpień 2014 - 10:33

Spłacanie rodzeństwa

Z 15 ha jest ciężko, najlepsza ziemia to chyba IIIb kawałkiem, ogólnie przewaga piachów.
Podejrzewam że wielu rodziców miało ból głowy szczególnie tam gdzie nie ma wielkiego pola do popisu.

Łukaszu, a co jeśli z jakichs powodów rodzice nie "dali" najmłodszemu z dzieci nic, z kolei najstarsze przejęło gospodarstwo i jeszcze jedno - załóżmy, że jest ich troje - średnie poszło już w świat, rodzice mu pomogli. Zakładam sytuacje, że rodzice nie moga już pomóc temu najmłodszemu w jakikolwiek sposób np. z renty dużo idzie na leki a może jakiś kredyt spłacają albo jakieś nieszczęście losowe ich dotknęło czy niespodziewany wydatek. I co wtedy z tym najmłodszym dzieckiem ?? Dodam jeszcze, że ten młody przez jakiś czas zostaje w rodzinnym domu pomaga temu co gospodarzy i chce niedługo odejść ale nie z pustymi rękoma. Zresztą opcji może być wiele bo moga sie przecież nie dogadywać, jeden domaga sie swojego drugi nie chce mu dać, kłótnie, policja, sądy wreszcie widły w brzuchu... Sytuacja czysto teoretyczna.

Ja mam coś podobnego.
12 ha słabej ziemi.U mnie przy przekazaniu była mowa o małej działce dla brata ok 50000zł,mieszka z nami,ma swoją pracę.W gospodarstwie nie pomaga wcale nawet w takim okresie jak żniwa,nie dokłada się do prądu,wody,opału nic go nie interesuje.Jak mu zaproponowaliśmy tą działkę to rodzice powiedzieli że to ochłapy i zażądali ponad 100000zł bo mu się tyle należy według nich.Siostra dostała od nich działkę jak jeszcze gospodarowali na którą żeby ją kupić sprzedali kombajn i teraz po kłótni w sprawie działki dla brata coś wspominają ze siostra też mało dostała.Trochę się załamałem,nie mam ochoty na żadne inwestycje w gospodarstwie, jestem w kropce.Dodam że rodzice mają renty i dorabiają sobie trochę.

Edytowany przez KRISS75, 25 sierpień 2014 - 11:11.

#484 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 11:00

Spłacanie rodzeństwa Ale rodzicom zależy na tym żeby gospodarstwo zostało w rękach rodziny czy im to już wisi?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#485 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 11:22

Spłacanie rodzeństwa Mam wrażenie że jest im wszystko jedno.Ja nie chciałbym tego sprzedawać bo pracował na to dziadek,rodzice i ja poniekąd od 5 roku życia.Po przekazaniu włożyliśmy z żoną w to gospodarstwo dużo serca i pieniędzy(z dodatkowej pracy i kredytów)aby podnieść trochę standard tego gospodarstwa(wymiana maszyn na nowe i to bez pomocy unijnej)zwiększenie obsady świń(teraz to już historia).Myślę że to po części to rozwinięcie tego gospodarstwa trochę w nich obudziło zazdrość.

#486 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 11:32

Spłacanie rodzeństwa Jak spłacisz brata to i siostra upomni się o więcej. Jeżeli rodzicom nie zależy to groźby, że sprzedasz wszystko też nie pomogą. Więc albo zostaje Ci się zgodzić i przez kilka najbliższych lat zarabiać na spłaty albo zostawić to.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#487 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 13:15

Spłacanie rodzeństwa niestety kolego nikt ci dobrze nie doradzi bo nikt nie zna całej sytuacji tak dobrze jak ty, musisz sobie wszystko przekalkulować, przemyśleć, zostać z ziemią, a być pokłóconym z całą rodziną to też nie jest najlepsza opcja, dużo zależy od tego czy masz jakies inne możliwości na prace oprócz gospodarstwa, jaką wartość ma ta twoja ziemia...

#488 Share Unexpected

Unexpected

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ekonomia, książki,

Napisany 25 sierpień 2014 - 13:51

Spłacanie rodzeństwa KRISS75- jak przedstawia się sprawa własności?
Cała ziemia jest na Ciebie? Czy działka na której znajdują się budynki inwentarzowe , jest formie współwłasności z rodzeństwem czy w całości w Twoim posiadaniu?

#489 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 14:00

Spłacanie rodzeństwa Rodziny to ja już nie mam.Naopowiadali wszystkim jacy to jesteśmy niedobrzy bo wszyscy patrzą na nas z byka ale o tym że umowa była inna to już pewnie nie wspomnieli.

KRISS75- jak przedstawia się sprawa własności?
Cała ziemia jest na Ciebie? Czy działka na której znajdują się budynki inwentarzowe , jest formie współwłasności z rodzeństwem czy w całości w Twoim posiadaniu?

Wszystko jest przepisane na mnie i żonę umową darowizny. W zapisie jest tylko służebność mieszkania dla rodziców.

Edytowany przez KRISS75, 25 sierpień 2014 - 14:04.

#490 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 25 sierpień 2014 - 15:04

Spłacanie rodzeństwa więc co masz za problem ? wszystko jest Twoje - jak będziesz miał kasę to pomału spłacaj brata albo przepisz mu tą obiecaną działkę ...jak rodzice uważają że to nic to czemu go nie obdarowali tą kasą ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#491 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 15:28

Spłacanie rodzeństwa Bo łatwiej jest wydawać cudze pieniądze. Być może ledwo co ciągneli a jak syn przejął i pojawiły się większe pieniądze to pewnie i brat podburzył rodziców, że on z marnymi groszami został.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#492 Share forANGEL

forANGEL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 17:30

Spłacanie rodzeństwa Co tu się wyprawia? lol Każdemu dziecku rolnika należy się spłata mniejsza bądź większa w zależnośći od wielkości gospodarstwa przez rodziców lub rodzeństwo w zależności jak sytuacja wygląda
(mogą spłacić rodzice bądź jeśli wcześniej inwestowali w gospodarstwo i nagle przepisują jednemu dziecku to wtedy te spłaca drugie) Mam wrażenie, że niektórzy chcieliby wygnać brata/siostrę kijem z domu bo im się wszystko należy:)
Mam pytanie do chciwych czy jeśli będziecie mieć dwoje dzieci to jednemu przepiszecie wszystko a drugie wygnacie z domu z gołą d*pą? To co dla dziedzica dom od rodziców i gospodarstwo a drugie dziecko niech sobie bierze kredyt na dom/mieszkanie na 30 lat?
Podam wam jeden przyład z mojej okolicy gospodarstwo około 40 ha plus kilka dzierżawy w oborze 40 krów dojnych, odnowiony park maszynowy. Dziedzic dostał wszystko a reszta 3 rodzeństwa nie wszyscy mają już po 18 lat każdy dostał równowartość 40 byków od najstarszej osoby. Można? Można tylko trzeba chcieć.
Jeżeli ktoś jest chciwy to to rodzice powinni odkroić część hektarów i sprzedać i w ten sposób pomuć kupić mieszkanie drugiemu dziecku był taki też przypadek w mojej okolicy.
Tak więc reasumując wszystko zależy od welkości gospodarstwa i w moim odczuciu jeżeli mamy na warsztacie gospodarstwo 40ha plus 40 sztuk krów i trójkę dzieci to żadną łaską jest jeśli dwoje dzieci dostanie po 300 000zł od trzeciego choćby miał na to robić nawet 10 lat( wychodzi 60 tyś rocznie) ponieważ potem zostanie z wielkim majątkiem a drugie dziecko tylko z domem/mieszkaniem.

Edytowany przez forANGEL, 25 sierpień 2014 - 17:42.

#493 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:05

Spłacanie rodzeństwa chwila chwila....
jezeli gospodartwoprzechodzi darowizną z rodziców na dziecko to zachówek jako taki wg prawa nie przysługuje pozostałym dzieciom (rodzeństwu).
Druga sprawa to rodzice niech się martwią o dzieci i ew "spłatę" reszty, a nie ten co już gospodaruje kilka lat i włożył swoją kasę w gospodarstwo.
Zaraz po mnie tu pojadą ale sam pochodzę z gospodarstwa ponad 40 ha i żona dostała 11 ha i jakoś nie oczekuje że dostane od brata 100 czy 200 tyś zł....
A zarobić na czysto takie pieniądze w gospodarstwie na dzień dzisiejszy nie jest łatwo. Można mieć obrót nawet 500 tyś zł rocznie ale ile się z tego zostaje na czysto??
Każdy co robi w ziemi wie ile.....
Kazdy z nas dostał na kształcenie i pomoc na własny start, reszta to życie., ale jak wcześniej wspomniałem kwestia pomocy leży po stronie rodziców, nie rodzeństwa....
jak to mówią : lajf is brutal end ful of zasadzkas i czasami kopas w d*pas.....

Edytowany przez Mikruss, 25 sierpień 2014 - 19:08.

#494 Share forANGEL

forANGEL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:31

Spłacanie rodzeństwa do Mikrus
Bardzo dobrze Twoja żona dostała 11ha nie wiem z jak dużego majątku i czy ziemia dobra, czy piach czy łąka ale w mojej okolicy ziemia średnia cena ziemi to 30 tyś ha( łąki po 50tyś, dobre gliny po 40 a piachy po 25) więc mogę teoretyzować, że dostała 330 tyś zł od swoich rodziców( musisz mnie teraz poprawić jaka jest wartość ziemi Twojej żony) Czyli można powiedzieć ogólnie, że teściowie dobrze potraktowali Twoją żonę.

Nie rozumiem czemu masz problem co do tego aby jedno dziecko spłacało drugie? Jeżeli rodzice zanim dostali uprawnienia emertalne pakowali całą kasę w gospodarstwo bo np uważali, że jest do dobra inwestycja( zainwestjemy a potem będzie można uzyskać większy dochód) zamiast zbierać na mieszanie dla drugiego dziecka i w tym momencie odchodzą na emeryturę to albo przejmujący gospodarstwo spłaca brata/siostrę albo tak jak w twoim przypdku żona dostaje 11 ha i jest OK więc w czym masz problem?
A ty byłeś jedynakiem? Jeżeli nie to co z Twoim bratem/siostrą?

Edytowany przez forANGEL, 25 sierpień 2014 - 19:33.

#495 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:43

Spłacanie rodzeństwa

Co tu się wyprawia? lol Każdemu dziecku rolnika należy się spłata mniejsza bądź większa w zależnośći od wielkości gospodarstwa przez rodziców lub rodzeństwo w zależności jak sytuacja wygląda

możesz wskazać jakiś paragraf gdzie to niby jest tak napisane
a dziecku nie rolnika co się należy ?
to nie dzieci decydują co rodzice im darują tylko chyba na odwrót ;)
nie uważasz żeby coś dostać to trzeba i zasłużyć ?
z 40 ha to można ale nie z 12 ha - jak ty chcesz to podzielić ?

Edytowany przez kozulek2, 25 sierpień 2014 - 19:45.

#496 Share forANGEL

forANGEL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:59

Spłacanie rodzeństwa Do kozulek2
Chcesz paragraf? Zakładając, że jeżeli jesteś Ty i Twoja siostra i rodzice nagle umierają na ciężką chorobę to te 12 ha sąd podzieli sprawiedliwie na pół. Kapujesz? do
Z 40 ha łatwiej dogodzić swoim dzieciom natomist z 12 dużo trudniej ale też trzeba w miarę możliwości... 12 ha szału nie ma(nie wiem jak stan chałupy, jaka wartość ziemi u Ciebie?) na takim areale prawda jest taka, że jeżeli masz tyle to musisz sobie szukac dodatkowej pracy według mnie jeżeli chcesz wszystko i masz jednego brata/ siostrę to obrób i idź do roboty po dodatkowy grosz i uzbieraj 100 000zł jeżeli robisz problem to sprzedać wszystko, dom zostawić rodzicom a wy sobie budujcie oboje nowy/mieszkanie

#497 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 20:01

Spłacanie rodzeństwa a co prawo spadkowe ma do wolnej woli rodziców za życia ...równie dobrze mogą przebimbać cały majątek - co nieraz ma miejsce , i co sąd na to ?
przeczytaj temat , bo nie moje te 12 ha dzieciaku :D :D :D

Edytowany przez kozulek2, 25 sierpień 2014 - 20:03.

#498 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 20:03

Spłacanie rodzeństwa Czy się rodzice kierowali przepisując na ciebie a nie na brata bądź siostrę ?? Ja na twoim miejscu postwaiłbym sprawę jasno , jeśli masz tylko te 12 ha to albo muszą się zadowolić tym co dostali albo nie mają innego wyjścia .. Ja póki co nie mam z tym problemów ale brat chciałby mieszkać razem ze mną i niby ja jestem właścicielem wszystkiego , on kończy studia ale nigdy nie wypomnieliśmy sobie złotówki .

To wszystko zależy od rodziców ..
wschodni koniec mazowsza.

#499 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 22:12

Spłacanie rodzeństwa Brat został bo zawsze byla taka mowa, ja miałem robić całkiem co innego a wyszło inaczej...
A żona dostała bo żadna siostra tego nie chciała.
Co do mojego brata ja nie żądam od nikogo nic, bo każdy skrobie jak może, wystarczy mi jak pomoże mi swoim sprzętem póki ja swojego się nie dorobie, nie mówie też że żadnej pomocy nie mam, ale nię mam parcia że dawał mi kilkaset tysiecy zł ....
Każdy kij ma dwa końce...
Dostaje się gospodarstwo ale z drugiej strony jest to też pewne przekleństwo, szczególnie mniejsze lub średnie w dodatku z jakąś tam hodowlą. Tutaj nie ma wakacji, czy też urlopu, brak wolnych niedziel.
A wiem że baardzo dużo ludzie się bulwersuje jak widzi a to sobie samochod kupił a to jakieś remonty a to ciągnik.
Kurka to są narzędzia pracy i często miejsce pracy.
Jak ktoś chodzi do roboty na cudze to tego nie rozumie i mało kiedy zdaje sobie sprawe (np kierowca TIRa) że siedzi za kółkiem wartym 400-500 tyś zł ale on padaką 10 letnią nie będzie jeździł, ale jak sobie rolnik kupi 10 letni ciagnik ło to panisko i przyjedzie rodzeństwo z miasta to wielkie halo bo kupił sprzęt za 70-80 tyś zł a ich na takie rzeczy nie stać....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#500 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 22:43

Spłacanie rodzeństwa Bo tu jest Polska i to dotyczy każdej branży. Każdy kto się dorobił więcej niż inni to albo złodziej, oszust albo po znajomościach i łapówkach bo nikt uczciwie dorobić się nie może. Problem z gospodarstwami jest taki, że są często warte ogromne pieniądze a mając kilkanaście ha co roku dostaje się kilkanaście tysięcy złotych za złożenie wniosku. Dlatego nie dziwię się niektórym, że mogą czuć się pokrzywdzeni gdy brat dostaje majątek warty kilkaset tysięcy złotych albo i więcej a on musi zaczynać prawie od zera.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA