Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spłacanie rodzeństwa

537 odpowiedzi na ten temat

#321 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 14:21

Spłacanie rodzeństwa Najbardziej podobała mi się taka sytuacja w jakimś serialu, gdzie główny bohater nazywał się Małolepszy. Po śmierci ojca całe rodzeństwo się zjechało żeby wyrwać jak najwięcej. No i nasz bohater który miał zostać na gospodarce bo nikt inny nie chciał przejąć gospodarstwa, powiedział, że zamiast ich spłacać mają się dorzucić mu na wske. W zamian za to, że on na tej biedzie zostanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Spłacanie rodzeństwa Dzisiaj, 04:51
  •  

#322 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 22 styczeń 2013 - 15:49

Spłacanie rodzeństwa oki.rafffti

#323 Share thomek

thomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 19:50

Spłacanie rodzeństwa ten serial to *W słońcu i w deszczu*,oglądałem wszystkie siedem odcinków

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 13:00

Spłacanie rodzeństwa

mam do Was pytanie, otóż jakie dostrzegacie możliwości uczciwego podziału gospodarstwa o powierzchni 95ha, generującego obecnie ponad 200tys, zł zysku rocznie? gospodarstwo jest w pełni umaszynowione i zarządzane przez małżonków (którzy planują przejście na emeryturę) oraz ich córkę, natomiast jej dwóch braci ma inne źródła utrzymania, cały problem polega na tym, aby jednocześnie zagwarantować rodzicom utrzymanie obecnego poziomu życia przy jednoczesnym podziale majątku pomiędzy dzieci oraz zachowaniu trwałości i rentowności gospodarstwa,

przyszedł mi do głowy koncept podpisania umowy długoterminowej dzierżawy między rodzicami a córką (przy rozsądnym czynszu około 500zł/ha, a nie obecnych jego stawkach) i następnie podzielenie (darowizna) gruntów między 3 rodzeństwa, z zastrzeżeniem, iż muszą oni łożyć na utrzymanie rodziców (załóżmy 50% tego czynszu z dzierżawy danego gruntu na rzecz siostry) a w przyszłości zbywać i wydzierżawiać grunty mogą wyłącznie między sobą lub za zgodą rodzeństwa na rzecz osób trzecich, czy takie rozwiązanie wydaje się Wam akceptowalne oraz uczciwe dla każdej ze stron? rodzice oczywiście mogą pomagać w dalszym ciągu każdemu z rodzeństwa, komunikacja w tej rodzinie jest bardzo dobra i raczej nikt nikomu krzywdy nie zrobi, idzie o to aby nie skrzywdzić żadnej ze stron i jednocześnie nie obciążyć zanadto przejmującego gospodarstwo, gdyż jak wiadomo obecnie mamy rolniczą górkę (rekordowe rentowności) i wysokie ceny gruntów, więc najrozsądniej byłoby sprzedać gospodarstwo i po równo podzielić środki pieniężne, ale w tym przypadku istotne jest również zachowanie trwałości gospodarstwa

#325 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 06:34

Spłacanie rodzeństwa witam wszystkich agrofotowiczów..odnawiam strone..otóż mam juz 3 lata przepisane gospodarswo w zamian na rente struk.a rodzice chca zebym odpisał im ponad hektar ziemi do podziału na rodzenstwo A było nas 4..gdy przepisywali gospodarstwo nic nie wspominali o majatkach..powiedzieli ze zostawiaja sobie 4 krowy..ok.i maja po dawac resczie jakies niby alaMajątki..teraz twierdza ze nie maja pieniedzy by podawac cokolwiek innym dzieciom i trzeba ziemią podzielic.dzialki.czy powinienem sie na to zgodzic...prosze o opinie tej sprawy bo mam w glowie tylko szogun..

#326 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 10:08

Spłacanie rodzeństwa Ile ha dostałeś wszystkiego? Jeśli np. 20 i rodzice chcą tylko ten hektar to ja bym im dał dla świętego spokoju, a jeśli dostałeś np. 5ha to ciężka sprawa. Pozatym chyba przez 5 lat nic nie możesz sprzedać ani odpisać bo będziesz musiał płacić dochodowy.

kissmy, jak tam z podziałem?

Edytowany przez st220, 04 kwiecień 2014 - 10:17.

#327 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 13:03

Spłacanie rodzeństwa tak wiem ze tak jest a ziemi mam 19ha

#328 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 14:31

Spłacanie rodzeństwa Możesz też zapewne dać równowartość tego 1 ha, nie ładnie z strony rodziców że tak robią alr chcieli by aby każdy coś dostał.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#329 Share karolwiesz

karolwiesz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 15:58

Spłacanie rodzeństwa szczerze ciekawe jak potraktujesz swoje dzieci (porównując do ciebie i twojego rodzeństwa) czy dasz tylko jednemu a pozostałe dzieci fora ze dwora poza tym rodzice pewnie pomagają jak wcześniej i pewnie jeszcze wkładają emerytury w twoje gospodarstwo

#330 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 04 kwiecień 2014 - 16:35

Spłacanie rodzeństwa No Kur dostałeś 19 ha i ciężko ci sie podzielic 1 hektarem? no bez jaj.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:08

Spłacanie rodzeństwa To zapytam się inaczej niż wszyscy.
Dlaczego rodzice o to nie zadbali by każdy był zadowolony?
@karolewisz ciekawie podchodzisz do sprawy, wielką polską bolączką jest to ciągłe siekanie, dzielenie odcinanie, niby małe gospodarstwa nie mają szansy się utrzymać a Ty chcesz jeszcze to dalej dzielić.

#332 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:15

Spłacanie rodzeństwa Błąd popełnili rodzice przepisując tobie gospodarstwo jeżeli nie spłacili dzieci (ale chodziło pewnie o sięgnięcie renty strukturalnej).

Ale nadal twierdzę że rodzice przed przepisaniem powinni takie sprawy pozałatwiać.

W moim przypadku mam ten komfort że siostra ma już wykończony dom jak i swoje mieszkanie które wynajmuje więc gospodarstwo mam bez obciążeń spłaty.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#333 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 04 kwiecień 2014 - 20:30

Spłacanie rodzeństwa ewidentny błąd rodziców, teraz wypadało by się jakoś z rodzeństwem dogadać, może nie są pazerni i nie zechcą nic :)

sadek, mam identyczną prawie sytuację, tylko moja siostra musiała się zadowolić samym domem w stanie surowym, dostała go już parę dobrych lat temu a dalej się do niego nie wprowadziła i okupuje mój dom xD

#334 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 20:38

Spłacanie rodzeństwa Zależy wszystko jaki majątek jest do spłaty, niech druga strona (mąż) też dostanie taką spłatę i już mają swój dach nad głową.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#335 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:10

Spłacanie rodzeństwa Widzę że mnóstwo koleżanek,kolegów ma ten problem.Ja się dołączę.Rodzice przepisali nam(mnie i żonie)gospodarstwo za dożywocie ,siostrze kupili działkę sprzedając kombajn a my mieliśmy kupić bratu małą działkę.Teraz okazało się że że zmienili zdanie i żądają kosmicznej kwoty od nas dla brata.

#336 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:12

Spłacanie rodzeństwa Ta spłata to jest jedna wielka głupota moim zdaniem ponieważ wiele osób łatwym sposobem chce sie wzbogacic nie zważając na to czy ta osoba co przejeła gospodastwo będzie miała za co żyć. Poza tym każdy z nich mógł przejąć gospodarkę dlatego uważam że jeżeli nie wykazywał inicjatywy przez cały czas nie pomagał , nie interesował się itp. to nie powinien niczego się domagać. A jeżeli to robi to nie ma za grosz honoru. Ja na szczęscie nie będę miał takich problemów jak przejmę mimo że mam trójkę rodzeństwa ponieważ każdy stwierdził że nie chce żadnej spłaty mimo że rodzice chcieli im coś tam odpalić w razie czego :P
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#337 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:18

Spłacanie rodzeństwa

a my mieliśmy kupić bratu małą działkę.Teraz okazało się że że zmienili zdanie i żądają kosmicznej kwoty od nas dla brata.

Skoro była taka między Wami umowa to należy się z niej wywiązać, a jak bratu teraz to się nie widzi z jakichś tam względów, to pozwól aby poszedł z tym do sądu.

#338 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:24

Spłacanie rodzeństwa Teraz mogą nie chcieć ale po śmierci rodziców należy im się zachowek i wtedy się mogą odezwać.

@KRISTOFORn
Tylko skoro on nie chce się wynieść to ja najpierw chciałbym go przestać utrzymywać bo mieszka z nami ale za wszystko my płacimy.

Edytowany przez KRISS75, 04 kwiecień 2014 - 21:25.

#339 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:28

Spłacanie rodzeństwa Zachowek wcale nie jest taki oczywisty. bardzo prawdopodobne że wcale może sie nie należeć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów