Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach

61 odpowiedzi na ten temat

#41 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 maj 2010 - 19:01

a jakie odmiany owsa jęczmienia i pszenicy stosujecie w mieszankach. Dwa lata temu zrobiłem coś takiego 200kg owsa Sławko, 100kg jęczmienia Stratus i 100kg pszenicy Jasnej i w tym roku jest jakieś 95% owsa - co może być tego przyczyną waszym zdaniem? zły dobór odmian??

Odwoływałem już się do tego posta ale ostatnio słyszałem fajna ciekawostkę. Konkretnie miałem na wykładzie ze jęczmień rosnąc z owsem znacznie lepiej się krzewi i daje lepszy plon aniżeli rosnący sam na polu. Jeżeli to prawda to mój poprzedni post jest błędny, ewentualnie kwestia pH może być prawdziwa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Dzisiaj, 11:35
  •  

#42 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 14:00

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach witam ! panowie chce zasiać w tym roku mieszankę zawsze siałem owies sam ale to wychodziło mizernie co proponujecie i jakie proporcję chciałbym owies z jęczmieniem ,ale znajomy mówił ,zeby dodać pszenicy ,a u nas nigdy nie słyszałem ,zeby ktoś dodawał pszenicy raczej przenzyto to widziałem

#43 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 22:03

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Owies Ci wychodzi mizernie, a chcesz jęczmień siać. Sens mają mieszanki owsa i jęczmienia na glebach mozaikowych, ewentualnie mieszanki z roślinami strączkowymi ale to też dość wątpliwe. Cała reszta to dziadostwo.

#44 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 23:33

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach A ja powiem inaczej. Mieszanki zbożowe to absurd, strasznie przestarzała metoda. Mieszanki tak ale tego samego gatunku a innych odmian żeby porażenie przez patogeny było niższe.

Jeżeli owies nie wchodzi to wątpię żeby coś innego wyszło lepiej. Może po prostu masz już strasznie wyrodzony materiał, porażony przez grzyby, lub może po prostu robisz jakiś błąd w agrotechnice.
Zapraszam na swój profil

#45 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 12:41

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach hehe źle napisałem owies mizernie wychodzi a to dlatego ,ze nie zmieniałem go od 10 lat i ziarno jest małe jakieś czarne ,a w tym roku robie zakupy w centrali i chce zasiać mieszanke owies plus jęczmień ziemia 5 klasa rozumiem jeżeli jęczmień sam to zmieszać różne gatunki najlepiej lub dodać trochę owsa tak 80% jęczmienia i 20 % owsa albo zasiać osobno bo mam konie dla których owies mi potrzebny ,ale posiadam też byki krowy dla których mieszanki są lepsze a owies to dziadostwo

#46 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 22:09

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Jak masz ziarno czarne to jest porażone głownia pylistą. Takie ziarno do niczego się nie nadaje.
A tak ogólnie ziarno owsa jest dobre, ma najlepszy skład aminokwasów ze wszystkich zbóż. Ale jego wada jest oplewienie co czasem może powodować nawet podrażnienia przewodu pokarmowego u zwierząt.
Zapraszam na swój profil

#47 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 22:34

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach kolego nic ci nie da zmieszanie owsa z jeczmieniem czy przenica jak maszniskie ph - zostanie sam jeczmień.
najlepsze sa mieszanki jednego gatunku (tak jak pisał milanreal) kiedys kupiłem z gospodarstwa doswiadczalnego żyto populacyjne - byłem pod wrazenie - 2 odmiany (różnica w wysokości ok 10cm) plon w pierwszym roku by na poziomie 6ton, ale w kolejnych spadał do 4 w trzecim roku uprawy przy takim samym nawozeniu.
nie wiem jak to sie ma do owsa bo niepraktykowałem

#48 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 23:33

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Chyba się pomyliłeś. Na niskie pH najbardziej wrażliwy jest jęczmień, następnie pszenica, wiec jak coś zostanie sam owies.
Zapraszam na swój profil

#49 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 22:22

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach masz racje - zostanie sam owies przy niskim ph

#50 Share tadik

tadik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 21:03

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Panowie ja na Podkarpaciu gleby rózne od 3-5 kl. będę próbował na wiosnę zasiać mieszankę zbożową tj. jęczmień+pszenica+owies, zobaczę co z tego wyniknie. Raz parę lat temu zasiałem jęczmień 0,5 ha na glebie kl. 4b. zeszedł pięknie, a nastepnie zaczął żułknąć i ginął w oczach, więc sypnołem saletrzakiem pieknie się zrobiło ale gdy później pojechałem zobaczyc to sama kostrzewa, omłóciłem miałem to rotacyjną ale coś tam ziarna było. Zobaczymy co z tego wyjdzie może będzie się czym pochwalić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 21:26

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach co mi poradzicie na pole które dzierżawie 0.5ha 4a 1ha 4b i 0.5ha 5 klasy (piach). Ma tam być wsiana koniczyna z trawa w zbożu jarym. Ph nie badane ale jest tam kwaśno. Na swoich polach sieje czysty jęczmień ale tu na piachu nie uda się. Myślałem zrobić mieszankę 80% jęczmienia 20% owsa. Przedplon to kukurydza na kiszonkę na oborniku.

Edytowany przez damian40000, 07 listopad 2013 - 21:29.

#52 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 23:59

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Jak dla mnie siew mieszanek kilku gatunków to nonsens, metoda ze średniowiecza. Mieszanka tak ale kilku odmian jednego gatunku ma sens, siew mieszanek kilku gat to bezsens.
Zapraszam na swój profil

#53 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 05:29

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach to w takim razie jaki jęczmień polecasz na 5 klasę tak żeby nie było gołego pola?

#54 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 22:51

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Raczej bym się skłaniał do owsa, bo jak sam powiedziałeś nie wiadomo co w tym polu jest. Jak tam jest pH 4 to żaden jęczmień tam nie urośnie.
Zapraszam na swój profil

#55 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 08:31

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach w tamtym roku zasiałem owies zuch plus jęczmień suweren jeczmień po prostu usechł ale owies był piękny wysiane było 100kg owsa i około 70 kg jęczmienia na 5 klasie mieliście rację ze mieszanki sa przeztarzałe owsa było około 4 t bardzo byłem zadowolony w tym roku sieje 4 h

#56 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 08:44

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Jęczmień ,,usechł'' bo pole kwaśne ! a owies tak sypnoł bo był rzadki i ziarno ładnie wyrosło...rok na piachy był super- w moich stronach. W mojej gminie sieje się b. dużo mieszanek owies-jęczmień , niektórzy jeszcze z pszenżytem.

#57 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 13:00

Szymi40 masz racje ,ale już nie będę siał jęczmienia i tak a co na kwaśną glebę sypnać ?

#58 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 18:40

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Zbadać odczyn i wapno- jak jęczmień zginoł duużo wapna będzie trzeba....

#59 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 03 czerwiec 2015 - 14:52

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach Ja W zeszłym roku mialemieszanke zyta z pszenżytem i plon był naprawde dobre. Pole mozaikowate. Mial ktoś z was takie coś ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 03 czerwiec 2015 - 15:02

U nas na piachach kilku gospodarzy sieje żyto i trochę pszenżyta dosypują. W zeszłym roku mieli całkiem ładne te mieszanki, w tym lepiej nie mówić, wyszła strasznie rzadka bo pszenżyto w części wyginęło a jak zostało to pojedyncze badyle z kłosem trochę dłuższym od pudełka zapałek. Jedynie co ciekawe, to że żyto wyrosło strasznie wysokie.