Ferdek07

Siać mieszanki, czy w siewie czystym na słabszych glebach

Polecane posty

pasio    22

Posiadam 3 ha VI klasy, czysty piach. Od kilku lat rosło tam tylko żyto- plon mizerny. W tym roku będę siał tam mieszankę łubinów( wąskolistny 100kg + żółty 100kg). Głównie chodzi mi o płodozmian. Jestem ciekaw co z tego łubinu wyjdzie. Siał ktoś może z Was łubin na szczerym piachu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

a próbował ktoś siać mieszanke zbóż ze strączkowymi na ziarno??


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Myślę zasiać też mieszankę łubin żółty + owies, ale nie ma ŚOR na chwasty... W TAP był artykuł o mieszankach łubin + pszenżyto lub owies. Niestety nie podali środków na chwasty, którymi mógłbym opryskać plantację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

gdzieś czytałem że do takich mieszanek jest jakaś dopłata o ile się nie myle...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

a jakie odmiany owsa jęczmienia i pszenicy stosujecie w mieszankach. Dwa lata temu zrobiłem coś takiego 200kg owsa Sławko, 100kg jęczmienia Stratus i 100kg pszenicy Jasnej i w tym roku jest jakieś 95% owsa - co może być tego przyczyną waszym zdaniem? zły dobór odmian??


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

gdzieś czytałem że do takich mieszanek jest jakaś dopłata o ile się nie myle...

Jak to skomentował kierownik oddziału powiatowego arimr to wsiewką ma być owies, a nie roślina motylkowa i na dopłaty dopuszczalne są tylko w mieszankach mieszanki wyki ze zbożami, z tym że ma być duża przewaga wyki

 

ps. jutro robię plan rolnośrodowiskowy na poplony i wychodzi mi na to to że przez 5 lat będę siał wszędzie mieszanki zbożowe czy to nie będzie jakoś krzywo widziane przez arimr, nie chce mi się na moje 6te kl. wymyślać zmianowania więc przez 5 lat chce siać tylko mieszankę owsa z jęczmieniem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a jakie odmiany owsa jęczmienia i pszenicy stosujecie w mieszankach. Dwa lata temu zrobiłem coś takiego 200kg owsa Sławko, 100kg jęczmienia Stratus i 100kg pszenicy Jasnej i w tym roku jest jakieś 95% owsa - co może być tego przyczyną waszym zdaniem? zły dobór odmian??

Wg mnie na dużo owsa dałeś. Gdy jest go za dużo wydusi pozostałe zboża. Przynajmniej u mnie tak jest. Pszenica jeszcze jako tako przetrwa, ale jęczmień to ginie momentalnie. Co do ginięcia pszenicy i jęczmienia to winą tez może być zbyt niskie pH.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

W tym roku zrobie mieszanke tylko z jęczmieniem 50/50 tylko, zastanawia mnie czy trzeba koniecznie dobrać takie odmiany aby były mnie wiecej równe,z tego co czytałem charakterystyke odmian to ciężko będzie dobrac coś odpowiedniego.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jutro ruszam z siewem, to ile na ha wysiewać tej mieszanki jęczmienia z owsem, gleby słabiutkie, pół na pół z przewagą owsa mieszanka, 200kg/ha wystarczy? i jak ustawiać poznaniaka bardziej sugerować się jak pod owies czy jak pod jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niudizajn    13

Proponuję próbę kręconą , bo każdy Poznaniak inaczej sieje.


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Próbę kręconą to ja zrobię na działce 98 ary, ale Panowie to ile założyć sobie wysiewać 170 - 200 czy ze 230 kg mieszanki na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja na 4-6 klase sieje 236kg mieszanki na hektar. Zależy jeszcze jak bogata jest Twoja mieszanka Ferdek??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a jakie odmiany owsa jęczmienia i pszenicy stosujecie w mieszankach. Dwa lata temu zrobiłem coś takiego 200kg owsa Sławko, 100kg jęczmienia Stratus i 100kg pszenicy Jasnej i w tym roku jest jakieś 95% owsa - co może być tego przyczyną waszym zdaniem? zły dobór odmian??

Odwoływałem już się do tego posta ale ostatnio słyszałem fajna ciekawostkę. Konkretnie miałem na wykładzie ze jęczmień rosnąc z owsem znacznie lepiej się krzewi i daje lepszy plon aniżeli rosnący sam na polu. Jeżeli to prawda to mój poprzedni post jest błędny, ewentualnie kwestia pH może być prawdziwa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam ! panowie chce zasiać w tym roku mieszankę zawsze siałem owies sam ale to wychodziło mizernie co proponujecie i jakie proporcję chciałbym owies z jęczmieniem ,ale znajomy mówił ,zeby dodać pszenicy ,a u nas nigdy nie słyszałem ,zeby ktoś dodawał pszenicy raczej przenzyto to widziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

Owies Ci wychodzi mizernie, a chcesz jęczmień siać. Sens mają mieszanki owsa i jęczmienia na glebach mozaikowych, ewentualnie mieszanki z roślinami strączkowymi ale to też dość wątpliwe. Cała reszta to dziadostwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A ja powiem inaczej. Mieszanki zbożowe to absurd, strasznie przestarzała metoda. Mieszanki tak ale tego samego gatunku a innych odmian żeby porażenie przez patogeny było niższe.

 

Jeżeli owies nie wchodzi to wątpię żeby coś innego wyszło lepiej. Może po prostu masz już strasznie wyrodzony materiał, porażony przez grzyby, lub może po prostu robisz jakiś błąd w agrotechnice.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

hehe źle napisałem owies mizernie wychodzi a to dlatego ,ze nie zmieniałem go od 10 lat i ziarno jest małe jakieś czarne ,a w tym roku robie zakupy w centrali i chce zasiać mieszanke owies plus jęczmień ziemia 5 klasa rozumiem jeżeli jęczmień sam to zmieszać różne gatunki najlepiej lub dodać trochę owsa tak 80% jęczmienia i 20 % owsa albo zasiać osobno bo mam konie dla których owies mi potrzebny ,ale posiadam też byki krowy dla których mieszanki są lepsze a owies to dziadostwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak masz ziarno czarne to jest porażone głownia pylistą. Takie ziarno do niczego się nie nadaje.

A tak ogólnie ziarno owsa jest dobre, ma najlepszy skład aminokwasów ze wszystkich zbóż. Ale jego wada jest oplewienie co czasem może powodować nawet podrażnienia przewodu pokarmowego u zwierząt.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kolego nic ci nie da zmieszanie owsa z jeczmieniem czy przenica jak maszniskie ph - zostanie sam jeczmień.

najlepsze sa mieszanki jednego gatunku (tak jak pisał milanreal) kiedys kupiłem z gospodarstwa doswiadczalnego żyto populacyjne - byłem pod wrazenie - 2 odmiany (różnica w wysokości ok 10cm) plon w pierwszym roku by na poziomie 6ton, ale w kolejnych spadał do 4 w trzecim roku uprawy przy takim samym nawozeniu.

nie wiem jak to sie ma do owsa bo niepraktykowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba się pomyliłeś. Na niskie pH najbardziej wrażliwy jest jęczmień, następnie pszenica, wiec jak coś zostanie sam owies.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadik    0

Panowie ja na Podkarpaciu gleby rózne od 3-5 kl. będę próbował na wiosnę zasiać mieszankę zbożową tj. jęczmień+pszenica+owies, zobaczę co z tego wyniknie. Raz parę lat temu zasiałem jęczmień 0,5 ha na glebie kl. 4b. zeszedł pięknie, a nastepnie zaczął żułknąć i ginął w oczach, więc sypnołem saletrzakiem pieknie się zrobiło ale gdy później pojechałem zobaczyc to sama kostrzewa, omłóciłem miałem to rotacyjną ale coś tam ziarna było. Zobaczymy co z tego wyjdzie może będzie się czym pochwalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj