Polecane posty

pawel101210    5

hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14

Witam . Cztery lata temu siałem pszenżyto jare wanad . Plon 7,2 t z ha taki sobie , dosyć wysokie podatne na wyleganie . Z mojego doświatczenia wolę siać pszenżyto ozime na moich glebach można wyciągnąć do 12 t z ha .Nie pamiętam czy stosowałem na nie antywylegacz płynny miedzy pierwszym a max trzecim liściem ,po zastosowaniu dawki 0,5 do 1 litra na ha uzyskałem w pszenicy jarej super efekt bardzo mocno się rozkrzewiła . Musisz się dowiedzieć czy można go zastosować w pszenżycie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Co do odmian radziłbym coś nowego np. Legalo, Nagano, siew od 500-600 nasion przy MTZ ok 40 gr. daje normę od 200 -220 kg na hektar, na pole należy wkroczyć z samej wiosny, pszenżyto lubi wczesny wysiew, zaprawa wystarczy Sarfun, Oxafun lub w porywie rozrzutności Raxil Gel. Opryski coś od chwastów dwuliściennych np jakieś Chwastoxy, Aminopieliki i jeżeli występuje owies głuchy koniecznie Puma.

Kolega @dwojtek pisze o plonie 7,2 z ha jako "taki sobie" w co nie bardzo wierze bo w kolekcji PDO nie daleko mnie mieli plony 6,5 t/ha na II klasie ziemi co uznali za sukces, kolejna rzecz co do wyciągania 12 t/ha pszenżyta jak pisze @dwojtek01 byłbym bardzo ostrożny, ja sieje pszenżyto od 87 roku i mój rekord na ziemi II klasa to 9,3 t/ha odm. Moderato w 2008 r. Wnioskuję @wdwojtek01 z twoich postów że zbyt długo gospodarzem nie jesteś i trochę Cię fantazja ponosi (przywilej mlodości :P ), dlatego koledzy prosze pisać o realiach nie o marzeniach ja lubię bajki ale nie na Agrofoto, pamietacie forum czytają osoby co nieco się znaja na uprawie i nie wszystko przechodzi bez echa, następnym razem kolego wojtek trzeba trzymać się realiów :). pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rayman    2

Masz rację Jerzy co do tych, którzy podają plony pszenżyta jarego niewyobrażalnie wysokie. Zresztą te zboże sieje się na słabych glebach, bo jaki jest sens siewu na dobrych glebach gdzie z powodzeniem można uprawiać pszenice...no chyba że ktoś ma takie tylko ziemie i ma hodowle.

Jerzy w tym roku pierwszy raz planuje siać pszenżyto jare, powiadasz, że chwastox wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Nie zapominaj o owsie głuchym który może zdominować pszenżyto jare, zabieg Pumą skutecznie ją eliminuje tylko nie zapóźno i max do końca krzewienia pszeżyta. No i kolejan rzecz termin siewu jest czynnikiem decydujący, czyli najwceśniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5

a jeżeli chodzi o nazów to chyba dam SALETRZAK albo PUŁAWSKI MOCZNIK ... a Nagano jest odmianą jarą ... a owsu nie sieje wole mieszankę bo w mieszance są trzy odmiany zbóż ... ale ja musze tylko 0,5 ha wsiać bo to troszke dla kur reszte to obsiewam żytem a najwięcej sieje mieszanki ....... a u mnie jest 6 klasa ziemi czyli PIACH ... a więc chyba słaby plon będzie ;)


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14

@ jerzy pierwszy raz uprawiałem pszenżyto w roku 1985 jako materiał siewny dla centrali nasiennej .Radziłbym lepiej czytać posty , gdyż w swoim poście wyraźnie napisałem że taki plon uzyskałem na pszenżycie ozimym .No cóż św. Tomasz też nie wierzył ale uwierzył .

@pawel 101210 saletrzak jest dobrym nawozem , jeśli chodzi o owies to koledze jerzemu chodziło owies głuchy , ja swojego wysiałem 180 kg na ha , ale na piaszczystej glebie musisz trochę gesciej posiać bo napewno nie będzie się tak dobrze krzewić jak u mnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Witam..

Chciałbym ziasiać w tym roku przenżyto jare, przyznam sie ze pierwszy raz.

Mogli byscie cos powiedziec czy wogóle opłaca sie je siać? jakie są plony? czy są z nim jakies problemy?

dodam ze chciałem zasiac na 4 klasie.

Prosiłbym o szybką odpowiedz bo wiosna za pasem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5

Witam..

Chciałbym ziasiać w tym roku przenżyto jare, przyznam sie ze pierwszy raz.

Mogli byscie cos powiedziec czy wogóle opłaca sie je siać? jakie są plony? czy są z nim jakies problemy?

dodam ze chciałem zasiac na 4 klasie.

Prosiłbym o szybką odpowiedz bo wiosna za pasem....

 

Wiosna za pasem ha ha .... kolego wiosna to się w połowie kwietnia zacznie narazie jest zima .


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

zależy w jakim regionie, ja np. juz nawozy siałem a tylko jak troche ziemia pusci to wjade z siewem jarych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

To ma ktoś doświadczenie z tymi pszenzytami jarymi ponieważ równiez chcemy posiac 1.5 ha i nie mozemy wybrac odmiany sa do wyboru nagano, legalo i dublet. Dodam ze ziemia to 4-5 klasa była bardzo zakwaszona ale na zime wapnowalismy posialismy jako miedzy plon rzepke no i pole nie jest jeszcze nawet orane wiec siew z pewnoscia sie opóźni a wiec jaka odmiane proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Młócił juz ktos pszenżyto jare w tym roku i w innych latach?? Jakie dało plony? jaka odmiana i klasa ziemi????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paliwoda    1

Mam pytanie odnośnie tego pszenżyta czy nie przeszkodzi mu jesienny obornik i słyszałem niewiem czy to prawda że puźno je sie kosi czekam na odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Zależy od odmiany, te które siałem było nawet bardzo późne. Wokół wszystko pokoszone, tylko moje stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

A jaki nawczesniejsze odmiany polecacacie?? No i ile Wam w tym roku sypało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beniu    0

Proszę mi powiedzieć, gdzie mogę kupić pszenżyto jare w woj. łódzkim? Jestem z okolic Wielunia, Wieruszowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david697    0

Miałem rok temu jare na VI klasie ziemi i plon słaby ale lepszy niż owies bo pole było dzielone na pół. Plon 3.8t/ha ważone!!!

Pamiętajcie pszenżyto jare lubi wczesny siew, dużo nawozu, oraz gęstrzy wysiew jakieś 220kg/ha. Dojrzewa się trochę póżniej, na koniec żniw w sierpniu, pasuje jak jest przekropny lipiec wtedy jest cały efekt!!! :rolleyes:

ps. Odmiany nie pamiętam a nie chce mi się szukać faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy83    1

Witam Panowie co sadzicie o mieszance pszenzyta NAGANO i jeczmienia ATICO? ma byc na pasze dla swin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja w tym roku sieje jare MILKARO po przemarzniętym pszenżycie ozimym na IV klasie. Gęstość 200kg/ha. Nawożenie to 200kg polifoski 6 i łącznie 400kg mocznika i saletry. Mam nadzieję, że 4t będzie. Pszenżyto jare tak samo jak pszenica plonuje słabiej ale ma dobrą wartość paszową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pavel
      Jakie odmiany pszenzyta siejecie i jakies spostrzezenia plonu czy podatnosci na choroby w stosunku do odmian wczesniejszych w waszych gospodarstwach?
    • Przez Rolnik90
      Witam! Mam pytanie jaka odmiane truskawki posadzić aby bylo sporo owocu i żeby zima nie zmarzła? Od wiosny mam zamiar obsadzić jakieś 40 arow.
    • Przez tprc330
      Witam chciałbym się dowiedzieć jak można tanio i skutecznie nawozić jęczmień i w jaki sposób maożna pozbyć się owsika? Liczę na wasze porady :rolleyes:
    • Przez IMATEUSZI
      Witam, chciałbym wydzierżawić kawałek pola pod uprawę malin. Pole nie jest obrabiane od około 15 lat, rośnie na nim trawa. Jaki areał obsadzić na początek i jaką odmianą tak aby samemu w 4 osoby zbierać ją. Jak wyprawić  to pole? Jakie nawozy zastosować? użyć obornika? Oczywiście sadziłbym ją późną jesienią. Chciałbym też zbadać pH gleby, myślicie że kupno własnego kwasomierza to dobre rozwiązanie? pomiary są dokładne? i najważniejsze - jaką wybrać odmianę oraz w jakich odstępach nasadzać ? Czy jeżeli spryskałbym łąkę roundapem to jaki jest okres karencji sadzenia w tym miejscu nowej rośliny? Ile sztuk potrzeba malin? u mnie ceny wahają się średnio po 30gr od krzaka. Dziękuję za odpowiedzi  
    • Przez zetorproxima8541
      W zeszłym roku pierwszy raz uprawiał Pekinie odmianę bilko. Przechowywałem ja w chłodni. Z powodu dużego popytu na to warzywo chciałbym powiększyć powierzchnię uprawy. I tu rodzi się pytanie do was jaką odmianę polecacie do przechowania w przechowalni do końca styczynia bo w chłodni brak miejsca?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj