Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Pszenżyto Jare

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
33 odpowiedzi na ten temat

#1 pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport,Muzyka

Napisany 24 luty 2010 - 17:44

Pszenżyto Jare hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
  • 0
28.07.2009 - 28.07.2012r. Już trzy lata na AF :)

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Pszenżyto Jare Dzisiaj, 22:28
  •  

#2 dwojtek01

dwojtek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 24 luty 2010 - 18:54

Pszenżyto Jare Witam . Cztery lata temu siałem pszenżyto jare wanad . Plon 7,2 t z ha taki sobie , dosyć wysokie podatne na wyleganie . Z mojego doświatczenia wolę siać pszenżyto ozime na moich glebach można wyciągnąć do 12 t z ha .Nie pamiętam czy stosowałem na nie antywylegacz płynny miedzy pierwszym a max trzecim liściem ,po zastosowaniu dawki 0,5 do 1 litra na ha uzyskałem w pszenicy jarej super efekt bardzo mocno się rozkrzewiła . Musisz się dowiedzieć czy można go zastosować w pszenżycie .
  • 0

#3 Krzychu18

Krzychu18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • 10554098

Napisany 24 luty 2010 - 19:26

Pszenżyto Jare dwojtek01 na jakiej klasie ziemi wyciągnąłeś to 12 t z ha
  • 0

#4 dwojtek01

dwojtek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 luty 2010 - 01:27

Pszenżyto Jare Na klasie 3 i 4 pszennożytnia .
  • 0

#5 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 25 luty 2010 - 17:27

Pszenżyto Jare Co do odmian radziłbym coś nowego np. Legalo, Nagano, siew od 500-600 nasion przy MTZ ok 40 gr. daje normę od 200 -220 kg na hektar, na pole należy wkroczyć z samej wiosny, pszenżyto lubi wczesny wysiew, zaprawa wystarczy Sarfun, Oxafun lub w porywie rozrzutności Raxil Gel. Opryski coś od chwastów dwuliściennych np jakieś Chwastoxy, Aminopieliki i jeżeli występuje owies głuchy koniecznie Puma.
Kolega @dwojtek pisze o plonie 7,2 z ha jako "taki sobie" w co nie bardzo wierze bo w kolekcji PDO nie daleko mnie mieli plony 6,5 t/ha na II klasie ziemi co uznali za sukces, kolejna rzecz co do wyciągania 12 t/ha pszenżyta jak pisze @dwojtek01 byłbym bardzo ostrożny, ja sieje pszenżyto od 87 roku i mój rekord na ziemi II klasa to 9,3 t/ha odm. Moderato w 2008 r. Wnioskuję @wdwojtek01 z twoich postów że zbyt długo gospodarzem nie jesteś i trochę Cię fantazja ponosi (przywilej mlodości :P ), dlatego koledzy prosze pisać o realiach nie o marzeniach ja lubię bajki ale nie na Agrofoto, pamietacie forum czytają osoby co nieco się znaja na uprawie i nie wszystko przechodzi bez echa, następnym razem kolego wojtek trzeba trzymać się realiów :). pozdrawiam jerzy
  • 0

#6 Rayman

Rayman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 25 luty 2010 - 18:35

Pszenżyto Jare Masz rację Jerzy co do tych, którzy podają plony pszenżyta jarego niewyobrażalnie wysokie. Zresztą te zboże sieje się na słabych glebach, bo jaki jest sens siewu na dobrych glebach gdzie z powodzeniem można uprawiać pszenice...no chyba że ktoś ma takie tylko ziemie i ma hodowle.
Jerzy w tym roku pierwszy raz planuje siać pszenżyto jare, powiadasz, że chwastox wystarczy?
  • 0

#7 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 25 luty 2010 - 19:47

Pszenżyto Jare Nie zapominaj o owsie głuchym który może zdominować pszenżyto jare, zabieg Pumą skutecznie ją eliminuje tylko nie zapóźno i max do końca krzewienia pszeżyta. No i kolejan rzecz termin siewu jest czynnikiem decydujący, czyli najwceśniejszy.
  • 0

#8 pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 25 luty 2010 - 21:10

Pszenżyto Jare a jeżeli chodzi o nazów to chyba dam SALETRZAK albo PUŁAWSKI MOCZNIK ... a Nagano jest odmianą jarą ... a owsu nie sieje wole mieszankę bo w mieszance są trzy odmiany zbóż ... ale ja musze tylko 0,5 ha wsiać bo to troszke dla kur reszte to obsiewam żytem a najwięcej sieje mieszanki ....... a u mnie jest 6 klasa ziemi czyli PIACH ... a więc chyba słaby plon będzie ;)
  • 0

#9 dwojtek01

dwojtek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 luty 2010 - 22:40

Pszenżyto Jare @ jerzy pierwszy raz uprawiałem pszenżyto w roku 1985 jako materiał siewny dla centrali nasiennej .Radziłbym lepiej czytać posty , gdyż w swoim poście wyraźnie napisałem że taki plon uzyskałem na pszenżycie ozimym .No cóż św. Tomasz też nie wierzył ale uwierzył .
@pawel 101210 saletrzak jest dobrym nawozem , jeśli chodzi o owies to koledze jerzemu chodziło owies głuchy , ja swojego wysiałem 180 kg na ha , ale na piaszczystej glebie musisz trochę gesciej posiać bo napewno nie będzie się tak dobrze krzewić jak u mnie .
  • 0

#10 Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 20:53

Pszenżyto Jare Witam..
Chciałbym ziasiać w tym roku przenżyto jare, przyznam sie ze pierwszy raz.
Mogli byscie cos powiedziec czy wogóle opłaca sie je siać? jakie są plony? czy są z nim jakies problemy?
dodam ze chciałem zasiac na 4 klasie.
Prosiłbym o szybką odpowiedz bo wiosna za pasem....
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 10 marzec 2010 - 20:34

Pszenżyto Jare

Witam..
Chciałbym ziasiać w tym roku przenżyto jare, przyznam sie ze pierwszy raz.
Mogli byscie cos powiedziec czy wogóle opłaca sie je siać? jakie są plony? czy są z nim jakies problemy?
dodam ze chciałem zasiac na 4 klasie.
Prosiłbym o szybką odpowiedz bo wiosna za pasem....

Wiosna za pasem ha ha .... kolego wiosna to się w połowie kwietnia zacznie narazie jest zima .
  • 0

#12 Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:40

Pszenżyto Jare zależy w jakim regionie, ja np. juz nawozy siałem a tylko jak troche ziemia pusci to wjade z siewem jarych...
  • 0

#13 knoro21

knoro21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 24 marzec 2010 - 13:26

Pszenżyto Jare To ma ktoś doświadczenie z tymi pszenzytami jarymi ponieważ równiez chcemy posiac 1.5 ha i nie mozemy wybrac odmiany sa do wyboru nagano, legalo i dublet. Dodam ze ziemia to 4-5 klasa była bardzo zakwaszona ale na zime wapnowalismy posialismy jako miedzy plon rzepke no i pole nie jest jeszcze nawet orane wiec siew z pewnoscia sie opóźni a wiec jaka odmiane proponujecie?
  • 0

#14 Rayman

Rayman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 16 kwiecień 2010 - 07:13

Pszenżyto Jare Czym skracać pszenżyto jare?
  • 0

#15 miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 16 kwiecień 2010 - 18:53

Pszenżyto Jare tym samym co ozime :)
  • 0

#16 Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 sierpień 2010 - 20:36

Pszenżyto Jare Młócił juz ktos pszenżyto jare w tym roku i w innych latach?? Jakie dało plony? jaka odmiana i klasa ziemi????
  • 0

#17 Paliwoda

Paliwoda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 21 luty 2011 - 17:45

Pszenżyto Jare Mam pytanie odnośnie tego pszenżyta czy nie przeszkodzi mu jesienny obornik i słyszałem niewiem czy to prawda że puźno je sie kosi czekam na odpowiedzi
  • 0

#18 marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 21 luty 2011 - 17:49

Pszenżyto Jare Obornik może mu tylko pomóc. A kłoszenie to także zależy od odmiany
  • 0

#19 Paliwoda

Paliwoda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 21 luty 2011 - 18:54

Pszenżyto Jare najlepiej je siać wczesną wiosną a mrozu jakby co się nie boi
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 luty 2011 - 19:00

Pszenżyto Jare Zależy od odmiany, te które siałem było nawet bardzo późne. Wokół wszystko pokoszone, tylko moje stoi.
  • 0