Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cysty

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 23 luty 2010 - 21:34

Cysty Co jest przyczyną powstawania cyst - torbieli jajnikowych (to chyba to samo) u krów? Jakoś tego nigdzie nie mogę znaleźć. Doczytałem się tylko że to są błędy żywieniowe - ale jakie? Gdzieś było napisane, że przebiałkowanie i drugie pytanie w związku z tym: czy wysłodki buraczane zawierają dużo białka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cysty Dzisiaj, 21:50
  •  

#2 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 27 luty 2010 - 13:05

Cysty Torbiele jajnikowe to skutek niedoborów żywieniowych a konkretnie za mało energii w czasie szczytu laktacji. Pewną odpowiedzialność mają tu też niedobory mineralne, a także skłonność niektórych krów do tworzenia cyst.
Można ograniczyć występowanie torbieli poprzez podanie leku DEFERELIN lub OWERELIN 2cm na 2 godz przed inseminacją.
Ten hormon powoduje pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie się jaja, zwiększając jednocześnie szansę na skuteczną inseminację czyli zapłodnienie. Torbiel to właśnie nie uwolnione jajo z ostatniej owulacji. Tym sposobem też można regulować owulację zwłaszcza u krów o długo trwającej rui kiedy trudno uchwycić " ten " moment na skuteczną inseminację. Polecam tą metodę.
kto sieje ten zbiera....

#3 Share mila

mila

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 10:51

Cysty Witam,
Mam krowę która nie wykazywała objawów ruji,wet zbadał i okazało sie że ma cysty na jajnikach,trzeba leczyć.I stąd mam takie pytanie.Czy leczenie daje 100% szans na to że krowa się zacieli czy raczej sa niewielkie szanse ? Może ktoś miał już z tym do czynienia i podzielił by się wiedzą ? No i czy leczenie jest kosztowne/ile trwa ?

#4 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 13:19

Cysty leczenie polega na wycisnieciu cyst. Potem podaje się hormony. Jak cysty znikną i nie będą się tworzyć nowe to jest szansa na zacielenie. U mnie ostatnio krowa po cystach została przy trzeciej rui po wyciskaniu . Zacieliłem bykiem bo sztucznie nie łapała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 07 marzec 2013 - 13:04

Cysty Witam
Torbiele jajnikowe (cysty) dzielą się na
1. - pęcherzykowe - powstają wskutek braku owulacji (nie pęknięcia) dojrzałego pęcherzyka Graafa, charakteryzują się cienką ścianką (mniejszą niż 0,3cm), wielkością powyżej 2,5 cm, są wypełnione płynem i miękkie. Powodują : ciągłą ruję (nimfomania), przedłużoną ruję (do kilku dni), częste ruję (co 10-15 dni). Leczenie polega na podaniu GnRH(które ma spowodować pęknięcie cysty), lub zgnieceniu torbiela ręcznie (ten sposób budzi trochę kontrowersji ale ja go akurat w tym przypadku stosuję z powodzeniem). . Sposób zapobiegania podał wyżej kolega SIEWCA.
2. - luteinowe - powstają chyba w wyniku zaburzeń rozkładu ciałka żółtego (podczas cyklu w którym nie nastąpiło zapłodnienie), są mniejsze od pęcherzykowych ale mają dużo grubszą ściankę. Powodują: brak widocznych rui, długie odstępy między rujami. Te torbiele leczymy podając prostaglandynę (PGF 2-alfa) (BEZWZGLĘDNIE PO WCZEŚNIEJSZYM WYKLUCZENIU CIĄŻY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
Leczenie jest raczej mało kosztowne, najczęściej skuteczne i duża większość krów zaciela się po wyleczeniu. Jeśli chodzi o czas to najczęściej można kryć zwierzaka w następnej rui po podaniu leków.
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#6 Share Farmer2000

Farmer2000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 14:12

Cysty Witam, uzyskaliśmy wyjaśnienie na temat cysty lecz brak odpowiedzi naa pytanie kolegi "wlamaj1" odnośnie błedów.Moze ktoś wie jak uniknąc blędów czy co podawać by takie problemy nie powstawały?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 30 marzec 2013 - 12:40

Cysty Trzymać mocznik na poziomie 200-250, podawać dodatki witaminowe (fajnie jeśli będą z beta karotenem), i nie dopuścić do niedoboru energii w żarciu, nie trzymać zwierzaków w ciemnych miejscach, w miarę możliwości dać im chociaż 2 godziny dziennie połazić na powietrzu (z moich obserwacji wynika że więcej cyst jest na oborach uwięziowych). Jeśli bawicie się hormonami to dawka GnRH 2-4 godz. przed inseminacją poprawi jej skuteczność, a również w razie niezapłodnienia zapobiegnie tworzeniu się cyst pęcherzykowych.
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski