Skocz do zawartości

Zdjęcie

który sposób siewu żboża jest lepszy ???

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 19:04

który sposób siewu żboża jest lepszy ??? według mnie odp B :lol:

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
który sposób siewu żboża jest lepszy ??? Dzisiaj, 07:27
  •  

#22 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 22 listopad 2007 - 19:05

który sposób siewu żboża jest lepszy ??? Mi sie wydaje że Odp:C
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#23 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 21:04

który sposób siewu żboża jest lepszy ??? plonowanie się napewno zmieni ale będą to różnice mnimalne . nie mające większego znaczenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share karol

karol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Zainteresowania:Wszystkim po trochu... ;-)

Napisany 22 listopad 2007 - 21:19

który sposób siewu żboża jest lepszy ??? ja sprzedałem poznaniaka 3m (notabene prawie nowego) miaał rozstaw redlic 10 cm (albo trochę więcej). kupuje Amazone D8 ma rozstaw 12 cm. Kupuję dlatego że kolega ma takiego ale nie dlatego że jak posieje z rozstawem 12 to będe miał lepszy plon.
Bo plon zależy głównie od:
Odmiany
Zasobności gleby
Sposobu siewu (tradycyjny, uproszczony)
Nawożenia
Dla mnie liczy się to czy siewnik będzie bezawaryjny czy nie i to jakie ma wyposażenie.

#25 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 21:34

ja sprzedałem poznaniaka 3m (notabene prawie nowego) miaał rozstaw redlic 10 cm (albo trochę więcej). kupuje Amazone D8 ma rozstaw 12 cm. Kupuję dlatego że kolega ma takiego ale nie dlatego że jak posieje z rozstawem 12 to będe miał lepszy plon.
Odmiany
Zasobności gleby
Nawożenia
Dla mnie liczy się to czy siewnik będzie bezawaryjny czy nie i to jakie ma wyposażenie.

I tu się z kolegą całkowicie zgodze. Rozstaw nie ma aż takiego dużego znaczenia jeśli chodzi o plonowanie, i tak się liczy faktyczna ilość wysiewu na ha, uprawa, nawożenie, ochrona itd. :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 23 listopad 2007 - 18:32

ja sprzedałem poznaniaka 3m (notabene prawie nowego) miaał rozstaw redlic 10 cm (albo trochę więcej). kupuje Amazone D8 ma rozstaw 12 cm. Kupuję dlatego że kolega ma takiego ale nie dlatego że jak posieje z rozstawem 12 to będe miał lepszy plon.
Odmiany
Zasobności gleby
Nawożenia

No tak i po krzyku ;)-Kongskilde stoi na podwórku-co do plonów to okaże się-a moje pytanie o plon nie było tak całkowicie pozbawione sensu-gospodarujemy tutaj w dosyć specyficznych warunkach-wystarczy powiedzieć że na ponad 40 ha użytków rolnych mam jedynie 1 ha ziemi 4 klasy-reszta to takie ciekawostki-np.jedna strona pola to tzw."pytlak"-taki drobny piaseczek-coś w czym ciągnik 80 KM zbyt szybko nie pojedzie z beczką 4 tys-a z drugiej tego pola strony(nieodległej-bo tylko 100 m) można się utopić -bo tak mokro potrafi być (zaraz zaczynają się bagna Biebrzańskie)-i ziemia tam przechodzi w torf.

#27 Share MACGYVER

MACGYVER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 17 grudzień 2007 - 20:29

który sposób siewu żboża jest lepszy ??? Im mniej lejków tym lepiej ja sieje co 12cm ;)

#28 Share Lukasz82

Lukasz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów
  • Zainteresowania:oczywiście rolnictwo:) i wiele różności

Napisany 18 grudzień 2007 - 20:05

który sposób siewu żboża jest lepszy ??? optymalny dla zbóż jest 12-14

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share skrzynek43

skrzynek43

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 28 luty 2015 - 23:59

Witam,

chciałbym dołączyć się do tematu, gdyż widząc odpowiedzi typu "gęstość redlic nie ma większego znaczenia" normalnie mnie krew zalewa.... Po pierwsze kupując używany siewnik nie skupiałbym się na rozstawie redlic, zwłaszcza jeśli jest to siewnik dobrej firmy jak amazone, pottinger itd. W takich maszynach nie ma problemu zwiększać ani zmniejszać liczby redlic. Zawsze można coś dokupić.

Ale konkretnie, rozstaw redlic ma ogromne znaczenie w plonowaniu, jak i każdy inny czynnik. Na plon składa się wszystko, nie tylko nawozy. Ma na to wpływ wiele czynników. Rozstaw redlic zależy od dwóch rzeczy: rodzaju rośliny jaką chcemy zasiać i wybranej obsady dla tej rośliny.  Jak wiemy obsada jest to ilość ziaren na 1m2. Więc siejąc pszenicę ozimą w rozstawie 16 cm przy obsadzie 400 ziarniaków/ m2 odstęp kolejnych ziarenek w rzędzie wynosi 1,7cm. Do prawidłowego rozwoju ziarniak potrzebuje min 1,5cm. Wszystko ok, ale pan Kowalski stwierdza że ma ilaste ziemie i pszenica nie krzewi się tak intensywnie jak powinna. Nie chce stosować środków na rozkrzewienie więć zwiększa obsadę do 550 z/m2. Wyobraźcie sobie jak będzie wyglądał łan po takiej zmianie: odstęp będzie stanowczo za mały, ziarniaki nie wykształcą odpowiedniej ilości kłosów i plon może zmaleć nawet do 1t na haktarze.

Podsumowując rozstaw redlic ma znaczenie, jednak do wyboru siewnika trzeba zastanowić się nad profilem naszego gospodarstwa i niejako uśrednić te wartości (nie będziemy dokładać redlic przy siewie 2 ha jęczmienia????). 

Dla pszenicy ozimej rozstaw redlic w siewniku powinien wynosić:

- przy obsadzie 400 z/m2 = 16 cm

- przy obsadzie 500 z/m2 = 11 cm

- przy obsadzie 600 z/m= 9 cm (co da nam 1,8 cm odstępu w rzędzie)

Dla jęczmienia ozimego:

- przy obsadzie 330 z/m2 = 13 cm

- przy obsadzie 450 z/m2 = 15 cm

My sialiśmy pszenicę w obsadzie 450 - 480 z/m2  w rozstawie 24 redlice co 12cm. Dodam iż mam gliny, dużo frakcji ilastej. Ziemia lubi się zasklepić co hamuje krzewienie. W zeszłym roku zdecydowaliśmy się zasiać w obsadzie 550 z/m. Odziwo wyniki były zaskakujące. Nie będę się chwalił plonem bo ktoś powie że to nie zasługa rozstawu redlic bo jest to prawdą. Lecz z własnych obserwacji: dużo lepsze wschody, lepsza kultura łanu. Jedyny problem to trzeba uważać na wyleganie przy tak gęstych siewach :). Pozdrawiam, mam nadzieję, że pomogłem co nieco.

Dodaj odpowiedź