1rajdzik

który sposób siewu żboża jest lepszy ???

Polecane posty

jaro    166
ja sprzedałem poznaniaka 3m (notabene prawie nowego) miaał rozstaw redlic 10 cm (albo trochę więcej). kupuje Amazone D8 ma rozstaw 12 cm. Kupuję dlatego że kolega ma takiego ale nie dlatego że jak posieje z rozstawem 12 to będe miał lepszy plon.

Bo plon zależy głównie od:

Odmiany

Zasobności gleby

Sposobu siewu (tradycyjny, uproszczony)

Nawożenia

Dla mnie liczy się to czy siewnik będzie bezawaryjny czy nie i to jakie ma wyposażenie.

No tak i po krzyku ;)-Kongskilde stoi na podwórku-co do plonów to okaże się-a moje pytanie o plon nie było tak całkowicie pozbawione sensu-gospodarujemy tutaj w dosyć specyficznych warunkach-wystarczy powiedzieć że na ponad 40 ha użytków rolnych mam jedynie 1 ha ziemi 4 klasy-reszta to takie ciekawostki-np.jedna strona pola to tzw."pytlak"-taki drobny piaseczek-coś w czym ciągnik 80 KM zbyt szybko nie pojedzie z beczką 4 tys-a z drugiej tego pola strony(nieodległej-bo tylko 100 m) można się utopić -bo tak mokro potrafi być (zaraz zaczynają się bagna Biebrzańskie)-i ziemia tam przechodzi w torf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skrzynek43    2

Witam,

chciałbym dołączyć się do tematu, gdyż widząc odpowiedzi typu "gęstość redlic nie ma większego znaczenia" normalnie mnie krew zalewa.... Po pierwsze kupując używany siewnik nie skupiałbym się na rozstawie redlic, zwłaszcza jeśli jest to siewnik dobrej firmy jak amazone, pottinger itd. W takich maszynach nie ma problemu zwiększać ani zmniejszać liczby redlic. Zawsze można coś dokupić.

 

Ale konkretnie, rozstaw redlic ma ogromne znaczenie w plonowaniu, jak i każdy inny czynnik. Na plon składa się wszystko, nie tylko nawozy. Ma na to wpływ wiele czynników. Rozstaw redlic zależy od dwóch rzeczy: rodzaju rośliny jaką chcemy zasiać i wybranej obsady dla tej rośliny.  Jak wiemy obsada jest to ilość ziaren na 1m2. Więc siejąc pszenicę ozimą w rozstawie 16 cm przy obsadzie 400 ziarniaków/ m2 odstęp kolejnych ziarenek w rzędzie wynosi 1,7cm. Do prawidłowego rozwoju ziarniak potrzebuje min 1,5cm. Wszystko ok, ale pan Kowalski stwierdza że ma ilaste ziemie i pszenica nie krzewi się tak intensywnie jak powinna. Nie chce stosować środków na rozkrzewienie więć zwiększa obsadę do 550 z/m2. Wyobraźcie sobie jak będzie wyglądał łan po takiej zmianie: odstęp będzie stanowczo za mały, ziarniaki nie wykształcą odpowiedniej ilości kłosów i plon może zmaleć nawet do 1t na haktarze.

 

Podsumowując rozstaw redlic ma znaczenie, jednak do wyboru siewnika trzeba zastanowić się nad profilem naszego gospodarstwa i niejako uśrednić te wartości (nie będziemy dokładać redlic przy siewie 2 ha jęczmienia????). 

Dla pszenicy ozimej rozstaw redlic w siewniku powinien wynosić:

- przy obsadzie 400 z/m2 = 16 cm

- przy obsadzie 500 z/m2 = 11 cm

- przy obsadzie 600 z/m= 9 cm (co da nam 1,8 cm odstępu w rzędzie)

 

Dla jęczmienia ozimego:

- przy obsadzie 330 z/m2 = 13 cm

- przy obsadzie 450 z/m2 = 15 cm

 

My sialiśmy pszenicę w obsadzie 450 - 480 z/m2  w rozstawie 24 redlice co 12cm. Dodam iż mam gliny, dużo frakcji ilastej. Ziemia lubi się zasklepić co hamuje krzewienie. W zeszłym roku zdecydowaliśmy się zasiać w obsadzie 550 z/m. Odziwo wyniki były zaskakujące. Nie będę się chwalił plonem bo ktoś powie że to nie zasługa rozstawu redlic bo jest to prawdą. Lecz z własnych obserwacji: dużo lepsze wschody, lepsza kultura łanu. Jedyny problem to trzeba uważać na wyleganie przy tak gęstych siewach :). Pozdrawiam, mam nadzieję, że pomogłem co nieco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zastanawiam się który zestaw wybrać… 
      sn300 agromasz 
      Fm 400/3 Unia 
      sn agrotom 3 m
      kazdy ma być na aparacie uprawowym biernym,redlice talerzowe, koła kopiujące. Ma to być ciągane DF agrotron 110… 
      sieje głównie facelie, grykę, łubin, groch i czasami jakieś zboże.
      skłaniam się ku Uni bo jest najlżejszy - coś podpowiecie? A może macie jakieś inne swoje typy? Fajny jest gaspardo dama ale na agregacie talerzowym i jest za ciężki 
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
    • Przez Szymi195
      Witam mam pytanie do posiadaczy siewnikow pneumatycznych ciąganych 3metrowych, ciekawi mnie realna wydajnosc siewu zboż siewnikami takiego typu, jaka srednia wydajnosc na godzine lub dziennie moze udac sie wykrecic i jakim koniem?
    • Przez waldemar2401
      Witam. Szukam do Kupienia Siewnika jak ze zdjęcia lub nowszy. Kutnowiak S068/1 Rolmasz. Może ktoś z Koleżanek/Kolegów z Forum wiedzą pocztą pantoflową, bądź mają do sprzedania. Zdjęcie poglądowe. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj