Zaloguj się, aby obserwować  
akernolat

Obora wolnostranowiskowa

Polecane posty

akernolat    26

Witam wszystkich:D Jestem nowy na tym forum. Po przeczytaniu bardzo wielu tematów zdecydowałem się na założenie nowego. Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o moich planach hodowli bydła mlecznego. A więc tak puki co gospodarze na 25 ha i mam 40 krów dojnych. Z powodu starych budowli postanowiliśmy z ojcem o budowie nowej obory wolnostanowiskowej na 60 dojnych i 40 młodzieży. Po naszych wyliczeniach tyle krów maksymalnie moglibyśmy wyżywić. Mamy zamiar siać 10 ha kukurydzy, 10 ha traw i 5 ha zboża na kiszonkę. Pasza treściwa była by zakupywana. Teraz moje główne pytanie czy budowa takiej obory na rusztach( gdyż wtedy potrzeba słomy jest minimalna) byłaby opłacalna? Myślimy żeby przejść na vat, potem skorzystać z kredytu niskoprocentowego na oborę, a za zwrot z vatu dokupić sprzęt. Co o tym myślicie?

Z góry dziękuję za przyszłe sugestie co do moich planów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Buduj jak najbardziej.. tylko najlepiej chyba na płytkiej ściółce.. większy komfort dla bydła a słomę zawsze kupisz :P i nie baw się w zboże na kiszonkę tylko lepiej trawę tam posiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Słomy mógłbym kupić, ale po pierwsze musiałbym kupić prasę zwijającą, bo trawy robię przyczepą samozbierającą, a po drugie chcę zminimalizować nakład pracy, a przy rusztach jest dużo mniej pracy, a na płytkiej ściółce dochodzi słanie:/ chyba że słałbym wtedy rozdrabniaczem balotów, ale nie wiem czy to zda egzamin...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

A jaki to problem w korytarzu spacerowym roztoczyć bele i ją trochę po przegarniać raz na 2 dni? A jak zrobisz na rusztach to dojdzie ci wapnowanie pól i łąk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie ma sensu w takim przypadku piep***ć sie ze słomą. Po co ci dodatkowe koszty, i darmowa praca. :P , dobrze myślisz z tymi rusztami i stanowiska zrób na piasku. :)

 

VAT - hmm :( głupi byłem ze nie przeszedłem wcześniej. Od paliwa, płynów do dezynfekcji, olejów, pasz to sobie odliczysz w każdym miesiącu, a jak masz zamiar się budować i coś kupować to tym bardziej przechodź i się nie zastanawiaj :(

 

A co do zboża na kiszonkę to kiepsko mi się widzi, lepiej coś innego nawet trawy jak kolega radzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

@a8185.. ruszta to wygoda w obsłudze ale na pewno to nie wpływa pozytywnie na dobrostan bydła i na zdrowotność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

Pozdrawiam kolegę z Nura :( (latasz czasem na nevade??:P) u nas stoi obora wolnostanowiskowa właśnie na rusztach i za nic nie została by zamieniona na ściółkową... mniejsze nakłady pracy przede wszystkim no i nie trzeba ścielić, a to trzeba ręcznie robić, bo mało kto ma maszyny do ścielenia, a i jeszcze jedno nie wiem jakie masz ziemie ale chyba trochę mało ha na 100sztuk...

 

 

Ps... zamuliłem, myślałem że ten co temat założył jest z Nura a tu psikus :( okazuje się że to @ luki0489 jest z nura, taka mała pomykała, przepraszam


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Często latam na nevade :P jaka by ona nie była ale 25 ha na takie stado to trochę za mało... jakby dzierżawy było jeszcze z 15 to śmiało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cwikla274    2

Mnie również się wydaje, że trochę mało ziemi żeby utrzymać 100 sztuk. A ile masz dokładnie teraz z młodzieżą? Jak najbardziej w takich warunkach jak ty jesteś nie baw się w słomę.


URSUS C-330, URSUS-C360 3P, Zetor Proxima 8441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Co do ziem to są bardzo dobre :( mam dużo obornika więc co 3 lata nawożę:P a nawozów na trawy i kuku nie żałuję:( oczywiście zacznę też rozglądać się za dzierżawami, ale myślę że i to na początek powinno wystarczyć

puki co mam 40 dojnych i prawie 30 jałowizny, a mam pytanie odnośnie kredytu, ile muszę mieć własnych środków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Ja myślałem żeby zrobić tylko duże szambo po oborą:P i przy wywozie szamba będzie mniej roboty niż przy oborniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Co do ziem to są bardzo dobre :( mam dużo obornika więc co 3 lata nawożę:P a nawozów na trawy i kuku nie żałuję:( oczywiście zacznę też rozglądać się za dzierżawami, ale myślę że i to na początek powinno wystarczyć

puki co mam 40 dojnych i prawie 30 jałowizny, a mam pytanie odnośnie kredytu, ile muszę mieć własnych środków?

 

Jak co 3 lata nawozisz to raczej średnio z tym obornikiem, u mnie w wiosce większość co 2 lata nawozi, a niektórzy co półtora. 100 sztuk na 40 ha można spokojnie utrzymać jak ma się dobre ziemi, ja mam podobny areał do twego to mam łącznie 50sztuk bydła, na łąki zbyt dużo nie sieje nawozów bo zawsze mi bel się zostaje a kukurydzy to tylko 2ha się sieje.

U mnie w okolicy większość wolnostanowiskowych jest na ściółce. Kilka kilometry ode mnie jeden rolnik wybudował 3 lata temu na kratach i jakoś nie słychać żeby narzekał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

I właśnie taka jest różnica, Ty siejesz 2 ha kuku a ja 10, a kukurydza rośnie po 3 metry:) a na ruszta opłaca się montować zgarniak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

A nie myśleliście żeby zamiast trawy zasiać lucernę dużo większy plon i mniejsze nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Lucernę zbierzesz trzy lub cztery razy do roku, tylko trzeba uważać, żeby liście nie opadły bo to one są najbardziej wartościowe.

Jak co 3 lata nawozisz to raczej średnio z tym obornikiem, u mnie w wiosce większość co 2 lata nawozi, a niektórzy co półtora

Taaa, nawieź 30 ton/ha obornika co półtora roku to co Ci się z pola zrobi, degradacja gruntów. Jak wożą po 20 ton na dwa lata. Nie liczy się ilość tylko jakość.Zawsze można dać gnojówkę na dodatek


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Lukasz1987 30ton/ ha toć to tylko około 10 rozrzutniki. Znajomy daje 3-4 rozrzutniki (tytan18) na ha co 2 lata. U mnie daje się podobną dawkę.

 

I właśnie taka jest różnica, Ty siejesz 2 ha kuku a ja 10, a kukurydza rośnie po 3 metry:) a na ruszta opłaca się montować zgarniak?

 

U mnie też ma zawsze 3m lub więcej, chyba że rok suchy wtedy to już loteria.

 

A nie myśleliście żeby zamiast trawy zasiać lucernę dużo większy plon i mniejsze nawożenie

 

U mnie to jest raczej nie możliwe bo większość łąk jest na torfach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

A ja ogólnie powiedziałem że 10 ha traw:p to teraz mam w tym 5 ha mieszanki( 60%lucerny, 40%trawy) a ja daję 10 pełnych t088 na ha:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja bym zrobił na rusztach, a krowom ziemie sypał. Tylko jak na rusztach robisz to zamontuj zgarniaki, bo nie chce tak

gnój przelatywać. Nie sądzę żeby miały mniejszy komfort na rusztach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kon23    0

Gdy bym ja miał budować taka oborę to postawił bym ja na płytkiej ściółce znajomy taką ma i sobie chwali mniejsze koszty budowy średnio dziennie ścieli 2 bele 120*120 na 70szt obornika jest sporo i gnojówki też, a koks wypycha turem na 60tce :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

A co myślicie o przyszłości mleczarstwa? Bo tak się z ojcem zastanawiam czy jest sens pchać się w tą obore:/ Koszty postawienia bardzo wysokie a zyski? No właśnie obory się nie stawia na rok tylko na kilkanaście:/ a co będzie jak zniosą kwoty i cena pójdzie o połowę w dół ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Nie pisz posta pod postem, użyj opcji edytuj. Moim zdaniem będzie tak jak jest teraz źle ale może być gorzej. Powolutku, powolutku do przodu jak ze wszystkim. Chyba, że Mleczarnię masz dobrą to będzie Ci się dobrze żyć.

 

Edit: mickas092 wolę go ostrzec, niż później mod mu o tym przypomni ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Ostatnio oglądałem z ojcem wiele obór wolnostanowiskowych i rozmawialiśmy z wieloma większymi rolnikami i zrezygnowaliśmy z budowy ej obory, powód? Jeden i najważniejszy: co będzie w przyszłości, gdy limity będą zniesione zapadnie kryzys mleczarski, a z długami ciężko byłoby coś na tym zarobić. Po drugie taka obora przywiązuje na stałe do ciężkiej pracy( głównie dojenie) Postanowiliśmy zmienić kierunek naszej gospodarki i powoli przestawiać się na bydło mięsne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj