Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nauka spawania i toczenia

79 odpowiedzi na ten temat

#61 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:43

Nauka spawania i toczenia @sebastian84 Spoko :)
@GoRAL1 No faktycznie podobne, moje i jego zaczyna się tą samą literą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nauka spawania i toczenia Dzisiaj, 06:52
  •  

#62 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 20:09

He he. Mikua to powiedz mi co pisze na tabliczce znamionowej spawarki, jakie dane są podane na opakowaniu elektrod, jakim prądem spawacz np. 3,2 rutylową ,jakie ona ma oznaczenie, jaki biegun na elektrodzie i jakie pozycje spawać nią można. Twoja teoria jest nic nie warta i twoje spawanie jest nic niewarte bez choć by minimalnej wiedzy teoretycznej na ten temat.

Mam nadzieje ze pisałeś to w postaci żartu.

no super widzę że sami fachowcy szlif wału po pierwszym dniu , honowanie tulei . No super po prostu brak mi słów . Spawarka sama spawa spawacz nie musi mieć nic głowie no super aby tak dalej

A no widzisz,rzucili nas na gleboką wode i z naszej 10 osobowej grupy z tego co wiem 6 pracuje w tym fachu juz pare lat i robia bez zadnych skaz, ale wam to zajeło 4 lata w technikum jak pododawac cyerki by wiedziec ile zebrać materiału,czym i w jaki sposob

Edytowany przez Mikua, 28 styczeń 2014 - 20:11.

#63 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 20:47

Nauka spawania i toczenia Znasz odpowiedz? Jeśli tak znaczy że znasz teorię którą uważasz za niepotrzebną co akurat jest bzdurą. Poza przypadkami gdy spawasz płoty czy urwane ucho wiadra.
Nawiasem mówiąc to ledwo niewielki procent tego co powinno się wiedzieć chcąc cokolwiek porządnie pospawać.

Edytowany przez seweryn20, 28 styczeń 2014 - 21:00.

KPK Kumurun Team

#64 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:15

Nauka spawania i toczenia Gdybym był laikiem i przeczytał ten temat to cudem byłby fakt gdybym uszedł z życiem. Podstawą jest praktyka a i bez teorii się nie obejdzie. Jak ktoś nie wie co ma w domu i czym spawa to taki z niego spawacz jak z koziej du** trąba. Technik spawania choćby migomatem jest tyle i firm samych spawarek. Spawanie w pionie to naprawdę wyzwanie a posmarkać może każdy co nie będzie miało zbyt wiele wspólnego ze spoiną.

KPK KUMURUN TEAM

#65 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 12 luty 2014 - 15:03

Nauka spawania i toczenia Koledzy powiedzcie mi czy spawając 2 elementy z których jeden jest w imadle a drugi trzymamy w ręce istnieje jakiekolwiek ryzyko porażenia?

#66 Share agro973

agro973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze

Napisany 12 luty 2014 - 19:20

Koledzy powiedzcie mi czy spawając 2 elementy z których jeden jest w imadle a drugi trzymamy w ręce istnieje jakiekolwiek ryzyko porażenia?

nie, oczywiście masz założone rękawice ochronne

#67 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 18 luty 2014 - 19:36

Nauka spawania i toczenia Jakie elektrody polecacie ? http://allegro.pl/el...3947007101.html
http://allegro.pl/el...3951352223.html
http://allegro.pl/el...3976898182.html
Te w zielony pudełku miałem ostatnio i były ok tylko szkoda ich do byle czego. Warto dołożyć ? czy tamtymi też da się spawać ?

#68 Share marobas

marobas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 18 luty 2014 - 20:55

Nauka spawania i toczenia nie ma ryzyka porażenia nawet gołymi raczkami, pod warunkiem że masa będzie przyłożona do elementów łączonych (najlepiej do imadła :D ) poza tym spawarki są na niskie napięcie, (wyjątek przecinarki plazmowe, tam są chyba nieco wyższe napięcia),więc czasem tylko jeśli masa ma kiepski styk (np. farba czy rdza) to co najwyżej połaskocze w momencie gdy sie dotkniesz uchwytu masy i jednocześnie trzymasz element do którego przyłożysz elektrode (czy drut), dlatego polecałbym jeśli to możliwe, mase dawać do tego co nie w rękach i na niego kierować łuk w momencie "łapania"
-jak się mylę to możecie mnie poprawić, ale ja zawsze przyłapuje w gołych rączkach
i jeśli mogę dodać, to mnie najlepiej spawa się migiem; 170A i tylko raz go dałem rade nagrzać przy spawaniu zaczepu, blachy ok 8mm na solidny przetop-czy tam wtop jak zwał tak zwał-nie sitko, a jakieś konstrukcje o grubości do 5mm to spokojnie daje rade :D ; inwerterówke 'mma+tig' 200A raczej rzadko używam i do odpowiedzialnych spawów, tiga tylko do Al,

Edytowany przez marobas, 18 luty 2014 - 21:01.

#69 Share SZYMANOX

SZYMANOX

Zaawansowany

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa i Agrofoto.

Napisany 18 luty 2014 - 20:59

Nauka spawania i toczenia Spawałem różnymi,ale jak dla mnie najlepsze są OERLIKON-y,spawy wychodzą gładziutkie,żużel po puknięciu młotkiem odpada sam z całej spoiny,i z tego co mi się wydaje mają grubszą otulinę.
http://allegro.pl/el...3971739620.html
Z reguły nie kupuje takich materiałów na których pisze po Polsku ,bo to zazwyczaj oznacza że są z Chin.. reszty domyśl się sam ;)
Powered by BELARUS 952///FIAT 880 DT /// ZETOR 7211/// URSUC C-330/// WŁADYMIREC T-25///
Wiceprezes KPK Kumurun Team

Księga życzeń i zażaleń na PW/GG.

#70 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 19 luty 2014 - 00:47

Nauka spawania i toczenia Zgadza sie Oerlikon to dobre elektrody napewno lepsze od polskich Spaw-Metow ktore tez posiadam.
Na poprzedniej stronie kolega jakis Przemek dal taki wyklad ze glowa boli a i tak wiekszosc slow byla w stylu "nie wiem nie powiem", kilka zdan bylo z sensem ale lepiej by dal odpoczac klawiaturze.
Mialem ponad rok temu wirowke ale sprzedalem ja na rzecz migomatu ktorego mam wlasnie po sprzedazy wirowki. Gdyby nie kurs na spawanie ta metoda nie wiedzial bym co to za dobrodziejstwo. Dobrze ze nie poszedlem na kurs wozki widlowe...
Migomat jaki kupilem to Industrie Supermig 350 4X4 transformatorowy w tej cenie nie bylo lepszej spawarki o tej mocy, nie jest mi potrzebny taki duzy caly czas ale niewielka byla roznica od najmniejszego modelu 250A, taka ze prawie nie warto bylo kupowac tego najmniejszego, poza tym wieksza moc daje 100% sprawnosc przy wyzszym pradzie. Bardzo dobre opinie okolicznego zakladu gdzie robilem kurs i opinie w internecie sklonily mnie do zakupu tego prawdopodobnie slowackiego sprzetu, nie zaluje ani jednej zlotowki i mam nadzieje ze bedzie tak jeszcze przez kilka lat. Spaw w porownaniu do MMA jest twardszy i mocniejszy. Dowodem tego jest np. kolo napedowe od wyciagu linowego 2lata temu napawalem elektroda i zrobil sie rowek po linie stalowej prawie tak jak bylo wczesniej, a rok temu poprawilem Migiem i do dzisiaj zuzycie wynosi jedynie max5%.
Co tu duzo pisac spawanie migiem to sama przyjemnosc ale nie zawsze jest tak kolorowo... duzo spawam na wolnym powietrzu i maly powiew wiatru powoduje zdmuchiwanie oslony gazowej, strasznie to denerwuje i psuje spaw. W takiej sytuacji prubuje sie oslonic ale jak wieje mocniej trzeba zaprzestac dalszych czynnosci. Najwieksza i niewybaczalna wada spawania w oslonie gazow niestety. Do warsztatu za to sprzet idealny. Szkoda ze nie ma opcji TIGa do ALU by sie czasem przydalo, ale nie ma co wydziwiac.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 19 luty 2014 - 10:41

Nauka spawania i toczenia Akurat z wyżej wymienionych Rutweld 12 są bardzo fajne. Szczególnie dla niewprawionego spawacze, łatwo łapią łuk.
To że urządzenie ma 170A nic nie mówi o tym co ono potrafi i jak się nim spawa. Ważne jak jest wykonane, jaki ma cykl, zasilanie, pewnie jaki jest producent i ile zawyżył parametry na tabliczce.
KPK Kumurun Team

#72 Share marobas

marobas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 19 luty 2014 - 21:42

Nauka spawania i toczenia 170A to w besterce 1900, 230/400V chyba przy 10% (podaje producent tylko nie mogę znaleźć czy przy 230 czy przy 400) ale na pewno przy 400 wytrzymuje dłużej niż 1/10min, to jest zdaje się wartość mierzona wg jakiejś normy, przy określonej temp otoczenia, a w warunkach rzeczywistych wychodzi dłużej -także raczej nie czuje się oszukany tabliczka :) spawałem np "śmigło" do kosiarko rozdrabniacza, amperaż na maxa (co by później tych malutkich nożyków nie szukać po polu, albo w oponie) i na pewno się nie wyłączała co minute; nie jest to może sprzęt profesjonal, ale jak kolega dopiero zaczyna przygodę ze spawaniem, to urządzonko w granicach 2tys powinno być zadowalające, wiadomo górna półka to górna półka, ale niestety koszty :/
a na pewno łatwiejsze spawanie niż mma, i nie trzeba po każdorazowym oderwaniu łuku odbijać zgorzeliny, a i widziałem magików, co kładą drugi spaw na zgorzeline :D

może jeszcze jako poradę, bo nie doczytałem takowej, powiem że łuk powinno się prowadzić w tzw "oczku",bo jak się za szybko ciągnie łuk do przodu to właśnie nie ma przetopu, ciężko to opisać, ale musisz łuk kierować w roztopiony materiał, a nie gonić elektrodą czy drutem na przód. na YT powinno być trochę filmików instruktażowych, zawsze można coś podłapać.

Edytowany przez marobas, 19 luty 2014 - 21:59.

#73 Share Mironeks

Mironeks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Naprawa maszyn obróbka skrawaniem spawanie

Napisany 19 luty 2014 - 22:50

Nauka spawania i toczenia Junkers spaw wykonany migomatem nie jest twardszy od spawu wykonanego elektrodą .
Spaw wykonany migomatem jest łatwo obrabialny na tokarni czy frezarce a spaw wykonany elektrodą jest trudno obrobić.
Na odlewach staliwnych spawy wykonane migomatem są twarde jak by zahartowane , na pewno koło wyciągu linowego jest z takiego materiału że spaw zrobił sie twardy .
Są i druty spawalnicze trudno scieralne do napawania , takiego spawu szlifierką kątową nie przetniesz a takim drutem na pewno nie napawałes koła wyciągu linowego .
Migomat mam już ponad 7 lat a uprawnienia spawalnicze ponad 10 lat i '' kilka'' szpulek drutu wyspawałem i różne rzeczy spawałem .

#74 Share marobas

marobas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 20 luty 2014 - 01:43

Nauka spawania i toczenia na pewno na staliwnych spaw migomatem będzie jak to @Mironkers ujął "zahartowany", a to z prostego względu, że spaw mig'a nie ma otuliny i się szybko wychładza, a staliwo raczej tego nie lubi; spoina nie mająca otuliny hartuje się na wolnym powietrzu ( to jest jedna z metod hartowania, może też być i sprężonym powietrzem, a nie tylko w wodzie czy oleju :) ) staliwo z tego co mi wiadomo lubi raczej podgrzewanie spawu i wolne stygniecie; a co do twardości to zależy chyba od rodzaju i jakości elektrod i drutu, są z różnymi domieszkami i często przeznaczone do konkretnych stopów (przecież stopów jest kupe rodzai z różnym składem chemicznym-a nie tylko staliwo, żeliwo szare białe i aluminium czy miedź), czasem w jednym elemencie w odlewanym grawitacyjnie inaczej spaw pójdzie górą a inaczej dołem czy w pobliżu zasilenia odlewu, wynika to z prędkości stygnięcia -bo od niej zależą przemiany zachodzące w stopie i strefy gdzie więcej wydzieli się perlit, austenit albo jeszcze inna cholera; -chyba temat rzeka i wchodzi w odlewnictwo... :D

Edytowany przez marobas, 20 luty 2014 - 01:47.

#75 Share corejack

corejack

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 20 luty 2014 - 09:04

Nauka spawania i toczenia Od siebie dorzucę troszkę OT pod kątem sprzętu,
bo ceny tu padają raczej dość wysokie ;)
mam jakąś chińszczyznę (podobno)
Pirotec sit 301/1
Chyba w miarę dobrej jakości, bo gwarancja door-to-door, a na byle co takiej nie dają.
Kumpel po szkole i z "pojęciem" (spawy ładnie wyglądają i dobrze trzymają) atakował 4 elektrodą przez dwie godziny, nie zagrzała się, nie wyłączała.
Ogólnie gość z doświadczeniem stwierdził, że jest ok.
Kosztowała 1100 z przesyłką, do tego tig z płynną regulacją (bezstykowe zajarzanie łuku - działa).
Do amatorskich zastosowań w zupełności wystarcza, a z przewodami i maską mieści się w walizce, którą spokojnie biorę w rękę.
I co ważne - czasem na polu coś się zepsuje - chodzi stabilnie na niedużym agregacie.
Rzecz jasna - wybór sprzętu zależy od przeznaczenia, pisząc o tym chodzi mi o to, że nie trzeba od razu wydawać dużej kasy,
można kupić przyzwoity sprzęt w rozsądnej cenie i do gospodarstwa spokojnie wystarczy.

#76 Share marobas

marobas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 20 luty 2014 - 11:29

Nauka spawania i toczenia te 2 tys. tyczyło się mig'a i to nie najwyższych lotów-ale nie chińskiego, taki właśnie do amatorskich i "półprofesjonalnych" :D, a ten pirotec to zdaje się
mma +tig ;) ale faktycznie z opisu i wyglądu dość przyzwoicie się zapowiada

Edytowany przez marobas, 20 luty 2014 - 11:31.

#77 Share corejack

corejack

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 20 luty 2014 - 20:09

Nauka spawania i toczenia Spoko, sąsiad dał za migomat 1600pln, nie pamiętam, co to, ale mówi, że do cienkich spraw typu "tłumiki" jest ok, ale do grubszych się nie nadaje - za słaby.
Za to tigiem z regulacją poleci i cieńsze, a mma tradycyjnie zlepi większość awarii w gospodarstwie. Dlatego o tym pirotecu napisałem.
Jakiś czas już go mam, sprawuje się bez zarzutu i jeszcze się nie zdarzyło, żeby się zagrzał i wyłączył.
Te elektroniczne urządzonka są naprawdę niezłe; moje potrafi trzymać stabilny łuk już od 10A :)
Na taki łuk można patrzeć w dzień nawet nieuzbrojonym okiem - wygląda jak sztuczne ognie ;)

#78 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 23 luty 2014 - 11:07

Nauka spawania i toczenia Powiedzcie czy to prawda ze Argon ma pol roku waznosci??
Wczoraj tak mi spawacz z dlugim stazem powiedzial. Mam butle z Argonem od nieco ponad roku i nie wiem co zrobic. Jak by byly butle np 2kg Argonu to bym wzial taka bo mala 8kg to mi nie potrzebna i odmienil bym na CO2.
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#79 Share marobas

marobas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 23 luty 2014 - 12:43

Nauka spawania i toczenia butla na pewno ma legalizacje na 10 lat, pytanie kiedy była zalegalizowana ;) a argon sam w sobie nie wiem, ale wydaje mi się ze pół roku to nieraz w sklepach leżą, i podobnie jak Ty miałem argon ponad rok i nie zauważyłem jakiegoś pogorszenia właściwości osłony, jak nie strzela i prycha to bym się nie przejmował -sprawdź tylko butle do kiedy ma termin co by nie przeciągnąć, -ale jak kupowałeś rok temu to raczej spokojnie, bo one muszą mieć w dniu sprzedaży ważną legalizacje na ileś do przodu, tylko nie pamiętam dokładnie ile ale raczej ponad rok :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 23 luty 2014 - 15:47

Nauka spawania i toczenia Butla byla fabrycznie nowa, nigdy nie uzywana i nabita kosztowala 250zl tak samo zreszta jak Ar+CO2. Legalizacja tak jest wydawana na 10lat.
To niech sobie jeszcze lezy ten argon, Aluminium mam bardzo malo do spawania czasem ktos przyjdzie, szasem swoje. Jak cos to sie go zapnie zamiast mieszanki do spawania zwyklej stali.

Edytowany przez Junkers, 23 luty 2014 - 15:52.

KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330