Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nauka spawania i toczenia

79 odpowiedzi na ten temat

#41 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 21 luty 2010 - 19:06

Nauka spawania i toczenia @19Damian89 - zwał jak zwał w zasadzie chodziło nam o to samo - a kiedy mnie uczyli no góra 3 lata temu na studiach a ojciec jako spawcz ma 35 lat praktyki i zawsze mówi "przetop" wiec nie mam zamiaru go poprawiać
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nauka spawania i toczenia Dzisiaj, 23:58
  •  

#42 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:27

Nauka spawania i toczenia Jeśli toczenie według niektórych to pikuś i wystarczy kilka godzin kursu to chciałbym zobaczyć zrobione przez was gwinty i nie mówię już o trapezowych bo tych i co niektórzy tokarze nie potrafią ,ale zwykłe metryczne prawe i lewe śruby i nakrętki .Mnie w szkole uczyli że spawy pionowe robi się tak zwaną ósemką robioną poziomo od dołu w kierunku góry ,wiadomo że najbardziej powszechne są elektrody rutylowe którymi pospawa każda spawarka jednak jeśli chcemy spawać konstrukcje stalowe to najbardziej odpowiednie są elektrody zasadowe ale dobre spawy wyjdą jeśli użyjemy wirówki albo spawarek typu Bester trójfazowych o prądzie stałym.

#43 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:39

Nauka spawania i toczenia Koses zalezy jaki gwint masz na mysli jak za pomoca gwintownika czy noza tokarskiego jesli noza to trzeba miec wprawe ale proste rzeczy da sie szybko opanowac moj ojciec toczy kolo 20lat i wujowi wszystko dorabia albo jak cos kombinuja i gwinty tez mu wychodza nawet te trapezowe.

Mechanizator masz racje ja ci mowie jak ksiazkowo to sie nazywa tak samo jak nie spaw tylko spoina wiadomo na kursie i egzaminie musialem tak mowic a teraz mowi sie tak zeby bylo wiadomo o co chodzi i jak ja chce. W szkole tez mialem takiego nauczyciele co za FELGE byl w stanie ci wstawic 1 bo poprawie po polsku nazywa sie to obrecz kola.

#44 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:39

Nauka spawania i toczenia No właśnie-jeżeli to takie proste z tym toczeniem to dlaczego ja pięć lat musiałem poświęcić aby uzyskać dyplom "technik mechanik-specjalność obróbka skrawaniem" ?-aż taki głupi byłem ?Dodany obrazek

#45 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:08

Nauka spawania i toczenia tyle trwala szkola pewnie ze tyle czasu spedziles na nauce, na kursie byl ze mna koles co konczyl technikum o profilu tokarz i 4 lata sie tego uczyl. Moj ojciec skonczyl zawodowke 3 letnia

#46 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 21 luty 2010 - 20:19

Nauka spawania i toczenia Za moich czasów technikum trwało 5 lat...

#47 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 21 luty 2010 - 21:40

Mechanizator masz cos nie doszkolonego tego specjaliste bo nie przetop tylko wtopienie bo przetop jest bledem chyba ze chcesz zrobic sitko to wtedy moze byc przetop.

Przetop powinien być pełny. Niepełny przetop jest blędem w wykonaniu. A co do spion pinowych to zalezy od grubości materiału. Cienkie mozna pospawać o gory na doł.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#48 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 21 luty 2010 - 23:56

Nauka spawania i toczenia Zgodzę się :P Mam pękniętą felgę od przodka na otworach od mocowania dookoła. Przy zetorku :( i wuj spawał elektrodą ale jakoś mu nie wyszło i pękła znowu. Zawiozłem do gościa który przepracował połowę życia przy spawarkach i palnikach. Zrobił wtop na maks i trzyma rok czasu. A dźwigam nim niezłe ciężary- od dwóch bigbagów czyli tona to balota sianokiszonki 150x150 i trzyma pięknie ( rozglądam się za nową) :( nie narzekam i to jest przykładem że bez wtopu nic nie będzie trzymać. Bez wtopu to jest zwykłe klejenie

#49 Share lukas548

lukas548

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 13 sierpień 2010 - 17:38

Nauka spawania i toczenia No przetop najważniejszy jest

#50 Share przemekgawronski

przemekgawronski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 23:58

Nauka spawania i toczenia Rozjaśnię i podsumuję nieco temat.
Sam za dzieciaka nauczyłem sie spawać metodą MMA (po naszemu elektroda), poźniej migomat...
Na początek dodam bardzo ważną rzecz o której nie było mowy.
SPAWANIE W PIONIE TO CAŁKIEM INNA BAJKA!!!
Uczyć się od poziomu, do tego jeszcze wrócę.
Ta maska z jasnym i ciemnym szkiełkiem któro gaśnie podczas spawania nazywa się przyłbica panowie...

Dla początkującego najlepszy migomat, niezbyt może tani interes, lecz przez wielu potwierdzone że najszybciej i najłatwiej nauczyć sie można kłaść na prawdę fachową spoinę.
Spawarkę można znaleźć za ok. 1600zł butla pełna gazu (argon+CO2) to 230zł, reduktor 130zł, drut (zależnie od grubości i firmy na początek proponuje 0,8mm) ok 80zł.
Ustawiasz prąd w zależności od grubości materiału, posuw drutu tak żeby nie smarkało, nie odpychało uchwytu, ale też i nie strzelało.
Kilka godzin i samemu metodą prób i błędów będziemy w stanie położyć fachową spoinę.
Niby zaleca się spawanie oburącz (tylko z przyłbicą) i prowadzenie uchwytu oburącz, ale ja wolę jedną ręką. Spaw powinno się ciągnąć, chyba że używa się drutu samoosłonowego (proszkowego) to na odwrót.
Tu ciekawostka, drutem samoosłonowym spawa się bez osłony gazowej, czyli nie potrzebny nam reduktor i butla z gazem, lecz na dłuższą metę to się nie opłaca bo drut ten nie jest tani.
Dostępne są druty do alu, kwasiaka i może innych metali
Zalety:
Brak żużlu (otuliny z lektrod) na powstałym spawie, łatwość prowadzenia spoiny, dobrze widoczny łuk spawania.
Wady: cena....

TIG
Przeznaczony raczej do spawania cieńszych materiałów, aczkolwiek widziałem też konstrukcje masywnych podajników ślimakowych spawane TIG-iem
Zasada działania podobna, ale używa się palnika i drutu spawalniczego.
Nie spawałem, więc nie wdrażam się w temat bo nie chcę nakłamać.
Podobno strasznie droga impreza.

MMA (elektroda)
są różne rodzaje elektrod i spawarek.
Elektrody rutylowe, kwaśne, zasadowe... Ze specjalnym przeznaczeniem do spawania w pionie, od spodu...
Spawarki transformatorowe, inwerterowe, "wirówki"...
Ogólnie technika spawania jest taka sama.
Mój ojciec, dla wielu guru spawalnictwa mówił mi że wirówką nie trzeba umieć spawać a i tak się nie spie*doli spoiny.
Nie wiem, nie widziałem, nie spawałem. A jego już nie podpytam bo odkąd leży na cmentarzu nie jest zbyt rozmowny.
Inwerterowych spawarek zaletą są ceny i małe gabaryty. I nie wierzcie ich posiadaczom przechwalającym się jaką grubą elektrodą oni nie spawali i jakiego grubego materiału nie topili.
Do tego akurat sie nie nadają. Grubszej elektrody niż 3.25 raczej nie ma po co zakładać. Ogólnie mimo małych gabarytów dobrej klasy spawarka całkiem godziwą spoinę położy.
Wirówka niby ma w sobie silnik i prądnicę która wytwarza prąd spawania... Podobno bardzo duże rozmiarami są.
Transformatorowa spawarka i wprawny spawacz to chyba najlepsze rozwiązanie dla rolnictwa.
Sam naprawiam maszyny rolnicze, posiadam polskiej kontrukcji transformator 280A i nie ma problemu żeby dobrze wtopić spoinę w materiał, wypalić dziurę pod jakieś tulejki itp.
Sąsiadowi już kilku fachowców spawało ramę błotnika do CASE'a i dopiero moje spawanie trzyma, elektroda 4.0 mm i prąd spawania ok 150A
Wg wielu fachowców najwytrzymalsze spoiny dla grubych materiałów są z transformatora. Przy czym cieńsze elementy... No cóż, to raczej klikanie niż spawanie.
Eletrody do alu, żeliwa, kwasiaka...

Ja mam taki właśnie transformator, a do potocznie mówiąc "tłumików" stary migomat TIP 150 i nic więcej mi nie potrzeba.

To takie popularne techniki i urządzenia spawania

Co do spawania w pionie. Jest to nieco trudniejsze. Tyle technik ilu fachowców. Ogólnie wszystkimi technikami żeby spoina pewnie trzymała trzeba jechać z dołu do góry.
Różnie się spawa materiały do czoła i różnie złączone pod kątem.
Czy kółkami czy zygzakami... najlepiej samemu próbować. Ja w dalszym ciągu widzę jak to ojciec nawał "jodełkę" jaką dospawał zaczep na sztywno do przyczepy z dziesięć lat temu
i w dalszym ciągu nie mogę mu dorównać.
No i przy spawaniu poziomym od spodu elektrodą w począkach nauki radzę uważać żeby nie opaliło włosów na klacie :) Na pewno będzie sporo kapać

MIgomat, ok 2 tys.
TIG, 4 tys. (?)
Inweterowa ok 600,-
trasformator, proponuję raczej rynek wtórny, kilkaset złotych
wirówka, nie wiem

Ceny takich mniej markowych produktów raczej, w zależności od budżetu robimy jednak zakupy.
Polecam większej mocy migomat (ok. 250A), i cieńsze materiały i poważnie grube łączy. Przy takiej mocy można już nawet spawać drutem 1.2 mm (oczywiście grube konstrukcje).
Wtapia odpowiednio spoinę, jakieś niewielkie zwoje drutu do przykładowo alu kupujemy za kilkanaście złotych i na sporo wystarczają (należy pamiętać że różne materiały spawamy w osłonach różnego gazu), nie tłuczemy pozostałego żużlu (łatwiejsze czyszczenie do malowania przykładowo).
Ahs. I przetop to jak najbardziej prawidłowe określenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nauka spawania i toczenia Dzisiaj, 23:58
  •  

#51 Share sebastian84

sebastian84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 08:36

Nauka spawania i toczenia Witam ale się uśmiałem już dawno nie czytałem takich bzdur . Czy ty wżyciu przeczytałeś jakąś lekturę na temat spawalnictwa czy jesteś następnym super spawaczem którego nauczył spawać tata lub sąsiad i uważasz że oni są super spawaczami i lepszych fachowców nie ma od nich i oni całą wiedzę ci przekazali . NIE chce ani się z tobą kłócić ani nikogo obrażać , ale krew mnie zalewa jak ktoś pisze że spawarka inwertorowa nie nadaje się do spawania większą elektrodom jak 3.25 , czy kolega widział kiedyś takom spawarkę i nią spawał oczywiście nie takom z biedronki za 600 zł . Jeszcze widzę w poście powyżej kilka bzdur o których nie chce mi się pisać . POLECAM lekturę SPAWANIE ŁUKOWE W OSŁONACH GAZOWYCH WEDŁUG WYTYCZNYCH KRAJOWYCH I MIĘDZYNARODOWYCH . Podręcznik dla spawalników LEON MISTUR .Pozdrawiam

#52 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 18:19

Nauka spawania i toczenia Te wszystkie nauki o spawaniu to sranie w banie, jesli chcesz sie nauczyc spawac to kup paczke elektrod i spawaj, po połowie dowiesz sie o co chodzi i bedziesz umiał spawac, w tym fachu nie liczy sie ile kto ma w głowie tylko ile godzin trzymał uchwyt spawalniczy i ile elektrod spalił, 80 % dobrego spawu to dobra spawarka(w tym wypadku inwertery) oraz elektroda,jeśli masz dobra spawarke oraz elektrode to potwierdza sie powiedzenie że spawarka sama spawa.

To samo tyczy sie toczenia np gwintów tak jak ktoś wczesniej wspomniał, wiekszość tokarek ma juz automatyczny posów wiec nie wiem w tyczym widzicie problem, Przez 3 lata mialem praktyki na zakladzie gdzie byly wszelkiego rodzaju maszyny slusarskie i po jedyn dniu sami toczylismy wszelskiego rodzaju gwinty itd, to samo bylo z honowaniem czy szlif wałow korbowych.

#53 Share sebastian84

sebastian84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 18:40

Nauka spawania i toczenia no super widzę że sami fachowcy szlif wału po pierwszym dniu , honowanie tulei . No super po prostu brak mi słów . Spawarka sama spawa spawacz nie musi mieć nic głowie no super aby tak dalej

#54 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 18:52

Nauka spawania i toczenia Co się dzieje na tym forum??

#55 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 18:56

Nauka spawania i toczenia He he. Mikua to powiedz mi co pisze na tabliczce znamionowej spawarki, jakie dane są podane na opakowaniu elektrod, jakim prądem spawacz np. 3,2 rutylową ,jakie ona ma oznaczenie, jaki biegun na elektrodzie i jakie pozycje spawać nią można. Twoja teoria jest nic nie warta i twoje spawanie jest nic niewarte bez choć by minimalnej wiedzy teoretycznej na ten temat.
KPK Kumurun Team

#56 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:00

Witam ale się uśmiałem już dawno nie czytałem takich bzdur . Czy ty wżyciu przeczytałeś jakąś lekturę na temat spawalnictwa czy jesteś następnym super spawaczem którego nauczył spawać tata lub sąsiad i uważasz że oni są super spawaczami i lepszych fachowców nie ma od nich i oni całą wiedzę ci przekazali . NIE chce ani się z tobą kłócić ani nikogo obrażać , ale krew mnie zalewa jak ktoś pisze że spawarka inwertorowa nie nadaje się do spawania większą elektrodom jak 3.25 , czy kolega widział kiedyś takom spawarkę i nią spawał oczywiście nie takom z biedronki za 600 zł . Jeszcze widzę w poście powyżej kilka bzdur o których nie chce mi się pisać . POLECAM lekturę SPAWANIE ŁUKOWE W OSŁONACH GAZOWYCH WEDŁUG WYTYCZNYCH KRAJOWYCH I MIĘDZYNARODOWYCH . Podręcznik dla spawalników LEON MISTUR .Pozdrawiam

A ja POLECAM lekturę słownika. Ludzie nie kaleczcie tak ojczystego języka bo aż przykro czytać. Nawiasem mówiąc kogoś kto przechwala się swoją wiedzą w danym temacie a pisze jak pokraka nie traktuję poważnie.

#57 Share sebastian84

sebastian84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:26

Nauka spawania i toczenia Morze pisze jak pokraka ale nikogo nawet nie próbuje pouczać w temacie słownika a kolega niema bladego pojęcia o spawaniu a poucza innych . Sam napisałeś że umiesz dobrze spawać i nie masz nic w głowie wystarczyło wypalić pół paczki elektrod. POZDRAWIAM

#58 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7632 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:31

Nauka spawania i toczenia O paczce elektrod napisał Mikau a kolega który zwrócił ci uwagę to mikad.
KPK Kumurun Team

#59 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:34

Nauka spawania i toczenia Coś te konta podobne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama