Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nauka spawania i toczenia

79 odpowiedzi na ten temat

#21 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 luty 2010 - 00:27

Nauka spawania i toczenia A powiedzcie mi co jest przyczyną że ze spawu jest wiecej szlaki niż spoiny? Za mocno dociskana elektroda?
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nauka spawania i toczenia Dzisiaj, 01:05
  •  

#22 Share djibiza11

djibiza11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 21 luty 2010 - 00:39

Nauka spawania i toczenia Najprawdopodobniej tak ale moze tez byc za slabo dociskana.

#23 Share Wojtek1693

Wojtek1693

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 21 luty 2010 - 08:18

Nauka spawania i toczenia Witam, widze że nie ja sam chce wybrać taki zawód jak tokarz ;[
Zetor Power !!!

#24 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 21 luty 2010 - 08:39

Nauka spawania i toczenia mnie nauczył spawac moj tata metoda prób i błędów i naswietlonych oczów nauczyłem sie i jestem z tego dumny bo wiadomo ze zawód rolnika to nie tylko rolnik a wiele wiele innych czyli rolnik najlepiej jak jest złota rączką takiemu jest najłatwiej w życiu ;[

#25 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 21 luty 2010 - 08:45

Nauka spawania i toczenia ja spawania sam się uczyłem podpatrywałem ojca (swoją drogą brat podobnie jeszcze nie za bardzo ale kopniaka do wsk zaspawał ;[ )

no jeszcze kiedyś wpadła mi w ręce porady/wskazówki że spawa się od dołu do góry a najlepiej w poziomie i trzymać elektrodę pod kątem 70-80 stopni (może się mylę nie mam podziałki w glowie) i przy grubszych rzeczach trzeba brzegi sfazować

#26 Share MANIEK21071995

MANIEK21071995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 21 luty 2010 - 09:00

Nauka spawania i toczenia Mnie spawać nauczył tata na zasadzie prób i błędów na początku szło ciężko ale teraz już jestem zadowolony z moich spawów jak spawam cos grubszego to fazuje i wtapiam dużym prądem a jak coś małego to małym . Jak spawam coś w pozdiomie to praktycznie przy pierwszym spawie kładę elektrodę pod dużym kątem i wolno ciągne przy 2 spawie wyrównawczym robie szerokie łuki :-) co do toczenia to troche mnie sąsiad z wujkiem nauczyli to też nie narzekam .

#27 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 21 luty 2010 - 10:19

Nauka spawania i toczenia poprostu musisz czuć ze robi się przetop i elektroda lekko "wchodzi" w spawany materiał prwidłowo wykonany spaw ma to do siebie że spoina nie powinna mocno wystawać a nie tak jak niektórzy walą spoine po wierzchu i się dziwią że im spawy pękają - dobrze wykonane połączenie ma to do siebie że dany element może pęknąć obok spawu - nigdy w spawie - jak tak bedziesz umiał zrobić to znaczy że umiesz dobrze spawać
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#28 Share klo444

klo444

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 21 luty 2010 - 12:19

Nauka spawania i toczenia Bardzo ciekawy wątek ja muszę się przyznać że też próbuje spawać i uczę się z tego co przeczytam lub usłyszę od kogoś i mam kilka pytań do was pierwsze co jest przyczyną że zamiast spawu wychodzi żużel (szczególnie jak spawam coś pod kątem 90 stopni) za cieka elektroda za mały prąd drugie jak poprawnie powinno się wykonać spaw pionowy wiem że powinno się go wykonywać od dołu do góry ale wtedy wchodzi strasznie nie ładny (po prostu się leje w dół) jakich elektrod używacie i jak duża jest różnica przy elektrodach zasadowych a zwykłymi rutylowymi?I dlaczego nikt nie napisał o robieniu zygzaków ósemek które też są bardzo ważne.

MECHANIZATOR napisałeś że spawarka wirowa będzie dobra w gospodarstwie moim zdaniem jest ona najgorsza do gospodarstwa
-ogromna masa
-problemy z jej transportem w trudne miejsca
-ogromne złożycie prądu
-gruby i ciężki przewód zasilający
Do gospodarstwa najlepszy będzie inwerter mała masa, mały przewód zasilający, duża możliwość zostawania elektrod (zasadowe)
Jeżeli ty ją masz nie pisz że jest najlepsza ;[

#29 Share look19

look19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 872 postów

Napisany 21 luty 2010 - 13:52

Nauka spawania i toczenia Spawarka inwenterowa jest tak do wyspawania ze 3 elektrod po sobie, nie więcej, bo się zagrzeje i wyłączy (jak ma termik). Jak kogoś stać, to warto mieć i spawarkę i migomat.

Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

#30 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 luty 2010 - 14:04

Nauka spawania i toczenia look chyba mówisz o tych spawarkach z Tesco lub nomi ZA 300zł. Te za konkretną kase trochę pochodzą.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 21 luty 2010 - 14:29

Nauka spawania i toczenia chodziło mi bardziej o jakość spawu itp sprawy - równie dobrze możesz uzywać transformatorowej - sa tez małe spawareczki wielkości kartona po butach i z taką wejdziesz wszedzie
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#32 Share klo444

klo444

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 21 luty 2010 - 14:49

Nauka spawania i toczenia A najlepiej to mieć ze 6 rodzai spawarek ;[ W tedy wszystko się pospawa wszędzie wejdzie ale tak na serio może zna ktoś odpowiedź na moje pytania?

#33 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 21 luty 2010 - 15:07

Nauka spawania i toczenia chodzi ci o technikę spawania - gdzieś miałem notatki jak to wygląda od strony teoretycznej - a z porad specjalisty to wiem że

zeby było jak najmniej żużlu to trzeba - poprostu dobrać elektrode do spawanego materiału (im cieńsza otulina tym teoretycznie mniej żużlu) i robić przetop a nie cytuje "smark" na wierzchu - a żużel tak czy siak na wierzchu zostanie bo to nie uniknione zjawisko przy spawaniu

a co do spawania w pionie to - powinno się zaczynać od dołu i jechać pod górę i nie przejmować się odpryskami - tez najważniejsze jest to aby uzyskać przetop a żużel można później usunąć młotkiem a nieładnąspoinę potraktować leciutko szlifierką

z zasad bhp to nie usuwa się żużla z gorących spawów i nie szlifuje się gorących spawów bo można się pozbyć oczu i jezcze druga sprawa warto się zaopatrzyć w dobra maske najlepiej taką której nie trzeba trzymać w ręce - miałem okazje spawać w takiej w której okienko było przezroczyste a kiedy zajarzał sie łuk elektryczny robiło sie szkło ochronne i obie ręce wolne a taka maska nei kosztuje wiecej jak 400 zł

#34 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 21 luty 2010 - 15:58

Nauka spawania i toczenia Mechanizator masz cos nie doszkolonego tego specjaliste bo nie przetop tylko wtopienie bo przetop jest bledem chyba ze chcesz zrobic sitko to wtedy moze byc przetop. Żuzle jes do unikniecia bo wystepuje on tylko jak spawasz elektorda otulona jak masz jedziesz MAGiem to nie masz tego a tym bardziej jak spawasz TIGiem tylko TIG jest szkodliwy jego promieniowanie wydziele jakies fale jak telefon komurkowy i mozna byc bezplodnym. a co do spawania w pionie to mozesz i w gore i w dol jechac tylko trzeba umiec w gore jest latwiej bo widzisz "jeziorko" a jadac w dol musisz miec wprawe zeby wyczuc w jakim tempie posuwac sie w dol

Ja mam cala ksiazke o spawaniu i opisana kazda metoda a szczegolowo te dwie co sie uczylem. Dobra jest spawarka Invektorowa jak ktos tu pisal i zalezy jaka sie ma bo my sie na takich tez uczylismy to 8 godzin spawalismy i nie bylo jej nic

#35 Share klo444

klo444

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:01

Nauka spawania i toczenia Dobra a jakie elektrody na prąd zmienny polecacie ?

#36 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:15

Nauka spawania i toczenia nie wiem gdzie ty widzisz błąd - mnie wszędzie uczyli ze jest "przetop" wtapiasz sie delikatnie elektrodą w oba łaczone kawąłki metalu - mnie bynajmniej nie chodziło o robiemnie sitka z blachy :P

a co do żużla to zauważ ze moja wypowiedz dotyczy spawania elektrodą

a co do "promieniowania" to każdy rodzaj spawania wiąze się z tego typu zjawiskiem - i prawidłowo ubrany spawacz (fartuchy maski itd) wyglądem przypomina raczej Lorda Vadera z gwiezdnych wojen niz zwykłego śmiertelnika

#37 Share massey11

massey11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:44

Nauka spawania i toczenia No to moze Ja cos napisze.Awiec jesli chodzi o wybor spawarki proponuje cos z prostownikow spawalniczych lub inwektorow,ewentualnie polaltomat spawalniczy czyli migomat .Zaleta tych spawarek jest to,ze pospawasz kazda elektroda ;zasadowe,rutylowe nierdzewka itp.spawarka transformatorowa tylko elektroddy o pradzie zmiennym;rutylowe; ktore to niedosc,ze zostawiaja wiecej szlaki,to wytrzymalosc spawu co do zasadowych jest slabsza.Jesli zas chodzi o sspawanie w pionie zaczynac zawsze pod gore powoli z lewo do prawo nawet przytrzymujac lekko na bokach to nierobi sie jeden wielki warkocz na srodku spoiny.Nieprzejmowac sie,zlewajaca szlaka w dol,pod warunkiem ,ze dobrze dobieramy prad do grubosci elektrody.Przyjmuje sie ze 1mm2 elektrody,to okolo 40 amp ,a wiec jezeli elektroda 3,25 to prad okolo 120 amp.Co sie zas tyczy spawania metoda tig bardzo ladnie sie tym spawa ,ale w gospodarstwie nieznajduje wiekszego zastosowania.Powod bardzo drogi koszt eksploatacji ,elektrody wolframowe,argon,porcelanki itp.naprawde drogo ,a pospawasz tylko i wylacznie bardzo czyste elementy,zadnej chocby najmniejszej rdzy farby itp. Jesli chodzi o migomat to polecam powyzej 200 amp slabsze to jedynie do blacharki lub tlumikow. A sam posiadam polaltomat 300 amp z wyjsiciem na elektrode 260 amp.i naprawde znam sie na tym;pracuje w tym zawodowo; A wiec chlopaki przlbice na glowy,raczki w garsc i trenowac.

#38 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:49

Nauka spawania i toczenia @MECHANIZATOR nie wiem kiedy cie uczyli ale ja 2 miesiace temu skonczylem kusy i mnie uczono wtopienie i czy delikatne czy nie to zalezy jak to zrobisz a przetop to jest zrobienie dziury na wylot w materiale

#39 Share massey11

massey11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:53

Nauka spawania i toczenia MECHANIZATOR co do przetopu to masz 100% racji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share wueska

wueska

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:02

Nauka spawania i toczenia co do żużla to zgadza się występuje on tylko pospawaniu elektrodą (otulina spala się wydzielając gaz ochronny a popiół z niej wchodzi w płynny metal lecz przed jego zastygnięciem -w poprawnym spawaniu-powinien zdążyć wypłynąć na powierzchnię i wtedy łatwo się go obija po ostygnięciu spoiny -przy naprawde dobrym spawie sam prawie odpada)żużel jest zjawiskiem pozytywnym i koniecznym przy spawaniu elektrodą,ochrania gorący metal świerzo skrzepnięty przed dostępem powietrza i daje to że spoina stygnie wolniej i powstaje w niej mniej naprężen wewnętrznych.co do wykonywania spoin pachwinowych- nabocznych- to jak wychodzi sam żużel to za szybko posuwasz sie z elektrodą i żużel nie zdąża wypłynąć na powierzchnię . elektrody nie wolno ciągnąć w kierunku spawanie jak łuk się jarzy prawidłowo to dociskasz elektrodę do materiału pod odpowiednim kątem ielektroda sama spawa i posuwa się tyle ile się stopi.
co do spawania pionu od dołuto elektrodą wykonuje się łuki w kształcie litery U przy czym należy elektrodę przytrzymywać na materiale poobu stronach w celu ich nadtopienia a ruch z jednego materiału łączonego na drugi trzeba wykonać trochę szybciej i ogólnie ruchy muszą być jak najgęstsze tak jakby starać się jak najwięcej spawu upchnąć w samej szczelinie.

no troche sie napisałem ale to wiem z kursu spawacza i troche z praktyki. mam też zrobiony kurstokarza i teraz własnie zamierzam otworzyć działalność w branży rolniczej z wykorzystaniem tych umiejętności.