Piotrek835

Uprawa słonecznika

Polecane posty

Agrest    25098

Ja zasiałem pomiędzy sadami. Ptactwa masa i mają schronienie. Na wolnej przestrzeni na pewno tak dokuczać nie będą.

Niemniej dla małych gospodarstw chyba bez opłacalności - zbiór kłopotliwy i trzeba dosuszać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

Agrest    25098

Dostosowanie kombajnu. Są specjalne przystawki do słonecznika. 

Jak ktoś ma dostęp do kombajnu z hederem do kuku to łatwiej. Ale jak rozmawiałem z gościem to przy zwykłym zbożowym hederze jest problem z zaczepianiem kapeluszy o motowidła i wyrzucaniem do przodu  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Myślę, że na pierwszy sezon można zaryzykować zwykłym hederem. 

Ile miałeś hektarow posianych?


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25098

Ja siałem dla zabawy w międzyrzędziach wiśni i róży żeby zobaczyć jak to rośnie. Było około 0,4 -0,5 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Ja chcę w plonie głównym posiać. Nie na poplon ;)

54 minuty temu, Agrest napisał:

Ja siałem dla zabawy w międzyrzędziach wiśni i róży żeby zobaczyć jak to rośnie. Było około 0,4 -0,5 ha.

A to w sumie nie jest takie miarodajne jak uprawa połowa. Dzwoniłem do pewnej firmy i oni zalecają areał minimum 50 ha w jednym kawałku. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sumek666 napisał:

głównym posiać

Wiem, wiem. Gr Tarce, kojarzysz? Mieli w tym i w zeszłym roku w płonie głównym. W zeszłym roku o ile się nie mylę to hederm do zboża cieli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

W przyszłym tygodniu ma mnie odwiedzić przedstawiciel z firmy nasiennej. Chce obejrzeć pole i oceni czy się nada czy nie. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25098

Rozmawiałem z gościem od którego nasiona brałem i on sobie chwali uprawę. Lepiej jak na pszenicy wychodzi. Sieje na 5 klasie i około 3t zbiera. Twierdzi że 3ha praktycznie detaluje wysyłając kurierem, głównie dla ptactwa.

50ha to małe straty no i już masz partię dla olejarni. Tylko nie wiem czy poniżej złotówki nie płacą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459
Dnia 22.10.2020 o 18:29, sumek666 napisał:

Dlaczego kłopotliwy? U mnie ptaki szaleją w konopii

To jeszcze nie zebrałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083
1 godzinę temu, Agrest napisał:

czy poniżej złotówki nie płacą

80% ceny rzepaku. 

 

48 minut temu, soltys48 napisał:

To jeszcze nie zebrałeś?

Dzisiaj. Ciągle pada... 🤬🤬🤬


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Nie, że dzisiaj pada tylko ostatnie 2 tygodnie cały czas padało. Na tyle dużo, że wszystko wilgotne. 

Tak sobie myślę, że ten słonecznik to może ciąć zwykłym hederem, ale bez motowideł?


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25098

Gość mi tłumaczył że motowidła max w górę i minimalne obroty. Do tego dobrze jakieś osłony/nakładki dorobić żeby zęby sprężyste nie zaczepiały. Ale wydaje mi się że aż tak kombinować nie trzeba bo nawet jak na ektarze 100 kapeluszy zgubisz to nic się nie stanie.

Ogólnie fajna uprawa i z potencjałem plonotwórczym. Cieszy oko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459
7 godzin temu, sumek666 napisał:

Nie, że dzisiaj pada tylko ostatnie 2 tygodnie cały czas padało. Na tyle dużo, że wszystko wilgotne. 

Tak sobie myślę, że ten słonecznik to może ciąć zwykłym hederem, ale bez motowideł?

Na yt ROLNIK NIEPROFESJONALNY zwykłym kosił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, sumek666 napisał:

Nie, że dzisiaj pada tylko ostatnie 2 tygodnie cały czas padało. Na tyle dużo, że wszystko wilgotne. 

Tak sobie myślę, że ten słonecznik to może ciąć zwykłym hederem, ale bez motowideł?

W zeszłym roku jak cieli to moto maksymalnie podniesione. Nie wiem czym w tym roku kosili, bo przegapiłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

O patrzcie. Zapomniałem o tym temacie. Ja po kilku rozmowach z przedstawicielami zrezygnowałem ze słonecznika. Jednak zostaję przy kukurydzy. Najbardziej obawiam się ptaków, zbioru i przechowywania. Miało być ok 3,5 ha. 

Kolejna rzecz to słoneczniki wysiane jako F1 nie nadają się na poplon bo ich siła kiełkowania jest bliska zeru.

A nawet jak wyrosną to nie są w stanie dorównać swoim pierwowzorom.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25098

Nie F1 a F2.

Z tą siłą kiełkowania to bzdura. Testowo siałem F2, kiełkowanie już nie pamiętam ale coś około 70%.

Jeśli chodzi o rozszczepienie cech genetycznych to fakt, rozrzut jest niesamowity i nie warto siać . Jedynie testowo jak ja, aby zobaczyć z czym się to je.

Stomp miał rejestrację w słoneczniku.

Ale wybierając odmianę warto iść w odmiany tolerancyjne na tribenuron. Np z grupy MAS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Tak tak. F2 👍🏻 

Ja taki sialem to bardzo ciężko wschodził i rósł tak do kolana może, ale bardzo brzydko wyglądał i praktycznie już taki obumierał. Jako popolon ok chociaż szkoda, że tak mało zielonej masy zbudował. 

Z siłą kiełkowania nie zawsze to jest bzdura. Jak pracowałem w Euralisie to tam mieliśmy takie odmiany, które w drugim pokoleniu miały 7 do 13% siłę kiełkowania. W praktyce oznaczało to 0. ;)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj