Piotrek835

Uprawa słonecznika

Polecane posty

barrybond    2

Witam, chciałem sie podpytać jak najlepiej wymłócić słonecznik i czy jest konieczne dosuszanie, czy wystarczy wysypać cienka warstwe i przerzucic kilka razy? Chciałbym go pozniej sprzedawac gołebiarzą, albo jako dodatek do pasz, np zamiast sruty rzepakowej . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

zbitom793    271

Czy gdybym posiał słonecznik jadalny na kiszonkę to by to wypaliło? Chodzi o to, że słonecznik jadalny rośnie większy i ma więcej ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2926

@maciekc2 znalazłem gościa który słonecznik kosi rotacyjną. Tylko, że nie można dać mu zbytnio wyrosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Planuje zasiać troche słonecznika na nasiona, żeby później miec swój na poplony.

Kiedy sie to sieje, jakie naworzenie, opryski itd.

z góry dziekuje za pomoc


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1985    7

tutaj jest w miarę wyjasnione co i jak:

http://www.minrol.gov.pl/content/download/39403/218603/version/1/file/Metodyka%20integrowanej%20ochrony%20s%C5%82onecznika%20DLA%20PRODUCENT%C3%93W.pdf

 

minimalna powierzchnia uprawy to 5ha

sieje sie po 20 kwietnia siewnikiem punktowym

z nawożeniem sie nie przesadza bo będziesz zbierał w listopadzie

potrzebna adaptacja do hedera 

oprysk taki jak na qq

nieraz trzeba dosuszać i z tym jest nieraz problem bo mało kto się zgadza suszyć, musi być piec z wymiennikiem

 

jak coś wiecej to pytaj 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Dlaczego ponad 5 ha trzeba? Czym konkretnie pryskasz, adengo bedzie ok? na robaki czyms pryskasz tj rolnice, drutowce? ile kg na ha wysiewasz? w jakim rozstawie i na jaka głebokość? tarczami do kukurydzy da radę? kosić sprubuje zwykłum hederem, z tym ze same czapki pozbieram reszte zostawie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Ja mialem posiane na 2ha, pod koniec troche wroble sie zlatywaly i potrafiły caly kapelusz wyskubac, ale za duzych strat nie było. Słonecznik potrzebuje duzo slonca, wiec musi byc posiany w odpowiednim miejscu. Dolny Ślask itp i odpowiedni przebieg pogody. Mi mlocił faceł normalnie jak kukurydze, mowil ze mozna cos tam przestawic na sicie i wtedy lepiej by wyczyscił, a tak mialem duzo syfu w srodku i musialem pozniej czyscic. Problem jest z wysuszeniem, gdybym mial 20ton to gdzies by mi to wysuszono, ale 3-4 tony to troche problem, takiego problemu nie ma z kukurydza bo ci polaczy kilka osob i czesc wezmiesz. Ja wysypalem cieniutko na betonie i kilka razy przemieszalem grabkami i jakims cudem dosuszylem, ale wiecej w to nie bede sie raczej bawił. Ja sprzedalem golebiarzom, bo zalezy im na naturalnie dosuszonym sloneczniku, a nie przez suszarnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

rozumiem, ja chce dla siebie na poplony, zeby nie kupowac. ile kg na chektra posiałes i w jakim rozstawie rzedów? ja jak punktowy do kukurydzy nie da radyto posieje zwykłym zbozowym


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Ja dalem rozstaw tak jak do kukurydzy, zeby pod kombajn pasowalo. Babka mi dała chyba 70kg nasion po 3zł, dwa lata temu. Dala mi informacje ze powinienemm siac co 18cm chyba, ale malo nasion wychodzilo i zmniejszylem do 12cm jak dobrze pamietam. I tak mi zostalo 30kg nasion. Moze ta wydajnosc zalezy od wielkosci nasion, nie wiem. Ja tam wiecej na ziarno raczej tego nie posieje, znajomy sieje sloneczni na kapelusze i sprzedaja na gieldzie, to kupuje jakies specjalne nasiona na gieldzie. Masz tam jeszcze dwa rodzaje slonecznika zwykly czarny i prazkowany. Ile chcesz tego w ogole posiac? Lepiej sie zastanow jeszcze nad tym, po w Polsce jakos nie widac wiekszych pol ze slonecznikiem na ziarno, co innego austia chocby. Ja zrobilem eksperyment, do interesu nie dolozylem, ale tez szalu nie bylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja tak z 1ha. nie licze na zyski wystarczy jak na poplony nie bede musiał kupować, a to juz duza oszczedność


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no właśnie i ja bym chciał zasiać trochę tego na poplony i skosić w pryzmę. tylko istotna rzecz... gdzie można kupić nasiona pastewnego najlepiej odmiany wielkopolskiej? siew to nie problem (punktowym do kukurydzy) tylko czy da radę skosić to sieczkarnią jednorzędową do kukurydzy? bo stoi prawie nieużywana od nowości to w końcu by  się przydała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

czym zwalczy chwasty dwuliścienne w słoneczniku?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymileszyk    2

Jako, że zajmuje się zawodowo i prywatnie prowadzeniem doświadczeń nad wpływem śor na rośliny w tym roku zająłem się słonecznik em. Przedstawiam efekt zastosowania antywylegacza na sloneczniku.
post-192696-0-52725700-1467106232_thumb.jpgpost-192696-0-27532000-1467106304_thumb.jpgpost-192696-0-44544200-1467106336_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomTomTom    0

Jeżeli chodzi o ten antywylegacz to o jaką chodzi substancje, jaka dawka i w której fazie. Jaki wpływ na plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula7    0

Witam, sadzil ktoś już w tym roku slonecznik na handel? Planowałem sadzic później gdzieś ok czerwca ale zastanawiam się czy nie zrobić jednego kawałka teraz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
343    1

Witam.Mam takie pytanie jak jest z zbiorem słonecznika chodzi mi o wilgotność podobno do 9 % ma być , chodzi mi czy on sam doschnie czy trzeba go suszyć jeśli tak to czym suszarnią do kukurydzy? Jak firmy do tego podchodzą co jeśli mam mokry słonecznik czy go kupią tak jak kukurydzę tylko były by cięcia w cenie za kazden procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Czyli da się rozstawy jak kuku, siewnikiem do kuku zasiać i zebrać przystawką do kuku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Powiedzcie mi gdzie kupić jakieś sprawdzony słonecznik na zasiew na nasiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Cześć. Jak plony w tym roku? Jakie odmiany posialiście? Jaka wilgotność? Ceny? Gdzie sprzedajecie?

@Agrest Ty będziesz jeszcze siał?


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Nie będę siał w plonie głównym.

Nakarmiłem ptaki w tym roku. Autentycznie wybrały 100% nasion. Wydaje się aż nieprawdopodobne.

Literatura podaje że ze względu na straty powodowane przez ptaki areał słonecznika winien wynosić 20ha.

20201012_102547.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj