Piotrek835

Uprawa słonecznika

Polecane posty

Piotrek835    0

Witam!

Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik

- czym siejecie słonecznik

- gdzie pozniej go sprzedajecie

- jakie nawozenie dajecie

- oraz czym pryskacie od chwastów

Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

q

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

Mój sąsiad w zeszłym roku testował słoneczki na kiszonkę, w tym roku drugi frajer się znalazł. I w zeszłym roku ładnie mu wyrósł, ale jak zakisil to krowy miały gdzieś, 12 rozrzutników rozwiózł na polu. W tym roku to obraz nędzy i rozpaczy. Pól metra może ma. Siali kos-em do nawozów. Czym nawozili i pryskali to pojęcia nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

krzysiek16m    102

@versus

Jak siali kosem to ja się nie dziwie, że nie rośnie. ;) Słonecznik sieje się siewnikiem punktowym. :)

 

@Piotrek835

Też myśle, że słonecznik to roślina przyszłości tylko trzeba mieć dobre ziemie. Słonecznik jest o tyle dobry, że nie odczuwa tak suszy, tylko że przy jego uprawie pojawiają się problemy tzn. ptaki niszczą plantacje, problem ze zbiorem, trzeba mieć specjalny heder (nie wiem czy czasami nie da się kosić hederem do kukurydzy). No i chyba najważniejsze słonecznik potrzebuje dużo słońca. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy007    0

Wujo siał słonecznik na kiszonke i wyrósł duży i kiszonka była luksio. A co do koszenia na ziarno to chyba normalnym hederem tez sie da,bo jak kupiłem kombajn z Francji to w hederze były resztki po słoneczniku i koles mówił ze on kosił słonecznik.


Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor7745    3

Podłącze swoje pytanie tutaj:

 

Więc, czy znacie jakiś oprysk przeciw chwastom?? Z zarejestrowanych środków jest tylko jeden, którym trzeba pryskac odrazu po siewie w tzw. ziemie. Ale może ktoś kto uprawia, ma własne doświadczenie, pryskał innym środkiem i pomogło.....??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0122    25

jakbyscie jeszcze mogli napisać czy jest to opłacalna uprawa (ile można zarobić na ha). Bo to dość interesująca roślina do produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Też chcę się dowiedzieć jak to jest z tym słonecznikiem. moim zdanie słonecznik w połączeniu z kukurydzą było by nawet nie złe :lol: :) :)


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek116    3

ja sieję słonecznik na kiszonkę po jęczmieniu zimowym. ładuję go w kopiec z kukurydza i byki jedzą aż miło. tylko jest jeden warunek słonecznik przy koszeniu musi być pokro jony a nie pomiażdżony np tak jak po orkanie jest miazga i byky nie chcą jeść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

W mojej okolicy tzn/ powiat namyslowski jest spore gospodarstwo rolne i w tym roku widzialem nasiali tego ze 40ha moze wiecej teraz kosza to. Z tego co widze to kosza zwyklym hederem a jak patrzylem to posiane jest to tak samo jak rzepak wiec normalnym siewnikiem tez mozna to siac bez problemu... tylko gdzie i za ile to sprzedaja nie wiem... moze jakies ploty beda to cos napisze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kacu    4

Dołączam się do pytania.Gdzie to sprzedać,ile za to dają,jakie ziemie są potrzebne,jak ustawić kombajn.Nic ciekawego ostatnio się nie dzieje na gospodarstwie to można by spróbować ze słonecznikiem.


Zapraszam do oglądania moich fotek.
Jesteś ze świętokrzyskiego??Napisz na PW!!
Sprzedam rozdzielacz do Ursusa C-330(ten na błotnik).
Info na gg o PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Jeżeli jesteście zainteresowani uprawą słonecznika to skontaktujcie się z firmą http://www.dalgety.com.pl Bierzemy od niech środki, nawozy płynne, nasiona kuku, i kiedyś chcieli nas namówić na uprawę słonecznika, sprzedawali nasiona i chyba zajmują się jego skupem. Nie wiem jak to teraz wygląda bo rozmawiali z nami 2 lata temu na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielo89    0

witam :)ja chciałbym sie dowiedzieć kiedy najlepiej siać słonecznik ? i czy dobrym pomysłem jest żeby zasiać go POZNANIAKIEM ? jaką ilość na ha? mam pole na terenie pole na terenie po podtopieniu miała tam być kuku ale troche póżno chyba i pomyślałem o słoneczniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio87    8

Ja kiedys sialem po zniwach slonecznik z gorczyca i krowki jeszcze mialy co jesc ładnie wyrosl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DebyFarmer    26

Mam pytanie: czy mogę połączyć kukurydzę ze słonecznikiem czyli kosić w tym samym czasie i na jedną pryzmę?


ZAKAZ KOPIOWANIA ZDJĘĆ ©
bez uprzedniej zgody właściciela
Wszystkie prawa zastrzeżone/all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piroman90    0

jesli chcesz mieć wczesny słonecznik na lato to siać należy go tak od połowy kwietnia do maja, a jak chcesz mieć go na wczesna jesien to tak od połowy maja do poczatku czerwca.

Njalepiej slonecznik siać siewnikiem punktowym w odstepach ok.60cm, ale odstepy miedzy siewnikami tak ok.75cm,

po zasianiu najlepiej odrazy opryskac ja osobiscie pryskam linurexem, a pozniej idzie na to nawóz czesto polifoska lub cos z borem nie pamietam,

pozniej tylko pielić żeby nie zarosło i oberwac odrosty tak jak np. przy pomidorach bo gdy nie oberwiecie odrostów to taki słoneczniek jest do niczego chyba że na kiszonke lub do kwiaciarni ;p ja uprawiam słonecznik w centrum polski i po 2 latach nabrałem małego doświadczenia i powiem wam że to nawet opłacalna uprawa. ze słonecznikiem jezdze na Zjazdową do łodzi i ceny oczywiscie sa rożne ale tak od 1zł do 2zł (jedynka czyli duży)

i od 30gr do 70gr (dwójka czyli mały) jak kazdy wie wszysko zalezy od sezonu...

w łodzi moze byc taka cena a juz nad morzem dwa razy drożej... aaaa zapomniałem dodac ze uprawiam normalny słonecznik(pasiak) na ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
86maxkk    1

ja sieje słonecznik z owsem grochem po jęczmieniu zimowym i to w pryzme ale w tym roku będe kręcił baloty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dekakura    0

A waszym zdaniem opłaca się pakować w słonecznik z przeznaczeniem na olej?

Jakby co jestem z wielkopolski, a u nas lubi przysuszyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Jaki siejecie słonecznik na kiszonkę pasiak czy jakieś inne. I ile płacicie za nasiona. I ile kg sieje się na 1ha. Na jakiej glebie czy kl 4 wystarczy. Kiedy zbieracie (w jakim stadium) czy jak ma już nasiona? I gdzie można kupić nasiona słonecznika który by się nadawał na kiszonkę.? Za info dziękuję. POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wujo siał słonecznik na kiszonke i wyrósł duży i kiszonka była luksio. A co do koszenia na ziarno to chyba normalnym hederem tez sie da,bo jak kupiłem kombajn z Francji to w hederze były resztki po słoneczniku i koles mówił ze on kosił słonecznik.

 

 

A jaki siał słonecznik czarny czy w paski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomiuk123    123

ja w tym roku posiałem 3 ha i wyrósł na ok. 170 cm i dalej rosnie. Sieje sie na ha od 20 do 25 kg w odstepach 50 cm zbiera sie jak zakwitnie i w ziaekach jest mleczko. nasiona kupywałem na bazarze czarne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj