stefek1991

Brokuły - Opłacalność uprawy

Polecane posty

stefek1991    12

Witam was mam takie pytanie co sadzicie aby zacząć uprawiać brokuły czy to jest opłacalne? bo słyszałem ze dosyć opłacalne. do chłodni mam blisko wiec nie było by problemu z dostarczeniem ale podobnie tylko trzeba troche zainwenstowac cos kolo 7tys na 1Ha.a srednio sprzedaż z 1Ha 15tys. tak slyszalem ale czy to prawda to tego nie wiem prosze was o podpowiedzi czy naprawde to jest takie oplacalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Brokuł jest opłacalny, jak umie się go wyhodować. Bardziej opłacalny jest jednak kalafior


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Deszczownia raczej konieczna... Jest bardzo wrażliwy na braki wody... W przypadku suszy możesz nie uciąć nic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WAL    1

Mój kolega hoduje brokuły i kalafiora, mówi że jest opłacalne i to bardzo, tylko że kosztuje to bardzo dużo pracy, opryski bardzo drogie no i w susze deszczownia konieczna, jednak zarobek jest spory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Ja uprawiam kalafior i nie mam deszczowni i w mojej okolicy nikt nie ma a i brokuł uprawiają. W moim przypadku to trochę jest loteria, ale jak się dobierze odp. odmianę to można sobie poradzić


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WAL    1

Też trzeba mieć dobre gleby na kalafiora, bo na piachu nie urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

ale mnie interesuje brokuł nawet w internecie pisało ze brokul rosnie na srednich glebach nie mowie o kompletnym piachu ale tak 4klasa ziemi ktos mi moze jeszcze udzielic wiecej informacji na temat tych brokuł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Ja mam kalafiory i brokuły i bez deszczowni sobie radzę. W uprawie brokuła ważna jest odmiana, niestety nasiona drogie.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Dla mnie lepszy jest brokuł od kalafiora, przynajmniej nie trzeba liści przy nim wiązać... Sam deszczowni nie mam a brokuła zawsze coś się wsadzi, ale jeśli ktoś chce się wziąć za to na większą skalę to powinien mieć deszczownię aby nie narazić się na duże koszty z wielkim ryzykiem nie uzyskania żadnego dochodu.

 

A jakie odmiany sadzicie? Ja miałem np. Ironman, Montop, Monaco, Chevalier. Co polecacie na lato?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Pajej a jak podlewasz kalafiory???

Nie podlewam modle się o deszcz. Nie mam tego dużo bo 0,6 ha tyle żeby nie zatrudniać pracowników, więc nie opłaca mi się inwestować w deszczownie. Podobnie jak przy brokule ważny jest dobór odmiany. Sprzedaję do przemysłu a tak dokładnie to do Hortino (produkty sprzedaje pod nazwa Poltino) może znacie. Mam III klasę ziemi i na kalafior wystarczy.


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

kalafior i brokuł z przerwami uprawiam już od ponad 20 lat.

Jeśli kupujesz sadzonkę w paletkach to bez deszczowni się nie obędzie. Produkując własną rozsadę, nie mając deszczowni jest nawet spora szansa na dobry plon. Na początku odradzam brokuł wiosenny - jest to jednak spore ryzyko. Łatwiej jest zacząć uprawiać brokuł jesienny czyli termin sadzenia to czerwiec, nawet początek lipca. Chodzi o to że jak jest gorąco to z brokuł szybko przerasta - z głowy robi się szybko pierze i nie ma wagi co innego na jesieni gdy na umiarkowanych temperaturach i często deszczowych dniach głowa dobrze pomału dorasta.

Plon - jak będzie 10 ton różyczki to już jest bardzo dobry wynik, jeśli nie ma się deszczowni.

co najmniej 20 groszy to koszt różyczkowania. główny zbiór to okres około 2 tygodni przeważnie w szczycie jest 35% do wycięcia (raz miałem 60%) w ciągu 1-2 dni czyli załóżmy że w ciągu 2 dni musisz dać radę zebrać i przeróżyczkować 3,5 tony gotowego towaru średnio człowiek różyczkuje 30-40kg na godzinę (przy automatyzacji - taśmy dostarczające towar i odbierające śmieci nawet 80kg)

czyli jedna osoba za dzień zrobi 300kg - w 5 osób na hektar do zbioru. Gdy ma się kilka terminów nasadzeń to w 10 osób można opanować 5 ha (przy dobrych wiatrach)

Opłacalność cały czas się pogarsza, co prawda jest wyższa nie przy konwencjonalnych uprawach jednak patrząc od strony nakładów to nie jest już tak ciekawie. Gdy coś nie wyjdzie (grad, duże opady - podtopienia, susza przy braku deszczowni) to bardzo łatwo jest się rozłożyć finansowo.

Przeważnie co tydzień robię oprysk na szkodniki - wiec jest to kilkanaście w sezonie, ze względu na termin karencji nie można, co najwyżej na początku stosować tanich środków. Głowny wróg to mszyca, bielinek i pchełka oraz najważniejszy na którego nie ma oprysków to śmietka. Ze śmietką jest tak że można zwalczyć tylko postać dorosłą ale jak już złoży jaja i śmietka jest w róży to nie ma już lekarstwa.

Kiedyś miałem 5-7 ha od 5 lat sadzę 1-1,5 ha w sumie głownie po to że skoro mam już cały osprzęt to żebym nie zapomniał jak to się robi i żeby mieć trochę pracy dla ludzi w różnych terminach.

Każdemu polecam zacząć po to żeby wiedział jak to jest, tylko na początku niech się przygotuje że trochę dołoży, jak mu jednak cos zostanie to niech wtedy zacznie na poważnie myśleć o dalszej uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Takie pytanie z mojej strony, czy jest możliwa uprawa brokułu po zbiorze pszenicy ozimej, tutaj było powiedziane ze wysadzamy początkiem lipca, gdyby opóźnić ten termin rośliny zdąrzyłby wykształcić odpowiednie róże?? Zastanawiam się juz kilka miesięcy, czy aby nie spróbować na początek nie dużo żeby się troszke wtajemniczyć, coprawda wiedze teoretyczną posiadam, ale z praktyki jestem jak ta róża "zielony". Powiedzcie mi, czy i jak długo mozna przechowywać róże w przechowalni zwykłej (z wentylatorem)?? Wiem, że najlepiej jak z pola zchodza ziemniaki wczesne, a póżniej można by sadzić brokuła, ale niestety nie mam w tym roku takiego stanowiska, jedynie nowe dzierżawy, ale tam jest jak narazie ugór i uprawy zacznę dopiero na wiesnę. Za kazdą poradę bede wdzieczny. Pozdrawiam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

zbiór pszenicy to koniec lipca i naprawdę braknie 2 tygodni dobrej pogody aby brokuł dorósł, liczy się dobostopnie więc te 2 tygodnie w lipcu to 6 tygodni jesieni, a gdy jesienią jest już chłodno w dzień poniżej 10'C to brokół rośnie powoli, praktycznie nierośnie a w dodatku wdaje się zgnilizna i bakterioza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszs88    3

jeśli chodzi o brokuły to koszt jest na jeden ha około 5000tyś. u nas jest skup gdzie wszyscy producenci dostarczają tu towar i samochód jedzie do Oerlemansu...cena za 1kg w pierwszej klasie to 1,54...w drugiej 1,32 a poza specyfikacją jak w drugiej...dwa lata temu mieliśmy wiosennego 1,20ha to w sumie było ponad 15 ton. wysypał się przez tydzień i przez dwa dni ludzie zrobili po prawie 5 ton...był taki zapie.....że głowa mała... rok temu z ha było 3 tony...tu odegrała swoją role pogoda...susza a pozniej ulewy smietka i złej jakości sadzonki...do tyłu...najlepiej jest posadzić jesienny a wiec tak jak pisał kolega koniec czerwca....20 do 10 lipca....nie posiadamy deszczowni i jesteśmy zadowoleni z plonu. wymaga to duzo pracy...a jeśli chodzi o kalofiory to nie chcemy go widzieć już więcej na polu...z nim trzeba jak z dzieckiem! do sokólki odstarczamy pory z których jesteśmy najbardziej zadowoleni...

 

robi się lipa z brokułem bo sadzonki coraz droższe i coaz gorzej marudzą ze złej jakośći towar...było nie raz tak że ludziom zwracali po różyczkowany brokuł i ludzie wywalali towar na pole...

Edytowano przez tomaszs88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZeWsi    0

Odświeżę temat :rolleyes: czy na wczesną uprawę brokuła kupujecie czy hodujecie sadzonki? bo w tym roku Krasoń się nie popisał i jeszcze mróz zrobił swoje ;[ I jaki mieliście tonaż bo u mnie tylko 6 ton bo skup zamykali wcześnie... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

a ja zaczynam teraz wycinać na rynek-koniec lipca i początek sierpnia zawsze cena lepsza,staram się właśnie na ten okres robić,przeważnie wygrywam.

rozsadę robię sam,siałem na przełomie kwietnia i maja,a przymrozków u mnie nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZeWsi    0

U mnie było -7 bo ja okolice Torunia a tam największy był :( Wszystko białe było kalafior sadzony najszybciej dopiero teraz doszedł a miesiąc później sadzony wczoraj skończony. A jak myślicie opłaci się 3,5 ha brokuła wcześnie sadzonego? na początek lipca(przetwórstwo-chłodnia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

panowie odnawiam chciałem się zapytac czy ktoś sadzi brokuła na świeży rynek planuje sadzić wczesnego brokuła jakie odmiany polecacie na "urozmaiconą" wiosenną pogode. Jak jest z nawożeniem nie ukrywam że bede sadził brokuła 1 rok ale mam doświadczenie w produkcji kalafiora i mam dostęp do wody. panowie prosze o rady pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zle obliczyłem iloścć potrzebnej mi sadzonki i zostało mi około 35 tyś sztuk brokuła. Nie miałem gdzie tego posadzić bo już nie miałem wolnego pola a sadzonka była już gotowa do sadzenia 25.07.2012. musiałem jednak poczekać do 03.08.2012 aż wykosiliśmy (może niece przedwcześnie) pszenice JARĄ i posadziliśmy tam brokuł 05.05.2012. (Pszenicę wymieszaliśmy pózniej z zimową i nie było znaku wilgotności) Nie ukrywam że sadzenie w tym terminie było dużym ryzykiem ale się udało. jesień była łagodna bez większych mrozów a zbiór zaczoł się 20.10.2012 a zakończył 01.12.12r. Nigdzie nie było już w okolicy punktu skupu ale znalezliśmy Ukrainkę która raz na tydzień przyjeżdżała i brało brokuły w główce po 1 zł. cena może nie rewelacyjana ale zawsze coś zostało..

Edytowano przez proximka90premium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj