Skocz do zawartości

Zdjęcie

Biogazownia

68 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pancer527

pancer527

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Rożne :)

Napisany 14 luty 2010 - 15:57

Biogazownia Tak jak w temacie zastanawiam się nad wybudowaniem malej własnej biogazowni do potrzeb własnych (ogrzewanie domu + jakiś agregat prądotwórczy) trochę już czytałem na ten temat i według mnie to nie jest głupi pomysł tylko potrzebuje troszkę więcej konkretów na ten temat, może ktoś ma takie coś zrobione u siebie. Jak to wygląda jak się to spisuję się, jak to wygląda z tymi gazami niepotrzebnymi siarka itd . i jakie były by to koszty w budowie? Z mojej strony wygląda to tak uprzedzając niektóre pytania: trzymane są umnie krowy, świnię oczywiście jest płyta obornikowa i zbiorniki na gnojowice. Zielonkę tez bym miał skąd wziąć : trawa, liście buraków, słoma. I teraz tak jaki duży byłby mi potrzebny zbiornik na fermentator (zakładając ze dom ma 150m2) i jakiej mocy miałby być piec gazowy do tego, oczywiście mam piec na miał i to by zostało tyle ze gazowy był by wtedy głównym piecem a miałowy jako awaryjny.

Piszcie swoje opinie co o tym myślicie i itd. z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi nawęd te krytykujące ^^

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Biogazownia Dzisiaj, 11:09
  •  

#2 Share blazek

blazek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:20

Biogazownia Jak dla mnie to koszt inwestycji za duży, a tu masz adres stronki może się na coś przyda ^^ www.energetyka.edu.pl i jeszcze jeden www.biogasplant.pl

#3 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:21

Biogazownia W tym układzie ciepło masz ze silnika który spala gaz. Część jest wykorzystywana do utrzymywania temp gnojowicy w fermentatorze. Nadmiarem możesz ogrzewać dom.

Kwestia taka? Co zrobisz w nocy jak nie potrzebujesz prądu? Będzie na sucho chodzić? Raczej moim zdaniem to jest nieekonomiczne na własne potrzeby. Chyba że potrzebujesz ze 100-200kW prądu to może tak. Ale to lepiej większą wybudować i nadmiar prądu sprzedać i mieć zysk z tego.

#4 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 14 luty 2010 - 17:31

Biogazownia Koszt budowy biogazowni jest horrendalny i waha się 3-4 tyś € za 1kW biogazowni. User maly166 buduje ale dużą.
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#5 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:33

Biogazownia Tak-tylko jest problem z tym zyskiem-mój kuzyn chce też wybudować biogazownię (sporawą) koszty początkowo wyliczył na 6-7 mln zł-po rozpoznaniu rynku (parę wizyt w Danii i Niemczech), zasięgnięciu języka przeszacował tą sumę na +/- 10 mln zł-przy okazji dochodzi u nas olbrzymie ryzyko inwestycyjne-na Zachodzie elektrownie podpisują umowy długoterminowe (nawet 25 lat !)-w Polsce nikt ponoć nie chce takich umów (na odbiór prądu)podpisywać-druga sprawa-tam jednym z inwestorów jest elektrownia,spore subwencje dopłaca państwo-zdecydowanie mniejsze ryzyko istnieje (mam w Profi kalkulację kosztów-ale od cholery jest tam wszystkiego i nie chce mi sie cytować Dodany obrazek )

#6 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:45

Biogazownia Jaro to ile kW ona ma mieć? Gdzie w profilu masz kalkulację? Jakie chce stosować substraty? Możesz napisać coś więcej?
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#7 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 14 luty 2010 - 18:21

Biogazownia Napisz mi też coś więcej z tj kalkulacji. Głównie to po ile jest sprzedawana energia bo ja akurat o innej formie wytwarzania energii myślę a jak będę wiedział cenę to sobie wstawię w moje obliczenia. Możesz na PW napisać.

#8 Share fredf9

fredf9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 14 luty 2010 - 18:21

Biogazownia Ze sprzedażą energii nie będzie problemu ponieważ zakład energetyczny ma obowiązek odkupienia energii, jeśli chodzi o budowę biogazowni na własne potrzeby to jest to inwestycja nie opłacalna lepiej zainwestować grubą kasę i sprzedawać wyprodukowaną energie.

#9 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 luty 2010 - 18:31

Biogazownia Panowie-dzisiaj łeb mi pęka(grypa???)-czy ktoś z Was zna niemiecki ?-byłoby łatwiej-zeskanowałbym i podesłałbym pocztą.
Zgadza się ze mają ustawowy obowiązek-tyle że czy mogą zagwarantować że np. za 10 lat ten przepis się nie zmieni ?

#10 Share pancer527

pancer527

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 14 luty 2010 - 19:18

Biogazownia No wiadomo ze lepiej zainwestować dużą kasę i zrobić duza biogazownie i produkować prąd ponad 300kw i to sprzedawać ale trzeba mieć na to kasę a 10 mln zl to troszkę dużo, a mnie jak narazie to interesuje do potrzeb własnych taka mała biogazownia do potrzeb własnych. A i tak myślę ze to by się opłaciło same koszta ogrzewania i zluzycia pradu by spadly. a koszta budowy tez by nie musiały by być wysokie jak by się chciało zbiornik można kupić gdzieś z zlomu rury tez itd. no wiadomo niektóre rzeczy to trzeba nowe tj; sterownik z dobra histereza materiały do ocieplenia zbiornika, analizator gazow itd...

tyle ze ja bym chciał wiedzieć jaki zbiornik potrzebował bym na fermentator ewentualnie 2 mniejsze i miał bym wstępny i wtorny fermentator co już wiadomo jest lepsze w produkcji biogazu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 14 luty 2010 - 20:33

Biogazownia Ja tak trochę, e-mail jest w profilu, prześlij to spróbuję ^^ :D My planujemy budowę ale odbiorców już mamy na większość energii.

#12 Share red

red

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 14 luty 2010 - 20:33

Biogazownia Panowie jeśli chodzi o dochody z biogazowni to możemy wyliczyć:
energia-180zl/MWh
zielone certyfikaty-245zl/MWh
ciepło zbywalne-108zł/KWh
Koszty jakie generuje biogazownia są porównywalne z dochodem jaki możemy uzyskujemy z produkcji prądu. Zysk dla nas to sprzedaż certyfikatów oraz energii cieplnej która możemy sprzedawać np na ogrzanie gminy szkoły itd...
Ekonomicznie opłacalniejsza wydaje się produkcja prądu i sprzedaż go dla elektrowni niż zużycie go na własne potrzeby.

Sam dużo myślałem nad budowa biogazowni o mocy 200kW na bazie obornika bydlęcego, serwatki, kukurydzy i odpadów z ubojni ale narazie nie ma w naszym kraju odpowiednich przepisów i wsparcia ze strony rządu.
Inwestycja poczeka kilka lat i może pomysł uda się zrealizować Dodany obrazek
pancer527 pozdrawiam i życzę powodzenia w inwestycji

#13 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 14 luty 2010 - 21:25

Biogazownia @pancer527 a moze zbuduj sobie urządzenie produkujące holzgaz a potem spalaj go w silniku spalinowym. Akurat byś mógł wykorzystać złom a urządzenie nie wydaje się skomplikowane.

@red czyli wychodzi 0.425 gr/kWh wyprodukowany. Cena dobra.

@jaro skanuj przetłumaczymy sobie w słowniku.

A te certyfikaty to komu się sprzedaje?

#14 Share red

red

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 14 luty 2010 - 21:40

Biogazownia dawidg2 dobra cena to maja Czesi ok 820-850 zł/MWh przy porównywalnej cenie energii konwencjonalnej która płacą zwykli odbiory Dodany obrazek
Zielone certyfikaty sprzedaje się na giełdzie a ich nabywcami są np elektrociepłownię czy cementownie.

#15 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 14 luty 2010 - 21:46

Biogazownia A ile płacą za prąd? Bo ja w firmie płacę 0.40gr/kWh który zużyje. A i przy mojej wytwórni prądu jaką mam w głowie to bym miał ładny wynik na koniec roku nawet przy tej cenie 0,425gr/kWh. Oczywiście produkując 1MW. Ale przy mniejszym też nieźle by szło zarobić.

#16 Share blazek

blazek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 14 luty 2010 - 22:00

Biogazownia W ostatnim nr Trzody chlewnej jest opisane jak facet praktycznie sam zrobił biogazownie i tak jako główny zbiornik fermentacyjny zaadoptował stalowa cysternę kolejowa o poj 61m3 izolowana cieplnie wełną mineralna, zbiornik biogazu to worek z tworzywa sztucznego zawieszony w silosie zbożowym a jako jednostka napędowa zastosował silnik wysokoprężny od bialorusi (wtryskiwacze zamieniono na świece zapłonowe) generator to silnik asynchroniczny CELMA o mocy 30 KW napięcie 3x230v jak sam mówi prądu wystarcza dla całego gospodarstwa i nadwyżkę sprzedaje.
I tak właściciel koszt takiej biogazowni szacuje na 400 tys zl i jak wyliczył spłaci się po 12 latach

#17 Share red

red

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 14 luty 2010 - 22:02

Biogazownia dawidg2 obliczanie ceny energii nie jest takie proste, trzeba wziąć pod uwagę kalkulator taryfowy policzyć stosunek wykorzystywanej energii biernej oraz czynnej itd...
W każdym razie koszty zaopatrzenia gospodarstwa konwencjonalnego w energie elektryczna są porównywalne.
aha wracając do certyfikatów od ich sprzedaży musimy odprowadzić oczywiście akcyzę Dodany obrazek
Jaka wytwornie prądu masz na myśli?? Agregat ma działać na jakiej zasadzie??

#18 Share pancer527

pancer527

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 14 luty 2010 - 22:15

Biogazownia dawidg2    jak chcialbym produkowac holzgaz to niezakladalbym tematu o biogazowni. a co do tego zlomu to co za ruznica czy zbiornik kupie metalowy od kogos czy ze zlomu grunt zeby byl caly i szczelny prawda? ^^ a tez nigdzie nie jest powiedziane ze fermentator musi byc wylewany z betonu.  raz w gazecie "Poradnik rolniczy" na wiosne czy jakos tak czytalem artykul o przydomowych biogazowniach i tam koles mial fermentator zrobiony z zbiornika metalowego wielkos teraz nie wiem jaka ale dosyc duzy byl i jakos fukcionowalo to uniego.

a co do wielkosci zbiornikow to powie mi ktos cos na ich temat jakie powinly byc duze ??? 

#19 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 14 luty 2010 - 22:18

Biogazownia To co już wspomniałem układ spalający biomasę leśną zamienia ją w holzgaz który się spala w CHP tak jak metan z biogazowni. Efekt taki sam jak biogazownia. Ale mniej miejsca zajmuje do 1000m2 (zależy co chcemy wybudować czy wysoki silos na zrębkę czy jakąś halę). Myślę o tym bo to też ekologiczne a i mam dostęp do odpadów bo mam tartak a resztę mogę w lesie kupic (drewno) albo u tych co wożą na elektrownie (gotowe zrębki).

Niemcy do swoich wyliczeń mają ok 0,204 Euro/kWh.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 20 luty 2010 - 14:56

Biogazownia Nie mam czasu tłumaczyć wszystkiego na raz więc będę wrzucać aktualizacje co jakiś czas swoich wypocin ;[
Kosztorys oraz budowa biogazowni o mocy 150kW
Kosztorys -80 tyś €
Biuro -nie brane pod uwagę
"Dół" (prawdopodobnie silos) 83 m3 - 32 tyś€
Rurociągi i armatura to przepływu - 50 tyś €
Stacja sprężonego powietrza -nie brane pod uwagę
Podajnik wkładu -20 tyś €
Zbiornik fermentacyjny 700m3 - 133 tyś€
Nachgarbehalter 700m3 -134 tyś € nie wiem co to jest
Gazowy system odsiarczania - 10 tyś €
Suszarnia -nie brane pod uwagę
garrestlager 2 185m3-88 tyś € nie wiem co to jest
Blok produkcji energii elektrycznej -150tyś €
Gazowe podłączenie - nie brane pod uwagę
System kontroli instalacji - 30 tyś €
Pompa w Zbiorniku - 15 tyś €
Sterowniki kontrolera- 15 tyś €
Koszt instalacji witryny - 9 tyś €
Roboty ziemne przy fundamentach - 10 tyś €
Podjazdy poziome nie brano pod uwagę
silosy nie brano pod uwagę
stacja transformatorowa 36tyś €
inne 10 tyś €
jak się dorwę ;[ słownika to popoprawiam ;[